Zahajovací proslov na WWDC 2011 pronese Steve Jobs - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zahajovací proslov na WWDC 2011 pronese Steve Jobs

1. června 2011, 00.00 | Apple oznámil, že konferenci WWDC 2011 zahájí Steve Jobs, mluvit se bude o Mac OS X Lion, iOS 5 a chystané službě iCloud, hardwarových novinek se tak zřejmě opravdu nedočkáme.

Koncem března Apple sdělil, že letošní vývojářská konference WWDC 2011 se bude konat od 6. června v San Franciscu. To je příští pondělí, a tak se dalo čekat, že nyní Apple uvolní upřesňující informace, což obvykle dělá s týdenním předstihem.

A skutečně, včera (v pondělí byl v USA státní svátek) Apple oznámil, že zahajovací proslov konference letos opět pronese Steve Jobs spolu s dalšími svými spolupracovníky. Proslov začne v pondělí 6. června od 10:00 místního času (u nás kvůli časovému posunu už bude večer).

Překvapivě Apple oznámil i hlavní náplň proslovu

Jako obvykle to Apple udělal formou tiskové zprávy (její česká verze se by se měla později objevit tady). Vystoupení Steva Jobse se vcelku čekalo, bylo jasné, že to záleží pouze na jeho zdravotním stavu a ten se zjevně zlepšil natolik, že mu to dovoluje. Značně neobvyklý je však další obsah zprávy, protože zmiňuje, co bude náplní Jobsova proslovu.

V minulosti se jeho obsah do poslední chvíle tajil, tentokrát však oznámení uvádí, že v pondělí Apple představí osmou generaci operačního systému Mac OS X, Lion, dále pak iOS 5, novou generaci operačního systému pro iPhony, iPody touch a iPady a dále ještě iCloud, chystanou „cloud“ službu Applu.

Lion a iOS 5 se čekaly

Představení Lionu a iOS 5 se všeobecně očekávalo, naznačovalo to již původní oznámení termínu konání konference. V případě Lionu asi mnoho překvapení nebude, protože vývojáři už od počátku roku dostávají jeho předběžné verze, takže vlastnosti tohoto systému jsou vcelku známé. Předpokládá se, že na WWDC 2011 předvede Steve Jobs konečnou verzi Lionu a upřesní datum jeho uvedení na trh (poslední zprávy naznačují, že by k tomu mohlo dojít již brzy).

Mnohem méně se toho ví o iOS 5, včerejší oznámení alespoň potvrdilo, že se skutečně chystá (podle některých spekulací mohl Apple představit jen menší prozatímní aktualizaci iOS 4.x).

O vlastnostech iOS 5 zatím kolují pouze neověřitelné pověsti, mluví se o novém systému oznamování, o podpoře aktualizací přes bezdrátové připojení, o vylepšených widgetech, o integraci asistenčních funkcí a o širší podpoře hlasového ovládání. (Nejnovější pověsti o iOS 5 shrnujeme v tomto dnešním článku.)

V pondělí budou tyhle pověsti potvrzeny nebo vyvráceny, protože Apple poprvé oficiálně představí vlastnosti iOS 5. Zároveň to znamená, že nový iPhone skoro určitě dorazí později, protože nejspíš teprve příští týden bude uvolněna první veřejná beta verze iOS 5 a vývojáři budou poté potřebovat čas k přizpůsobení svých aplikací.

Potvrzena příprava služby iCloud

Tohle ovšem nebylo velké překvapení, Apple v podstatě pouze potvrdil dosavadní dohady a pověsti. Hlavní novinku včerejší tiskové zprávy tak tvoří zmínka o představení služby iCloud, „chystané nabídky cloud služeb Applu“. To, že Apple chystá službu nazvanou „iCloud“, se sice tuší už od konce dubna, ale teď Apple jasně dokázal, že se skutečně připravuje.

O „cloud“ službě Applu se též mluví již dlouho, hlavně o jejím předpokládaném spojení s hudbou. Nová služba by měla umožňovat zrcadlení hudebních knihoven uživatelů na servery Applu a streaming hudby z nich na klienty připojené k Internetu. (To ovšem bude záležet hlavně na dohodách s nahrávacími společnostmi a s hudebními vydavateli, souhrn zpráv o nejnovějším dění na tomto poli jsme přinesli v pondělí).

Podobné služby už spustili Amazon a Google, jenže bez oficiálního „požehnání“ hudebního průmyslu. Ten teď doufá, že nová služba Applu (vybavená příslušnými licencemi) donutí k jednání i provozovatele ostatních služeb tohoto druhu.

Je ovšem možné, že iCloud bude mít širší záběr než jen hudbu, podle některých dohadů bude ukládat veškerý multimediální obsah a jako dost pravděpodobné se jeví její propojení se službou MobileMe, jež by se sama měla hodně změnit. (Zatím není zcela jasné, zda bude spuštěna nová verze MobileMe, anebo jestli ji iCloud úplně nahradí.)

CNET News včera napsal, že se Apple v minulých týdnech pokusil dojednat s některými z velkých hollywoodských filmových studií licence, které by na jeho servery dovolily zákazníkům služby iCloud ukládat své filmy a televizní pořady, podle dvou zdrojů CNETu, co údajně mají blízko k těmto jednáním.

Vyjednávání s filmovými studii o „cloud“ službě ovšem začalo už více než před rokem a zatím není jasné, zda vůbec nějak pokročila (ostatně pověsti o streamingu videa z iTunes Store přicházely již v roce 2009).

Tohle všechno by se mělo vyjasnit příští pondělí, Steve Jobs zřejmě předvede, co všechno můžeme od služby iCloud čekat a za jakých podmínek bude dostupná. Také by měl říci, nakolik se budou se službou iCloud integrovat Lion a iOS 5.

Apple nejspíš chtěl utlumit přehnaná očekávání

Veřejnost a média samozřejmě zajímá především zahajovací proslov, konference ovšem trvá celý příští týden a zahrnuje spoustu dalších akcí, kupříkladu přes 100 přednášek pro vývojáře aplikací Mac OS X a iOS, kde se bude probírat hlavně využití nových možností Lionu a iOS 5. Další informace o WWDC 2011 najdou registrovaní vývojáři na webu konference.

To, že Apple předem oznámil hlavní témata zahajovacího proslovu WWDC, je značně neobvyklé, podle všeho se tak snažil předejít přílišným očekáváním veřejnosti a následnému zklamání (jež by mimo jiné mohlo způsobit iracionální výkyvy kursu jeho akcií).

Stále se totiž objevují pověsti, že by tam přece jenom mohl být představen nový iPhone, případně ještě další hardware (zejména modernizované Macy), včerejší tisková zpráva se však zdá potvrzovat, že letos půjde skutečně pouze o software (a služby). Nový iPhone a nové modely Maců se tak asi opravdu objeví až později.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iPhone 5

Autor: root Muž

Založeno: 01.06.2011, 09:25
Odpovědí: 0

Tak super nech pekne spravia 5ku a nech nevymylaju ziadnu 4s verziu.

Odpovědět na příspěvek

iphone 5

Autor: Karol Muž

Založeno: 01.06.2011, 12:53
Odpovědí: 0

Ako keby nebolo úplne jedno či sa bude volať 4S alebo 5 stále to bude ten istý iphone.

Odpovědět na příspěvek

4s nebude 5

Autor: heptau Muž

Založeno: 01.06.2011, 17:17
Odpovědí: 0

iPhone 4s bude vlastne mala verze 4 (s bude znacit small) - cekal bych 4 bez retina displaye. Samotny display bude zmenseny ale pocet bodu bude mit stejny jako 3GS (3G 2G). Zustane mu A4 procesor (asi bude zmenseny). Puvodne mel byt bez SIM, ale ted by tam mela byt ta mensi co ji chce Apple protlacit a ktera jeste nikde neni.

iPhone 5 bude mit A5 procesor a nejake nove vychytavky (NFC...). Ten urcite drive jak na podzim nebude.

Presnejsi terminy si nedovolim odhadnout ani u jednoho. Puvodne jsem cekal ze 4s uvedou ted na jare a 5 na podzim a Apple by mel dve rady telefonu, ale ted uz si tim moc nejsem jist. Zase na druhou stranu to ze iWork, iNumbers a iKeynote uvedli bez vetsiho upozorneni ve me vyvolava nadeji ze tech veci na prezentaci maji az az a nebudou muset predvadet tyto programy a ze bychom se mohli dockat jeste jedne veci na zaver ktera by byla velka (druha rada iPhony je velka vec) a zaroven mala (byl by to maly telefon proti stavajicim iPhonum).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: