Trocha software různého druhu 2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Trocha software různého druhu 2

13. dubna 2007, 11.00 | Opět malé preview na programy pro různé použití, které se vám mohou hodit. Článek není recenzí na zmiňovaný software a popisy funkcí mohou být neúplné. Všechny jsou však vyzkoušeny pod lokalizovaným OSX 10.4.9.

Font Sampler 0.5
PPC
Freeware

program ke stažení

Jednoduchá aplikace, která umožňuje jednoduché prohlížení aktivních fontů. Nastavit lze barvu písma i pozadí, podtržení textu. Text zobrazovaný fonty v Font Sampleru lze editovat a jednotlivé texty i ukládat pro pozdější použití (například číselné řady, řadu znaků s interpunkcí apod. Je to skvělý nástroj pro vyhledání písma, pokud máte předlohu a nejste si jistio který font se jedná. Font Sampler je rychlejší než Linotype FontExplorer X. Nevýhodou může být prohlížení pouze aktivních fontů. Za to však můžete snadno a rychle vytisknout přehled fontů.

Oblíbená cena potěší, podpora pouze PPC možná zklame. Font Sampler funguje dobře i pod lokalizovaným OSX 10.4.9.

BackLight 2
PPC
Freeware

program ke stažení

BackLight jednoduše umožňuje spouštění spořičů obrazovky instalovaných v systému na pozadí Desktopu. V systému OSX 10.4.9 lokalizovaný funguje dobře, v předchozí verzi 10.4.8 lokalizovaný bohužel nespouštěl korektně stmívače, které využívaly iSight kamery. Je to spíše taková hračička na předvádění se s OSX, možná někomu poslouží i jinak, ale upřímně řečeno nechat si na pozadí například stmívač PlasmaTunnel je jen pro silné nátury.

Program se usídlí v levé části lišty menu Finderu v podobě ikony recyklace a z jeho menu lze jednoduše nastavovat požadovaný stmívač. Program lze odtud spouštět, nastavovat i ukončovat. Jednoduchý prográmek za oblíbenou cenu, podpora pouze PPC.

MulleSight 1.1.8
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

MulleSight umožňuje snímání obrazu z iSight kamery a to v rozlišení 320x240 a 640x480. Navíc lze snadno nastavit oblast, kterou má uložit. Snímek program uloží do schránky. Instalace obsahuje dva scripty pro uložení obrázku do JPEG a nebo odeslání do iChatu.

Samotný program umožňuje snímání se třemi filtry, s obrazem kamery jinak pracovat neumí. K tomu lze využít například iGalsses, který umožňuje nastavení iSight kamery i v programech jako je například Skype.

Program je zdarma, podporuje obě harswarové platformy a spolupracuje i s IGlasses. MulleSight je, bohužel, nestabilní a při ukončování programu či opuštění preferencí spadne.

Singular
PPC/Intel
Shareware $9.00

program ke stažení

Aplikace Singular umožňuje vyhledávání a porovnávání stejných souborů. Pro porovnávání slouží čtyři možnosti (jméno souboru, velikost či algorytmy MD5 Digest a SHA-1 Digest), které se přepínají (trochu nepohodlně) v preferencích. Singular porovnává soubory buď v defaultně přednastavených složkách (Pictures, Music, Movies, …), uživatelem nastavených složkách nebo ve složkách a discích, které jsou přetaženy na okno aplikace. Vyhledávání a porovnávání je samozřejmě časově náročnější (dle počtu souborů ve složce/disku).

Ve výsledku Singular zobrazí typ souboru ikonou, cestu k souboru, počet stejných nebo podobných souborů a jejich velikost. Soubory, o kterých rozhodnete, že jsou stejné, označíte a tačítkem Remove přesunete do koše. Což znamená, že se knim ještě můžete před vysypáním koše vrátit. U každého souboru naleznete také ikonku lupy, jenž vám otevře soubor ve Finderu.

Singular je přehledný a snadno ovladatelný. Trochu nechápu proč způsob porovnávání souborů musím měnit s preferencích, ale pokud potřebujete častěji porovnávat velká množství souborů (webdesignéři, fotografové, programátoři, …) určitě investice $9.00 není velká.

Rawker 1.3.1
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

Convertor fotografií z RAW. Rychlost Rawkeru není nijak závratná, ovšem lze jej použít i pro vážnější amatérskou práci. Umožňuje nastavit Gammu, expozici, vyvážení bílé (lze i manuálně netradičním a pomalým způsobem), otočení obrazu, čtyři různé profily, přednastavené křivky a fotografie lze zpracovat i dávkou. Nastavení lze ukládat i načítat a vytvářet tak různé přednastavené způsoby zpracování obrazu. Výstupem je 16 bitový TIFF.

Rawker samozřejmě nedosahuje možností programů jako je Aperutre či Photoshop Lightroom, ale vzhledem k jeho ceně je to zajímavý kousek software pro amatérské, možná i pokročilé fotografy. Upřednostnil bych jej před RAW plug-in in Adobe CS.

DRIMaker 0.8b
PPC/Intel
Freeware

program ke stažení

Pokud nevlastníte Adobe Photoshop CS2 a přesto byste rádi zpracovali své snímky jako HDRI skládané z několika různě exponovaných fotografií, tak aby vynikla kresba ve světlech i stínech, poslouží vám DRIMarker. Jeho ovládání je jednoduché a podporuje montáž HDRI fotografie až z pěti snímků. Je to ideální a cenově dostupný způsob jak takévéhoto výsledku dosáhnout.

Exportovat lze v JPEG (s volitelnou kvalitou komprese), TIFF a PNG. Výstup bohužel není 32 bitový, ale pouze 8 bitový. Toto ale případné vážné uživatele (tedy ty bez Adobe Photoshop CS2) nemusí mrzet, jelikož by 32 bitové snímky neměli pravděpodobně kde dále zpracovávat.

Pokud tak máte ve své fotobance snímky nafotografované například s pomocí bracketingu a rádi byste měli více detailů ve stínech a světlech na svých výsledných fotografiích, je DRIMarker tou pravou volbou pro vás.

Při testování programu fungoval DRIMarker dobře, ovšem při použití funkce zarovnání (není vždy nutné používat) program zamrzl a pomohlo pouze vynucení ukončení. Zkoušeno pod OSX 10.4.9 lokalizovaný.

Spotlight je pro mne mocný nástroj, ovšem v určitých chvílích se EasyFind hodí. Jelikož je zdarma, proč jej prostě nezařadit do používaných nástrojů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: