Tipy a triky v OS X, aneb jak zatočit s neposednými skrytými soubory, nedostatkem místa a úpravou klávesových zkratek - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tipy a triky v OS X, aneb jak zatočit s neposednými skrytými soubory, nedostatkem místa a úpravou klávesových zkratek

2. prosince 2005, 00.00 | Po menší pauze se opět vracíme s článkem zaměřeným na užívání Mac OS X. Dnešní tipy se budou hodit všem, kdo při používání USB klíčenky či paměťových karet řeší nářky Windows uživatelů, kteří si stěžují na nežádoucí soubory DS_Store. Navíc si ukážeme, jak rychle najít dokumenty, které zabírají nejvíce místa na disku.

Po menší pauze se opět vracíme s článkem zaměřeným na užívání Mac OS X. Dnešní tipy se budou hodit všem, kdo při používání USB klíčenky či paměťových karet řeší nářky Windows uživatelů, kteří si stěžují na nežádoucí soubory DS_Store. Navíc si ukážeme, jak rychle najít dokumenty, které zabírají nejvíce místa na disku.

Skryté soubory v OS X

Jak pravděpodobně víte, Mac OS X a řada dalších operačních systémů používá skryté soubory pro ukládání dalších informací o dané složce či dokumentech. To je samozřejmě zcela v pořádku a uživatel tímto "chováním" není vůbec obtěžován, zpravidla o něm neví a nemá potřebu na tomto stavu cokoliv měnit. Jiná situace nastává například při používání USB klíčenek, paměťových karet a externích disků mezi Mac OS X a Windows. WIndows uživatelé tam tyto skryté soubory (specielně DS_Store a Resource Fork) vidí a mohou se cítit lehce zmatení. Pokud jim (a sobě) chcete práci s médii, která používáte na více operačních systémech, ulehčit, doporučuji vám stáhnout si ovládací panel BlueHarvest. Ten umí zakázat vytváření DS_Store a Resource forků na konkrétních discích či v konkrétních složkách. Stejně jednoduše lze již vytvořené neviditelné soubory přes BlueHarvest odstranit a eventuelně nastavit výchozí uživatelská práva pro zvolené složky a dokumenty (ideální při problémech s daty na síťových discích). Využití BlueHarvestu je opravdu velké a vzhledem k tomu, že se jedná o freeware, tak vám nic nebrání jej otestovat a to jak v Tygrovi, tak v Panterovi.

Málo místa?

Znáte ten pocit, kdy se kouknete na signalizaci volného místa na svém pevném disku a zjistíte, že už máte zase jen pár volných GB místa? Majitelé RAIDových polí a terabajtových diskových farem mohou tento odstavec směle přeskočit a netrápit se s těmito přízemními problémy. Vy ostatní byste mohli zkusit prográmek What Size (jedná se o obdobu programu DarkForest z NeXTSTEPu). Ten si během pár minut "osahá" vaše disky a vy můžete v sloupcovém prohlížeči procházet jednotlivé složky a vidět, kolik vám zabírají místa na disku. Totéž můžete udělat i ve Finderu, ale pro každou složku zvlášť, zatímco What Size vám ukáže komplexní pohled na vaše data včetně skrytých souborů a složek. Když najdete dokument, který na vašem disku nemá co dělat, je možné jej přímo odstranit - není nutné přepínat do Finderu.

Dost možná po této kontrole zjistíte, že vám začíná nabobtnávat Mail, respektive přílohy emailů. Pošta již dávno neslouží pouze k posílání zpráv a dostat e-mail s desetimegovou přílohou není až tak neobvyklé. Když jsem zjistit, že mi emaily zabírají 5 GB dat, rozhodl jsem se pro menší čistku. Jestliže dojdete k podobnému závěru, mohl by vám následující postup pomoci.

Aplikace Mail má v menu Message volbu Remove Attachments - po zvolení dojde k odstranění přílohy u zvolené zprávy, ale zpráva jako taková zůstane a nesmaže se. To je ideální, pokud potřebujete zachovat historii komunikace, ale obtěžují vás přiložené dokumenty. Osobně jsem "problém" s přílohami vyřešil tak, že jsem udělal Chytrou složku (Smart Folder) s podmínkou, aby obsahovala všechny emaily, které mají přílohu a byly odeslány před rokem 2005. V této složce jsem zvolil všechny emaily, které nebyly označeny praporkem (což je pro mě určitá signalizace, že ten email možná budu ještě někdy potřebovat i s přílohou) a zvolil jsem Remove Attachments. Podobně jsem naložil i s emaily z roku 2005, ovšem tam jsem si je nechal seřadit podle velikosti a dle vlastního uvážení jsem nedůležité zprávy s velkými přílohami "vyčistil".

Pokud stejně jako já preferujete klávesové zkratky před používáním menu, můžete si pro tento úkon zvolit vlastní zkratku. Stačí otevřít Předvolby systému, zvolit položku Klávesnice a myš a vybrat klávesové zkratky. Následně kliknout na '+', vybrat aplikaci (Mail) a vyplnit přesný název položky (Remove attachments) a nastavit zkratku (já jsme zvolil Jablíčko + D). Stejný postup můžete aplikovat i u dalších programů a vytvořit si tak zkratky nové nebo upravit ty stávající. Například v Safari a ve Firefoxu se mi pro přeskakování mezi záložkami (taby) osvědčilo použít jednodušší zkratky v podobě Jablíčko + šipka (doleva a doprava).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

DS_Store

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 02.12.2005, 02:21
Odpovědí: 0

Zmineny produkt BlueHarvest dle mych zkusennosti DS_Store z USBflash odstrani az ve slozkach a podslozkach, tedy nikoli na cele FlashCard. Dlouho jsem hledal neco, co odstrani DS_Store vsude na USBflashCard a nakonec se mi podarilo najit CleanUpNonMacDisks http://www.macupdate.com/
info.php/id/19044 vycisti od DS_Store opravdu celou FlashCard ovsem zanecha jednu slozku a to Trashes. Ten zas vycisti FinderCleaner http://www.macupdate.com/
info.php/id/16996 . Bohuzel ani jedna s utilitek nedokaze odstranit DS_Store a Trashes soucasne z cele FlashCard. CleanUpNonMacDisks ma jednu zajimavou schopnost a to pokud jej nespustite kliknutim ale FlashCard vhodite nad jeho ikonu, automaticky vycisti DS_Store a posleze odpoji FlashCard od portu (nemusite tudiz odpojovat vhozenim nad kos, pripadne Jablko+E...). CleanUpNonMacDisks je AppleScript a mozna by se nasel nekdo, kdo by do nej zakomponoval i vycisteni (smazani) Trashes, a pak by tato utilita nemela chybu. Dalsi tilitou je AppleOff 1.2.4, ale bacha dokaze ponicit i zasitovane a zazipovane soubory (mam vyzkouseno), ostatne v komentarich se o tom tez nekdo zminuje http://www.macupdate.com/
info.php/id/18885 .

Odpovědět na příspěvek

RE: DS_Store

Autor: zoul Muž

Založeno: 02.12.2005, 08:34

No jestli jde jen o smazání těch souborů, je asi nejjednodušší použít find:

find /Volumes/flash -name .DS_Store -exec rm {} \;

Cestu /Volumes/flash stačí nahradit připojovacím bodem pro příslušný disk, stejný postup lze použít i pro Trashes.

T.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DS_Store

Autor: zoul Muž

Založeno: 02.12.2005, 08:37

Vypadá to, že diskusní systém sežral zpětné lomítko před středníkem, za příkazem -exec rm jsou otevřená složená závorka, uzavřená složená závorka, mezera, zpětné lomítko a nakonec středník.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: DS_Store

Autor: Zuj Muž

Založeno: 02.12.2005, 11:49

To jen ukazuje, proc jsou dobre GUI utilitky... Na prikazovy radek zkratka neni spoleh. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: zoul Muž

Založeno: 02.12.2005, 15:36

Například zmíněný What Size říká, že můj adresář s iTunes muzikou, který má asi třicet gigabajtů, zabírá 700 MB... na GUI utilitky zkrátka není spoleh :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: atkinson Muž

Založeno: 02.12.2005, 17:15

Presne tak, terminal je terminal....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: Gillan Muž

Založeno: 02.12.2005, 22:07

hehe ............. du -h ~/Music rulez ;] terminal patri k mym trvale pustenym aplikacim na MAC OS X ;]

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: ED Muž

Založeno: 03.12.2005, 20:12

Koupil jsem si a precetl knihu Mac OS X shlell..... a dospel k zaveru ze je to asi genialni a mozna i sexy, ale ne pro mne.... takze nezbyva nez pockat na (doufejmne) lepsi verzi finderu....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 03.12.2005, 21:38

EDe, napodobne (take ji mam) - tohle uz u sebe nezmenim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: DS_Store

Autor: micker Muž

Založeno: 04.12.2005, 23:38

sem za jedno, mam MacOS X krok za krokem, Digitální video krok za krokem, ale MacOS X Shell krok za krokem teda ne, na ten myslim ze nemam, sem pouhej uzivatel klikac :-) nicmene jsem rad ze system to umoznuje protoze mam kolem sebe dost znamejch co to umi pouzivat a dobre pouzivat.
m

Odpovědět na příspěvek

za 1

Autor: sundevil Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:39
Odpovědí: 0

bez komentare

Odpovědět na příspěvek

RE: za 1

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 02.12.2005, 10:54

Souhlas. Věčná škoda, že takovéhle praktické články jsou na Mujmacu jako bílé vrány...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: za 1

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 02.12.2005, 12:51

Taky jsem si to říkal, když jsem to v noci četl a hned začal používat BlueHarvest - vždycky jsem při předávání podkladů klientům musel ručně spustit FinderClean, a když jsem na to (zpravidla) zapomněl, tak obratem následovaly otázky, k čemu že ty soubory DS_Store jsou? :-)

BlueHarvest je vyloženě požehnání a za tenhle tip autorovi moc děkuji!

Odpovědět na příspěvek

Mail

Autor: Pavel Muž

Založeno: 02.12.2005, 11:00
Odpovědí: 0

Me zaujala ta pasaz o mazani priloh mailu, tohle je celkem primocare, ale bohuzel jsem narazil pri zdanlive jednoduchem problemu jak stare maily zalohovat napr. na DVD tak aby data byla v pripade potreby jednoduse pristupna nejlepe opet v Mailu - poradi nekdo ? Diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mail

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 02.12.2005, 15:57

Pretahni Inbox nebo cokoliv jinyho treba na plochu.

Odpovědět na příspěvek

Off Topic: Great Topic!

Autor: LP Muž

Založeno: 03.12.2005, 01:51
Odpovědí: 0

Macaři, dívejte na akcie Apple, už je to 72 a půl USD. V létě to bylo kolem 40, v lednu 2004 kolem devíti. Myslím, že je to pro nás lepší zpráva, než nějaký nový hejblátko, který dá Apple do Tigeru.

LP

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: