Vnitřní uspořádání Magic Mouse - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Vnitřní uspořádání Magic Mouse

26. října 2009, 00.00 | Firma iFixit rozebrala také novou myš Magic Mouse, aby zjistila, jak vlastně funguje.

Na úterní hardwarové novinky Applu firma iFixit odpověděla hned třemi zprávami o rozebrání, vedle nového bílého MacBooku a nového 27“ iMacu rozebrala též myš Magic Mouse (získala ji spolu se zmíněným iMacem). Tu jsme na MůjMacu sice již popisovali podrobněji, avšak zpráva iFixit dovoluje podívat se i na její vnitřní uspořádání, o němž Apple mlčí.

Příslušná zpráva iFixit líčí rozebrání nové myši Applu na dvou stránkách v 12 ilustrovaných krocích a má poněkud ironické ladění, vzhledem k názvu myši ji její autoři pojali jako parafrázi na vystoupení varietního mága, my se zde však soustředíme jenom na holá fakta.

Vnější vzhled myši

Pokud jde o vnější vzhled myši, tvoří ji hliníková základna, kterou kryje lesklý hladký dotykový panel (z akrylátového plastu) zajišťující ovládání myši gesty prstů, jejichž podrobnější popis už MůjMac přinesl.

Komůrka pro baterie se pochopitelně nachází na spodku myši, odhalí se po odklopení příslušných dvířek, po jejich sejmutí a vyjmutí dvou AA článků (iFixit tam našla dva běžné články Energizer a žertuje, že by tam měly být vlastní články Applu, jenže Steve Jobs zřejmě má příliš práce s tabletem), vypadá myš takhle.

Rozebrání pouzdra myši

A začíná vlastní rozebírání, k průniku do pouzdra myši iFixit použila svůj nástroj pro otevírání iPodů. Obě části pouzdra myši jsou slepené, takže jejich oddělení nebylo úplně snadné. Nejprve se musela vyjmout krytka laserové mechaniky z bateriové komůrky a potom se už dal odloupnout dolní hliníkový kryt, což pouzdro myši rozpůlilo.

iFixit to ani nezmiňuje, ale čočky prosvítající z kruhového otvoru na okraji bateriové komůrky samozřejmě jsou laserová mechanika zajišťující polohovací funkce myši. Pravděpodobně se shoduje s tou použitou v bezdrátové variantě Mighty Mouse a nepochybně jde o běžnou, masově vyráběnou součástku.

Dolní hliníkový kryt myši váží pouhých 10 gramů, zatímco její zbytek (tvořený plasty a elektronikou) 37 gramů. Samotné baterie přitom mají hmotnost 47 gramů, vlastní Magic Mouse tedy váží tolik, co v ní užité dva AA články.

Odklopení bateriové komůrky odhalilo na ni připevněnou základní desku nesoucí veškerou elektroniku myši a také vnitřní stranu horního dotykového panelu osazenou oranžovými kapacitními snímači. Horní panel připojuje k základní desce a k napájení jediný široký plochý kabel.

Dotykové ovládání obstarává 138 kapacitních snímačů

A po odstranění vyztužujícího černého plastového rámečku z horního panelu (opět pomocí nástroje pro otevírání iPodů) se odhalila všechna dotyková čidla, jež zařizují „magii“ Magic Mouse. Jak vidět, od loga Applu nahoru celý horní panel myši zevnitř pokrývají dotykové snímače. (Ars Technica si dokonce dala práci s jejich spočítáním, podle ní jich Apple nasadil 138.)

Mimochodem, horní panel myši je průsvitný, takže by bylo možné ji vybavit podsvícením (to by však zřejmě příliš vyčerpávalo baterie).

Magic Mouse tedy opravdu nemá žádná (ani skrytá) klasická tlačítka, nahradila je maticí dotykových čidel. A právě díky velkému počtu kapacitních snímačů reaguje myš poměrně přesně na dotyky a pohyby prstů. Zatím sice nepodporuje složitější gesta, zdá se však, že samotný hardware to v principu umožňuje, takže budoucí verze ovladače by mohly dovolit i složitější gesta známá z iPhonu či multi-touch trackpadů.

Základní deska myši

A pak už stačilo vyjmout nosič baterií a odhalila se základní deska myši nesoucí veškerou potřebnou elektroniku. Vlastní „mozek“ myši přitom tvoří čip Broadcom BCM2042A4KFBGH.

Podle popisu výrobce tento čip umožňuje výrobu levných bezdrátových myší a klávesnic, protože integruje veškeré Bluetooth funkce (podporuje Bluetooth 2.0), procesor 8051, paměti ROM a RAM a dekodéry signálů z klávesnice a z myši.

K tomu iFixit podotýká, že se Apple popisem Broadcomu zjevně neřídil, když Magic Mouse prodává za 69 USD. Samozřejmě, musí se započítat též náklady na vývoj a mnohé další položky, ale je jasně vidět, že vlastní výrobní náklady Magic Mouse až tak závratné nebudou, myš užívá standardní, masově vyráběné komponenty. (Proti klasickým tlačítkům ovšem dotykový panel o něco dražší bude.)

A jako vždy tu nakonec máme Magic Mouse rozloženou na základní komponenty. Mimochodem, iFixit se nejprve domnívala, že to znamená konec dané myši, protože by její opětovné slepení bylo příliš náročné, ale nakonec ji přece jen složila zpět a myš nadále funguje, takže narozdíl od svých laboratorních jmenovkyň ani nepadla za oběť poznání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

hustá krysa

Autor: rampa.mekkvak Muž

Založeno: 26.10.2009, 09:27
Odpovědí: 0

jediný, co mě na applu štve je to, že opravdu používá úplně obyč věci... které v pc světě stojí třetinu, ale zase je apple jedinej, co vráží prachy i do designu a ten překoná, všechny věci z pc světa... tadle kryska je parádní, a i když u nás bude stát dvojku, jdu do ní...

Odpovědět na příspěvek

RE: hustá krysa

Autor: Lado Muž

Založeno: 26.10.2009, 15:26

Ved praveo to ide. Apple vie zo standardnych komponentov poskladat vyborne a hlavne funkcne veci. Ked treba vedia vyvinut aj svoju suciastku, ale naco vyvijat co uz existuje. Je len hanbou inych vyrobcov ktorych je inak dost, ze to nevedia alebo nechcu (asi by potom tolko nezarobili, ...) A z toho tazi Apple. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: hustá krysa

Autor: thess4ever Muž

Založeno: 26.10.2009, 17:06

Mal som rozobratych v ramci PC servisu laptopy i desktopy, starsie i novsie, prevazne PC. Ano, Apple pouziva standartne komponenty, ale sposob ich pouzitia je velmi precizny.
Chystam sa na nakup noveho Mac-a. Tiez ma napadlo a ako mnohych, spravit si hacintosh, lebo komponenty su rovnake. Lenze, problem je napr. s TFT panelom, ktory sice pouzivaju aj ine firmy, ale maju ho inak podsvieteny a uz to straca na presnosti farieb.

Odpovědět na příspěvek

RE: hustá krysa

Autor: thess4ever Muž

Založeno: 26.10.2009, 20:49

Mal som rozobratych v ramci PC servisu laptopy i desktopy, starsie i novsie, prevazne PC. Ano, Apple pouziva standartne komponenty, ale sposob ich pouzitia je velmi precizny.
Chystam sa na nakup noveho Mac-a. Tiez ma napadlo a ako mnohych, spravit si hacintosh, lebo komponenty su rovnake. Lenze, problem je napr. s TFT panelom, ktory sice pouzivaju aj ine firmy, ale maju ho inak podsvieteny a uz to straca na presnosti farieb.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hustá krysa

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 29.10.2009, 13:12

Preciznost je možná v návrhu, zpracovaní kulhá jako všechno, co projde čínskýma pazourama. Já mám však zkušenost takovou, že jsem za poslední 4 roky nekoupil nic, co by nebylo hned po vybalení z krabice vadné.

Odpovědět na příspěvek

Tlacitko

Autor: 9z9 Muž

Založeno: 26.10.2009, 19:39
Odpovědí: 0

Myš jsem zkoušel a dle "propadnutí" při stisku, i dle na fotce viditelného mikrospínače, bych řekl, že "běžné" tlačítko má.

Odpovědět na příspěvek

RE: Tlacitko

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 26.10.2009, 22:14

Mys jsem zkousel a "tlacitko" ve smyslu stisknu celou plochu mysi, propadne se a ozve se kliknuti, opravdu ma. Stejne tak jde jen lehce poklepat prstem na povrch mysi a vysledek z pohledu ovladani pocitace je shodny.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: