Vlastní ikonky snadno, rychle a zdarma - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Vlastní ikonky snadno, rychle a zdarma

ikony tutoriál

21. května 2007, 10.00 | Minule jsem pro vás vyzkoušel placené programy pro úpravu ikon v příznivých cenových relacích. Dnes se koukneme na programy, které toto umí také a jsou zdarma.

Opět se nejedná o návody pro používání uvedených programů, ale o představení možností, jak si s nimi upravit ikonky.

FastIcns
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

Opět jeden program, o kterém si nejsem jistý, co si myslet. Pro někoho možná efektní zobrazení editovaného souboru, které nelze nijak řídit, je podle mne opravdu těžko použitelné. Zpracovávaný soubor je zobrazený na 3D krychli, která se náhodně otáčí kolem všech tří os proměnlivou rychlostí. Nastavit lze se stisknutým Shiftem a tažením velikost krychle, či tažením její umístění. Program podporuje Drag and Drop.

Nastavení 3D krychle do požadované polohy, úprava velikosti umístěného obrázku, případně jeho výřezu a export jako efektní 3D ikonky se bohužel nekoná. Autor použil 3D zobrazení pouze jako efekt, což mi připadá hloupé. Bez možnosti dalšího nastavení, krom otočení o 90° a kolem vertikální i horizontální osy, je to velmi omezený software.

V zásadě FastIcons umožňuje načtení obrázku a jeho export jako soubor ikony či jako PNG obrázek. Podporované jsou systémové velikosti ikon a navíc (ovšem bez záruky) i rozlišení 256x256 a 512x512. Export ikony je jen obrázek, který je zobrazený na bocích krychle. Ale co, je to zadarmo.

CocoThumbX
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

CocoThumbX má "usedlejší" rozhraní v líbivém průhledném designu. Je to velmi automatizovaná aplikace. V základním okně umožňuje přidat či odebrat náhled souboru, uložit náhled souboru a uložit ikonu. Stačí zvolit požadovanou funkci, vybrat soubory, které chceme upravit, a ty přetáhnout do okna aplikace. Vše proběhne automaticky. Pouze pokud chcete uložit náhled souboru, máte možnost podrobného nastavení.V preferencích programu lze nastavit další parametry výstupu a nastavit lze také sledované složky pro častější zpracování souborů. Nastavit lze stín, zrcadlení, rámeček, zakulacené okraje a vyhlazení pro výstupní soubory. CocoThumbX pracuje skvěle a je jednoduchý na ovládání, ale jeho použití, vzhledem k zaměření, je omezené.Viou
PPC
Freeware

program ke stažení

Aplikace Viou podporuje pouze PPC platformu a nejspíše není dále vyvíjena (poslední verze je z roku 2004). Okno aplikace umožňuje umístění ikon a obrázků, které chceme zkombinovat, pouhým přetáhnutím. Lze poměrně snadno (ovšem bez kontroly přesných hodnot) nastavovat rotaci a zkosení obrázku, jeho průhlednost a umístění. Taktéž je možné nastavit stín a jeho vlastnosti pomocí táhel.

K dispozici jsou nástroje pro vystředění obrázku. Navíc lze přidávat do ikony ještě tzv. Logo, které lze také snadno umisťovat či otáčet, řídit zkosení a průhlednost atd.

Na výběr Viou nabízí několik předdefinovaných ikon i s nastavením vložených souborů. Dále lze upravenou ikonu aplikovat například na všechny vnořené složky ve složce, které ikonu upravujeme. Viou nabízí šikovné funkce, přehledně a jednoduše ovladatelné. Mínusem je určitě nemožnost nastavit hodnoty číselně, a tedy přesně. Plusem je možnost ukládat vlastní styly změn a ty pak aplikovat opakovaně bez dalších nastavení.

Viou mne překvapilo a je ukázkou toho, že se přece jen občas dá nalézt Freeware, který je funkční a umožňuje příjemnou a efektivní práci. Tento program mohu jen doporučit.

LiteIcon
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

LiteIcon slouží stejně jako minule uvedený CandyBar pro správu a záměnu ikon systému i aplikací včetně ikon Docku a médií. Program nepotřebuje žádný rozsáhlý popis, viz obrázek. Jednoduše si vyberete ikonu, kterou chcete nahradit tu původní, a přetáhnete ji na jejího zástupce v okně aplikace. LiteIcon umožňuje vyčistit cache a restartovat Finder, tak aby se zaměněné ikony zobrazily.

Pic2Icon
PPC
Freeware

program ke stažení

Pic2Icon není pravděpodobně dále vyvíjen. Stránky vývojáře nejsou dostupné a poslední verze je z roku 2002. Program slouží k převodu obrázků na ikony. Nastavit lze vyhlazení ve třech kvalitách, stín a pixelový rámeček v libovolné barvě. Toť vše. Ikonka je vytvořena v souboru obrázku, který použijete jako zdroj. Vložení této ikony musíte provést ručně, například dle tutoriálu. Pic2Icon nabízí zdarma jednoduché vytvoření ikonky z obrázku. https://www.mujmac.cz/art/sw/vlastni-ikonky-snadno-a-rychle.html

Kde získat ikony?

Nakonec si dovolím shromáždit linky na stránky s hotovými ikonami pro vaše použití, které se objevili v diskuzi pod prvním článkem, tak aby byly k nalezení na jednom místě (samozřejmě, že to není přehled všech dostupných na Internetu). Všechny linky jsem vyzkoušel a vyřadil jsem pouze dva, které byly nefunkční a nepodařilo se mi je dohledat.

Ne vždy jsou však všechny ikony dostupné zdarma. Obyčejně můžete využít výběr z komerčního balíčku několika ikon, které zdarma jsou. Balíčky obyčejně obsahují desítky ikon, které pokrývají všechny systémové ikony a ikony médií a lze je tak snadno využít k obměně vzhledu systému.

Ra's page
stránky naleznete zde

V menu vyberte goodies+ a pak zvolte Icons. Jsou zde ke stažení zajímavé ikonky pro Mac i PC, některé jsou taková malá "umělecká dílka".

InterfaceLIFT
stránky naleznete zde

Větší množství ikonek různé kvality a různého designu. Zdroj velkého množství ikonek pro Mac i PC.

DeviantArt
stránky naleznete zde

Server s obrovským množstvím obrazového materiálu od fotografií, přes kresby až například po ikony. Kvalita vystavovaných souborů je velice kolísavá, jelikož se jedná o výtvory jak výtvarníků, tak nadšenců.

iConcubic
stránky naleznete zde

Výběr kvalitních a zajímavých ikon.

PixelPressIcons
stránky naleznete zde

Opět zajímavé ikony různého druhu.

FixIcon
stránky naleznete zde

Tento obchod nabízí krom prodeje balíčků ikon také zdarma vždy několik ikonek pro Mac i PC.

iconicon
stránky naleznete zde

Další obchod s ikonami. Lze však opět získat z každého balíčku vybrané ikony pro použití zdarma.

Meiji Taisho
stránky naleznete zde

Zajímavé ikony pro Mac i PC.

The IconFactory
stránky naleznete zde

Opět ikonky ke koupi i ukázky ke stažení zdarma. Také zde můžete stáhnout balíčky přímo pro software CandyBar a obdobný Pixadex, které slouží k jednodušší práci při záměně ikon.

PixelGirlsPresent
stránky naleznete zde

A nakonec další stránky s větším výběrem ikonek zdarma. Tento odkaz jsem uváděl již v úvodu tutoriálu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: