Troufalí Thaiwanci kopírují Apple! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Troufalí Thaiwanci kopírují Apple!

DA Komodo

20. listopadu 2000, 00.00 | Společnost DA Computing zcela bez ostychu představila na veletrhu Comdex Fall 2000 svůj první plagitát počítače Apple. Jak je to možné?

Skandály jsou od nepaměti dobrým obchodním artiklem. Často se proto stává, že některé společnosti se snaží vytěžit pozornost médii i za cenu nekorektního jednání. Ve spojitosti s Apple se v posledních letech stalo nejoblíbenějším dilematem kopírování úspěšného designu. Mnoho našich čtenářů si bude pamatovat na kauzy s kopírováním iMaců, ve kterých slavilo právní oddělení Apple řadu vítězství. O to překvapující je drzost se kterou byly na Comdexu prezentovány nové počítače DA Komodo Server.

Jedná se o síťové servery určené pro bezobslužný provoz. Prostě taková krabička, které postavíte někam do kanceláře a ony vám zajišťuje běžné síťové služby jako například web server, FTP, SNTP, DNS apod. V tomto ohledu nic převratného. To si zřejmě uvědomilo i vedení thaiwanské společnosti DA Computing a přidalo k tomu ještě něco tak trochu pikantního. Ptáte se co?

Inu vezme se průhledný plastový plášť ve tvaru kvádru, do kterého se vloží krychlička plná hardware. Nahoře se tomu všemu vyvede pasivní chladič a z boku se vybrousí elegantní emblém. Že vám to něco připomíná? Ano, u DA Computing vzali kopírák a hezky z ostra okopírovali G4 Cube. Samozřejmě ji trochu zvětšili ( cca 2x ), protože rozměry původního originálu jsou vražedné a navíc dodali několik barevných variací. Někdo tomu říká inspirace, někdo klonování a právní oddělení Apple jistě také najde nějakou tu vhodnou formulaci.

Nicméně, aby DA Computing z celé akce patřičně vytěžilo mediální kapitál, schovalo si velké představení Komoda na Comdex Fall. Ano, plagiát byl představen na americké půdě s velkou pompézností a patřičným zájmem médií. Zástupci DA Computing zašli dokonce tak daleko, že nijak neskrývali shody v designu. Sebevědomě se nechali slyšet, že komu se líbí Cube, tomu se logicky musí líbit i Komodo … inu ostří chlapci.

Na oficiální reakci Apple se zatím čeká, ale dá se předpokládat tvrdá odveta, protože již mnohokrát Apple jasně deklarovalo, že svůj design si hodlá chránit. Pokud spor se společnosti Daewoo byl spíš o tom, kam až sahá ochrana duševního vlastnictví, tak v tomto případě je myslím zcela jasné, že jde o precedent, který nemůže zůstat bez odezvy.

Celou záležitost samozřejmě budeme sledovat a pravidelně vás informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: