Word 2001 – prakticky a česky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Word 2001 – prakticky a česky

Microsoft Word 2001

8. prosince 2000, 00.00 | Znovu otvíráme Word for Mac:2001 a zaměříme se zejména na češtinu. Jaká je kompatibilita s PC verzí či problémy se slovníky?

Přístup k práci s češtinou byl jedním z velkých kladů, které by předchozí verzi Wordu nemohl vyčíst ani jeho zarytý odpůrce. Ono to ani dříve nebylo s přenositelností českých dokumentů tak špatné, jak různé fámy tvrdily. Běžně nastavený Mac přečetl prosté texty v mnoha čekých kódováních, a kde nestačil systém, vypomohly skvělé utilitky domácích autorů, jako Mac<->PC. Přesto, předsudky okolo údajných nekompatibilit se tak těžko vyvracejí, že mnozí dodnes nevěří, že Wordovské dokumenty není třeba při přenosu nijak upravovat. Skutečné problémy mohou začít snad jen tam, kde se "písaři" na PC nechtějí rozloučit s některými archaickými aplikacemi - ještě i dnes se stane, že ve studiu konfigurujeme aplikace a převodníky pro vstup z T602, ve kterém jim externisté dodávají texty - změna se zdá nemožná.

Word 2001 je z hlediska použití s češtinou o poznání příjemnějším programem. První markantní odlišnost nalezneme, když uprostřed práce v českém prostředí přepneme na americkou klávesnici. Word 98 dočasně "zešílel" (velmi příjemné při současné práci ve Wordu a MSIE, který při otevření nové stránky přehodí klávesnici na US), Word 2001 se chová stále stejně klidně.

Jak zaznělo v diskuzním fóru, soubory z Office 98 a 2001 jsou co do češtiny spolehlivě přenositelné. Prakticky jsme si ověřili, že se to týká i spolupráce s PC verzemi. To znamená, že český soubor z Wordu 2001 bez problémů otevřete ve Wordu 2000 na PC a naopak. České chování editoru, tedy dělení, slovníky atd., snadno zajistíte zkopírováním příslušných souborů české poodpory z původních Office 98. pokud jde o vlastní fonty, v drtivé většině stačí jen označit celý text a změnit font na standardní, tedy u nás asi na Helveticu CE (i když mně se daleko lépe píše v Geneva CE, a ještě si měním velikost, z PC mi chodí dokumenty s velikostí písma 11 bodů a to nevypadá pěkně). Instalace českých Mac verzí fontů Arial CE a Times New Roman CE je rozhodně přínosem, už jen proto, že když odešlete dokument na PC, můžete rovnou nastavit font Arial a své méně odborné kolegy nebudete složitou operací změny fontu obtěžovat.
Kdo chce být důsledný, nebo převádí dokument s více fonty, může při otvírání dokumentu z PC využít možnosti substituce fontů (viz dále).
V diskuzi nad podporou češtiny padla i zmínka o otvírání souborů z Wordu 6 pro Mac a souborů ve formátu RTF. Je potřeba říci, že nikomu se na počítači česká podpora asi neurodila sama - balíček s českou podporou bylo lze získat od společnosti Macron. A v originálním balíčku můžete najít i převodní aplikaci, která se o otevření obou uvedených druhů souborů stará. Funguje v podstatě spolehlivě, i když jsem se setkal s tím, že zejména RTF občas záhadně "zkolabuje".

Mluvili jsme o substituci fontů. Tato možnost je obsažena okně Compatibility, které najdete v menu Edit - Preferences. Je jen potřeba se smířit s tím, že Word dovolí tradičně měnit drtivou většinu předvoleb jen při otevřeném dokumentu, což mi osobně z principu vadí - ale nechť. Kromě substitucí fontů lze v okně nastavit i kompatibilitu s nižšími verzemi - funguje to tak, že při nastavení kompatibility s nižší verzí se objeví editovatelný seznam možností, které nebude v dokumentu možné použít (které nižší verze nepodporuje).

Pro opravdu efektivní a častou práci s Wordem 2001 nebude od věci podívat se blíže na nastavení stylů. Jsou mezi námi tací, kteří v životě nepoužili jiný styl, než "Normal" (například já). Jiní ale jsou z kanceláří zvyklí styly textů pro různé hlavičky používat průběžně.

V menu Format najdete položku Style, kde lze styly předefinovat a definovat nové. Default paragraph font nezměníte, ale začít můžete právě u stylu Normal. Styly se ve Wordu vytvářejí celkem civilizovaně, můžete tedy nový styl definovat na základě nějakého již existujícího. A právě Normal je základem velké části dalších stylů, jeho změnou se automaticky změní také. To, k jakým dokumentům budou styly přiřazeny (povoleny) nastavíte po kliknutí na tlačítko Organizer.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: