Živě o Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Živě o Apple

zive_kroucene

21. května 2001, 00.00 | Je to smutné, ale je to tak - čtenářům serveru Živě jsou často předkládána pokřivená fakta o počítačích Apple i dění okolo nich.

Příznivci značky Apple u nás se poslední dobou mohou radovat o něco víc, než dříve. Přece jen se o produktech Apple více píše, a to jak v odborném tisku či na Internetu, ale také v časopisech a novinách.

Bohužel, u řady článků by snad bylo lepší, kdyby nevyšly. Velice často jsou uváděny zavádějící informace, nepřesnosti a občas i informace, které zcela jasně nejsou pravda. Po přečtení takového článku si samozřejmě neznalý člověk udělá o počítačích Macintosh zcela zkreslenou představu. O to smutnější pak je, když takové články vycházejí na jednom z nejnavštěvovanějších českých serverů zabývajícím se ještě ke všemu děním okolo výpočetní techniky. V relativně krátké době 14ti dnů vyšly dva takové články na serveru Živě. Je zajímavé, že oba navíc pocházejí od téhož autora, Jiřího Hlavenky.

Nejvíce nepravdivých informací je v článku "S novým operačním systémem kráčí Apple cestou Microsoftu". Článek vyšel 7.5.2001, tedy několik dní po uvedení upgradu na MacOS X 10.0.3, přesto jsou v něm tvrzení typu "...MacOS X totiž zatím nedokáže podporovat CD-RW (přepisovatelná CD)...". Jak dokazují přímo stránky společnosti Apple, není to pravda.

O pár řádků níž autor článku tvrdí: "Apple rovněž pro update volí stejnou proceduru, jakou používá Microsoft – speciální prográmek, který si „tahá“ updatovací soubory z Internetu a rovnou je instaluje. Není to tedy update v jednom souboru, který by se dal například vypálit na CD-ROM a rozkopírovat na více počítačů ve firmě, musí se instalovat z Internetu na každý počítač zvlášť.". Zde autor opět čtenáře mystifikuje. Jak ukazuje otisk z web stránek Applu, update lze samozřejmě stáhnout samostatně jako image s instalátorem. Obdobně to bylo i se staršímy updaty, a i s updaty dalších systémových komponent. Ostatně - já osobně ani jinak neinstaluji.

Na konci článku je pak tvrzení: "jak uvedl News.com, Linus Torvalds, autor Linuxu, jej označil za šmejd". To, že Linus Torvalds své tvrzení již 10.4.2001 vysvětlil, a citované vyznění jako mylné odmítl, již pan Hlavenka zřejmě neví a proto neuvádí.

Řada nesmyslů a nepravd je i v dalším článku . Pod titulem "Apple brzy chystá dvouprocesorové stolní počítače" se 27.4.2001 například tvrdí: "Firma Apple sice v posledních měsících zaznamenala trošku slabší výsledky...". A to přesto, že Apple týden předtím ohlásil za poslední čtvrtletí návrat k zisku (zisk 40 milionů dolarů) a přesto, že je ohromný zájem o nové PowerBooky a MacOS X.

Ve článku se také dočteme, že "dvouprocesorové PowerMacy na taktech až 500 MHz firma nějakou dobu prodává, ale bez velkého úspěchu". Jak všichni víme, tato modely se již čtyři měsíce nevyrábí a ne pro jejich obchodní neúspěch. Již v lednu byly tyto počítače nahrazeny novou řadou PowerMac G4.

Výše uvedená tvrzení jsou tedy chybná, nesprávná a naprosto nepravdivá; nakonec to není poprvé, autor se nechal při velké nepřesnosti nachytat i při psaní článku o poklesu akcií Apple v minulém roce. Kromě toho je ovšem v článcích i několik informací, se kterými lze přinejmenším s úspěchem polemizovat.

Například: "Úspěšné tyto počítače ale budou skoro s jistotou - dost možná, že se v některých měřítcích bude jednat o vůbec nejrychlejší počítače dneška (i v soutěžení s PC)...".

Neplatí tato věta již delší dobu? Vyvolává to ve mně pocit, že nejrychlejší počítače byly vždy PC, všechny ostatní počítače je pouze dohánějí, a teprve v současné době se některému Macintoshi podařilo tyto výkonnostní krále dohnat. Než se na mě sesype lavina příspěvků o tom, jestli je rychlejší PC nebo Mac, připomínám, že v této větě bylo obsaženo kouzelné alibistické slůvko "v některých měřítcích".

Stejně tak věta "Apple je tradičně o kousek nad PC a její nejvyšší modely se prodávají za 3 000 dolarů, tj. asi 120 000 Kč."

Nechci opět rozpoutávat debatu, co je levnější, ale s větou nemůže snad souhlasit nikdo, kdo má trochu přehled o aktuálních cenách a není zabetonován v minulosti. Co PowerBook G4, PowerMac G4/733 a nejnověji iBook? Zahraniční novináři poukazují na agresivní ceny nových notebooků, na to, že podobné konfigurace jednoduše nelze jinde za tak nízké ceny sehnat - jen pan Hlavenka píše o tradičně dražších počítačích. Spíš než "tradičně dražší" bych proto nanejvýš řekl, že srovnatelně drahý - ale je to vždy otázka konfigurace a obecně je v některých případech levnější řešení Apple, jindy zase PC.

Nechci tvrdit, že vše v uvedených článcích je vymyšlené. Naopak, řada informací je pravdivá. Rád bych ale panu Hlavenkovi citoval právě ze Živě, jen z článku jiného autora, věnovaného sporu Microsoft vs. GNU/Linux:

"Microsoft opět použil dobře známou taktiku míchání pravd s polopravdami, zveličování, překrucování a bohužel i zcela chybných tvrzení. ... Nemůžeme říci, že všechno v dokumentu jsou nepravdy. Naopak, většinu dokumentu tvoří pravdivá fakta, ale ta jsou ve stylu FUD taktiky doplněna komentáři, které je úplně překrucují a staví do jiného světla."

A přesně stejný pocit mám ze zmiňovaných článků.

P.S.: Než jsem se pustil do psaní tohoto článku, kontaktoval jsem nejprve zmiňovaného autora a upozornil ho na ne zrovna přesné informace. Odpověď jsem dostal pouze ohledně finančních výsledků:

"... klesá obrat, klesá tržní podíl a souhrnný fin. výsledek za pololetí je mínus dvě stě miliónů. Můžete vzít i dlouhodobý (pětiletý) souhrn fungování Apple = zase dostanete ztrátu a to dost brutální. ... prostě nevyplývá mě z toho jednoznačně, že Apple zase umí vydělávat peníze."

Opět lze s něčím souhlasit a s něčím ne. Především se výsledky standardně udávají za poslední čtvrtletí a popřípadě rok. Namísto toho se argumentuje půlročními a pětiletými výsledky, což mi přijde to jako čistě účelové. Ale i přesto byla společnost Apple od roku 1998, kromě nyní jednoho čtvrtletí, v nepřetržitém zisku, jak se lze přesvědčit na příslušných stránkách.

Podle autora článků to ale neznamená, že by firma uměla opět vydělávat. Pravda je, že klesá obrat firmy. Oproti 1,95 mld. v loňském období to bylo 1,43 mld. Je však také pravda, že obdobně klesá v současné době obrat mnoha velkým IT firmám (Pokles Intelu o 16 %, Lucentu o 17 %...). Usuzovat z poklesu obratu, že firmě klesá tržní podíl nelze, pokud nejsou podrobně známy i výsledky jiných výrobců.

Na druhý článek s nepravdivými informacemi ohledně vypalování, upgrade a tvrzení Linuse Tovardse jsem žádnou odpověď nedostal, natož aby je autor opravil. A to přesto, že se k tomu publikování na Internetu přímo vybízí. Asi je přednější uvádět nepravdivé informace, než si zachovat nějakou novinářskou čest.

Nežádám, aby server Živě počítače Macintosh chválil, ne vždy si to Apple zaslouží. Vím též, že na Živě již opravdu vyšla o těchto počítačích řada kvalitních, i když kritických, článků. Ale čekat od serveru významu Živě alespoň preciznost a ověření faktických údajů mi nepřipadá přehnané. Ovšem nad články, které jsem dnes citoval, soudnému člověku opravdu zůstává rozum stát.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: