Výkonnostní testy nových MacBooků Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Výkonnostní testy nových MacBooků Air

27. října 2010, 00.00 | Macworld podrobil svým výkonnostním testům standardní modely nových MacBooků Air, proti jejich předchůdcům zaznamenal citelné zlepšení.

Minulou středu Apple představil vedle novinek z oblasti softwaru také výrazně modernizované MacBooky Air, které se v zemích, kde Apple působí přímo, již začaly prodávat, a tak samozřejmě přibývá zpráv o nich. Mimo jiné už byly rozebrány, pohled do nitra menšího 11,6“ modelu jsme přinesli v pondělí.

Kromě vnějšího designu ovšem došlo k výrazným změnám též ve vnitřní konstrukci, což přirozeně vyvolává otázku, jak se projevily na výkonu. Tu nejlépe zodpoví vhodné výkonnostní testy, jež provádí především Macworld.

Ten nezahálel a již nabízí výsledky testování všech čtyř nových standardních modelů MacBooků Air, v tomto článku se podíváme, co vlastně zjistil. Nejprve si ale ještě stručně zopakujeme základní vlastnosti těchto strojů a zmíníme také popisy prvních dojmů z nich.

Stručná rekapitulace vlastností nových MacBooků Air

Letošní MacBooky Air se dodávají ve dvou velikostech, jednak s 13,3“ obrazovkou tak jako jejich předchůdci, ale nově navíc přišly ještě menší 11,6“ modely. Došlo i k dalším změnám designu, pouzdra obou formátů jsou ještě tenčí a nové modely jsou též o něco lehčí (11“ modely váží 1,06 kilogramu, 13“ pak 1,32 kilogramu). Současně se však zvýšilo rozlišení displejů, 11,6“ obrazovka nabízí 1 366 x 768 pixelů a 13,3“panel dokonce 1 440 x 900.

Bohatší výběr portů a konektorů

Všechny letošní modely mají (nepodsvícenou) klávesnici plné velikosti a „skleněný“ trackpad podporující multi-touch ovládání a rozšířila se rovněž nabídka portů. Nové stroje nasazují dva porty USB 2.0 (jejich předchůdci měli pouze jeden), Mini DisplayPort pro připojení externího monitoru (podporuje rozlišení až 2 560 x 1 600) a větší 13“ modely navíc nově získaly zásuvku SD karet.

Integrovaný Ethernet nadále chybí (do tenkého pouzdra by se tento port ani nevešel, dá se použít převodník na USB port), stejně jako optická mechanika (sice se stále nabízí možnost sdílení mechaniky z jiného Macu či PC, ale pro reinstalaci systému to nebude třeba, protože Apple přikládá USB flash disk s potřebným systémovým softwarem). MacBooky Air přirozeně poskytují také obvyklé možnosti bezdrátového připojení, tedy WiFi 802.11n a Bluetooth 2.1.

Nové MacBooky Air dále nesou stereofonní reproduktory (předchozí modely nabízely jenom monofonní zvuk) všesměrový mikron a zdířku pro sluchátka (lze použít sluchátka Applu s dálkovým ovládáním a mikrofonem, což u dřívějších MacBooků Air nešlo) a mají též kameru, takže budou schopné podporovat videohovory FaceTime. (Apple ji ostatně označuje jako „FaceTime kameru“, ale jde o standardní kameu iSight, nazývá se tak i v systémových předvolbách.)

Výkonnější a úspornější elektronika

K významným změnám došlo ovšem také uvnitř těchto strojů. Sice stále používají procesory Core 2 Duo, ale v podstatě všechno ostatní se změnilo. Se zbytkem systému procesory propojuje čipová sada NVIDIA GeForce 320M zahrnující docela výkonnou integrovanou grafiku a jako datové úložiště nyní slouží výlučně flash paměť, pevně zabudovaná do nitra (rozebrání ukázalo, že se ve skutečnosti nachází na samostatné desce a vnitřní konstrukcí odpovídá jiným moderním SSD diskům, vlastní formát dovolil další zmenšení rozměrů pouzdra, pozdější výměnu flash paměti za větší však Apple nenabízí).

Avšak taktovací frekvence procesorů se proti předchozím modelům dokonce ještě snížily, 11“ modely standardně nabízejí pouze 1,4GHz procesor SU9400 s 3 MB sekundární cache paměti a s 800MHz systémovou sběrnicí, zatímco 13“ modely nasazují 1,86GHz procesor SL9400 s 6 MB cache paměti L2 a 1066MHz sběrnicí. Jejich maximální příkon činí 10, respektive 17 wattů. (Předchozí 13“ modely MacBooků Air používaly 1,86GHz a 2,13GHz procesory Core 2 Duo.)

Všechny letošní modely nových MacBooků Air tyto procesory spojují se 2 GB 1066MHz RAM DDR3, kapacita flash paměti činí u 11“ modelů 64 a 128 GB a u 13“ verzí 128 nebo 256 GB. To dává celkem čtyři standardní modely, jejichž ceny sahají (v USA) od 999 USD za 11“ stroj s 64 GB flash paměti až po 1 599 USD za 13“ MacBook Air s 256GB úložištěm.

Nasazení flash paměti a nová konstrukce baterie (zabírající většinu vnitřního prostoru) značně prodloužily dobu provozu mimo elektrickou síť, nové MacBooky Air ale počaly nabízet též„okamžité spuštení“, tedy možnost velice rychlého probuzení ze spánku, v němž mohou vydržet hodně dlouho, podle Applu až 30 dní, čímž se blíží přístrojům s iOS.

Možná volitelná rozšíření

Za příplatek lze standardní modely dále vylepšit, je možné si objednat 4 GB RAM (musí se to udělat hned při koupi, pozdější rozšíření není možné, RAM je přímo napájená na základní desku) a vyšší 11“ a 13“ modely s větší flash pamětí se navíc mohou osadit výkonnějšími procesory, 1,6GHz SU9600 pro 11” model a 2,13GHz SL9600 pro 13“ stroj (jde o nejvýše taktované varianty v daných modelových řadách procesorů).

Podrobný popis specifikací 11“ MacBooku Air najdete zde, technické specifikace 13“ verzí předkládá tato stránka a tady se nachází srovnání vlastností všech modelů nových MacBooků Air.

První dojmy z nových MacBooků Air

Na Webu se pochopitelně již objevily zprávy o prvních dojmech z těchto strojů. Přináší je například AppleInsider, na třech stránkách poskytuje popis základních vlastností (v podstatě to, co jsme uvedli v předchozím oddílu) a nabízí řadu fotografií srovnávajících nový 11“ a 13“ MacBook Air.

Autor článku AppleInsideru si sám pořídil menší 11,6“ MacBook Air a údajně se takto rozhoduje velká část návštěvníků obchodů Applu, dávají mu přednost pro jeho kompaktnost. Článek dále předkládá snímky z vybalení 11“ modelu a nakonec i fotografické srovnání rozměrů nových MacBooků Air a iPadu, jež jasně ilustruje, že 11“ MacBook Air se svou velikostí iPadu skutečně velice blíží.

A první dojmy z 11“ MacBooku Air popisuje také Macworld. Opět chválí jeho malé rozměry a nabízí i další postřehy. (Macworld mezitím už zveřejnil též obšírnější recenzi nových 11“ a 13“ MacBooků Air, ale ta již oproti prvním dojmům a výsledkům testů nepřináší mnoho nového, zabývá se především tím, pro koho se jednotlivé modely nejlépe hodí, jenže to si stejně bude muset každý zájemce zodpovědět sám.)

Vyšší fyzické rozlišení obrazovky způsobuje, že zobrazované prvky Mac OS X jsou poněkud menší než na většině ostatních Maců (hustota zobrazení dosahuje 135 ppi – pixelů na palec, zatímco 27“ iMac má 109 ppi a bílý MacBook 113 ppi), někomu může vadit též stranový poměr 16:9 (obrazovka je nižší).

Jak klávesnice, tak trackpad fungují i na 11“ modelu úplně stejně jako u ostatních MacBooků a MacBooků Pro, což je samozřejmě dobře. Pokud jde o výkon, subjektivně působil 11,6“ MacBook Air docela svižně, přes poměrně slabý procesor běžné úlohy zvládal dobře, na ty náročnější se pochopitelně příliš nehodí. A probuzení ze spánku je opravdu velice rychlé (ukazatel postupu se vůbec nezobrazí).

Ovšem skutečně objektivní informace o výkonu nových MacBooků Air poskytnou až benchmarkové testy a ty Macworld také provedl, na jejich výsledky se podíváme nyní.

Stroje použité v testech

Macworld otestoval všechny čtyři standardní modely nových MacBooků Air, které srovnával s dalšími notebooky Applu. Pochopitelně nechyběly předchozí MacBooky Air z roku 2009, tedy 1,86GHz model s klasickým pevným diskem a 2,13GHz model s SSD diskem.

Dále se porovnávalo s letošním bílým MacBookem (používajícím 2,4 GHz procesor Core 2 Duo) a se dvěma letošními MacBooky Pro. Byl to jednak 13“ MacBook Pro s 2,4 GHz Core 2 Duo a pak ještě 15“ MacBook Pro s 2,4GHz procesorem Core i5 (tedy s novým 32nm mobilním Nehalemem, neplést s Core i5 v iMacu, což je dost odlišný stolní Nehalem).

Všechny MacBooky Air používaly 2 GB RAM, zatímco ostatní stroje byly vybaveny 4 GB RAM a všechny pracovaly pod Mac OS X 10.6.4.

Výsledky výkonnostních testů

K otestování výše popsaných Maců byly použity aktualizované benchmarkové testy Speedmark 6.5, jež nasadily nové verze aplikací (o těchto testech jsme blíže informovali počátkem října.)

A teď už se podívejme, jaké výsledky nové MacBooky Air podaly v těchto testech (tabulky výsledků udávají celková skóre a výsledky jednotlivých dílčích testů):

Porovnání nových a starých modelů MacBooků Air

Když srovnáme celková skóre (tedy číslo snažící se charakterizovat celkový výkon daného Macu) nového 13“ MacBooku Air s jeho loňským předchůdcem, tak přestože oba mají 1,86GHz procesor, vidíme, že se skóre nového stroje zdvojnásobilo (z 54 na 108 bodů).

To lze z velké části připsat rychlému flash disku, například duplikaci 1GB souboru ve Finderu nový model zvládl za 13 sekund, zatímco jeho předchůdce potřeboval celých 69 sekund, tedy víc než pětkrát delší čas, v důsledku pomalosti svého 4200otáčkového 1,8“ disku. Komprimování 2GB složky na novém 13“ MacBooku Air bylo o 21 procent rychlejší, zatímco rozbalení tohoto ZIP archívu se zrychlilo třikrát, opět se ukázal vliv rychlejšího datového úložiště (na kompresi se již významně podílí i výkon procesoru).

A lepší celkové skóre (okolo 85 bodů) předvedly též 11“ MacBooky Air, přestože mají slabší procesor, loňský 1,86GHz model předčily o 30 bodů (a překonaly i svého 2,13GHz předchůdce s SSD diskem).

Na tom se ovšem podílela také nová grafika, jejíž výkon (zejména ve 3D aplikacích) značně vzrostl. Sice pořád jde o integrované řešení, ale GeForce 320M je mnohem zdatnější (přesto by však měla spotřebovávat méně energie). V testu hry Call of Duty 4 dosahovaly 11“ modely 37 a 13“ modely 40 snímků/s, byly tedy víc než třikrát rychlejší než jejich loňští předchůdci (s 13, respektive 12 snímky/s) používajícími integrovanou grafiku GeForce 9400M.

Stejné rozdíly se projevily též v testu CineBench R11.5 s použitím grafického procesoru (GPU), zatímco starší MacBooky Air zvládaly jen 4 snímky/s, nové 11“ modely daly 11 a 13“ stroje 13 snímků/s.

Nový 13“ 1,86GHz MacBook Air svého stejně taktovaného předchůdce překonal i v řadě dalších testů zatěžujících hlavně procesor, znatelně lepší výsledky podal například v testu kódování iTunes, ve Photoshopu, v kódování videa utilitou HandBrake, v testu MathematicaMark a testu CineBench využívajícím procesor (CPU). A ve stejných testech předčil i svého 2,13GHz předchůdce.

Docela dobře si však vedl také 11“ MacBook Air s 1,4GHz procesorem, v testech Photoshopu, v kódování utilitou HandBrake, v procesorovém testu CineBench a v testu MathematicaMark dal lepší výsledky než loňský 2,13GHz MacBook Air. (Celkové skóre 11“ modelů bylo lepší o 35 procent.)

Vysvětlení by mohlo spočívat v tom, že starší MacBooky Air zdaleka ne vždy provozovaly procesor na jeho plné taktovací frekvenci. Původní modely z roku 2008 měly potíže s přehříváním procesorů (Apple kvůli tomu záhy vydal aktualizaci SMC firmwaru) v náročných aplikacích, což se později řešilo snižováním taktovací frekvence v případě potřeby. A zejména při vyšší zátěži tak procesor většinou pracoval na nižší než nominální frekvenci.

Výsledky pro nové stroje napovídají, že letošní modely tohle zvládají lépe, takže jejich procesory, přestože nominálně mají stejnou nebo dokonce nižší taktovací frekvenci, nakonec celkově podávají vyšší výkony. Když se k tomu připočte ještě násobně výkonnější grafika a velice rychlý flash disk, nejsou tyto výsledky zase až tak překvapivé.

Vzájemné srovnání nových 11” a 13” modelů

Důležité ovšem je též vzájemné porovnání výkonu „velkých“ a „malých“ letošních modelů. Nové MacBooky Air s 13,3“ displeji mají o dost výše taktovaný procesor (a dvakrát větší sekundární cache paměť), což se projevilo zvýšením celkového skóre v testech Speedmark 6.5 přibližně o 27 procent (108 proti 85 bodům).

Grafický výkon se přirozeně příliš nelišil, v Call of Duty 4 byly 13“ stroje jen o 3 snímky/s lepší, což lze připsat právě na vrub procesoru. Výrazně rychlejší byly větší modely ve Photoshopu, v kódování utilitou HandBrake, v procesorovém testu CineBench a v testu MathematicaMark, kde se všude projevil výše taktovaný procesor (a větší cache paměť).

Zato výkon disku byl úplně stejný, duplikace 1GB souboru ve Finderu trvala vždy 13 sekund. Vidíme, že kapacita nových flash disků výkon v testech Speedmark nijak neovlivnila, což se ani nedalo čekat, zřejmě mají stejný řadič a vyrovnávací RAM (viz zpráva z rozebrání) a liší se jenom kapacitou a možná počtem nasazených flash čipů.

Výkonnostní porovnání MacBooků Air s MacBooky Pro

Důležité je pochopitelně také srovnání výkonu nových MacBooků Air s MacBooky Pro, to ukáže, kde na výkonnostní škále nové ultrapřenosné stroje vlastně stojí. (Předchozí modely MacBooků Air proti nim hodně zaostávaly.)

Nové MacBooky Air sice mají slabší procesory, ale zase nasazují výkonnější flash disky, což se nejvíce promítlo v testech závislých právě na výkonu disku, avšak ovlivnilo to též celkové skóre. Vnitřní architekturou se nové MacBooky Air nejvíc podobají 13“ MacBookům Pro (a bílému MacBooku), proto se nejprve podíváme, jak si vedly proti základnímu 2,4GHz MacBooku Pro.

Třináctipalcový 1,86GHz MacBook Air dosáhl celkového skóre testů Speedmark 6.5 dokonce o 2 body lepšího než 2,4GHz 13” MacBook Pro (108 proti 106 bodům), ovšem 11“ MacBook Air měl celkové skóre o 25 procent nižší (85 bodů), což ale na 1,4GHz procesor není vůbec špatné.

V testu duplikace souboru byly nové MacBooky Air rychlejší o 59 procent oproti 13” 2,4GHz MacBooku Pro s jeho 320GB 5400otáčkovým pevným diskem (dokončily ji za 13 sekund, zatímco MacBook Pro až za 32 sekund). MacBooky Air zvítězily též v testu rozbalování ZIP archívu, 11“ model o 27 a 13“ MacBook Air dokonce o 43 procent. V kompresi však již byl MacBook Pro lepší, protože tam se projevil vedle disku i vliv procesoru.

Pokud jde o grafiku, v Call of Duty 4 byly oba nové MacBooky Air o kousek výkonnější než 13“ MacBook Pro, 11“ model o 12 procent a 13“ dokonce o 21 procent (2,4 GHz MacBook Pro zobrazoval 33 snímků/s).

V testu CineBench s využitím grafického hardwaru si 11“ MacBook Air a 13“ MacBook Pro vedly stejně (s 11 snímky/s), 13“ MacBook Air byl o 2 snímky/s lepší. Rozdíl opět můžeme přičíst výkonnějšímu flash disku (protože grafický hardware užívají všechny tyto stroje stejný).

Ovšem v testu kódování videa utilitou HandBrake měl 13“ MacBook Pro náskok, skončil o 43 procent dříve než 11” MacBook Air a i proti 13“ modelu byl o 20 procent rychlejší.

V podstatě totéž lze říci o porovnání nových MacBooků Air s letošním bílým MacBookem, protože ten používá procesor a grafiku shodné s 2,4GHz 13“ MacBookem Pro a v testech podává velice podobné výsledky.

Úplně jinak ovšem vypadá srovnání letošních MacBooků Air s 15“ MacBookem Pro osazeným 2,4GHz procesorem Core i5. To je totiž čip typu Nehalem, takže na stejné taktovací frekvenci podává vyšší výkon, navíc podporuje takové dodatečné technologie jako Turbo Boost (zvýšení taktovací frekvence, když se nevyužívají všechna jádra) a Hyper-Threading (možnost na jednom fyzickém procesorovém jádru současně zpracovávat dvě programová vlákna). A k tomu se musí přičíst ještě samostatná grafika GeForce GT 330M s vlastní RAM.

To se samozřejmě projevilo ve výsledcích testů, celkové skóre 15“ MacBooku Pro (132 bodů) bylo proti 11“ MacBooku Air vyšší o 55 procent a i proti 13“ MacBooku Air si udržel náskok 23 procent.

Ovšem v testech závislých na výkonu disku stále MacBooky Air vítězily se svými flash disky, byly rychlejší v duplikaci souboru a v rozbalování ZIP archívu, při tvorbě ZIP archívu už ale měl 15“ MacBook Pro navrch.

A pochopitelně v úlohách schopných využít Hyper-Threading (jako jsou procesorový test CineBench a kódování utilitou HandBrake) již byl 15” MacBook Pro výkonnostně zcela jinde. Proti 13” MacBooku Air v nich podal dvojnásobné výkony a proti 11“ modelu dokonce třikrát vyšší. Patnáctipalcový MacBook Pro ovšem byl o dost výkonnější i proti 13” MacBooku Pro, zde se prostě ukázal rozdíl mezi Core 2 Duo a novými mobilními Nehalemy.

Podobný odstup vykázal 15“ MacBook Pro též v grafice, díky samostatné grafické kartě zvládal v Call of Duty 4 zobrazovat 63 snímků/s a v testu CineBench využívajícím grafický hardware dosáhl 16 snímků/s.

Výdrž na baterii

Macworld prověřil také výdrž nových MacBooků Air na baterii, ovšem testovací metodou značně odlišnou od té, co používá pro své udávané výdrže Apple. Macworld nechává notebooky přehrávat film zvětšený na celou obrazovku při plném jasu displeje a při maximální hlasitosti, tedy při vysoké zátěži, zatímco metodika Applu odpovídá spíše brouzdání po Webu.

Jedenáctipalcový MacBook Air takto vydržel film přehrávat 3 hodiny 40 minut, zatímco nový 13“ MacBook Air pracoval dokonce 4 hodiny 25 minut. Naproti tomu starší 2,13GHz MacBook Air se vybil již za 3 hodiny a 5 minut.

Výdrž se tedy znatelně prodloužila, udávané hodnoty Applu jsou docela reálné, budou-li stroje provozovat méně náročné úlohy, měření Macworldu zase ukazují, jak dlouho nové modely vydrží při maximálním vytížení.

Zhodnocení výsledků

Výsledky testů Speedmark 6.5 jasně ukázaly především tři věci: Flash disky jsou rychlé (podstatně zlepšují celkové skóre počítače), výkon těchto disků v podstatě nezávisí na kapacitě (alespoň ne pro úlohy užité v popisovaných testech) a nové MacBooky Air vycházejí z výkonnostních testů o dost lépe než jejich předchůdci.

Na tom se vedle nasazení flash disků podílí též výkonnější grafika (SSD disk sice používal i loňský 2,13GHz MacBook Air, avšak zjevně to nebyl příliš výkonný model), ale výsledky dílčích testů ukazují, že si dobře vedly procesory nových strojů, přestože jsou taktované níže. Nové modely pravděpodobně lépe zvládají odvod odpadního tepla, takže už není třeba tak často snižovat efektivní taktovací frekvenci procesoru, což se promítá do výsledného výkonu.

Celkově tak lze říci, že nový 13“ MacBook Air podává výkon zhruba na úrovni bílého MacBooku a nejnižších modelů 13“ MacBooků Pro, 11“ MacBook Air sice již trochu zaostává, ale nijak výrazně, proti předchozím MacBookům Air se letošní stroje opravdu hodně zlepšily.

Konečně tak Apple dostal své ultrapřenosné notebooky na výkonnostní úroveň srovnatelnou s ostatními přenosnými Macy dané rozměrové a cenové kategorie, oproti minulosti už přenosnosti neobětují zdaleka tolik z hlediska výkonu a vybavení (oproti MacBookům Pro mají omezené hlavně možnosti pozdějšího rozšiřování).

Výkon by navíc mohlo ještě dále posílit nabízené volitelné vybavení, tedy nasazení 4 GB RAM a výše taktovaných procesorů, tyto zákaznické konfigurace slibuje Macworld otestovat později, ovšem již standardní modely daly nečekaně dobré výsledky.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: