Souhrn dění okolo iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Souhrn dění okolo iOS

10. září 2010, 00.00 | Apple vydal iOS 4.1 pro iPhone a iPod touch. Herní sociální síť Game Center nepodporuje iPhone 3G a už ji využívají četné hry. iOS 4.1 vrací na iPhony režim Field Test Mode. Nová zranitelnost asi brzy umožní otevření iOS 4.1. A nová verze 1.1 střihového programu iMovie podporuje také iPod touch čtvrté generace.

Poměrně hodně se toho v minulých dnech stalo okolo iOS, zde přinášíme souhrn souvisejících zpráv:

Apple uvolnil iOS 4.1 pro iPhone a iPod touch

Minulou středu Steve Jobs mimo jiné oznámil, že tento týden vyjde iOS 4.1 pro iPhone a iPod touch. Neřekl přesně, který den to bude, ovšem z různých náznaků vyplývalo, že to bude tuto středu, a to se skutečně splnilo, nový iOS (sestavení 8B117) se začal nabízet uprostřed týdne.

Nový firmware je stejně jako iOS 4.0.x dostupný pro iPhone 4, iPhone 3GS a iPhone 3G a dále pro iPody touch druhé a třetí generace. Na iPodu touch čtvrté generace, který se právě v těchto dnech začíná prodávat, je již nainstalovaný a brzy se jistě bude už z výroby instalovat též na iPhone 4.

Apple shrnuje novinky iOS 4.1 na této stránce a přirozeně k němu rovněž zveřejnil odpovídající podpůrný dokument.

iOS 4.1 přináší podporu herní sociální sítě Game Center, tou se budeme zabývat podrobněji níže. Dále zahrnuje podporu HDR fotografií (fotografií s velkým dynamickým rozsahem), ty však pouze na iPhonu 4 (který má dostatečně kvalitní fotoaparát). A též jen iPhone 4 s iOS 4.1 bude moci bezdrátově nahrávat HD videa na služby MobileMe a YouTube přes WiFi připojení.

V iTunes Store si teď lze vypůjčovat televizní pořady (což se ovšem zatím nabízí pouze zákazníkům z USA). Další zlepšení se týká videohovorů FaceTime, ty se nyní dají vyvolávat přímo ze seznamu oblíbených kontaktů. A měla také přibýt podpora pro další bezdrátové Bluetooth příslušenství využívající profil AVRCP.

iOS 4.1 též opravuje některé závažné chyby verze 4.0. Na iPhonu 4 by měl konečně zajistit spolehlivé fungování distančního čidla, jež občas způsobovalo nechtěné přerušení hovorů, měla by se zlepšit kvalita zvuku při používání Bluetooth příslušenství a také spolupráce se sportovní sadou Nike + iPod. A uživatelé iPhonu 3G se konečně dočkají zlepšení výkonu (s iOS 4.0 někteří zaznamenali zpomalení, jež telefon učinilo v podstatě nepoužitelným).

iOS 4.1 samozřejmě přináší též opravy bezpečnostních chyb, ty podrobně popisuje tento dokument. Jde především o opravu 20 zranitelností WebKitu, další opravy se týkají hlasového ovládání VoiceOver, videohovorů FaceTime a útoků záškodnickými TIFF a GIF obrázky.

Pro podporované přístroje se iOS 4.1 přirozeně nabízí prostřednictvím iTunes, po připojení k počítači s iTunes se objeví nabídka aktualizace firmwaru, jejíž velikost se pochopitelně liší pro jednotlivá zařízení. (Mezi podporovanými jazyky je také čeština.)

Uživatelům iPhonů a iPodů touch přináší iOS 4.1 řadu užitečných novinek, ovšem od minulé středy víme, že již v listopadu Apple uvede iOS 4.2, který bude dostupný též pro iPad, ale další novinky dodá rovněž na iPhony a iPody touch (především funkci AirPlay pro bezdrátový streaming mediálního obsahu).

Podrobnosti k síti Game Center

Pro hráče (a tvůrce her) bude jednou z nejdůležitějších novinek iOS 4.1 podpora sítě Game Center, obstarávající hry více hráčů.

Umožňuje uživatelům zvát přátele ke hrám více hráčů přes Internet, dovoluje odesílat a přijímat žádosti o zařazení mezi přátele, lze s ní objevovat nové hry pořádané přáteli a dokáže uspořádat hry více hráčů automaticky propojením uživatelů a pochopitelně se stará také o vedení statistik hráčů pro tato zápolení. Apple funkce sítě Game Center popisuje na této stránce.

Pro uživatele se jeví jako další samostatná aplikace, vývojářům se ale nabízejí nová API rozhraní, jež jim dovolí využívat funkcí sítě Game Center v jejich hrách.

Síť Game Center nepodporuje všechny přístroje s iOS 4, už v úterý Apple potvrdil, že Game Center bude dostupná na iPhonu 4, iPhonu 3GS a na iPodech touch druhé, třetí a čtvrté generace (viz rámeček kompatibility na stránce Game Center).

Původní iPhone a iPod touch první generace nepodporují ani iOS 4, takže na nich samotná podpora Game Center není možná z principu, ale ukazuje se, že ačkoli se iOS 4.1 nabízí též pro iPhone 3G, na něm Game Center nefunguje. (Mimochodem, již v úterý vývojáři zaznamenali reset této sítě, což bylo jasným znamením brzkého vydání iOS 4.1.)

V úvodních beta verzích iOS 4.1 ještě Apple podporoval Game Center pro iPhony 3G, ale ve třetí beta verzi odstranil nejen podporu iPhonu 3G, ale dokonce též iPodu touch druhé generace. Ostrá verze podporu tohoto iPodu touch vrátila, avšak iPhone 3G definitivně vypadl ze hry (Apple sice přesný důvod neuvedl, možná však měl obavy z výkonu iPhonu 3G pod iOS 4).

A samozřejmě se už v App Store objevily podporující Game Center (vývojáři je pochopitelně připravovali během beta testování iOS 4.1). Seznam takových her zveřejnilo diskusní forum serveru TouchArcade a samotný Apple vytvořil v App Store oddíl věnovaný titulům podporující tuto herní sociální síť.

iOS 4.1 navrátil režim Field Test Mode

Dohadů okolo potíží iPhonu 4 s příjmem signálu, daných konstrukcí jeho antény, jež vyústily až ve zvláštní tiskovou konferenci Applu, se nedalo nevšimnout. V rámci diskusí na toto téma též padla zmínka, že Apple v iOS 4 přestal umožňovat zobrazení síly signálu jako číselné hodnoty (v dBm) a poskytuje jen grafickou stupnici s jednotlivými dílky (důkladně a objektivně tuto záležitost rozebral AnandTech).

Gizmodo si však všimlo, že iOS 4.1 opět navrátil možnost zapnout takzvaný režim terénního testování (Field Test Mode), kdy sílu signálu udává číselná hodnota. Po nainstalování iOS 4.1 na iPhone, co ho podporuje, stačí vytočit posloupnost *3001#12345#*.

Výsledkem bude, že se místo grafické stupnice síly signálu bude zobrazovat (záporné) číslo. Čím bude jeho absolutní hodnota menší, tím horší bude přijímaný signál. Mezi grafickou stupnicí a číselným údajem lze přepínat dotknutím se onoho čísla.

Je to samozřejmě spíše jen zajímavá drobnost, v oblastech s dobrým pokrytím signálů nebude mít valný význam, ale lze si takto snadno ověřit, jaký signál daný iPhone vlastně přijímá.

Nová zranitelnost by mohla umožnit brzké otevření iOS 4.1

Když Apple vydá novou verzi iOS, obvykle netrvá příliš dlouho, než se objeví také hackerské nástroje umožňující její otevření (takzvaný jailbreak), což dovolí instalovat neoficiální aplikace a umožní manipulovat se souborovým systémem.

K tomu se ovšem musí využít vhodných bezpečnostních zranitelností, z nichž mnohé iOS 4.1 opravil, takže to asi nebude právě jednoduché, ale Boy Genius Report obdržel zprávu od hackera „pod2g“, že nalezl zranitelnost v boot ROM, jež dovolí vstup do nitra iOS.

Je dost pravděpodobné, že se právě tato zranitelnost stane základem nových verzí hackerských nástrojů schopných zdolat iOS 4.1 (s nímž si stávající nástroje poradit neumí, iPhone Dev Team proto zájemce o otvírání iOS zatím odrazuje od přechodu na novou verzi), nová bezpečnostní díra je totiž takového druhu, ze pro Apple bude velice těžké ji zacelit.

Protože se nachází v boot ROM, nelze ji opravit prostou softwarovou aktualizací a podle názoru některých znalců se jedná o chybu, na kterou nebude stačit ani přepsání boot ROM, údajně by si s ní poradila jen nová revize hlavního procesoru. A tak je docela dobře možné, že nástroje pro otevření iOS 4.1 dorazí již brzy a možná budou schopné vypořádat se i s dalšími budoucími verzemi iOS.

Apple vydal iMovie 1.1 pro iPhone 4 a nový iPod touch

Ve středu Apple vydal nejen iOS 4,1, ale uvolnil také novou verzi střihového programu iMovie (mobilní obdoby stejnojmenné aplikace z balíku iLife pro Mac OS X).

Ten uvedl Steve Jobs již na konferenci WWDC 2010 spolu s ostrou verzí iOS 4.0 a iPhonem 4, ostatně zpočátku mohl program fungovat pouze na iPhonu 4. Počátkem července se objevila jeho aktualizace na verzi 1.0.1 a nyní přišla verze 1.1.

Ta se především dá vedle iPhonu 4 provozovat též na novém iPodu touch čtvrté generace představeném minulou středu (nijak překvapivé, hardwarově se tyto přístroje hodně podobají), mimoto ale obsahuje některé další nové funkce.

iMovie 1.1 už umožňuje rozdělovat videoklipy, což mnozí uživatelé uvítali. Pokud bude doprovodná hudební skladba kratší než video, program hudbu automaticky zacyklí a přímo v aplikaci se nově nabízí stránka tipů pro přípravu lepších filmů.

V prohlížeči videa lze nyní zobrazovat náhledy klipů pomocí posuvníku, prohlížeč fotografií nově zobrazuje nejnovější snímky nahoře a když bude mít klip vypojený zvuk, zobrazí se symbol ztlumení. Navíc Apple tvrdí, že verze 1.1 zvyšuje výkon a spolehlivost aplikace.

iMovie se v App Store prodává za 3,99 EUR (následné aktualizace jsou zdarma), vedle iPhonu 4 nebo nového iPodu touch vyžaduje ještě iOS 4.1.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iOS 4.2

Autor: Rudi Muž

Založeno: 10.09.2010, 05:56
Odpovědí: 0

Díky za hezký souhrnný článek.

Dle alespoň mně dostupných informací si myslím, že avízovaná verze iOS4.2 plánovaná na listopad je určena pouze pro iPad. Nedával bych naději majitelům novějších iPhonů a iPodů, že v takhhle brzké bobě přijde další zásadní UPDATE pro jejich zařízení.

Odpovědět na příspěvek

Chyba v článku

Autor: TjSnake Muž

Založeno: 13.09.2010, 09:55
Odpovědí: 0

Máte v článku chybu. Čím bude záporná hodnota signálu v dB menší, tzn její absolutní hodnota větší, tím je signál silnější. Ne slabší. To záporné znamínko znamená příjem (výdej záření je se znamínkem +)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: