Steve Jobs potvrdil, že Apple chystá vývojářskou sadu pro iPhone. (18.10.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Steve Jobs potvrdil, že Apple chystá vývojářskou sadu pro iPhone. (18.10.07)

18. října 2007, 04.00 | V neočekávané poznámce Steve Jobs oznámil, že oficiální vývojářská sada (SDK) pro tvorbu aplikací iPhonu bude k dispozici do února 2008.

Steve Jobs se nám opět postaral o překvapení, nečekaně oznámil, že Apple skutečně chystá vývojářskou sadu (SDK) pro kompilované aplikace iPhonu. Vzhledem k významu této novinky se jí zabývá celý tento článek, další zprávy najdete ve druhém dnešním článku.

Jobsova poznámka v Hot News

Včera se v sekci žhavých novinek (Hot News) webu Applu objevila Jobsova poznámka „Third Party Applications on the iPhone“ (Aplikace třetích stran na iPhonu), jež říká zhruba toto:

Jobs uvádí, že (on a jeho spolupracovníci ) chtějí kompilované aplikace třetích stran na iPhonu a plánují dostat SDK sadu do rukou vývojářů do února. Těší se na vytvoření rušného vývojářského společenství kolem iPhonu, které přinese stovky nových aplikací pro uživatele. Věří, že s revolučním multi-touch rozhraním, výkonným hardwarem a vyspělou softwarovou architekturou vytvořili zatím nejlepší mobilní platformu pro vývojáře.

Uvolnění SDK bude trvat až do února, protože se snaží o dvě diametrálně rozdílné věci najednou – poskytnout pokročilou a otevřenou platformu pro vývojáře a současně ochránit uživatele iPhonu před viry, škodlivým softwarem, útoky na soukromí a podobně. To není jednoduché. Někteří sice tvrdí, že na mobilních telefonech není škodlivý software problémem, ale to není pravda, na jiných telefonech se již objevily závažné viry. A s růstem výkonu telefonů poroste i nebezpečí takovýchto programů. Navíc iPhone jako nejvyspělejší telefon (tvrdí Jobs) bude velice dobře viditelným cílem.

Některé firmy už podnikají opatření. Nokia například dovoluje nahrání aplikací na své nové telefony, jenom pokud mají digitální podpis, co se dá vystopovat k vývojáři. To činí telefon „plně otevřeným“, což se zdá být krokem správným směrem. Apple pracuje na pokročilém systému, který nabídne vývojářům široký přístup k otevřenému programování softwarové platformy iPhonu a současně bude chránit uživatele před škodlivými programy.

Jobs a jeho spolupracovníci si myslí, že těch několik měsíců čekání bude odměněno mnoha roky skvělých aplikací třetích stran spolehlivě a bezpečně běžících na iPhonu.,/p>

Zpráva ještě obsahuje dovětek, že SDK dovolí také vyvářet aplikace pro iPod touch. To nijak zvlášť nepřekvapuje, vzhledem k vysoké míře shody obou přístrojů, ale ubezpečení z „míst nejvyšších“ docela potěší.

Dosavadní historie aplikací iPhonu

Ještě větší potěšení vyvolává celá tato zpráva, dosavadní vývoj nasvědčoval spíše tomu, že oficiální podpora pro kompilované aplikace přijde až ve vzdálenější budoucnosti.

V červnu na vývojářské konferenci WWDC Jobs jako prostředek tvorby aplikací třetích stran pro iPhone představil webové aplikace spouštěné z prohlížeče Safari, právě to mělo zajistit jejich bezpečný chod. Nějaké webové aplikace sice od té doby začaly vznikat, avšak žádná velká sláva to nebyla. Navíc Apple pro jejich podporu příliš mnoho neudělal, základní vývojářskou dokumentaci začal zveřejňovat až v září a oficiální adresář webových aplikací spustil teprve minulý týden.

Mezitím se ovšem na telefon vypravili hackeři, poté, co k němu otevřeli přístup na úrovni souborového systému, začaly vznikat kompilované aplikace. Tyto aplikace samozřejmě neměly oficiální schválení Applu a byly psány v podstatě „na koleně“, přesto se začaly projevovat jejich přednosti vůči webovým aplikacím. Problém hackerských aplikací ovšem spočívá v tom, že jejich nasazením riskujete ztrátu záruky a v podstatě každá významná aktualizace firmwaru může způsobit, že přestanou být funkční, jak se to projevilo u firmwaru 1.1.1. Hackeři si sice mezitím s novým firmwarem poradili, našel se i způsob proniknutí do iPodu touch, stále se však pohybujeme v nejlepším případě v „šedé zóně“.

Oficiální vývojářská sada Applu ovšem situaci zásadně mění, aplikace jí vytvořené budou pochopitelně mít oficiální „posvěcení“, takže se o aktualizace firmwaru nemusí zajímat. A přirozeně bude nějak uspokojivě vyřešen i způsob instalace a distribuce.

Náznaky BusinessWeeku

Mimochodem, BusinessWeek už v úterý přišel s článkem, v němž tvrdil, že Apple počátkem příštího roku vydá vývojářskou sadu (SDK) pro iPhone. Mimo jiné se tam objevila domněnka, že by ji nejprve mohly dostat velké firmy, aby vytvořily pro iPhone své aplikace (článek konkrétně zmiňoval Electronic Arts a Google).

Jobsova poznámka do značné míry dohady BusinessWeeku potvrzuje, ale jak se zdá, SDK bude dostupná bez rozdílu všem, což lze jenom uvítat.

Možný vliv Leoparda

Tvrzení Applu, že dodatečný čas potřebuje k nalezení bezpečnostních mechanismů, vypadá sice celkem věrohodně, avšak mnozí se domnívají, že hlavní příčina spočívá spíše v čekání na Leoparda. Předpokládá se, že iPhone bude aktualizován tak, aby se dostal na úroveň Leoparda, což možná přinese nějaké novinky též pro případné aplikace třetích stran. A samotná SDK asi bude obsahovat prvky z Leoparda, přinejmenším Xcode 3.0.

Z uživatelského hlediska nám příčina čekání může být celkem lhostejná, bude-li sada dobře fungovat a umožní psát aplikace s využitím nejnovějších možností, uživatelé na tom vydělají. V otázce zabezpečení iPhonu se Apple možná chová až paranoidně, na druhou stranu bezpečnost nelze podceňovat a mediální známost z iPhonu skutečně činí viditelný cíl pro všemožné útočníky. Uvidíme, jaké konkrétní mechanismy zabezpečení aplikací Apple přinese, třeba v tom opět budou nějak účinkovat iTunes, ale to zatím jenom spekulujeme. (Mimochodem, výše zmíněný digitální podpis aplikací Nokie vyplývá z vlastností nejnovější použité verze operačního systému Symbian.)

Nadějné vyhlídky

V každém případě zahájení oficiálního vývoje aplikací bude znamenat pro platformu mobilního OS X zcela novou etapu vývoje. Marketing Applu se sice musí brát s rezervou, avšak tato platforma opravdu má některé vlastnosti, jaké u jiných chytrých telefonů nenajdete, obsahuje hodně prvků z „velkých“ počítačů a přitom je přizpůsobená provozu na mobilních zařízeních.

Příští rok by tak mohl být pro iPhone skutečně zajímavý. A nelze vyloučit, že Apple pracuje též na dalším novém hardwaru pro tuto platformu, při rozšíření softwarové základny se jeví pravděpodobnější i spekulace o novém PDA na způsob Newtona. Otevírá to zcela nové perspektivy, jejichž důsledky možná ještě ani nedokážeme odhadnout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: