Výkonnostní testy rozšířených konfigurací nových MacBooků Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výkonnostní testy rozšířených konfigurací nových MacBooků Air

29. října 2010, 00.00 | Macworld provedl také výkonnostní testy rozšířených konfigurací nových MacBooků Air, které opravdu přinášejí znatelné posílení.

Od 20. října se prodávají nové MacBooky Air a tento týden již Macworld otestoval výkon jejich standardních modelů. Apple ovšem nabízí také volitelné zákaznické konfigurace s lepším vybavením, které je však nutné si objednat hned při koupi, protože pozdější rozšíření není možné.

Proto si Macworld pořídil též tyto stroje a podrobil je svým benchmarkovým testům, zde se podíváme, co v nich naměřil.

Nabízené rozšířené konfigurace MacBooků Air

Macworld se rozhodl otestovat „nejzazší“ konfigurace nových MacBooků Air, jež lze vytvořit z vyšších standardních modelů obou rozměrových formátů objednáním větší RAM a výše taktovaného procesoru.

Zatímco rozšíření RAM se dá pořídit pro všechny standardně nabízené modely (také letošní MacBooky Air se v základních konfiguracích dodávají jen se 2 GB RAM, za příplatek 100 USD je možné dostat 4 GB, ale jak ukázalo rozebrání menšího 11,6“ modelu, operační paměť je pevně připájená k základní desce, takže dodatečné zvětšení již není možné), výkonnější procesor lze získat pouze k vyšším modelům (s větší flash pamětí).

Nejlépe vybavený 11“ MacBook Air tak vychází ze standardního modelu za 1 199 USD a bude mít následující vlastnosti - 1,6GHz procesor SU9600 (namísto standardního 1,4GHz procesoru), 4 GB RAM a 128 GB flash paměti. Jak větší RAM, tak lepší procesor stojí po 100 USD, což konečnou cenu zvýší na 1 399 USD.

Podobně 13“ MacBook Air bude po doplnění veškerého dostupného volitelného vybavení nabízet 2,13GHz procesor SL9600 (místo standardního 1,86GHz procesoru), 4 GB RAM a 256 GB flash paměti, za cenu 1 799 USD (všechny ceny samozřejmě platí pro USA).

A právě tyto dva „vyšperkované“ MacBooky Air Macworld zkoumal ve svých benchmarkových testech Speedmark 6.5 a výsledky porovnal s hodnotami naměřenými v předchozích testech.

Macy použité v testech

Testů se přirozeně účastnily všechny čtyři standardní modely nových MacBooků Air a pochopitelně i předchozí MacBooky Air z roku 2009, tedy 1,86GHz a 2,13GHz 13“ modely.

Mimoto se porovnávalo ještě s letošním bílým MacBookem (používajícím 2,4GHz procesor Core 2 Duo) a se dvěma letošními MacBooky Pro. Konkrétně s 13“ MacBookem Pro vybaveným 2,4GHz Core 2 Duo a s 15“ MacBookem Pro užívajícím 2,4GHz mobilní procesor Core i5 (nový 32nm mobilní Nehalem).

Všechny stroje pracovaly pod Mac OS X 10.6.4, standardní modely MacBooků Air a bílý MacBook měly 2 GB RAM, ostatní testované Macy 4 GB RAM.

Výsledky výkonnostních testů

Přirozeně se opět testovalo aktualizovanými benchmarkovými testy Speedmark 6.5, tabulky výsledků jsou proto v podstatě shodné s těmi z testů standardních modelů, jen k nim přibyly dva nové řádky pro lépe vybavené zákaznické modely letošních MacBooků Air (a pro diskové úlohy se ještě porovnávalo s jedním starším MacBookem Air, ale o tom najdete více níže). A teď už se podívejme, jak se dodatečná rozšíření projevila na výkonech:

Srovnání se standardními modely

Vylepšený 11“ MacBook Air proti svému standardnímu protějšku dosáhl o 11 procent vyššího celkového skóre testů Speedmark (94 oproti 84 bodům). Co se týče dílčích testů, největší rozdíly se projevily v kódování iTunes a v testu multitaskingu (pod Mac OS X), kde byl zákaznický model o 16 procent rychlejší. V Aperture činil rozdíl 14 procent a v testech programů iPhoto a Handbrake 13 procent.

Větší 13“ MacBook Air v zákaznické konfiguraci předvedl o 10 procent lepší celkové skóre (119 namísto 108 bodů). V dílčích testech získal největší náskok v testu Aperture a v testu multitaskingu, o 15 procent,v testu programu iPhoto byl rozšířený model lepší o 14 procent.

Když už mluvíme o testech multitaskingu, Macworld testuje také výkon aplikací Windows provozovaných ve virtuálním stroji Parallels Desktopu 6 (na což se v diskusi ptali naši čtenáři), je to test označený v tabulce jako „Parallels WorldBench Multitask“. Jde o benchmarkové testy WorldBench zkoumající výkon aplikací Windows, zde ovšem pod Parallels Desktopem. Rozšířené modely MacBooků Air proti svým standardním protějškům tenhle test zvládaly o více než 10 procent rychleji.

Výkony grafiky se nepřekvapivě téměř nezměnily, v Call of Duty 4 oba zákaznické modely zobrazovaly naprosto stejný počet snímků/s jako odpovídající standardní stroje, v testu CineBench R11.5 s využitím grafického hardwaru předvedly 13“ modely zcela shodné výsledky a vylepšený 11“ MacBook Air byl dokonce o půl snímku/s horší. Je zjevné, že v těchto testech se projevuje především vliv grafického hardwaru a ten samozřejmě zůstává stejný.

Též výsledky testů závislých hlavně na výkonu disku se příliš nezměnily. Zejména test duplikace 1GB souboru ve Finderu dal stejné hodnoty jak pro standardní, tak pro zákaznické modely, s časem 13 sekund, výjimkou byl rozšířený 13” MacBook Air, jemuž to trvalo 14 sekund. Ovšem v rozbalování ZIP archivu už byly modely s výše taktovaným procesorem o několik sekund rychlejší a v testu tvorby ZIP archívu již zákaznické MacBooky Air vítězily o více než 10 procent.

V těchto testech se jasně projevuje, že SSD disk zůstal stejný, zatímco výkon procesoru se zvýšil (a jeho růst je v podstatě úměrný navýšení taktovací frekvence).

Porovnání s letošním bílým MacBookem

Když se výkony zákaznických konfigurací nových MacBooků Air porovnají s letošním bílým MacBookem (vybaveným 2,4GHz procesorem Core 2 Duo a 2 GB RAM), pak nejvybavenější 11“ MacBook Air měl celkové skóre o 5 procent slabší (94 proti 99 bodům bílého MacBooku), avšak 13“ zákaznický MacBook Air byl naopak (se 119 body) o 20 procent lepší.

V procesorovém testu CineBench, v kódování videa utilitou Handbrake a v testu MathematicaMark vyšel bílý MacBook stále rychlejší (projevil se vliv 2,4GHz procesoru), ale v testech závislých na výkonu disku měly přirozeně navrch MacBooky Air s flash disky (ty ostatně překonávaly i klasické pevné disky jinak mnohem výkonnějších MacBooků Pro).

Srovnání s MacBooky Pro

Bílý MacBook a 13“ 2,4GHz MacBook Pro podávaly v testech hodně podobné výsledky, takže pro srovnání nových MacBooků Air s 13“ MacBookem Pro platí zhruba to, co pro bílý MacBook. MacBook Pro byl ovšem v některých dílčích testech přece jenom o trochu rychlejší (jeho celkové skóre činilo 106 bodů, nejspíš díky jeho větší 4GB RAM, protože jinak se hardware těchto dvou strojů téměř neliší).

Ve srovnání s 13“ 2,4GHz MacBookem Pro zaostává 11“ MacBook Air i ve své rozšířené konfiguraci, ale 13“ MacBook Air ho už o dost předčí, samozřejmě především vlivem rychlého SSD disku.

Za zmínku stojí též výsledky testů multitaskingu, jak pod Mac OS X, tak pod Windows (v Desktopu 6). Jedenáctipalcové MacBooky Air byly pod Mac OS X lepší než bílý MacBook, proti 13“ MacBooku Pro naopak zaostal i vylepšený zákaznický model, zato rozšířený 13“ MacBook Air se 13“ MacBooku Pro téměř vyrovnal.

Pokud jde o výkon aplikací Windows v Parallels Desktopu, 11“ MacBooky Air dost zaostávaly ve všech konfiguracích, standardní 13“ MacBook Air na tom byl už o něco lépe, avšak jeho zákaznický model se dokonce vyrovnal 13” MacBooku Pro.

Samozřejmě, s 15” MacBookem Pro se žádné nové MacBooky Air již rovnat nemohou, ale to se ani nedalo čekat, protože tento stroj nabízí mobilní Nehalem, tedy procesor následující generace a samostatnou grafiku, nové MacBooky Air ho pochopitelně dokážou překonat pouze ve výkonu disku, protože klasický pevný disk přirozeně ani ve spojení s procesorem Nehalem neporazí SSD disk.

Částečné porovnání s loňským MacBookem Air osazeným SSD diskem

Loni v létě Macworld mimo jiné otestoval tehdejší zákaznickou konfiguraci MacBooku Air s 2,13GHz procesorem Core 2 Duo a s SSD diskem, avšak pod Mac OS X 10.5 Leopard a staršími benchmarkovými testy Speedmark 5. Tento stroj už ale nyní nemá k dispozici, takže nemohl provést nové testy, aby se dosáhlo srovnatelných výsledků.

A tak porovnal pouze výsledky testů duplikace souboru a vytváření a rozbalování ZIP archívu, protože nové verze testů používají stejné velikosti souborů a lze předpokládat, že výkon těchto operací příliš nezávisí na užitém operačním systému, hlavní bude vliv datového úložiště. Tabulka výsledků testů diskových úloh tak na konci obsahuje navíc ještě jeden řádek pro 2,13GHz MacBook Air s SSD diskem z roku 2009.

Letošní MacBooky Air proti tomuto stroji 1GB soubor zduplikovaly víc než dvakrát rychleji (za 13 namísto za 28 sekund). Zkomprimování 2GB složky do ZIP archívu zákaznický 11“ MacBook Air zvládl o 3 sekundy rychleji, letošní zákaznický 13“ MacBook Air (se stejným procesorem) už byl rychlejší o celých 22 procent.

Rozbalení téhož ZIP archívu dokončil rozšířený 11“ MacBook Air o 35 procent rychleji a letošní zákaznický13“ MacBook Air dokonce o 47 procent.

Když uvážíme, že letošní 13“ MacBook Air měl stejný procesor jako loňský MacBook Air s SSD diskem a 11“ model dokonce používá slabší procesor, jasně vidíme, že nový SSD disk je mnohem výkonnější než ten osazovaný do předchozích modelů MacBooků Air (svádí to k podezření, že původní SSD disk byl nějaký výběhový model, zatímco ty letošní mají moderní konstrukci s výkonným řadičem a vyrovnávací RAM).

Zhodnocení výsledků

Zákaznické konfigurace nových MacBooků Air přinášejí očekávané zvýšení výkonu, v podstatě odpovídající nárůstu taktovací frekvence procesorů. Pomůže samozřejmě i větší RAM, především při provozování více aplikací současně.

Větší kapacita RAM se sice neprojevila až tak výrazně, ale to se dá vysvětlit. Za prvé tyto stroje používají SSD disky, jež jsou mnohem rychlejší než klasický disk, takže využívání virtuální paměti zdaleka tolik nezpomaluje. A za druhé, testy Speedmark byly navrženy tak, aby přijatelně fungovaly i na slabším hardwaru, proto se větší kapacita RAM do výsledků příliš nepromítá.

Protože však RAM již později nejde rozšířit, asi bude lepší si za větší RAM připlatit, v budoucnosti se to bude jistě hodit. Co se týče výkonnějších procesorů, ty se vyplatí zřejmě jenom tomu, kdo bude chtít často pracovat s náročnějšími aplikacemi, výše popsané testy ukázaly, že s lepšími procesorem se 11“ MacBook Air hodně blíží bílému MacBooku a 13“ MacBook Air se dokonce vyrovná základnímu modelu 13“ MacBooku Pro a v některých úlohách ho i předčí.

Není to nijak překvapivé zjištění, uvědomíme-li si, že tyto stroje mají stejný grafický hardware, takže po rozšíření RAM a nasazení vyšších procesorů se nové MacBooky Air už hardwarově příliš neliší, narozdíl od ostatních MacBooků ovšem standardně nabízejí velice rychlé SSD disky a ty mají hlavní podíl na jejich víc než dobrých výkonech. A tentokrát Apple nasadil opravdu výkonné SSD disky, což, jak ukazuje srovnání s loňským MacBookem Air osazeným SSD diskem, dříve tak docela neplatilo.

Dodatečná výbava MacBooků Air zvyšuje cenu cenu, ale na výkonu se projeví, zejména u 13“ modelu. Vzhledem tomu, že pozdější rozšíření není možné (v případě SSD disků se to možná časem změní, viz tenhle dnešní článek), budou si muset zájemci o tyto stroje již při koupi rozmyslet, k čemu je budou využívat.

Pro brouzdání po Webu a zpracování jednoduchých dokumentů postačí standardní modely, a to i v případě 11“ verze, zákaznické konfigurace mají smysl pro toho, kdo bude vyžadovat vysokou přenosnost a zároveň bude často pracovat s náročnějšími aplikacemi.

Pokud ale takový uživatel nebude trvat na maximální přenosnosti, asi lépe pořídí s MacBookem Pro (ostatně u 13“ modelů to zase až tak velký rozdíl není), který poskytne stejný nebo vyšší výkon za nižší cenu (spolu s širší paletou portů a rozhraní) a navíc se dá rozšiřovat i dodatečně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: