Zprávy hlavně o iPhonu: Apple musí do zítřka odpovědět Evropské komisi, iPhone doznal vylepšení ještě před uvedením, průzkum ukazuje zájem o něj a akcie Applu zase rostou. (19.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy hlavně o iPhonu: Apple musí do zítřka odpovědět Evropské komisi, iPhone doznal vylepšení ještě před uvedením, průzkum ukazuje zájem o něj a akcie Applu zase rostou. (19.6.07)

19. června 2007, 06.00 | Do středy musí Apple odpovědět na otázky k iTunes Store v Evropě kladené Evropskou komisí. Apple oznámil, že iPhone bude mít baterii s delší výdrží a kryt z kvalitního skla. Průzkum firmy M:Metrics ukazuje skutečně značný zájem o koupi iPhonu. Všechny tyto zprávy pomohly znovu zvednout kurs akcií Applu.

Po skončení konference WWDC příliv zpráv opět trochu ochabuje a když se nějaká novinka už objeví, pochopitelně se nejspíš týká iPhonu, ani dnes tomu nebude jinak. Vyrojily se nám ovšem i nějaké ty pověsti, ty najdete ve druhém dnešním článku, pokud vás zajímají.

Applu se krátí termín na odpověď Evropské komisi.

Evropská komise vede vůči Applu šetření kvůli iTunes Store, zkoumá, zda rozdílné ceny v národních variantách internetového obchodu nepředstavují porušení antimonopolních zákonů. Apple původně měl předložit odpovědi na otázky komise v této věci již počátkem měsíce, pak ale získal odklad do 20. června. To ovšem znamená, že mu termín vyprší zítra. Vyšetřování se kromě Applu týká také čtyř největších nahrávacích společností, z nichž jedna své odpovědi komisi už předala. Všichni ostatní by měli své oficiální odpovědi předložit do středy. Apple neustále tvrdí, že by velice rád provozoval jediný iTunes Store pro celou Evropu, avšak podmínky stanovené nahrávacími společnostmi mu to neumožnily. Je pravděpodobné, že tak bude znít též jeho odpověď komisi, jestliže ji do termínu odevzdá. Těžko říci, jak celá tahle záležitost skončí, asi tam bude i jistý politický nádech, zatím se dá s jistotou tvrdit pouze to, že zajistí několika právníkům slušné živobytí aspoň na několik měsíců, ne-li roků.

iPhone se dočkal vylepšení ještě před uvedením na trh

Dění kolem Applu se nyní zákonitě točí hlavně kolem iPhonu, jak se krátí čas do jeho uvedení na americký trh. Včera se ovšem objevila dost významná zpráva k tomuto telefonu.

Apple totiž sdělil, že iPhone bude mít proti dříve uváděným specifikacím baterii s delší výdrží a dostane lepší kryt, ze skla místo plastu.

Baterie, jež se objeví v přístroji pro trh, zajistí až 8 hodin hovoru, až 6 hodin používání Internetu, 7 hodin přehrávání videa nebo 24 hodin přehrávání hudby, tvrdí Apple. A navíc v pohotovostním stavu by měl přístroj vydržet až 250 hodin, tedy déle než 10 dní.

Apple také oznámil, že kryt celé horní strany telefonu, jejíž největší část zabírá ohromný 3,5” displej, vylepšil z původního plastu na sklo optické kvality, aby dosáhl větší odolnosti vůči poškrábání a lepší optické průzračnosti.

Tisková zpráva, kterou k tomu vydal, obsahuje tabulku, jež srovnává původně uvedené a nové výdrže a též srovnání s několika chytrými telefony, které budou nejpravděpodobnějšími konkurenty iPhonu. Jistě nepřekvapí, že iPhone vychází ve srovnávací tabulce Applu lepší než ony.

Steve Jobs přirozeně neopomněl poznamenat, že s 8 hodinami hovorového času a s 24 hodinami přehrávání zvuku je výdrž baterie iPhonu delší než všech ostatních chytrých telefonů a dokonce i většiny MP3 přehrávačů. Dále zmiňuje krycí sklo a tvrdí, že telefon jako iPhone tu ještě nebyl.

Pochvalných superlativů na adresu iPhonu obsahuje tisková zpráva ještě více, zvlášť se zdůrazňuje nový softwarový výkon a míra rafinovanosti dosud neviděné u mobilního přístroje.

Apple vkládá své naděje hlavně do nového ovládání pomocí dotykového širokoúhlého displeje, který dovoluje vyhodnocovat více dotyků současně („multitouch technologie”) a do kombinace funkcí, iPhone má sloužit jako mobilní telefon, iPod s podporou videa a kapesní internetový terminál.

Na americký trh přijde iPhone 29. června, tedy již za 10 dní. Načasování této zprávy jistě není náhodné, zmíněná vylepšení musela být ve skutečnosti zavedena už dřív, ovšem pokud se oznámila teď, ještě více se posílil zájem. Prostě další kamínek do již dávno běžící marketingové kampaně, uvidíme, zda se podobné zprávy budou objevovat i dále.

Na druhou stranu se však musí říci, že jde o významná vylepšení přístroje. Delší výdrž patří u mobilního zařízení k nejdůležitějším parametrům. Samozřejmě, zůstává otázkou, zda bude skutečně těchto hodnot dosahovat, to prokážou teprve praktické testy. A kryt z kvalitního skla snad vyřeší problém špinění displeje, sklo by se mělo dát očistit bez rizika poškrábání. U přístroje ovládaného převážně dotyky prstů na tom bude skutečně hodně záležet.

Průzkum prokazuje zájem o iPhone

Marketing kolem iPhonu byl nepochybně úspěšný, to dokazuje i nový průzkum firmy M:Metrics, jež zkoumá trh mobilních zařízení. Zjistila, že 64 procent amerických a 56 procent britských uživatelů mobilních telefonů ví o iPhonu. Zhruba jeden ze sedmi dotazovaných Američanů uvedl, že se zajímá o jeho koupi. To představuje celkem (při extrapolaci na celou populaci) 19 milionů lidí. Viceprezident a vedoucí analytik M:Metrics Mark Donovan podotýká, že iPhone očividně podnítil představivost běžných uživatelů a není konverzačním tématem pouze pro zasvěcence a technické nadšence. Připomíná oněch 19 milionů potenciálních zájemců, pro srovnání uvádí, že současná instalovaná základna špičkových chytrých telefonů se sotva blíží jednomu milionu. Navíc byli američtí respondenti informováni o (vysokých) cenách iPhonu a jeho exkluzivním spojení se službami operátora AT&T.

Strategie AT&T zřejmě spočívá právě v tom, nabídnout tak přitažlivý telefon, že jim zajistí příliv nových zákazníků a podle Donovana by to skutečně mohlo vyjít.

M:Metrics v průzkumu zkoumala také vlastnictví iPodu a zjistila, že jak v USA, tak ve Velké Británii 64 procent respondentů se zájmem o koupi iPhonu už vlastní MP3 přehrávač, takže se mnozí kupci budou zřejmě rekrutovat z řad lidí hledajících náhradu svého přehrávače.

Jak již bylo uvedeno, průzkum se konal též ve Velké Británii, kde silný zájem o koupi iPhonu vyjádřilo 30 procent dotazovaných, což vztaženo na veškeré obyvatelstvo znamená 7 milionů lidí. M: Metrics v Británii očekává ještě větší zájem o koupi poměrně drahého telefonu, protože v Británii se chytré telefony těší dvojnásobné oblibě proti USA. Britové ovšem nebyli seznámeni s podmínkami prodeje, protože ty zatím nikdo nezná (Apple tvrdí, že v Evropě iPhone uvede koncem roku, avšak bližší podmínky nesdělil).

M:Metrics si je vědoma toho, že jiné telefony na trhu mají v některý oblastech lepší funkce než iPhone, ale domnívá se, že jeho všeobecná známost to dokáže vyrovnat. Bude-li iPhone skutečně úspěšný, pravděpodobně to pobídne i ostatní výrobce mobilních telefonů k pokusům o jeho napodobení, není ovšem jisté, zda se dokážou vyrovnat marketingu Applu.

Výsledky průzkumu jsou skutečně dost působivé, avšak to, že někdo vyjádří silný zájem, ještě nemusí znamenat, že přístroj skutečně koupí. Průzkum M:Metric však zřejmě bral tyto faktory v úvahu. Ostatně, i kdyby se ke koupi rozhodla jen část „slovních“ zájemců, stále by to byly miliony prodaných kusů. Je tedy docela dobře možné, že po 29. červnu budeme v USA svědky další nákupní horečky.

Akcie Applu opět posilují

Výše uvedené zprávy nemohly zůstat bez vlivu na akcie Applu.

Jejich kurs se v posledních dnech vyvíjel jako na houpačce. Velká očekávání před konferencí WWDC je vyháněla stále výš, ovšem Jobsův proslov na ní, který nepřinesl žádné převratné novinky (především žádné analytiky tolik očekávané nové produkty), způsobil jejich výrazný pokles, kurs spadl až pod 120 USD a ještě v pátek se pohyboval těsně nad touto hodnotou.

V pondělí už ovšem začaly akcie opět růst, hlavně díky oznámeným vylepšením iPhonu (viz výše). Když se k tomu připočtou optimistické výsledky průzkumů, nijak nepřekvapí, že včera kurs překročil 123 USD.

Nehodlám věštit další vývoj, ale očekávání před uvedením iPhonu na trh budou nejspíš dále sílit, následný vývoj určí především reakce zákazníků, až se jim iPhone skutečně dostane do rukou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: