Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Informace
Trocha software různého druhu 5
27. ledna 2009, 00.00 | Po čase zase malý přehled zajímavých, užitečných či jen zábavných aplikací pro OS X. Tentokrát se zaměřím na tolik oblíbený freeware. Nejprve se podíváme na zábavné doplňky Snowplane (sněžení na monitoru) a Poladroid (transformace fotografií ve stylu klasického Polaroidu). Pak budeme pozornost věnovat dvěma serióznějším nástrojům pro práci se screenshoty, a to produktům Netfixer (otisky obsahu webových stránek) a SnappIr (komplexní řešení pro screenshoty, včetně možnosti jejich sdílení na Webu).
Před nějakým časem jsem psal o zábavném systémovém doplňku Snjór, který přinesl na naše monitory decentně zpracované sněžení. Bohužel autor jej dále neupravuje (a nepodařilo se mi ho kontaktovat) a tak v Leopardovi přestala fungovat jedna vychytávka, a to usazování sněhu na horním okraji aktivního okna (v systému Tiger funguje správně). Díky tomu je pod Leopardem užívání k ničemu, sněží totiž všude, i přes aktivní okno.
Ovšem náhodou jsem nalezl program, který dokáže Snjór nahradit.
Snowplane
ke stažení
freeware
Snowplane je jednoduchý program, který se usadí po instalaci v Menubaru s decentní ikonkou sněhové vložky vločky a letadla. Možnosti nastavení jsou minimální, lze nastavit spouštění při startu či program ukončit. Efekt "sněžení" je však hezky provedený. Desktop, krom ikon, ztmavne a po obrazovce se směrem dolů snášejí sněhové vločky. Pokud zahýbete například otevřeným oknem, začnou se okolo vločky lehce vířit. Stejně tak při přetahování ikon. I tento efekt je decentně provedený a nepůsobí vůbec rušivě. Program bez problémů zvládá více obrazovek a vločky dokonce procházejí z obrazovky na obrazovku.
Pro přehrání videa klikněte na obrázek.
Podobných "sněžících" programů je více, ale nejsou graficky i funkčně příliš vyvedené a po krátké chvíli jsou spíše otravné. Snowplane je ale opravdu povedeným kouskem software pro zábavu. Škoda, že jsem o něm nevěděl před Vánoci, sněžilo by alespoň na monitoru.
Poladroid
ke stažení
donationware - beta verze
Velmi zajímavou aplikací je Poladroid. Ten upraví vaše fotografie do podoby fotografie z kdysi populárních fotoaparátů Polaroid i s jejich typickými vadami (barevné posuny při špatném vyvolávání, škrábance, otisky prstů, vinětace). Výsledky jsou velmi zajímavé i když jejich využití je jen příležitostné. Efekty lze také vypnout.
Je vhodné si předem upravit výřez fotografií do formátu čtverce. Poladroid neumožňuje jakoukoliv editaci výřezu z fotografie pro výstup na imitaci Polaroid fotografie.
Ovládání je jednoduché. Fotografii či fotografie, které chcete převést do tohoto efektu, přetáhnete na okno aplikace majícího podobu fotoaparátu Polaroid. Bohužel je nutné každou fotografii před započetím převodu potvrdit. Následuje zvuk stisku spouště a "vyjetí" fotografie z přístroje. Nyní následuje vyvolávání fotografie tak jako na skutečném přístroji. V tomto procesu lze jednotlivé fáze zaznamenat jako jednotlivé snímky.
Také je možné náhledy po obrazovce libovolně posouvat. Samotný náklon náhledů fotografií lze omezit v preferencích programu. Po vyvolání se snímek sám uloží do předem zvolené složky.
Vše je dovedeno k dokonalosti i nutností "vložit nový film" (potvrzení dialogu) po vyčerpání toho pomyslného zásobníku.
Netfixer
ke stažení
freeware
Jednoduchý program pro tvorbu otisků webových stránek. Celé ovládání se omezuje na zadání webové adresy, šířky výsledného otisku a formátu exportovaného souboru. Jednoduché a funkční. Otisknuta je celá stránka, včetně flash animací tak, jak se zobrazuje po načtení v prohlížeči.
Podobným programem byl mnou recenzovaný Paparazzi!, který však není již dlouhou dobu vyvíjený a bohužel padá na systému Leopard. Měl bohatší nastavení a rád jsem jej používal. Samozřejmě jsou ale i další možnosti, například internetový prohlížeč Shiira.
Snapplr
ke stažení
freeware (beta verze)
Když už jsme u otisků, zajímavou aplikací je Snapplr. Tento program po spuštění nahradí systémové klávesové zkratky pro otisky obrazovky. Poskytuje také klasické formy otisků, tj. Fullscreen (celá obrazovka), Window (prvek, například okno) a Area (pouze vybraná oblast). Tím se neliší od běžných systémových možností.
To, co z něj dělá zajímavou aplikaci, je možnost volby exportu otisku obrazovky. Na výběr máte export do souboru (ukládá se na předem zvolené místo a v požadovaném formátu) nebo do schránky (Clipboard), ze které jej lze rovnou vložit do potřebného dokumentu (bez potřeby ukládání samotného otisku na disk).
Dále lze otisk rovnou odeslat z mailového klienta jako nový e-mail či jej jednoduše přímo vystavit na webové stránky (s automatickým vytvořením unikátní URL adresy pro další použití).
Extra záležitostí je možnost otisk rovnou sdílet živě (Live). Jde v podstatě o sdílení obrazovky, okna či výběru části obrazovky na webové stránce, jejíž adresa je k tomuto účelu vytvořena. Funguje to tak, že zvolíte druh otisku a funkci Live. Následně vytvoříte otisk, zobrazí se dvě tlačítka. Jedno s křížkem pro ukončení Live funkce a druhé s písmenem C, pod kterým se skrývá unikátní odkaz URL. Po vložení tohoto odkazu do webového prohlížeče je proveden otisk a vystaven na této adrese. Při každé aktualizaci se provede nový otisk. Okno ve webovém prohlížeči je však nutno aktualizovat ručně, což je trochu škoda. Takto se dá v jeden okamžik zobrazovat jen jeden otisk. Bohužel ale tato funkce občas vede ke shození aplikace Snapplr, ovšem toto lze zatím omluvit tím, že jde o verzi 1.0 ve stádiu Beta.
Funkce Live je k vidění v tomto screencastu.
Třešničkou je pak možnost nastavení časové prodlevy před vytvořením otisku.
Nastavení aplikace dovoluje zapnout/vypnout stíny při otisku okna, zapnutí/vypnutí vysvícení monitoru při snímku, přehrání zvuku závěrky a nastavení spuštění aplikace při startu systému. Dále jsou k dispozici bohaté možnosti přemapování klávesových zkratek, včetně určení způsobu uložení, a samozřejmě určení místa k samotnému uložení otisku při ukládání do souboru. Také lze nastavit obsah předmětu při odeslání otisku e-mailem.
Panel předvoleb také obsahuje záložku Registrace, z čehož se dá domyslet, že v budoucnu by mělo jít o aplikaci placenou.
Otisky obrazovky vystavené na web lze otevřít také z menu Snapplr, kde se uchovávají ty naposledy vytvořené. Na webové stránky však otisky nemají příliš velkou trvanlivost a jsou velmi rychle odstraněny. Nelze tedy tuto službu využít například pro linkování obrázků do diskuzí, je vhodná jen pro rychlé a krátkodobé použití.
Tématické zařazení:
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|