Trocha software různého druhu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Trocha software různého druhu 4

12. prosince 2007, 09.00 | Často když narazíte na šikovnou aplikaci (freeware, shraeware či donationware), naleznete na webu výrobce také další různě užitečné programy. Dnes je to několik aplikací od firmy piDog Software.

JPEG4Web
shareware 7 USD
info o programu

Mám rád jednoduché aplikace, které dobře slouží k tomu, k čemu byly stvořené. JPEG4Web je jednou z nich. Pokud potřebujete často upravovat obrázky pro web (při plnění e-shopů, katalogů, fotogalerií a dalších na obrázky náročných webů) určitě uvítáte rychlost a přehlednost.Práce je jednoduchá. Přetáhnete snímky či celou složku se snímky na okno programu, zvolíte výslednou kompresi případně zmenšení a můžete exportovat vybraný snímek nebo všechny naimportované. Obrázky můžete také jednotlivě otáčet, ořezávat, zrcadlit po vodorovné i svislé ose, invertovat či převést do stupňů šedi. Zmenšování lze zvolit mezi procentuálním nebo na přesné pixely. Výstup je samozřejmě pouze v JPEG jak již název napovídá.

ScreenShotPlus PPC/ScreenShotPlus Intel
shareware 10 USD
info o programu

ScreenShotPlus je rozšířením otisků obrazovek pomocí klávesové zkratky. Tato aplikace existuje ve dvou verzích, pro PPC a pro INTEL.

Používání je snadné, provedete spuštění aplikace ScreenShotPlus a od té chvíle máte pod zkratkou SHIFT + Apple (Command) + 2 (pozor nikoliv na numerické) selektivní otisky. Pomocí zobrazeného křížku si vyznačíte oblast otisku, která se vám následně objeví v okně aplikace ScreenShotPlus.

Samotná aplikace je skrytá a budete o ní vědět pouze pokud vytvoříte otisk výše popsanou klávesovou zkratkou. Originální zkratky pro otisky zůstanou zachovány. Pokud potřebujete otevřít aplikaci bez nového otisku, stačí použít klávesovou zkratku a namísto označení plochy otisku kliknete pravým tlačítkem myši.Samotná aplikace vám nabídne možnost uložit s generovaným názvem a uložit jako (tedy s vlastním pojmenováním), odeslat e-mailem a vložit do schránky. Dále je také možné otisk zvětšit až na 200 % a zmenšit na 10 %

Do obrázku lze také vložit text ve formě titulku, bílý text na černém průhledném pozadí. Také se všechny provedené otisky ukládají v postranní liště, což je opravdu dobré. Výběr výchozího formátu pro ukládání výsledků jsou k dispozici běžné formáty podporované systémem krom PDF.Pro uživatele Eudory či Entourage bude příjemná možnost zvolit si svůj preferovaný program jako výchozí pro odesílání otisků e-mailem (běžně je nastavený Apple Mail). nastavit můžete také výchozí adresář pro ukládání otisků, zapnout spouštění při startu systému a použití Quartz filtr pro úpravu velikosti obrázku (to znamená vyhlazování).

Tento program mne příjemně překvapil, nedával jsem mu moc šancí, ale jeho možnosti jsou příjemné. Rozhodne je to nejlepší program pro tvorbu otisků, který jsem zkoušel. Škoda jen, že není k dispozici například časové snímání, snímání celé obrazovky a pod. Ovšem program je navržený v jiném duchu, takže mu to nevyčítám.

Hue Go!
shareware 5 USD
info o programu

Systémový nástroj na práci s barvami – paleta Colors – dostupná v mnoha aplikacích, má velké možnosti a dokonce ji i rozšířit (například užitečným doplňkem Shades) ale nezle z ní jednoduše získat HEX kód barvy. Utilitek pro nastavení barev a získání hodnot v HEX kódu, potřebných typicky při tvorbě webových stránek je více. Hue GO! to řeší jednoduše.K dispozici máte tři nástroje. Prvním je ovládací paleta pro volbu barev s pomocí posuvníků v RGB prostoru s náhledem barvy a jejím kódem v HEX či hodnotami v RGB, CMY a CSS SHORT.

Druhým je kapátko, kterým můžete nabrat barvu z libovolného místa na obrazovce. Výhodou je, že se vám neustále aktualizují hodnoty snímané barvy pod kapátkem a to i pokud nabíráte barvu například z běžícího videa či obrazu z EyeTV, ale také z widgetů při spuštěném Dasboardu.

Třetím nástrojem je lišta, do které si můžete ukládat často používané barvy. Tuto paletu můžete snadno vyčistit a začít nanovo, například s novým projektem. Nelze však vytvořené palety ukládat pro pozdější načítání.

FontThing
shareware 10 USD
info o programu

FontThing je další aplikace pro prohlížení fontů, například při hledání určitého typu písma. Navíc ale umí také vložená písma aktivovat, deaktivovat a instalovat písmo pro jednoho či všechny uživatele (toto jsem neměl odvahu zkusit jelikož na správu písem používám Linotype FontExplorer X a nerad bych si přivodil nějaké problémy).Příjemné je, že lze prohlížet fonty, které nejsou načteny v systému či v knihovně Linotype FontExplorer X. Různé podobné programy a widgety většinou umožňují prohlížet jen instalované a aktivované fonty. Font, který chcete prohlížet jednoduše přetáhnete na okno aplikace. Po té můžete měnit text, který chcete fontem zobrazit (lze si i přednastavit a uložit více různých textů) a volit velikost zobrazeného textu. Navíc si lze výsledek rovnou vytisknout.

Všechny čtyři aplikace, dle mého soudu, za těch pár dolarů stojí. Mnohdy mohou ušetřit mnoho času, ale i paměti a výkonu počítače, o financích nemluvě.

Dalšími aplikacemi a pomůckami, mnou nezkoušenými, jsou například PhotoPixie pro přípravu fotogalerií, piPop 2.2 jako další alternativa k popmenu (připomíná mi trochu menu pod Jablíčkem na Mac OS 9), PDFast pro rychlé prohlížení PDF (dle autorů, osobně jsem jej nezkoušel) a TelnetLauncher či piTime, u kterých netuším přesně k čemu slouží. Další pomůcka SimpleKeys 2 slouží prostě k namapování klávesových zkratek.

Výše zmíněné programy jsou ke stažení na webu autora.

Testováno pod Mac OS X 10.4.10CZ a PPC stroji G5.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: