Základní péče o disk v počítači - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Základní péče o disk v počítači

2. srpna 2007, 10.00 | Provádějte pravidelnou údržbu a snižte riziko ztráty dat. Usnadníte život sobě i svému počítači.

Ukážu zde jeden ze základních možných postupů, jak pravidelně pečovat o svůj disk v počítači. Netřeba se bát složitosti. Popíšu, jak opravit permissions (práva) a chyby na disku pomocí základního programu Disk Utility či freeware programu AppleJack. Zmíním program SMARTReporter, který snižuje riziko ztráty dat zapříčiněné možným zhroucením disku. To by mělo pro začátek stačit. Možností je více – existují programy jednoduché/složité, zadarmo/placené, dobré/špatné, vhodné/nevhodné... ;)

Předznamenávám, že používám anglickou verzi Mac OS X 10.4.10 Tiger a zde použité názvy se proto mohou lišit od české lokalizované verze.

Disk Utility

Je základní program, který najdete v Mac OS X ve složce Utilities. Složka Utilities je v hlavní složce Applications. Pokud se chcete do složky Utilities dostat rychleji bez proklikávání se složkami, zkuste tento postup. Klikněte na plochu tak, aby se aktivoval program Finder (v levém horním rohu bude vedle ikonky jablíčka napsáno Finder). V menu Go zvolte položku Utilities, popř. rovnou zmáčkněte najednou tři klávesy: levý shift + jablko + U. Teď jste ve složce Utilites a zde spustíte program Disk Utility. Tento program má více funkcí – nás zajímají funkce Verify Disk Permissions, Repair Disk Permissions, Verify Disk a Repair Disk - najdete je tak, že si v levém sloupci zvolíte váš disk a kliknete na záložku First Aid (při prvním spuštění programu by už měla být označena). Přikládám obrázek, kde vidíte situaci na mém počítači:

Disk Utility – vlevo označím disk, nahoře zvolím záložku First Aid
a dole mohu zvolit Verify/Repair Disk (Permissions)

Funkce typu Verify slouží k otestování, zda jsou někde špatná Permissions či existují-li chyby na disku. Dozvíte se tak, jestli má cenu použít funkci typu Repair k opravě těchto chyb. Až na drobné výjimky má cenu pravidelně použít rovnou funkci Repair Disk Permissions - ta nejprve provede Verify a případné nesrovnalosti hned poté urovná. V dalším kroku doporučuji restart počítače. Repair Disk Permissions používejte před aktualizací systému, po aktualizaci systému a určitě vždy, když se rozhodnete řešit problémy se zlobivým počítačem. Preventivním použitím nic nepokazíte.

Součástí podivného chování počítače může být chyba na disku. Zde si všimněte, že lze použít jen funkci Verify Disk. Program Disk Utility neumí opravit disk, ze kterého je puštěný Mac OS X. Vy si nyní můžete pouze otestovat, zda se na disku chyby vyskytují – použijte funkci Verify Disk. Pokud je disk v pořádku, můžete být spokojeni. Objeví-li se však nějaké chyby, což poznáte podle výpisu červeným písmem, budete se muset opravě disku věnovat trošku více. Poradím vám dva způsoby jak na to. Buď máte instalační DVD Mac OS X, nebo si z Internetu stáhnete a nainstalujete program AppleJack, který je zadarmo.

Oprava disku pomocí instalačního DVD Mac OS X

Nenechte se zmást – instalační DVD Mac OS X, které jste dostali ke svému počítači, neslouží jen k instalaci systému. Vložte instalační DVD Mac OS X do mechaniky, restartujte počítač a držte stisknutou klávesu "c", dokud počítač z DVD nenastartuje.

V dalším okně zvolte jazyk (pravděpodobně angličtinu) a dole vpravo klikněte na šipku, kterou svou volbu potvrdíte. Opět opakuji, že se nic instalovat nebude. Za chvíli se vám zobrazí základní instalační okno Mac OS X. Jděte do menu Utilities a zde zvolte položku Disk Utility. V levém sloupci si jedním kliknutím zvolíte ikonu svého disku, který budeme opravovat. Položek je teď v seznamu nejspíš více – přibyla totiž položka instalačního DVD. Na disk v počítači teď můžeme aplikovat funkce Repair Disk a samozřejmě Repair Disk Permissions. Doporučuji je aplikovat dvakrát za sebou. Když je proces opravy úspěšně dokončen, jděte do menu Disk Utilities a zde zvolte položku Quit Disk Utility, popř. použijte kombinaci dvou kláves: jablko + Q.

Nakonec je třeba nastartovat počítač zpět do normálního režimu. Jděte do menu Utilities a zde zvolte položku Startup Disk. Chvíli počkejte, až se vám zobrazí seznam všech možných zdrojů, ze kterých lze počítač "nastartovat" (nebo-li nabootovat). Vyberte ikonku svého startovacího disku, klikněte na tlačítko Restart... a pak ještě jednou na další tlačítko Restart.

Oprava disku pomocí programu AppleJack

Program AppleJack lze stáhnout zadarmo z Internetu na této adrese:

http://www.macupdate.com/info.php/id/15667

Případně jděte na stránku internetového vyhledávače http://www.google.cz/ a zde k vyhledání zadejte dvě slova: applejack download

Program si stáhnete a nainstalujete následovně. Na stáhnutý soubor dvakrát kliknete, chvíli počkáte, až se vám objeví okno AppleJack, kde spustíte program AppleJack – měl by mít ikonku jakési krabice. Pak vesměs jenom klikáte na tlačítka: Continue, Continue, Continue, Agree, Continue, Install, ...zadáte administrátorské jméno a heslo... kliknete tlačítko OK ...počkáte... kliknete tlačítko Close a je hotovo.

Program AppleJack má oproti Disk Utility tu výhodu, že s sebou nemusíte nosit instalační DVD Mac OS X. Použití je méně klikací a podle mě i snadnější. Těm, kterým se nedaří instalace programu AppleJack, bude jistě vyhovovat DiskUtility a DVD. Pojďme tedy na použití.

Restartujte počítač a držte najednou dvě klávesy: jablko + S. Počítač nastartuje v tzv. Single User Mode. Vy to budete vnímat jako tmavou obrazovku, na které je jenom text. To byl první krok. Pokud je program AppleJack správně nainstalován, napište do řádku tento text:

applejack AUTO restart

Tím spustíte důkladnou ozdravnou kůru, která po dokončení automaticky restartuje počítač. Ve dvou krocích tak snadno můžete opravit svůj disk.

Prevence programem SMARTReporter

Program SMARTReporter vás má předem varovat na závažné neopravitelné chyby pevného disku v počítači. Můžete si tak včas zazálohovat svoje data a koupit si nový disk.

Stránka programu je http://homepage.mac.com/julianmayer/smartreporter/

Případně jděte na stránku internetového vyhledávače http://www.google.cz/ a zde k vyhledání zadejte tři slova: mac smartreporter download

Dole na stránce u nápisu Download zvolte SMARTReporter x.x.x Universal Binary – je to soubor typu DMG. Určitě si jako začátečníci nestahujte SMARTReporter Source Code. Na stáhnutý soubor typu DMG dvakrát klikněte, chvíli počkejte, až se objeví okno SMARTReporter, kde se nachází složka SMARTReporter – tuto složku chytněte a hoďte ji do své hlavní složky Applications. Je možné, že po vás bude chtít počítač administrátorské jméno a heslo. Pokud tyto údaje neznáte, tak si složku hoďte do svojí domovské složky. Až skončí kopírování, klikněte zpět do okna SMARTReporter a stiskněte najednou dvě klávesy: jablko + E.

Teď pusťte program SMARTReporter z místa, kam jste ho před chvílí nakopírovali. Ze základních nastavení doporučuji ta, která jsou na následujících obrázcích.

SMARTReporter - ze záložky Hard Disks zaškrtnu Popup an alert
...program mě tak upozorní na nutnou výměnu disku za nový

SMARTReporter – v záložce Behaviour zvolím, aby se program spustil sám
, a jelikož mám notebook, nechci, aby se kontrola prováděla,
když používám energii z akumlátoru

Závěrem

I disk v počítači potřebuje trochu péče. Chovají-li se programy na vašem počítači divně, zkuste najít a opravit chyby pomocí programu DiskUtility. Vřele doporučuji program AppleJack a za samozřejmost považuji použití programu SMARTReporter.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

periodic

Autor: cRoman Muž

Založeno: 02.08.2007, 12:33
Odpovědí: 0

používám ještě shellové příkazy
sudo periodic ...
sudo updade_prebinding

Odpovědět na příspěvek

Poděkování

Autor: Andrew Muž

Založeno: 02.08.2007, 13:04
Odpovědí: 0

Výborný článek, nejsem odborník a proto sem uvítal skvěle a jednodušše popsaný postup, jak bych měl udržet svého macíka déle na živu :o)...proto děkuji pan Křečkovi za článek určený i pro toho největšího laika, jako sem já :o)

Odpovědět na příspěvek

Postup instalace

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 02.08.2007, 13:10
Odpovědí: 0

formulace "continue, continue, agree, continue..." me pobavila :-) Apple Jack vypada dobre. Diky za tip. Vyzkousim

Odpovědět na příspěvek

:)

Autor: Terrynek Muž

Založeno: 02.08.2007, 13:30
Odpovědí: 0

zajímavý a myslím i přínosný článek

Odpovědět na příspěvek

oprava disku

Autor: Honza Muž

Založeno: 02.08.2007, 14:25
Odpovědí: 0

Jeste na opravu disku lze pouzit fsck. Staci jen nabootovat do Single User Modu a pouzit fsck, ktery take nevyzaduje mit u sebe instalacni DVD

Odpovědět na příspěvek

SMARTreporter a FireWire

Autor: vitamac Muž

Založeno: 02.08.2007, 17:23
Odpovědí: 0

:-( bohužel SMARTreporter neni od Apple podporovan u FireWire disků, což znamená nebezpečí pro většinu mých dat (zálohování je samozřejmostí, ale nevidím tak kdy se blíží konec disku)

Odpovědět na příspěvek

RE: SMARTreporter a FireWire

Autor: lubor prikryl Muž

Založeno: 03.08.2007, 12:48

Vypadá to jako šílenství, ale i v dnešní době FW řadič disku překládá protokol řízení disku na SCSI (!!!) a SCSI nepodporuje SMART. Takže to neplatí jen pro SMART Reporter, ale je to obecnější.

Odpovědět na příspěvek

Docela sranda

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.08.2007, 17:33
Odpovědí: 0

Po přečtení článku jsem si uvědomil, že jsem už zase dlouho žádnou údržbu nedělal. Tak jsem zkusil zpustit z Obsluhy disků ověření/opravu práv a v obou případech: Chyba, žádné platné balíky. Přitom vše funguje, s ničím není problém. Tak ale mám o zábavu postaráno, protože samozřejmě chci přijít na to, co se děje, než se stane něco horšího.

Odpovědět na příspěvek

RE: Docela sranda

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.08.2007, 22:46

Píše mi to: error -9997

Odpovědět na příspěvek

RE: Docela sranda

Autor: Marek Muž

Založeno: 03.08.2007, 16:13

http://docs.info.apple.co
m/article.html?artnum=257
04

Odpovědět na příspěvek

ONYX ?

Autor: jan Muž

Založeno: 02.08.2007, 21:09
Odpovědí: 0

V jakem vztahu k vyse uvedenym je ONYX?
Pouzivam ho celkem dlouho ke spokojenosti...

Odpovědět na příspěvek

RE: ONYX ?

Autor: helenka Muž

Založeno: 02.08.2007, 21:26

Já spíše preferuji MainMenu - hlavně z toho důvodu, že ho lze provozovat i pod obyč uživatelem (samo že se autentikuje jako silný uživatel)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ONYX ?

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 02.08.2007, 22:45

Onyx mám též, ale raději taky používám MainMenu.

Odpovědět na příspěvek

existuje nějaké řešení pro externí disky?

Autor: Pat Muž

Založeno: 03.08.2007, 06:44
Odpovědí: 0

Zajímalo by mně jestli existuje nějaké pokud možno free řešení jako je SmartReporter pro FW externí disky? Mám data většinou externě a navíc mi připadá externí řešení zranitelnější a tedy spíš vyžadující kontrolu než vnitřní disk, ale nenašel jsem zatím nic co by mi ten stav disku ohlídalo (zvlášť když je tam kvůli kompatibilitě FATka).

Odpovědět na příspěvek

RE: existuje nějaké řešení pro externí disky?

Autor: lubor prikryl Muž

Založeno: 03.08.2007, 12:38

Externí FireWire disky, pokud používají FW řídící chip Oxford nebo příbuzný, tak nepodporují SMART vůbec.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: existuje nějaké řešení pro externí disky?

Autor: juramac Muž

Založeno: 04.08.2007, 11:32

Nerozumim moc temto pojmum ale ja osobne zalohuji na externi HD cely kompletni interni disk programem Silver Keeper, ktery externi disk cely smaze a pak na ne zapise kompletni data z opraveneho interniho HD.Takovy disk lze pak i nabootovat na jakemkoliv jinem macu a normalne s nim pracovat. Takze se domnivam (mozna mylne) ze pak neni potreba externi HD opravovat,kdyz se nejdrive cely smaze a pak se na nej nahraji opravena data z interniho HD,ktera jsou v poradku. Ale mozna placam blbosti, opakuji, zase az tak tomu nerozumim.......

Odpovědět na příspěvek

skvely clanek, dekuji

Autor: juramac Muž

Založeno: 04.08.2007, 11:24
Odpovědí: 0

Skvely clanek, dekuji. Priznam se, ze jsem za celou dobu jeste disk v mem booku nekontroloval a ani neopravoval ale pri zalohovani celeho disku na externi HD mi program Silver Keeper hlasil vdy nejake chyby. Zkontroloval jsem disk pomoci Disk Utility a ten mi skutecne nahlasil cervene 2 chyby s nutnosti opravy. Pouzil jsem podle rady AppleJack a vse je ted v poradku. I po zalohovani celeho disku na externi HD uz mi Silver Keeper nic nehlasi a pocitac je viditelne rychlejsi.Jeste jednou diky, takovych clanku neni nikdy dost.

Odpovědět na příspěvek

Permissions u nesystemovych disku

Autor: radimv Muž

Založeno: 05.08.2007, 14:59
Odpovědí: 0

Celkem užitečné téma, ale pro neodborníky bych asi zmínil že opravy "permissions" nemusí být vždy dostupné, zvláště když na těch discích nejsou žádná data nebo tam nejsou MacOSX (takových disků mám hafo).
A tedy bych to téma asi rozdělil na opravy "systémového" disku a pak opravy "ostatních disků".

Uvítal bych i nějaké pokračování na téma zálohování systémového disku s MacOSX atd. - můžu přispět do následné diskuse čerstvými zkušenostmi :-)

Zatim zdar

Odpovědět na příspěvek

Rozdiel medzi Disk Utility v 10.3.X a 10.4.X

Autor: Martin Culy Muž

Založeno: 07.08.2007, 22:43
Odpovědí: 0

S clankom mozem iba suhlasit. Uz to tu bolo davnejsie pisane, ze je dobre robit tieto kontroly a opravy. Ja mam ale este jednu skusenost a tak som zvedavy, ci aj niekto iny natrafil na podobny problem.

V G5 mam dva disky, jeden s povodnym OS 10.3 a druhy novsi s upgradom na 10.4. Na tom prvom sa mi objavila chyba The underlying task reported failure on exit, ktoru nedokazal opravit ani Disk Utility nabootovany z inst. DVD. Zabral iba Disk Warrior 4, no odvtedy pozorujem zaujimavu vec. Zatial co pod 10.3 Disk Utility natiahnuty ci uz z DVD, alebo HDD hlasi vsetko OK (az na drobne opravy premissions), pod 10.4 sa objavuje stale rovnaka chyba. Ktoremu SW mam teda doverovat? :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozdiel medzi Disk Utility v 10.3.X a 10.4.X

Autor: Martin Culy Muž

Založeno: 08.08.2007, 04:41

Mno, nejaku dobu som tieto operacie nerobil, tak som si to zopakoval a uvadzam infos na pravu mieru. Rozdiel je nie v OS, ale v DVD a HDD verzii. DVD verzia Disk Utility je 10.5.3 (198.5) a HDD je 10.5.6 (198.12). Prva mi HDD verifikuje s bezchybnym vysledkom OK, druha konci s uvedenou neopravitelnou chybou. Jedine, co mi napada aj ked nepravdepodobne, je na tom disku nainstalovany Norton Antivirus 10 + System Works 3.0, aj ked tie su vypnute.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zajímalo by mně jestli existuje nějaké pokud možno free řešení jako je SmartReporter pro FW externí disky? Mám data většinou externě a navíc mi připadá externí řešení zranitelnější a tedy spíš vyžadující kontrolu než vnitřní disk, ale nenašel jsem zatím nic co by mi ten stav disku ohlídalo (zvlášť když je tam kvůli kompatibilitě FATka).


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: