Tatra Mac G4 - nejrychlejší Apple na světě - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tatra Mac G4 - nejrychlejší Apple na světě

30. června 2003, 00.00 | Některé kombinace jsou minimálně překvapivé - možná vás někdy na silnici předjede Tatra 613, která má více výkonu, než nejeden Mac pod stolem uživatelů. V kufru si veze Power Maca G4 a tak posádka může používat Mac OS X pro navigaci, poslouchání hudby nebo surfování na netu. Podrobný popis a mnoho fotek přímo od majitele této unikátní modifikace!

S myšlenkou zastavět běžný počítač (pochopitelně Mac) do osobního auta jsem si pohrával už delší dobu. Když jsme pak v loňském roce sháněli větší pohodlné auto na dlouhé cesty, instalace počítače byla už vcelku hotovou věcí. Na jaře jsem už měl jasno v tom, že autem bude Tatra 613 a i projekt palubního počítače začínal dostávat konkrétnější rysy.

Požadavky na funkce

Základní dva důvody pro vestavbu počítače byly náhrada CD měniče přehrávačem MP3 souborů a navigační řešení, založené na aplikaci Route66. Časem k tomu přibyla ještě integrace s některými systémy auta (řídící jednotka motoru, on-board obvod poskytující telemetrická data). Přehrávání MP3 souborů i navigaci je sice možno implementovat použitím speciálního hardware, ale upřímně řečeno, platit za jednoúčelové navigační zařízení zhruba sto tisíc korun a poté čekat, až se Blaupunkt (nebo jiný výrobce) uráčí vydat potřebné mapové disky se mi rozhodně nechtělo. Použití standardního počítače dává možnost podstatně větší volnosti při tvorbě a konfiguraci celého systému. Také rozšiřování funkčnosti pomocí software (ať již komerčně dostupného, nebo vlastního) je velmi snadné.

Prvotní koncepce počítala s LCD iMacem, vestavěným do původní palubní desky tak, že půlkulový podstavec "lampičky" by byl umístěn uvnitř a rameno s displejem vně desky. Tato koncepce narazila na dva základní problémy - 15" LCD je přeci jen pro umístění do interiéru trochu velký, to zaprvé. Druhým problémem byly nedostatečné parametry displeje - zejména jas a kontrast, nepostačující pro použití za plného denního světla, neřku-li přímého slunečního svitu.

iMac tedy ne. Druhá varianta počítala se zvláštním LCD displejem, vestavěným pevně nebo výsuvně v původní palubní desce a počítačem (buďto PowerMacem nebo nějakým PowerBookem) pod jedním z předních sedadel nebo za palubní deskou. V té době jsem pojal myšlenku na vybavení auta druhým monitorem, který by umožňoval cestujícím na zadních sedadlech sledovat za jízdy filmy, případně hrát hry. Tento požadavek vyřadil ze hry PowerBooky a ve hře zůstal jen stolní PowerMac a já jsem zakoupil vysloužilou G4/450 MHz, a jako displej jsem zvolil průmyslový 6.5" LCD panel, který má dostatečný kontrast i rozsah provozních teplot, nutný pro provoz v autě. Displej má fyzické rozlišení 640x480 pixelů, jeho kontroler ovšem zvládá interpolaci mnoha dalších rozlišení - já používám 800 x 600, což je minimum nezbytné pro rozumný běh Route 66. Počítač je už v současné době vybaven dvěma grafickými kartami, v brzké budoucnosti přibyde mezi sedadla druhý monitor (10.4"), který umožní cestujícím na zadních sedadlech sledování filmů, pochopitelně bez vlivu na funkci primárního displeje vpředu.

OpenFrame VGA monitor na propagačním snímku a vestavěný do palubní desky. Nad displejem okénko pro infračervené přijímače, pod displejem ovládací tlačítka a vlevo vedle nich Griffin PowerMate.

PowerMaca jsem osadil dvěma IDE disky - menší šestigigabajtový obsahuje systém a některé základní aplikace, větší šedesátigigový pak náročnější aplikace (4GB zabírá jen Route 66), MP3 soubory a nějaké ty filmy v MPEG/DivX formátu. DVD mechanika zatím není zapojena, v konečném uspořádání bude umístěna uvnitř kabiny ve středním tunelu tak, aby bylo disky možné zakládat i za jízdy.

Vestavba do interiéru

Bohužel se ukázalo, že původní palubní deska Tatry není pro pevnou montáž 6.5" LCD displeje příliš vhodná a i použití výsuvného displeje by bylo spojeno s mnoha problémy mechanického rázu. Pojal jsem tedy na první pohled poněkud šílený nápad, zkonstruovat si okolo počítače celou novou palubní desku. K tomuto rozhodnutí přispělo i pár další skutečností, zejména nepříliš kvalitní původní přístroje, které jsem chtěl nahradit něčím civilizovanějším (podsvětlení původních budíků je vyloženě nedostatečné, chybějící denní počitadlo kilometrů je dnes už také celkem rarita). Při návrhu palubní desky jsem se inspiroval hlavně palubními deskami Tatry 700-1 a v některých ohledech i palubními deskami Saabů. Situaci trochu komplikovalo zejména umístění výparníku klimatizace v pravé části palubní desky, které mě donutilo tuto část trochu upravit, takže stylem připomíná spíše desky Jaguarů s lemem na horní hraně.

Téměř hotová palubní deska - PowerMate už je přebarven na černo, kryt tlačítek stále chybí. Pod volantem chybí i spodní kryt sloupku řízení.

Protože ani moje schopnosti ani moje vybavení k výrobě něčeho takového naprosto nedostačují, požádal jsem o pomoc kamaráda Standu Čajánka, majitele stolařství (dnes již bývalého, zdravíme socdem vládu a její údajnou politiku podpory drobného podnikání :-( ). Během pár týdnů byla hotová nejen palubní deska, ale i středová konsole s prostorem pro vestavěnou ledničku. Převažujícím konstrukčním materiálem byla překližka a mahagonové dřevo. Z mahagonu je zhotoveno i mnoho původních dřevěných součástí interiéru, takže deska do něj poměrně dobře zapadá.

Umístění vlastního počítače

I ohledně umístění vlastního počítače jsem musel přistoupit ke kompromisům. Původně slibně vypadající místo pod předním sedadlem jsem musel zavrhnout a začal jsem přemýšlet o tom, jak počítač co nejlépe vestavět do kufru. Také zde se ovšem nabízelo více možností. Snažil jsem se pochopitelně o to, aby vestavěný počítač co nejméně ovlivňoval kapacitu kufru, použitelnou pro zavazadla. První varianta: speciální pouzdro umístěné nad jednou z baterií v přední části kufru. Tuto možnost jsem nakonec nerealizoval hlavně kvůli složitému tvaru a velké výrobní náročnosti. Dal jsem přednost pravoúhlému pouzdru, umístěnému na svislé přepážce v zadní (nejhlubší) části kufru.

Při návrhu pouzdra bylo potřeba vyřešit několik problémů, mezi nejdůležitější patřily pochopitelně odvod tepla a kondenzující vlhkost, která by mohla ovlivnit funkci celého počítače. Hlavním zdrojem tepla jsou v počítačích se staršími procesory PowerPC jednoznačně pevné disky. Částí nejvíce ohroženou kondenzující vzdušnou vlhkostí je zase hlavní deska. Rozhodl jsem se tedy tyto dvě části systému oddělit - hlavní desku jsem umístil do samostatného pouzdra a pevné disky ve svislé poloze přímo na stěnu kufru. Pouzdro hlavní desky jsem chtěl původně zcela utěsnit, ale to se nakonec ukázalo jako nevhodné řešení, zejména kvůli velkým změnám teploty (a tím i objemu) vzduchu. Bylo nutno zajistit volný průchod vduchu do a z pouzdra, při zabránění průchodu vzdušné vlhkosti. Protože podobné problémy se vysyktují i u automobilových světlometů, opět pomohl radou Standa Čajánek, který kromě toho, že byl kapitalistou, pracuje i jako konstruktér v novojičínském Autopalu - výsledkem bylo použití GoreTexových ventilů, které umožní vyrovnání tlaku vzduchu uvnitř a vně, ale nepropustí vlhkost, která by následně mohla zkondenzovat na citlivých elektronických obvodech.


Podkladová deska case při testech uchycení na přepážce kufru. Vpravo je vidět běžný teploměr, dnes nahrazený digitálním čidlem. V této chvíli ještě nebyla nainstalována druhá grafická karta a Airport karta. Veškeré kabely (VGA, USB, audio) jsou protaženy zadní přepážkou kufru do kabiny a tam připojeny na příslušná zařízení.

Napájení

K napájení počítače používám komerčně dostupný ATX zdroj, pracující s napájecím napětím 9-16V. Výkon tohoto zdroje je sice jen 100W, což je podstatně méně než 250W originálních 220V zdroje, na druhé straně originální zdroj je dimenzován na pracovní stanici nacpanou disky a kartami, což není můj případ. V podstatě jediným omezením, se kterým jsem se setkal, je podstatně nižší proud, dostupný pro napájení USB zařízení, což řeším USB hubem, napájeným nezávisle z 5V stabilizátoru. Velký rozsah napájecího napětí zajišťuje, že zdroj neselhává ani při startování auta, kdy napětí palubní sítě klesá velmi nízko (i pod 10V).


Vlevo původní 220V ATX zdroj, vpravo 12V verse, kterou používám v autě.

Zdroj je ovládán Power-On signálem z hlavní desky a ve vypnutém stavu odebírá zhruba 100mW, není tedy potřeba se obávat, že zdroj při parkování s vypnutým počítačem vybije baterii (odběr je zhruba srovnatelný s klidovým odběrem řídící jednotky motoru, autoalarmu a těch několika málo dalších obvodů, které jsou v autě permanentně pod napětím.

Ačkoli to zní jednoduše, napájení představovalo asi největší problém v celé konstrukci. Zcela první nápad byl použít nějakou UPS jednotku, napájenou ovšem z elektrické soustavy automobilu. Tato slepá ulička mě stála dvě odpálené UPSky (spínací tranzsitory), nicméně odnesl jsem si i několik cenných poznatků: ani Smart UPS dimenzovaná na dvojnásobek výkonu zdroje v počítači nezvládne proudový náraz při připojení zdroje k UPS (start počítače zvládá dobře). Méně inteligentní Back UPS pro jistotu odešla úplně - prostě se zablesklo z MOSFET tranzistoru, pak se trochu zakouřilo a bylo po legraci. Ani cesta DC/AC měnič a původní 220V ATX zdroj se neosvědčila - na audiovýstupu se objevil neodstranitelný 50Hz brum. Tento problém se mi nepodařilo odstranit a situaci jsem tedy řešil nákupem 12V ATX zdroje.

Periferie a ovládání

Počítač je možno ovládat několika způsoby, obecně používám USB periferie. Přímo k počítači je připojen otočný ovladač PowerMate (Griffin technologies), který se používá k zapnutí počítače a k ovládání základních funkcí za jízdy. Další funkce jseou ovládány bezdrátovou infračervenou klávesnicí Macally iWebKey a taktéž infračerveným ovladačem Keyspan Digital Media Remote. Mnoho lidí používá u podobných instalací dotekové displeje. I já jsem o něm nejprve uvažoval, ale poměrně brzy jsem ho zavrhl. Hlavními důvody byly ergonomie a bezpečnost - na displej je potřeba se dívat a ovládací prvky mohou měnit svoji polohu, zatímco s PowerMate a pevnými tlačítky v palubní desce je možno pracovat i bez vizuální kontroly displeje. V současné době pracuji na možnosti ovládání některých funkcí pomocí mobilního telefonu a programu Sony Ericsson clicker.


Klepněte pro větší verzi

Kromě PowerMate a infračervených přijímačů je k počítači připojen ještě Bluetooth modul, pět digitálních teploměrů, GPS přijímač a jednočipový mikropočítač, propojený s řídící jednotkou motoru Tatry.

Tento počítač vyrobil můj kamarád Tomek Struziak. Jde o obvod se dvěma x51 kompatibilními jednočipovými mikroprocesory, který po sériové lince poskytuje PowerMacovi informace o ujeté vzdálenosti, čase a spotřebovaném palivu. Z těchto základních informací je pak už možno odvodit všechny zbývající potřebné údaje (průměrné i okamžité rychlosti, spotřeby apod.). Jen pro zajímavost, schema zapojení obvodu i potřebný software jsou k vidění tady.

GPS přijímač Garmin GPS II+ sice nedisponuje oslnivým množstvím funkcí, zato má velmi kvalitní přijímací část a možnost výstupu data na sériový port, cože je vše, co pro svoje účely potřebuji. Použít je pochopitelně možno libovolný GPS přijímač vybavený sériovým portem a umožňující výstup dat ve formátu NMEA. Po příslušné úpravě GPS plug-inu v palubním software by bylo možné použít i rychlejší protokol Garmin, nicméně jeho klady nejsou zdaleka takové aby vyvážily náročnější implementaci. Protokol Garmin totiž používá obousměrnou komunikaci a data se přenáší v poměrně složitém binárním formátu, zatímco NMEA je prostý ASCII text s informacem, který přijímač "naslepo" posílá na sériový port. Výstup GPS přijímače slouží především aplikaci Route 66 pro zobrazení momentální polohy.

Software

Počítač je vybaven směsí standardních off-the-shelf aplikací a vlastního programového vybavení, které rozpitvá Ondra Čada ve zvláštním článku. Ze standardních aplikací jsou to zejména iTunes pro přehrávání MP3 souborů, QuickTimePlayer pro filmy a Route 66 sloužící pro navigaci. iTunes a QT Player jsou částečně integrovány do vlastního programového vybavení, které jim poskytuje zjednodušené uživatelské rozhraní a umožňuje jejich ovládání pomocí PowerMate a ostatních výše zmíněných ovládacích prvků, vestavěných do auta. Ke vzájemnému propojení aplikací slouží v hojné míře AppleScript.

Cena

Last, but not least: kolik vlastně taková legrace stojí? Nebudu se zabývat mahagonovou palubní deskou či čalouněním a omezím se na cenu vlastního počítačového systému. Největší dvě položky představují vlastní počítač a LCD displej. Počítač jsem koupil na Apple burze v Nieuwegein za 300 Euro, displej jsem si nechal poslat z USA od firmy Carltron a stál přibližně 500 USD. Třetí nejdražší položkou byl ATX zdroj, rovněž objednaný z USA za zhruba 150 USD. Poslední položkou s cenou nad 100 USD byl software Route 66, který stál přibližně 100 Euro. Z ostatních součástek namátkou: USB hub - 60 Euro, Ir klávesnice - 70 USD, Keyspan Digital Media Remote - 50 USD, universální dálkové ovládání - 12 Euro. Sečteno a podtrženo okolo 1.500 Euro. Není to málo, ale pořád ještě podstatně méně, než kolik člověk zaplatí za různé systémy montované dnes do automobilů jejich výrobci. Navíc můj systém poskytuje podstatně rozsáhlejší sadu funkcí a především je otevřený a snadno modifikovatelný jak po softwarové, tak po hardwarové stránce.

FAQ

Q: Jak je vyřešeno zapínání a vypínání.

A: PowerMate připojený přímo k počítači - stačí stisknout a počítač startuje. Je možné použít i startovací tlačítko v kufru. Při delší nečinnosti auta vypínám ATX zdroj úplně - poté je nutno před bootováním nejprve tento zapnout mechanickým spínačem na boku skříně v kufru. Při zapnutí počítače se zároveň aktivuje napájení USB hubů a jiných periferií - k tomu slouží relé, ovládané 12 V výstupem na jednom z harddiskových konektorů ATX zdroje. Vypínání je klasické softwarové, pomocí tlačítka v jednom ze softwarových modulů.

Q: Jak jsou na tom hard disky při jízdě po českých silnicích.

A: Bez problémů - v současné době má systém za sebou již minimálně tisíc kilometrů po českých silnicích a to včetně takových perliček, jako jsou poděbradská dálnice D11, příjezd do Prahy od Strakonic nebo hlavní tah z Olomouce na Ostravu v okolí Lipníka nad Bečvou, Hranic na Moravě nebo Příbora. Nejen že nedošlo k žádné funkční poruše, ale ani diagnostické nástroje nezjistily poškození disků (vadné sektory). Pro jistotu jsou disky uchyceny na gumové podložce a ve svislé poloze.

Q: Jaký je odběr celé sestavy? Zvládá to elektroinstalace auta?

A: ATX zdroj odebírá při plném zatížení z baterií proud okolo 20A, USB zařízení dohromady asi 2A (maximum) a displej také okolo 2A. Moje Tatra je vybavena 120 A alternátorem a dvěma bateriemi (celkově 12V/140Ah), takže ani při provozu s rozsvícenými světly a ostatními spotřebiči (vyhřívání sedaček, okna apod) nepozoruji problémy. Ani při startu, kdy napětí krátkodobě klesá pod 10V se nic špatného neděje.

Q: Jakým způsobem se do auta přenáší data?

A: Těch způsobů je několik - menší objemy dat (třeba update systému) je možno stáhnout pomocí vestavěné Airport karty. Stačí zaparkovat dostatečně blízko našeho domu s base station. Pro přenos většího množství dat je v kufru vyvedena ethernet zásuvka. V tomto případě je nutné parkovat přímo pod okny, nicméně rychlostní rozdíl mezi 100Mbit ethernetem a 11Mbit Airportem je velmi znatelný. Kromě toho je v kufru vyveden FireWire kabel, ke kterému lze snadno připojit přenosný FireWire hard disk.

Q: Funguje navigace i v ČR?

A: Ano. Standardně používám Route 66 Europe professional, která je velmi podrobná pro státy západní Evropy, Českou republiku ale nepokrývá. Zakoupil jsem ale i druhou versi: Route 66 Europa 2000, která obsahuje mapy celé Evropy až po Moskvu. Datové soubory jsou vzájemně kompatibilní, takže v podstatě stačí na hranicích ČR přepnout do této mapy. Mapa celé Evropy je poněkud méně podrobná - obsahuje sice i silnice 3. třídy, ale u měst zobrazuje jen hlavní ulice. Lze ji tedy bezpečně použít pro průjezd městem, ale na hledání konkrétní adresy použitelná není.

Q: Ovládá počítač přímo nějaké systémy auta?

A: Zatím ne. V plánu mám implementaci ovládání klimatizace a nezávislého benzínového topení. Topení je v současné době ovládáno buďto časovým programováním nebo dálkovým ovládáním s dosahem asi 20 metrů. Cílem je ovládání topení prostřednictvím SMS na libovolnou vzdálenost, aby si člověk mohl zatopit třeba v okamžiku, kdy na opačné straně města sedá do tramvaje a vydává se na cestu k parkovišti :-)

Q: Jak je řešen audiovýstup?

A: audio výstup počítače je připojen na AUX audio vstup autorádia a k reprodukci se používá osm originální vestavěných reproduktorů plus subwoofer, který jsem nainstaloval dodatečně.

A na závěr ještě malá fotogalerie dokumentující postup vestavby:


Vlevo PowerMac ještě v původní podobě (víceméně, už běží na baterii) a testování teplotních čidel, vpravo LCD v palubní desce.


Zástavba hlavní části počítače do kufru Tatry


Lepení úchytu disků do kufru, hotový case a jedno z nočních sezení nad softwarem (na levém monitoru Project Builder, na pravém pak běžící software)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dobra prace.

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.06.2003, 10:50
Odpovědí: 0

Jsem z toho nadsen. Az to budete delat na zakazku, tak se ozvete. Beru. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dobra prace.

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 11:26

No já osobně to na zakázku dělat asi nebudu. Já jsem spíš ten, kdo to vymyslel a věděl, od koho si co nechat vyrobit. Každopádně dokumentace, know-how, konktakty na "dodavatele", zdrojáky software - to vše je volně k dispozici. V současné době jsou ve stadiu návrhu dvě další T613, z toho jedna (snad) s Macem, druhá s Linuxem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobra prace.

Autor: tm Muž

Založeno: 30.06.2003, 18:55

... je to absolutni ... groundbreaking/breathtaki
ng ... gratuluju!! preju i hodne trpelivosti s blbounama. Pokud by to casem nekdo prece jen byl ochoten udelat na zakazku do "normalniho" ::) auta - beru!!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobra prace.

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 30.06.2003, 18:58

:)) To jsem necekal, ze tu moji "narazku" takhle pekne predstavis. Je to vazne fantasticke, ostatne jako cela Tatra. Skoda je, ze se to nehodi do Nivy, respektive nevim jak by se to dalo do tohoto "traktoru" pripevnit a kdybych chtel poslouchat mp3 muslel bych mit na usich poradne sluchatka ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dobra prace.

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.06.2003, 19:14

Jakube, ten clanek se pripravoval vyrazne dele nez od asi patku, kdy si tady Tatru zminil .)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dobra prace.

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 20:15

No já jsem si tu narážku zase vysvětlil tak, že Ti MaLér ten článek ukázal :-)

Ad Niva: vestavba problém není, ale asi se spotřebuje dost molitanu, pěnové gumy apod na uložení ;-) I ten zvuk není zásadní - dáš tam čtyři 250W monoblok zesilovače, pro každý reproduktor jeden :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dobra prace.

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 30.06.2003, 22:20

Tak to jsme se dobre doplnili ;-))
O Tatre vim uz davno, tusim, ze na metro.sk jsi neco daval(?)

Ad Niva, no jo, jenze to bych pak z toho auta udelal pojizdne reprobedny... ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dobra prace.

Autor: oc Muž

Založeno: 30.06.2003, 22:22

Ehm, jezdils někdy v Nivě? Já to kdysi míval... jako traktor velmi dobré (i když uzávěrky diferenciálů citelně chybějí), ale s muzikou je to bída: pořádné repro se tam nevejde (je to malinké). To bych spíš měl šanci já s Dodgeskou ;)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dobra prace.

Autor: ladis Muž

Založeno: 01.07.2003, 08:22

nádhera! nápad velmi starý, ale tohle je _první_ slušná realizace o které vím. respect.

do chromky to sice nedám, ale snad si jednou taky pořídím longa (jestli ještě budou :-))

btw, proč dělat kompromisy? linux na macu chodí :-D

Odpovědět na příspěvek

Mac + Tatra co moze byt lepsie?

Autor: Matej Mojzis Muž

Založeno: 02.07.2003, 23:49

Musim opat a po niekolky krat pochvalit.
Vynikajuci pocitac namontovany vo vynikajucom aute to je dokopy proste 613% masina.
A Tatra 613? Subjektivne si myslim ze je to najlepsie auto

Odpovědět na příspěvek

RE: Mac + Tatra co moze byt lepsie?

Autor: Jaroslav Suchanek Muž

Založeno: 28.04.2004, 07:44

Vyborna, obdivuhodna prace, u (ex)vyborneho vozu. bohuzel dnes zastraraleho po karosarskestrance. RKA-(ROAD KING AERODYNAMICS)"DESIGN"by mel snad konkurencne daleko lepsi, ktery by vyhovoval nejprisnejsim aerodynamickym pozadavkum,esthetice a puvodnimu "TATRA" -designu "Aerodynamicke typove rady, avsak na urovni 21 stoleti!"
Karosarske navrhy se datuji roku 1974, kdy byly prilis "AHEAD OF THE TIME!", A JSOU JESTE DNES, OBZVLASTE V OBLASTI NAKL.,ZAJESD.AUT., MOTORHOMU, A V OBLASTI VYROBKU "KABINA-OBYTNA CAST,STROJNI CAST" -TAHAC + CHASSIS.(Pochopitelne vse Tatra concept, s pridanim technologie 21 stoleti.
Avsak to je jenom "dream" ponevadz investicni kapital by byl prilis vysoky.
S pozdravem "Nazdar" Jaroslav Suchanek
Rosville, Mi 48066,USA.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mac + Tatra co moze byt lepsie?

Autor: ToM Muž

Založeno: 01.12.2005, 23:09

napajeni PC by se dalo v pohode vyresit i obycejnou UPSkou... misto baterie UPS pripojis baterii automobilu kterou dobiji alternator.. utahnes tak bez problemu 650W a nemusis mit zadny 5W regulator.... reeseni je jednoduchy a i v celku levny... a 220V muzes vyuzit i na nneco jinyho... Jinak pekne reseny :)) ja budu mit PC takhle resen v trabikovi a pobezim na linuxech....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mac + Tatra co moze byt lepsie?

Autor: JJ Muž

Založeno: 16.12.2005, 08:03

1. Napájení počítače v autě se UPSkou možná vyřešit dá, nicméně rozhodně ne v pohodě. UPSka, a to i notně předimensovaná, totiž mj. většinou nezvládne proudový náraz při připojení počítače k ní a některé mají problém i se startem počítače.

2. Nechci kazit radost, ale Trabiho 220W alternátor nebude pro napájení počítače zrovna to pravé - leda tak nějaký ten barebone nebo Mac mini, ale i pak to bude na hraně. Alternátor nebude schopen dobíjet baterii, zejména v zimě při provozu s rozsvícenými světly - bude tedy potřeba baterii dobíjet. A to ještě předpokládám, že máte Trabiho s 12V elektroinstalací, u šestivoltového by to bylo ještě zajímavější.

Odpovědět na příspěvek

Vymýšlet může každý, ale zrealizovat to ...

Autor: Jirka Muž

Založeno: 30.06.2003, 11:04
Odpovědí: 0

To je neuvěřitelné :-D Už mnohokrát jsem taky přemýšlel nad zabudováním nějakého compu (samozřejmě taky macka) do auta. Něco už bylo i rozkresleno na papíře (uvažováno použití starého PB za pár peněz, který ležel ve skříni), ale všechno bylo spíš na úrovni bavení se a odreagování. Že to ale někdo opravdu udělá, to mě fascinuje. Spolu s doktorem Vlachem ze Saturnina chovám nezřízený obdiv k lidem, kteří opravdu začnou házet koblihy po všech okolo, a todle ... klaním se.

Odpovědět na příspěvek

Konecne naplneni hesla Think Different !

Autor: dan Muž

Založeno: 30.06.2003, 11:06
Odpovědí: 0

Skvele a silene zaroven ! Az bude verze do T603, okamzite objednavam ! (prece jen by k tomu jabku designove+filozoficky ladila vic... :-)

P.S. Je mozne to nekde videt v realu ? Pripadne se svezt ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Konecne naplneni hesla Think Different !

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 11:32

Ono to jde vestavět v podstatě do všeho, i když u karburátorových motorů je těžší snímání dat. O T603 jsem už taky přemýšlel a nějaké náčrtky mám, ale nebral jsem to nijak vážně. Přeci jen je to pro mě veterán a tam takovéto věci asi moc nepatří - ten časový rozdíl v technologiích je moc velký.

Ovšem kdyby byla nějaká pěkná retro verse T603, tak jednak jí hned kupuju a jednak tam okamžitě cpu Maca :-))

Odpovědět na příspěvek

:))

Autor: Jan Moravec Muž

Založeno: 30.06.2003, 11:47
Odpovědí: 0

To je naprostá magořina!!!! :))))) Dávám deset z deseti!!!

Odpovědět na příspěvek

Klobouk dolu

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.06.2003, 14:11
Odpovědí: 0

Opravdu dobra prace, ale pro sledovani filmu za jizdy doporucuji pridat sadu pytliku na zvraceni, pro jistotu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Klobouk dolu

Autor: PeS Muž

Založeno: 30.06.2003, 15:30

Myslim, ze to bude stejne, jako kdyz se v autobuse sleduje video a to neni zadny problem (stejne jako cist v autobuse).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Klobouk dolu

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 15:57

No koukat na film na předním displeji za jízdy není moc dobrý nápad. Jen to bude odlákávat pozornost řidiče. Ale když člověk stojí někde v zácpě, tak se to hodí. Typicky A4 Amsterdam-Den Haag, A3 Frankfurt-Würzburg a pochopitelně Plzeň a Praha. Občas na něco koukneme i během zastávek, aby se člověk trochu odreagoval...

Odpovědět na příspěvek

tuning

Autor: petr Muž

Založeno: 30.06.2003, 16:29
Odpovědí: 0

To mi pripomina stare vtipy o tom, jak zdvojnasobit cenu skodovky - natankovat plnou nadrz. Vzhledem k cene G 4 to vyjde tak nastejno.

Odpovědět na příspěvek

RE: tuning

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 16:48

Ach jo, blbouni co nic nevědí, nikdy ve slušné Tatře neseděli, ale cítí velkou potřebu se ke všemu vyjadřovat...

Je pravda, že znám Tatry, jejichž hodnota je opravdu srovnatelná s tím použitým PowerMacem, ale není T613 jako T613. Schválně si zkus zjistit, co znamenají třeba tyto pojmy: Eberspaecher B5L a Recaro Ergomed D (w Airmatic system), nebo co u Tatry znamená, že se jedná o versi 4Mi-L.

A pokud si myslíš, že to bylo Volvo, kdo první zavedl v autech kompletní ovládání po digitální sběrnici (s velkou reklamou v roce 1998), tak si zjisti, co byla Tatra 613-4 Electronic z roku 1993. Jo a už se konečně někomu jinému podařilo vyrobit třiapůllitrový osmiválec se spotřebou pod dvanáct litrů v kombinovaném provozu?

"Jedem das Seine." Jezdi si svým 1.x, když Tě to baví a dej pokoj ostatním...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: tuning

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 01.07.2003, 08:51

Je normalni a nanejvys spravne, ze si kazdy fanda (cehokoliv) sveho objektu zajmu povazuje a poklada jej za to nejlepsi co zna. Je to konec koncu i muj pripad. Treba s Mac-em :-) Druha vec je strizlivy objektivni pohled. Souhlasim, ze je T613 na svoji dobu zajimave auto. Ze je to kus historie. Kdyz je v dobrem stavu, rad se i zastavim a pokocham pohledem. Ale zazrak techniky od ktereho by se mel automobilovy prumysl celeho sveta ucit ? Ne to neni a nikdy nebyl. Vestavet do tohoto auta pocitac, prestavet kvuli tomu jeste pulku interieru a navic to provest vkusne a dilensky perfektne, to je obdivuhodne a moc se mi to libi. Uz proto, ze bych to sam nedokazal. Ale s tou T613 budme realiste :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tuning

Autor: LuF Muž

Založeno: 01.07.2003, 09:06

Tatra je stale jedno z nejlepsich aut (T700 je mozno si nechat vyrobit i nove). Motor je povazovan za vubec nejlepsi ve sve kategorii a pokud vezmete v uvahu, ze T613-5 mela vykon vyssi a spotrebu mensi nez dnesni nejlepsi Peugeot 607, tak musite uznat, ze na ni neco je.
A T700 GT je auto, ktere ma max. rychlost 316km/h a zrychleni 0-100 5s!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tuning

Autor: JJ Muž

Založeno: 01.07.2003, 09:24

Ale jo, já vůbec netvrdím, že T613 je ve všem a za každých okolností nej a že nemá žádné problémy - na to ji znám dost dobře ;-) Problémem bývá hlavně dílenské zpracování.

Fakt ale je, že pokud je v dobrém stavu, je to velmi dobře použitelné auto, které nabízí podstatně víc prostoru a pohodlí než většina dnešní konfekce, velmi dobré jízdní vlastnosti bez různých elektronických blbůstek a to vše při spotřebě srovnatelné s dnešními auty (různým TDi pochopitelně konkurovat nemůže).

Celá T613 ne, ale ten motor zázrak techniky je. Vyvinut původně koncem 60 let, bez problémů na něj dodělali vstřikování, vytuněná verse 4.36 dává kolem 250 kW, jen na turbu pohořeli a do výroby nešlo. Tomu motoru by taky slušela nějaká pěkná automatická převodovka. BTW: kotoučové brzdy na všech čtyřech kolech měly už T603 někdy od šedesátých let.

Některé věci, které se do Tater (mluvíme o porevolučních sériích) montovaly celkem běžně, jsou dodnes u jiných aut většinou příplatkové (benzínové topení Eberspaecher, samozatmívací zrcátka).

No a pochopitelně je to taky citová a pocitová záležitost, to rozhodně nepopírám. Rozplizlých aut bez duše, vzájemně si podobných jako vejce vejci jezdí po silnicích hafo. Pokud mám možnost jezdit něčím aspoň trochu osobitým, tak to dělám (jako druhé auto máme Volvo 480). Není to žádné chlubení ani povyšování se, sám jsem moc rád, když vidím v provozu nějaké hezké auto (namátkou MG, Volvo P1800, Spitfira apod) a s chutí se za nimi ohlédnu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: ernesto Muž

Založeno: 01.07.2003, 09:57

Já jsem zcela nadšen. Všechno skvěle vyřešený, promyšlený (např. ta poznámka o nevhodném ovládání dotykového displeje) a když slyším o záměru ovládat klima SMSkama...
I pro mě je Tatra srdeční záležitost, T603 auto mých snů, Sodomkovo T600 kabriolet nadpozemskej a předválečný věci - radši nemyslet, pokud chci zůstat zdráv. Ohledně tatrováckýho náskoku díky technice... Tatra Beta - sendvičová karoserie dokonce s hybridním motorem - vím že nerealizované, ale kolik let před MB A-Klasse? Člověk by ty bolševiky musel zabít.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: Yaroukh Muž

Založeno: 14.07.2003, 13:42

jedna vec je nerealizovany koncept/idea, druha vec je seriove vyrabene auto (vsechno musi byt nekolikrat odzkouseno)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: JJ Muž

Založeno: 14.07.2003, 14:00

Souhlas. Plus dvě doplnění:

1. dnes ta idea získává trochu navrch, protože zadat si výrobu v podstatě čehokoli není problém. FoxCon vyrábí Macy a Compaqy, NedCar Volva, Mitsubischi a brzy i Smarty.

2. ještě důležitější je ovšem v současných podmínkách umět celý proces zorganizovat a výsledný produkt prodat a dodat.

Tatra se soustředila na výrobu a své nápady nedokázala v praxi zpeněžit. Apple zase mívá problémy s tím zorganizovat si celý proces tak, aby byl schopen dodat včas a uspokojit poptávku, kterou dokáže vytvořit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: Yaroukh Muž

Založeno: 15.07.2003, 15:33

BTW mozna nejsem sam, kdo by si rad precetl o Tvoji Tatre neco vic. (Zvlast kdyz to je "ministerska edice". :o) Mam na mysli nejakou mini-recenzi nebo test na nekterem z nasich automobilovych serveru; jizdni dojmy/vlastnosti, vykony, vybaveni atd. apod. Nebo o ni nekde neco mas?
(Na autorevue.cz takhle kdosi recenzoval svoje AMGcko.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.07.2003, 21:28

No něco podobného zvažuju, ale ještě nejsem rozhodnutý. Nejsem si jistý, jestli by něco podobného zajímalo "normální lidi", ale každopádně díky za zájem, vezmu ho v potaz :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: mm Muž

Založeno: 18.07.2003, 00:16

To si piš, že by to lidi zajímalo. Nejsem přes počítače, ale přes auta (link na Tvuj článek jsem našel na autorevue.cz) a slintám tak, že si budu muset jít utřít klávesnici. Prostě Tatra je pro mě auto s duší a ohromným sex-epílem. A k tomu ta výbava ;-)), prostě neodolatelná.

M

Odpovědět na příspěvek

Robertek

Autor: Petr Szaszo Muž

Založeno: 12.05.2004, 11:37

Muj Mac ovlada muj robertka. Je to skvely!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: tuning

Autor: Jozef Muž

Založeno: 21.07.2003, 10:10

Kedze aj ja by som si chcel kupit T613 Mi Long, zaujimalo by ma ci nevies kolko ich este je. Samozrejme technicke udaje si rad precitam.

PS. Ak sa da posli mi odpoved na email DIK

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: tuning

Autor: TOM Muž

Založeno: 01.08.2003, 20:11

Jenomže automobily TATRA vždy patřili k úzké spičce nejlepších na světě. Pokrokovými a jedinečnými řešeními je nabita. Je jedinečné , chytré koncepce. Tatrováci připravili mnoho inovací a nových vozů a jen tehdejší politické smýšlení jim nedovolilo je zrealizovat. Měli hotových několik projektů nových limuzín , motorů (i vodou chlazených) ,pokroková řešení podvozku. Jinak se jedná o nejbezpečnější osobní vůz na světě. I kyž kvůli své specifické karoserii se nepodařilo zavést airbagy. Mezi slabiny patří určitě koroze karoserie ,brzdy a kvalita zracování. Zaslouží si ji jen ten ,kdo o ni dobře pečuje.

Odpovědět na příspěvek

K cemu to?

Autor: David Muž

Založeno: 30.06.2003, 17:48
Odpovědí: 0

K cemu to vlastne je. Nestaci mapa a radio? Proc musi mit clovek pocitac i v aute?

Jinak je to, ale uplne super. Docela obdivuji, jak se musite ve vsem [z]orientovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: K cemu to?

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 18:05

No jak se to vezme, na ježdění na nákupy to pochopitelně zbytečné je, jenže na nákupy nejezdíme Tatrou.

Jenže když jezdíte po celé Evropě a pravidelně potom trasu NL-CZ, kdy trávíte v autě deset hodin v kuse tak už se navigace a přehrávač MP3 fajlů docela hodí, TMC na internetu je také o něčem jiném, než hlášky v rádiu (mj. ukáže na mapě přesně, kde stau je, nepropásnu je, když zrovna platím na pumpě atd). Možnost podívat se na film taky není během těchto dlouhých jízd špatná (ale chce to pochopitelně ten displej dozadu).

Kromě toho počítač například hlídá servisní intervaly (olej, destičky atd.), upozorňuje na pravidelné zastávky, upozorňuje (i hlasem) na některé provozní stavy (dojezd, teploty...), eviduje mi spotřebované palivo atd atd.. Už mám i software pro 4 zónovou klimatizaci, ale čeká se na hw obvody.

A pochopitelně je to dobrá hračka, na které se člověk dobře vyřádí a odreaguje :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: K cemu to?

Autor: Gratuluji Muž

Založeno: 14.07.2003, 18:47

Člověče, smekám. Jinak ohledně V8 s rozumnou spotřebou, tak např. General Motors dělali někdy počátkem 90.let 4.9 s výkonem 200HP, 380nM krouťáku a spotřeba kombinovaná kolem těch 12ti (a s automatem).
Ale Vaše Tatra, to je něco geniálního. Tuhle vidět v reálu, to by bylo žůžo.

Odpovědět na příspěvek

RE: K cemu to?

Autor: lu2 Muž

Založeno: 03.07.2003, 14:08

k cemu je mi G5 (a Word, Quark, Illustrator, Photoshop), ked mam kalkulacku, ceruzku, stetec, fotoaparat a zetsovak

Odpovědět na příspěvek

napájení

Autor: AM Muž

Založeno: 30.06.2003, 19:51
Odpovědí: 0

Ještě bych zabudoval do střechy fotovoltaickej panel, řekněme 50W špičkovýho výkonu na dobíjení baterií..pak by ti navíc mohla jet klimatizace i v zaparkovanym voze, čím víc by pražilo slunce, tím víc by to mohlo chladit a autíčko by na tebe čekalo pěkně v ideální teplotě.

Odpovědět na příspěvek

RE: napájení

Autor: JJ Muž

Založeno: 30.06.2003, 20:12

Nápad dobrý, leč nerealizovatelný. Klimatizace je poháněna motorem. Vzhledem k tomu, že to někdo "lehce" předimenzoval a dal tam kompresor, který se běžně používá do chladírenských skříní na Aviích, tak to je asi opravdu jediná možnost jak to pohánět :-))

Odpovědět na příspěvek

Anebo

Autor: Jan Muž

Založeno: 14.07.2003, 17:05

Staci solarni panely na pohaneni elektricke ventilace, tak jako to maji luxusni auta.. Tim se snizi teplota uvnitr vozila i o 20 stupnu..

Odpovědět na příspěvek

Clovece tebe zrovna potrebuji

Autor: Petr Blau Muž

Založeno: 02.07.2003, 17:54
Odpovědí: 0

Pane na to, ze jste to delal v garazi na kolene - tak je to fakt skvele - hluboce pred vami smekam. Libi se mi Vas entuziasmus. Zaciname v nasi firme rozjizdet novy projekt a zrejme nekdy koncem leta bo na podzim bychom radi zkusili namontovat G5ku do letadla ... jestli by jste mel kapacity - tak bychom Vas radi zamestnali - pokud kapacity mit nebudete - tak by me zajimaly alespon ty kantakty na subdodavatele a pohled do hrnce tak rikajic pod poklicku... jiz ted se na pripadnou spolupraci s Vami tesim s pozdravem Petr Blau

Odpovědět na příspěvek

RE: Clovece tebe zrovna potrebuji

Autor: oc Muž

Založeno: 02.07.2003, 17:58

Tak to je dílo ;), zbývá už akorát ponorka ;)))


Já dělal soft (podrobnější článek by se měl velmi záhy objevit), pokud bych mohl nějak pomoci, ozvěte se.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Clovece tebe zrovna potrebuji

Autor: JJ Muž

Založeno: 02.07.2003, 18:10

vidíš, o víkendu budu v Den Helderu na těch dnech otevřených dveří, tak se zkusím zeptat na Onderzeedienst, jestli by to nechtěli ;-)

Ale mám dojem, že Walrusy jedou na Intelech a nějakém Unixu a software jim už dělá technická universita v Eindhovenu - dost z toho je dokonce OpenSource :-O

Odpovědět na příspěvek

Parada

Autor: MRy Muž

Založeno: 04.07.2003, 13:41
Odpovědí: 0

mohu pouze konstatovat, ze takhle vypada moje auto snu. Blahopreji a hodne pohody na A3 pres Speesart.
Bohuzel v posledni dobe jezdim jen TDi strepy. Ale porad tvrdim, ze T613 a nasledovnici vcetne supersporta z MTX jsou skvele auta.

Odpovědět na příspěvek

A co lupiči?

Autor: Alesh Muž

Založeno: 10.07.2003, 21:20
Odpovědí: 0

Nemáte třeba strach že vám to někdo někde vyrabuje nebo celé ukradne?Nevim jak je na tom T613 s ochranou proti zlodějům...nebo to nikde nenecháváte?

Odpovědět na příspěvek

RE: A co lupiči?

Autor: JJ Muž

Založeno: 11.07.2003, 20:40

Bez zabíhání do detailů řekněmě že jsem učinil jistá technická opatření proti krádeži auta. Plus se vyhýbám místům se zvýšeným rizikem krádeže (na Žižkově ani před CČM moji Tatru rozhodně zaparkovanou neuvidíte). Pochopitelně to není ideální - k takovému autu prostě patří řidič, který se mj. postará i o jeho hlídaní. Uvítám, pokud bude toto někdo schopen s úspěchem vysvětlit mému zaměstnavateli ;-)

Navíc kradená Tatra 613 (nota bene Mi-L) je v ČR v podstatě neprodejná bez toho, aby se to provalilo. Ono jich je opravdu hodně málo.

Odpovědět na příspěvek

A co PC a windows?

Autor: smet Muž

Založeno: 14.07.2003, 18:09
Odpovědí: 0

No dobrý, fakt jsem potěšen, že jso uzde lidé co něco takového dokáží. Jen mě děsí ten počet hodin na tom strávených, těch peněz a podobně. Nebojíš se, že ti to někdo ukradne? já vim psal jsi to nazačátku, ale teď když každej ví co tam je ... No přeju mnoho šťastných kilometrů :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: A co PC a windows?

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.07.2003, 21:24

Ono na kradení jsou tyhle vestavěné systémy celkem problematické, přece jen to není standardizované rádio, které se dá použít všude. V podstatě to nejde vyndat bez poškození a rozvrtání celého auta, opětovná zástavba je taky dost problematická. Takže je asi lepší si to udělat nebo nechat udělat. To platí například i o speciálních autorádiích s oddělenými displeji apod. (třeba Opel, Volvo, Saab)

Odpovědět na příspěvek

To je kombinace !!!

Autor: Michal Doležal Muž

Založeno: 15.07.2003, 11:19
Odpovědí: 0

Tak to teda nemůžu ....!!!! :-) Fakt perfektní prácička a počteníčko. Když si vezmu, že já zatím jenom vozím i-Maca na předním sedadle své trojkové Tatranky, tak jsi přece jenom o něco dál.... Gratuluju!!!
Michal

Odpovědět na příspěvek

pěkný

Autor: Flipper-Tom Muž

Založeno: 15.07.2003, 15:30
Odpovědí: 0

moc pěkně udělaný, i když už léta vedu "nesmiřitelný boj" s japkáčema (ne na technické, spíš sociálně společenské úrovni:) tak tohle je moc pěknej úlet:)

Jenom doplním, že už před jedenácti lety jsem vestavěl do formana AMIGA 600HD/genlock/VHS video/TV-monitor/SVHS kameru/digitální tachometr....
posléze existoval i víceméně funkční prototyp modelu, kde počítač vozítko i řídil (na bázi "white line tracking" ale z realizace sešlo pro finanční problémy zadavatele...

Odpovědět na příspěvek

pouziti G4ky

Autor: Pepa Riha Muž

Založeno: 16.07.2003, 09:46
Odpovědí: 0

nadherna prace a provedeni klobouk dolu muselo to stat spustu prace ale taky spoustu premysleni akorad jakozto \"pisickar\" nechapu proc si pouzil \"predimenzovany\" g4 je to preci jenom ne nelevnejsi stroj s nemalimy rozmery a spotrebou. osobne bych volil neco takoveho http://www.viavpsd.com/pr
oduct/epia_m_spec.jsp?mot
herboardId=81 co se vejde napriklad pod palubni desku a nema velkou spotrebu a procesor je dost vykony napr. na prehravani divxu ... jeste by me zajimalo ulozeni disku preci jenom jsou choulostivy na okolni \"podmety\"

Odpovědět na příspěvek

RE: pouziti G4ky

Autor: JJ Muž

Založeno: 16.07.2003, 22:50

No PowerMaca jsem použil proto, že jsem se nechtěl otravovat s PC, např. s různými drivery. (Taky vývoj softu je na OS X jednodušší, no flame please, napsal jsem toho pro PC poměrně dost). On nebyl zase až tak drahý (je to stařeček na 450MHz), spotřeba je celkově malá (jen z mého hlediska blbě strukturovaná mezi jednotlivé výstupy ATX zdroje) a můžu do něj bez problémů dávat standardní díly (grafické karty např.).

Ale znám i pár lidí, kteří tahle miniaturní PC používají (nejčastěji s Linuxem) a jsou s nimi spokojení. Asi také mají své důvody, podobně jako je mám já.

Odpovědět na příspěvek

atx zdroj

Autor: Kiff Muž

Založeno: 16.07.2003, 20:54
Odpovědí: 0

mohl bys mi prosim poslat kontakt na vyrobce toho zdroje? pokousel jsem se nejakej vyrobit podle schemat z netu ale nejak to nefungovalo :(
Uz se tim s prestavkama zabyvam skoro 2 roky a porad to nejak nemuzu dokoncit.
dik.

Odpovědět na příspěvek

RE: atx zdroj

Autor: JJ Muž

Založeno: 16.07.2003, 22:53

Kupoval jsem to od Christophera Bergerona, jeho web site je http://www.dashpc.com Koukni tam a napiš mu (pokud tam nemá přímo dostupný store - nějak mu to blblo).

Odpovědět na příspěvek

super a super

Autor: JoHnY Muž

Založeno: 19.07.2003, 23:22
Odpovědí: 0

Je to super. Klobouk dolu, ze jte to tam vsechno pridal.

Prave jsem si vzpomel ze mi nekdo asi pred 3mi roky chtel prodat fialovou tatru 603 nebo 613, byla udajne po jednom z vrchnich komunistu CSSR

chtel za ni 40000, ale uz nevim kdo to byl a kde jsem ho nasel

Odpovědět na příspěvek

!!!

Autor: Honza Muž

Založeno: 22.07.2003, 11:44
Odpovědí: 0

Clovece, ty jsi demon!

Odpovědět na příspěvek

bomba

Autor: Sysel Muž

Založeno: 22.07.2003, 15:51
Odpovědí: 0

nemam slov proste bomba, jen by me zajimalo proc je vsechno kupovano za dolary (nektere veci chapu (napr zdroj-pokud nesel vyrobit ), ale treba 60 dolaru za USB hub kdyz se da kdekoliv koupit v cechach za nizsi cenu, to nechapu.

Odpovědět na příspěvek

RE: bomba

Autor: JJ Muž

Založeno: 22.07.2003, 16:14

No zrovna hub je tam uváděn v Euro - bydlím v Holandsku, takže o cenách v ČR nemám moc přehled. Levněji by se asi USB hub koupit dal, ale já potřeboval určité rozměry a všechny porty na jedné straně.

Ceny některých věcí jsou v dolarech, protože vycházelo levněji koupit to v USA...

Odpovědět na příspěvek

zlatý český ručičky

Autor: anty Muž

Založeno: 25.07.2003, 12:42
Odpovědí: 0

MP3 poslouchám v autě taky, (počítač Toshiba SP4600, auto Pontiac Grand Prix LE), ale tohle je fakt bomba. Myslím, že by na palubovce Tatry lépe vypadalo velké rádio formátu General Motors + Chrysler, použitý Taiwan + Evropa není to pravé ořechové, já mám rádio Delco, Canada. Napájení počítače neřeším, akumulátory Li-ION vydrží dost dlouho. Oba používáme docela maximalistickou sestavu, pro menší nároky je do auta ideální minidisk.

Odpovědět na příspěvek

RE: zlatý český ručičky

Autor: Tominec Muž

Založeno: 01.08.2003, 19:48

TATRA NEZNÁ BRATRA.
NIKDE ,NIKDY A V NICEM.

Odpovědět na příspěvek

Blinkre ze škodovke?

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 06.08.2003, 19:09
Odpovědí: 0

Zdravím pane Jirout, postavil jste úžasnou věc, přesto mě zarazila jedna věc, když jsem se podíval pozorněji na foto celého interiéru.
Ty směrovky, jak je vidět, jsou na 90% ze škody typ 105 - 130(zhruba). V tak špica provedeném interiéru se toto vyjímá jak pěst na oko. Pane Jirout, to jste si tam ponechal takovou ohyzdnost? To si myslím, že je jediná malá chybička na kráse.
Jinak přeji Vám a Tatře mnoho zdaru!!!

Odpovědět na příspěvek

Blinkre ze škodovke?

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 06.08.2003, 19:09
Odpovědí: 0

Zdravím pane Jirout, postavil jste úžasnou věc, přesto mě zarazila jedna věc, když jsem se podíval pozorněji na foto celého interiéru.
Ty směrovky, jak je vidět, jsou na 90% ze škody typ 105 - 130(zhruba). V tak špica provedeném interiéru se toto vyjímá jak pěst na oko. Pane Jirout, to jste si tam ponechal takovou ohyzdnost? To si myslím, že je jediná malá chybička na kráse.
Jinak přeji Vám a Tatře mnoho zdaru!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Blinkre ze škodovke?

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.08.2003, 12:15

No máte pravdu v tom, že ty páčky jsou hnusné a že jsou stejné jako u Škodovky (a taky např. LIAZu). Taky už mám přichystané páčky z Hondy Accord, které se dávaly do T700.

V čem pravdu nemáte je, že páčky jsou _ze_ škodovky, je to totiž právě naopak - Š105/120 má páčky z Tatry.. Ty páčky jsou původně Lucas a jejich licenční výroba byla v tehdejší ČSSR zavedena právě kvůli jejich použití v T613, asi osm let před začátkem výroby Š105/Š120.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Blinkre ze škodovke?

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 10.08.2003, 12:32

Děkuji za překvapivou odpověď, vždy jsem si myslel, že Tatra převzala ty páčky po škodovce ale bylo to opačně.
Jinak móóc krásné dílo pane Jirout.
Vám a Vaší Tatře Zdar!!!
P.S. Omlouvám se za to, že ten můj předchozí příšpěvek se tam objevil dvakrát, nějak jsem to ehm, zkonil.

Odpovědět na příspěvek

RE: Blinkre ze škodovke?

Autor: KK Muž

Založeno: 15.08.2006, 00:14

suhlasem s tebo ze je to spica interijer, ale te blinkre nejdo jen tak snadno vymenit. jo a priste nerej.G4 v tatre je proste spica deckaaa.

Odpovědět na příspěvek

Komp???

Autor: Lasky Muž

Založeno: 08.08.2003, 20:37
Odpovědí: 0

Je to fakt pěkný. Jako fanda do autohifi to dovedu ocenit, protože vim co dá práce něco v autě takhle překopat, ale proboha kdybys tam dal počítač a ne TOHLE!!!
L(.)

Odpovědět na příspěvek

RE: Komp???

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.08.2003, 12:16

Pakliže podle vás počítač = PC s Intelem, tak děkuji za doporučení, ale na vaření kávy mám v autě rychlovarnou konvici :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Komp???

Autor: Dr Muž

Založeno: 26.10.2003, 22:11

no, nic proti, ale pokud chce nekdo varit kafe, poridi si athlon/duron/cokoli podobnyho. intel se bez chladice sice zahreje, zpomali se jak prase, ale neshori.

a ad MAC, o krasach teto platformy jsem toho slysel dost, pomalu bych zvracel ;-). ze to az do ne tak davne minulosti nebezelo v chranenym modu atd. a kdyz chteli poradnej os, preportovali si freebsd (aspon to oznamili a dali zdrojaky) pridali si k tomu vlastni gui a je to ;-)

tady neni amerika, kde ma kazdej blbec iMaca, do kteryho si nemuze pridat cokoli, co neni usb/firewire.

pecka se rozsirily, protoze si to mohl doma smontovat na koleni kazdej sam, upgradovat atd. (pokud to neni blbec, co si koupi zapecetenou sestavu)

klidne si pouzivejte MAC, ale dle myho je bliz k varny konvici (spotrebni zbozi, ktery koupite, a kdyz vam prehori spirala, nebo chcete varit vic vody na jednou, koupite novou.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Komp???

Autor: czeXit Muž

Založeno: 27.10.2003, 08:34

Hmm je videt ze jsi chudak co bydli na koleji a nemusi se sam zivit. Mas cas rochnit se v pocitaci protoze to pro tebe neni nastroj, ale zabava. Nevadi, za par let dospejes a budes chtit aby pocitac fungoval. Ted behas s kamarady po prodejnach se srotem, po vecerech misto holek si poustite benchmarky a tahate se za trika kdo je lepsi. Pak si pustite s pocitem jak jste dobry nejakou PC nejnovejsi parbu ukradenou z warezu.

"a ad MAC, o krasach teto platformy jsem toho slysel dost, pomalu bych zvracel"
Slysel, nevidel, nezkusil, predal dal, pomluvil, vymluvil, poblil, pos*al, pochc*l, debil.

"klidne si pouzivejte MAC"
Diky moc, jsi tak laskavy. Zamacknu slzu nad Tvym blahosklonym pochopenim. Tak papa, klikni si na Oblibene a sup na LZive.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Komp???

Autor: czeXit Muž

Založeno: 27.10.2003, 08:36

koleni = koleji
nejak jsem to prehledl, ale tim lip pro tebe, jestli bydlis doma tak mas alespon k dispozici kuchyni nebo garaz kde muzes o nedelich provozovat PC firmu...

Odpovědět na příspěvek

Odbivuju

Autor: David Muž

Založeno: 25.08.2003, 06:22
Odpovědí: 0

Vase dilo nelze nez obdivovat, absolutni bomba. A pripojuji se k tem, co by radi vedeli nejake podrobnosti, jizdni vykony a perlicky(tykajici se napr. seriove vybavy) o Vasi Tatre. Zkuste napsat neco malo, prosim prosim a jiste ne jen za sebe :-)

Odpovědět na příspěvek

SUPR

Autor: Michal Muž

Založeno: 24.10.2003, 12:07
Odpovědí: 0

Máte můj obdiv! Včera jsem o tom četl v CHIPu ;)

Odpovědět na příspěvek

Klobouk dolů

Autor: Vokec Muž

Založeno: 24.10.2003, 19:50
Odpovědí: 0

Hluboce smekám před konstruktérem a montérem popisovaného řešení, to jsem ještě nežral.

Odpovědět na příspěvek

špica

Autor: Dave Muž

Založeno: 25.10.2003, 00:51
Odpovědí: 0

to nemá chybu !!! MP3, DVD, GPS propojený na Route66 ....... machrovina !!!!

Odpovědět na příspěvek

TO NENI SEN ! -UNIKATNI !

Autor: Matej Nemecek :-) Muž

Založeno: 07.12.2003, 22:51
Odpovědí: 0

CLOVECE, JA MYSLEL, ZE JE TO ''FOR!'' VAZNE! TEPRVE BRATR ''OLD-FROG '' SE MNOU KRATCE POHOVORIL: ''PODIVEJ SE NA FOTKY..'' DOSLO MI ZE JE TO REALITA!
ASI BYCH SE PRIDAL K SKUPINE: ''KLOBOUK DOLU!''
TESIM SE AZ TO UVIDI MA ZENA: RENATA (ZONGLERKA,) NEOBVYKLE ''TRIKY'' RADI NA PRVNI MISTO! (Prosim nyni nezertuji!!) ZA MANZELE NEMECKOVI: Matej :-)

Odpovědět na příspěvek

Šílenství dotažené k dokonalosti

Autor: HARRY POTTER Muž

Založeno: 02.01.2004, 19:02
Odpovědí: 0

že by nový obor podnikání?

Odpovědět na příspěvek

Šílenství dotažené k dokonalosti

Autor: HARRY POTTER Muž

Založeno: 02.01.2004, 19:03
Odpovědí: 0

že by nový obor podnikání?
Fakt dobrý, gratuluju

M.

Odpovědět na příspěvek

Disky

Autor: Uhlík Muž

Založeno: 02.02.2004, 12:07
Odpovědí: 0

Je to moc pěkné. Jsem rád, že jsem se konečně nějak dozvěděl, že harddiskům se nijak neublíží v takovém náročném prostředí, jako je auto za jízdy. Díky za inspiraci. Takhle chytře se mi to asi nepovede. Přeji mnoho dalších úspěchů. Uhlík.

Odpovědět na příspěvek

Dotikový displej

Autor: Vladimír Mádle Muž

Založeno: 05.06.2004, 12:35
Odpovědí: 0

Proč jste nepoužil dotikový dysplej? Jedna firma z německa prodává LCD dotikové displeje určené přímo pro provoz v autě. 7" za 12500Kč

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotikový displej

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.07.2004, 21:12

Je to napsáno i v článku - pokud ho člověk chce používat, musí na něj koukat a to mi v autě nepřipadá zrovna dobrý nápad. Kromě toho dotyková vrstva zhoršuje optické vlastnoti displaye.

Odpovědět na příspěvek

Ahojda

Autor: Hermann Muž

Založeno: 01.07.2004, 21:42
Odpovědí: 0

Cau Jirko,
ty ses normalne zvire .. ;o))) .. Nikdy by me nenapadlo, ze svoji zalibu do tater a do Macu takhle uzasne spojis dohromady, mas muj obdiv a smekam. Az k zemi. A co doma? Zdravi vas vsechny
Hermann

Odpovědět na příspěvek

hezky ale velky

Autor: Kiff Muž

Založeno: 09.08.2004, 20:36
Odpovědí: 0

Nechci rejpat ale jde to udelat podstatne jednoduseji a hlavne levneji. Ja mam ve svem aute carputer o rozmerech 17*17*6cm a komplet me to vyslo asi na 15 000. Deska Via Epia s 800Mhz procesorem, integrovanou grafikou, zvukovkou sitovkou, 4xUSB.Monitor Xenarc s VGA vstupem, GPS modul,disk 30GB 2,5´´,bluetooth modul atd.Napajeni je primo na 12V, takze to nemusi jit 12-220-12.Odber proudu je minimalni takze ho ani pres noc nevypinam. Cely se to vejde pod sedadlo a bez odmontovani sedadla to nejde vyndat.
obrazek na http://www.volny.cz/kiff/
carputer.JPG

Odpovědět na příspěvek

Jak jsou na tom harddisky s odstupem casu?

Autor: dejff Muž

Založeno: 01.09.2004, 09:37
Odpovědí: 0

Neco podobneho taky resim, s tim ze jsem si sehnal zdroj za 1300,- na http://www.emkopraha.cz/E
M-080FLS.htm
A ty HDD jsem si rikal ze vyresi pomoci FLASH pameti, ale kdyz rikate ze to naprosto nic nedela, tak nevim, asi tam dam HDD :))

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak jsou na tom harddisky s odstupem casu?

Autor: JJ Muž

Založeno: 15.10.2004, 09:15

I po dvou letech provozu jsou hard disky bez problémů. O pevných pamětech jsem taky uvažoval, ale kvůli omezenému počtu r/w cyklů jsem od toho upustil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jak jsou na tom harddisky s odstupem casu?

Autor: dejff Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:54

Ahoj,
tak neco podobneho mam uz taky v aute, mohli bysme pokecat, ale nevim jestli se jeste divas tady na tu stranku, abych to tady zbytecne nerozepisoval. zatim se mej a tesim se na odezvu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jak jsou na tom harddisky s odstupem casu?

Autor: dejff Muž

Založeno: 11.07.2006, 22:43

Ahoj, muzem, budu rad, muj mail

Odpovědět na příspěvek

super napad

Autor: Jiri Mojzis Muž

Založeno: 13.04.2005, 15:50
Odpovědí: 0

Zdarec videl jsem osobne a ta tatra je sqela v kazdem detailu.
S pozdravem a tataram zdar Jirka

Odpovědět na příspěvek

www pocitac v aute

Autor: Dejff Muž

Založeno: 19.04.2005, 15:07
Odpovědí: 0

Dobry den, podivejte se na http://dejff.wz.cz
Zkous
el jsem neco podobneho, tak jsem zvedavej co na to reknete

Odpovědět na příspěvek

Pecka

Autor: Milda Muž

Založeno: 21.11.2005, 21:01
Odpovědí: 0

fakt slusny :)

Odpovědět na příspěvek

super

Autor: v4pno Muž

Založeno: 11.11.2006, 21:35
Odpovědí: 0

cau to je super .. hele nevish o nejakych dalsich lidech co zabudovaly takhle pc .. ja mam strach totish o ty hhd me se treba resne komp jen kdyz do nej kopnu .. :) nechtene diky za odkazy treba na mejla diky v4pno@seznam.cz

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: