Výpočetní výkon a Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výpočetní výkon a Apple

22. listopadu 2002, 00.00 | Motorola spí, Apple se snaží a uživatelé reptají. Tak by se dala ve stručnosti vyjádřit současná situace hardwarového vybavení Apple. Počítají ale současné procesory tak špatně?


Motorola spí, Apple se snaží a uživatelé reptají. Tak by se dala ve stručnosti vyjádřit současná situace hardwarového vybavení Apple. Počítají ale současné procesory tak špatně?

Už před čtrnácti dny jsem napsal článek o bezpečnosti současných systémů, který vznikl částečně na popud invexových diskusí. Nyní se dostávám k další otázce, která trápila rejpaly, kteří by Apple radši neviděli, a tou je výpočetní výkon současných maců. Pod pojmem „výpočetní výkon" rozumíme počet operací s čísly s plovoucí desetinou čárkou za sekundu a je vyjadřován číslem, které se pohybuje v řádech giga tedy v miliardách operací za sekundu.

Pro doplnění slepých míst můžu uvést, že první G4/450 zvládnou zhruba jeden gigaflop (jednu miliardu operací s desetinnými čísly za sekundu). Pokud by vás náhodou zajímal výpočetní výkon vaší mašinky, tak si můžete stáhnout malou utilitku AltiVec Fractal Carbon, která na základě fraktálového výpočtu spočítá výkon vašeho procesoru. Aplikace zohledňuje více procesorů a AltiVec, takže je možné jednotlivé optimalizace kódu nastavit a dosáhnout tak co nejobjektivnějšího výsledku (ať už máte G4 nebo nějaký starší chip, přestože nejobjektivnější výsledky zřejmě dostanou majitelé G4).

Pojďme se ale podívat na fakta! Minulý týden zveřejnil Dauger Research, Inc. tiskovou správu, oznamující dosažení 217 gigaflopů na clusteru 33 dvouprocesorových serverů Xserve. Nejedná se o žádný zázrak, superpočítače se dnes pohybují v řádech teraflopů, přesto se však jedná o největší fungující cluster Xserve na světě a podle dostupných informací se může beze studu měřit s protivníky s procesory z dílny Intelu. Využití našel v NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory), kde bude používán na paralelní výpočty.

Pro vysvětlení významu podobného řešení bych použil výše zmíněnou utilitku. Po spuštění začne počítat obraz, který se pomalu načítá. Představte si tedy, že na vaší malé síti se budou všechny počítače věnovat tomuto úkolu, aby byl dokončen rychleji – každému bude přidělen kousek obrázku a nakonec bude sestaven v celek. A to je celá podstata clusteru – výpočet se rozdělí mezi jednotlivé „kalkulačky" a každá počítá svůj kousek. Celá práce je dokončena mnohem rychleji než kdyby probíhala individuálně jen na jedné stanici. Pokud chcete vyzkoušet výpočetní výkon vaší sítě, budete potřebovat prográmek Pooch a výše zmíněný AltiVec Fractal Carbon.

Na podobném principu fungují i distribuované projekty, kterých je dnes na internetu k nalezení celá řada. Více o distribuovaných projektech na jablečné platformě se na MujMACu dočtete příští týden.

Nedávno byl dokončen projekt Distributed.net, ve kterém se více než 300 tisíc lidí z celého světa snažilo najít správný klíč k souboru zašifrovaném pomocí algoritmu RC5-64 (64bitová šifra). Vítězný klíč vypadal takto: 0x63DE7DC154F4D039. Celkově bylo vyzkoušeno 15 769 938 165 961 326 592 klíčů, což představuje asi 85 % všech kombinací. Vzhledem k tématu tohoto článku je ale velmi podstatná informace o úspěšnosti jednotlivých platforem. V nejúspěšnější den projektu bylo zpracováno 0,12 % z celku, což obnáší 270 147 024 kkeys/sec a to odpovídá 32 504 PowerBookům G4 (800 MHz) nebo 45 998 Athlonům XP (2 GHz) (nebo též 304 000 G3@266 MHz. :o) I poněkud nešťastně zvolené srovnání přenosného počítače se stolním vychází pro Apple více než příznivě a naznačuje jasný náskok PPC procesorů v této oblasti.

Díky Xserve a Mac OS X se Apple snaží vydobýt si zpět své dávno ztracené místo ve vědě a výzkumu. Není tomu tak dávno, co se počítače s nakousnutým jablkem vesele používaly i v NASA. Situace se však změnila a Apple v této oblasti ztratil, co mohl, aby se teď opět snažil vyhoupnout na koně s rackovým serverem a unixovým systémem v ruce. Do běžného rackového serveru se vejde 42 Xservů s úložnou kapacitou až 20 TB, které by v ideálním případě mohly dosáhnout až 630 gigaflopů. V mnohých případech je však zřejmě lepší nasadit PPC Linux, protože Apple v Mac OS X udělal několik kompromisů mezi vzhledem a jinými technologiemi a rychlostí, a tak mnohé alternativní systémy dokážou na stejném hardwaru počítat a uspokojovat požadavky o něco málo rychleji.

Výkonem v aplikacích, které většina z nás každý den potřebuje, Apple za PC světem pokulhává. Nejvýkonnější model zvládne držet krok s Pentiem 4 na frekvenci kousek nad 2 GHz a cenové podmínky jsou všem známy. Zkrátka výkon není všechno, ale všechno má své meze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Mega Flops

Autor: Pavel Racek Muž

Založeno: 22.11.2002, 09:36
Odpovědí: 0

Jen pro zajímavost vám posílám výpočetní výkon měřený uvedenou utilitkou.
Měřeno na G4 DP 867 - 5792 MegaFlops

Hezkej den :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Mega Flops

Autor: Martin Muž

Založeno: 22.11.2002, 10:16

Ja mam G4/933 a ukazuje mi to ruzne od 2,6 do 3,5 GFlops. Jine programy spustene nemam, akorat Norton Antivirus. Jak to, ze to kolisa?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mega Flops

Autor: Pavel Racek Muž

Založeno: 22.11.2002, 10:32

skutečně to kolísá v dost velkém rozmezí
naměřené minimum : 5792 MegaFlops
naměřené maximum : 7016 MegaFlops

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mega Flops

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 22.11.2002, 13:39

Doporucuji zvednout "Maximum Count" na nejakou vyssi hodnotu. Vypocet vykonu je pak presnejsi a tolik nekolisa. Take zavisi na tom, kolik rozmeru ma vypocetni prostor z2 je rychlejsi nez z4...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mega Flops

Autor: Marty Muž

Založeno: 22.11.2002, 14:14

933 - namereno 3500

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Mega Flops

Autor: Slata Muž

Založeno: 22.11.2002, 17:30

G4 867 Quicksilver
nastaveni: zoom factor 4, color speed 15, max. count 65536 testoval jsem nekolikrat, vzdy s restartem programu a vysledky stale kolem 3,3 Giga Flops
Bez AltiVecu 460 Mega Flops

Odpovědět na příspěvek

clustering

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.11.2002, 10:35
Odpovědí: 0

O potřebě kvalitního clusteringu se už psalo dávno tomu. Naštěstí vyvíjí firma Dauger Research veřejně prodejný produkt Pooch, díky kterému mohla postavit takový cluster. Každý si může vyzkoušet demo.
Zajímalo by mne, zda Apple s MacOS X dokáže obsloužit více jak 2 procesory v mašině, protože jsem to nějak ještě nikde oficielně nečetl. Aby nás pak nepřekvapilo, že to třeba neumí... (!) Apple mohl už dávno stavět server s n-procesory a škálovatelnou architekturou ála sgi.

Možná že firma Apple neprolomí nasazení supercompů v NASA, ale ve filmových studiích by mohla. Ostatně o tom už se tu taky psalo před kala-kala dobou.

Odpovědět na příspěvek

RE: clustering

Autor: kofola Muž

Založeno: 22.11.2002, 10:51

Jestli umi vic nez 2 procesory, to nevim, ale rozhodne, by nemel byt problem to implemetovat. Vzdyt je to Unix. Ale jinak si myslim ze vic nez 2 proc urcite umi:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: clustering

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 22.11.2002, 11:33

Takto, original NeXT OpenStep podporoval multiprocessing az 16 procesorov, MacOS X moementalne podporuje iba 2, ale urcite to nebude problem zvysit.
Apple vsak pravdepodobne nic take zatial neplanuje, kedze zatial ani neplanuje stavat brutalne servery a renderfarmy. Sietovo distribuovany rendering je ine kafe, vdaka vysokemu I/O v OS X nie je problem renderovat po sieti naraz pomocou mnoho a mnoho strojov . je to samozrejeme len na tvorcoch prislusneho software

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: clustering

Autor: kofola Muž

Založeno: 22.11.2002, 12:52

A ja jsem dokonce kdysi cetl (v nejakem rozhovoru s tvurci BeBoxu), ze u viceprocesorovych masin je kazdy procesor navic, stale tezzi sladit s ostatnimi. (sice nechapu jak se sladuji, ale jak jsem cetl, tak predkladam)
Enjoy!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: clustering

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.11.2002, 16:29

Výmluvy!!!! Já si to myslel, že jen dva. A nepříjde vám to jako ostuda? Vzpomeňme si, jak se o OS X hovořilo v superlativech před dvěma lety. Vždyť se na tomto faktu (pouze 2 proc) může MacOS X vychechtat každý podělaný Linux a serverové Windowsy taky. Když je to tak jednoduché, proč už to tam tedy dávno není? Zajímavé je, že možná neplánuje renderfarmy, ale software na to kupuje a Xserve RAID k tomu směřuje. Už je načase, aby Apple přestal vyrábět hardware a raději se věnoval OS a SW.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: clustering

Autor: kofola Muž

Založeno: 23.11.2002, 08:48

Tak to prrr, Bobe, Linux rozhodne neni podelany. A kde je vubec oficialne psano, ze OSX podporuje jen 2 prociky? Kdyby Apple vydali 4-procesorovy pocitac, tak je jasny, ze tam ty 2 prociky navic nebudou jen pro paradu, ale zatim takovy pocitac nema, tak vo co gou, ze. Ale jestli nekdo chce, tak at zkusi nainstalovat traba darvina na nejake 4-proc PC a uvidi se(ale kdo ho ma, ze?). Taky jsem patral po netu a o multiprocessingu & osx jsem nenasel ani zminku. Nema nekdo nejake odkazy?

Odpovědět na příspěvek

n-procesory

Autor: J.P. Muž

Založeno: 23.11.2002, 12:44

Moment, mícháš jabka s hruškama. Samotný Darwin není MacOS X, jen jeho součást. Já mluvím o dnešním MacOS X, který má za sebou přes 3 roky vývoje a právě teď zásadní update. Navíc jsem se naučil neextrapolovat jakéholiv souvislosti, nebo dohady dopředu. To jsou zbožná přání a z nich pak vznikají fámy. Pokud to neuvidím jasně napsané od Apple, tak tomu nebudu věřit. Myslíš, že by se s tim jinak nepochlubili? Proč tedy dělají Xserve s tak omezenou architekturou, který je výkonem vpodstatě stejný, jako pracovní stanice? To jako chtějí vše řešit clusterováním??? To je nesmysl. Proč tedy neclusterovat milijon iMaců, to by pak byl výkon! :):):)
PS. S tim Linuxem jsem to nemyslel tak vážně... ;) Respektuju, protože nechci být za hlupáka. Myslel jsem tím, že Linuxy to mají zvládnuté i když za sebou nemají zázemí jako Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: n-procesory

Autor: kofola Muž

Založeno: 23.11.2002, 14:56

Nemicham, sam rikas, ze Darwin je součást OSX. Maji stejne jadro a prave to se stara o multiprocessing. Navic mi prijde jako pitomost, aby Apple podporu 16proc. srazel na 2proc. Ale mas pravdu, jsou to jen spekulace, chtelo by to nejaky officialni zdroj, nebo nejakeho odbornika. Co treba Ondra Cada?
Jinak si myslim, ze pokud (ciste teoreticky) Apple uvede 4-proc Mac, tak se podpory jiste dockas.

PS Linuch - Ok, vsak ja se na tebe nezlobim...:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: n-procesory

Autor: kofola Muž

Založeno: 23.11.2002, 15:18

Nemicham, sam rikas, ze Darwin je součást OSX. Maji stejne jadro a prave to se stara o multiprocessing. Navic mi prijde jako pitomost, aby Apple podporu 16proc. srazel na 2proc. Ale mas pravdu, jsou to jen spekulace, chtelo by to nejaky officialni zdroj, nebo nejakeho odbornika. Co treba Ondra Cada?
Jinak si myslim, ze pokud (ciste teoreticky) Apple uvede 4-proc Mac, tak se podpory jiste dockas.

PS Linuch - Ok, vsak ja se na tebe nezlobim...:-)

Odpovědět na příspěvek

čistě teoreticky

Autor: J.P. Muž

Založeno: 24.11.2002, 11:26

Čistě teoreticky by mohl Apple uvést třeba stopadesáti proc. Mac, že... Ale čistě prakticky to je děsně těžký. V dnešních ušatých G4kách se jim skoro nevejdou 2 proc. s větrákama a chladičema. Stroje jsou hlučné a každý se tomu diví (já už ne) Myslim že v současné době je řádově snažší vymyslet software, které obslouží n-procesorů, než na to opravdu postavit hardware, aby se ještě vešel pod stůl a nerozkmital podlahu. A zase jsme u toho. Myslím že by Apple měl udělat tyto kroky: Změnit design prac. stanic aby se do nich vešlo více a modulárněji. S nějakým progresivním výrobcem čipů (třeba i AMD) se dohodnout na užší spolupráci a dělat spolu boardy, čipsety, architekturu JEN pro Apple. Pak může být ten clustering navíc, ale ne, že se jím budou řešit nedostatky v HW.
Anebo se na to vykašlat úplně a dělat jen iMacy pro sekretářky (kvůli designu) a Xservy pro NASA (kvůli výkonu).

Odpovědět na příspěvek

RE: čistě teoreticky

Autor: eda Muž

Založeno: 25.11.2002, 10:39

No jeste powerbooky pro mne, protoze jsem spokojenej tak abych byl jeste spokojenejsi :-))

Odpovědět na příspěvek

wýkon není jen o procesoru.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 22.11.2002, 16:59
Odpovědí: 0

Všichni víme, že výkon není jen o procesoru (nebo více), ale o efektivním využití všech komponent. Jinak se z celého schémata HW stanou jakési přesýpací hodiny, kde se data přesýpají z jedné komponenty do druhé (proc., paměť, disk, sítě, grafika) skrz zoufale úzká hrdla. Ta škálovatelnost pamětí, modularita a superrychlé sběrnice se mi u sgi fakt líbily. Proč by to nešlo dneska taky u Apple a ještě líp?

Odpovědět na příspěvek

Výkon

Autor: Mellom Muž

Založeno: 25.11.2002, 11:28
Odpovědí: 0

Myslím si, že je jakákoliv diskuze zbytečná. Viz úryvek z článku "Nejvýkonnější model zvládne držet krok s Pentiem 4 na frekvenci kousek nad 2 GHz a cenové podmínky jsou všem známy." Ten kousek by mohl být tak do 2,4Ghz, ale to dnes uz není HIGH, takze z toho jednoduše plyne, že na nějaké P4 na 3.0Ghz krutě nemá !!!! Článek bych shledal zajímavým tak před 1 rokem, dnes je to .... Apple je dnes s výkonem na dně, měl by sebou hodit, jinak uz se neodrazí!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Výkon

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 26.11.2002, 03:41

Predposledni vetu jste vytrhl z kontextu, takze budu diskutovat;) Clanek se snazil demonstrovat, ze Apple na dne neni, resp. velmi zalezi na tom, na co je vas pocitac urcen. Pokud potrebujete obrovsky vypocetni vykon, je Apple stale "HIGH", na ponekud obycejnejsi veci je ted trochu pomalejsi. Ono byti macarem totiz neni jen o MHz a cislech, je to zpusob, kterym pracujeme (cesky to zni trochu kostrbate, ale vsichni chapou).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Výkon

Autor: mellom Muž

Založeno: 26.11.2002, 12:03

Verim, ze Apple je dnes v hrubem vykone lepsi (pokud pominu takove "zbytecnosti" jako je graficka karta, pamet, radic, atd..) nez high PC.
Ale kdo ten hruby vykon vyuzije? Vetsina z nas dela v nejakem programu, ci-li ho zajima odezva celeho systemu pri praci v nem. A to uz je trochu neco jineho !!! Nechci vest diskuzi o tom co je rychlejsi v tom ci o nom, kazdy z tech programu chce svy a zalezi kdo mu z o nech systemu vic nabidne. Protoze vykon pocitace neni pouze ve vykonu CPU ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Výkon

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 27.11.2002, 04:21

Nebudeme zacinat zadnou flame war. Skutecnost je takova, ze pokud potrebujete brutalni vypocetni silu, je Apple porad to, co byval. Pokud pracujete jako vetsina lidi, rekneme zpracovavate video, tak je situace o poznani horsi, ale zivot zkratka neni jen o vykonu. me tu na stole lezi mac a desetkrat vykonnejsi PC a hadejte, ktery z techto dvou pocitacu pouzivam casteji?:) To byste neuhodl.

Kdyz uz jste se zeptal, kdo ten vykon vyuzije... Kdo vyuzije vykon vykonnejsich grafickych karet? Ostatne mozna i vseho ostatniho. Troufl bych si tvrdit, ze tak minimalne 90 % uzivatelu k praci rozhodne nepotrebuje (nevyuzije) GF4 apod., dodavane v soucasnych macintoshich.

Mozna to vypada, ze jen hajim neschopnost Motoroly nebo Apple, ale ja ve vykonu soucasnych stolnich G4 nevidim zasadni/neprekonatelny problem. Samozrejme vzdycky muze byt jeste lip.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Výkon

Autor: Mellom Muž

Založeno: 27.11.2002, 14:58

Presne tak, zivot neni jenom o vykonu. Vdycky muze byt lip - tak uz aby to bylo !!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: