Softwarové zprávy týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové zprávy týkající se Maců

2. listopadu 2009, 00.00 | Apple vydal iTunes 9.0.2 podporující Apple TV 3.0. A objevily se náznaky, že se chystá nová verze Aperture, jež se zřejmě bude jmenovat Aperture X a vyjde asi ještě letos.

Následující softwarová novinka souvisí především s novým firmwarem pro Apple TV:

iTunes 9.0.2 podporují Apple TV 3.0 a opět ruší synchronizaci s Palmem Pre

Minulý čtvrtek Apple uvolnil nový firmware verze 3.0 pro Apple TV a v souvislosti s tím vydal též novou verzi iTunes, s číslem 9.0.2 (předchozí verze 9.0.1 se objevila koncem září).

iTunes 9.02 přinášejí především podporu Apple TV 3.0, dovolují, aby PC a Macy s iTunes mohly komunikovat s Apple TV vybavenými novým firmwarem.

Další novinku tvoří možnost zvolit tmavé pozadí pro mřížkové (Grid) zobrazení a zlepšila se podpora přístupnosti pro smyslově postižené uživatele.

Nová verze iTunes se nabízí buď přes Software Update, anebo ji lze stáhnout z webu Applu. Jako vždy samozřejmě existuje jednak verze pro Mac, jež má velikost 85,82 MB a vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší, jednak verze pro Windows, která zabírá 88,9 MB a funguje pod Windows XP SP2 či vyššími, Vistou nebo Windows 7 (web Applu sám předloží odpovídající verzi iTunes podle toho, z jaké platformy se k němu přistupuje).

iTunes 9.0.2 jsou již dostupné i pro českou lokalizaci Mac OS X

Ovšem uživatelé české lokalizace Mac OS X budou potřebovat uzpůsobenou verzi iTunes 9.0.2, ta se nalézá tady (má velikost 85 MB). V daném případě však nejde o českou, ale o mezinárodní verzi, přizpůsobenou k fungování pod Mac OS X s českou lokalizací.

Mimochodem, na dané stránce přibyla i řada dalších českých lokalizací softwaru Applu, zdá se, že skutečně došlo ke slibovanému urychlení vydávání českých verzí (mimo jiné tam najdete českou verzi softwarové podpory Magic Mouse pro Leoparda a lokalizace nejnovějších verzí balíků iLife ’09 a iWork ’09).

iTunes 9.0.2 znovu ruší synchronizaci s Palmem Pre

Apple to pochopitelně nezmiňuje, ale nová verze iTunes také zase znemožnila spornou přímou synchronizaci Palmu Pre s iTunes na Macu, iTunes se po připojení Palmu sice spustí, avšak telefon se neobjeví v připojených zařízeních v postranní liště.

Softwarové pošťuchování Palmu a Applu tak nadále pokračuje, už se z toho začíná stávat spíše folklórní záležitost, nové verze iTunes a operačního systému webOS (používaného Palmem Pre) střídavě ruší a obnovují zmíněnou synchronizaci.

Je však třeba podotknout, že ačkoli chování Applu mnohdy bývá sporné, v tomto případě se za problematický musí považovat především postup Palmu, jaký pro synchronizaci s iTunes zvolil (Palm Pre totiž při připojení na USB port emuluje iPod), organizace USB Implementers Forum ho dokonce označila za postup porušující základní pravidla. A přitom výrobci jiných mobilních přístrojů nemají s přístupem k iTunes žádné zvláštní potíže, ti ovšem na rozdíl od Palmu zvolili postup, jaký vyžaduje Apple.

Zřejmě se chystá nová verze Aperture

Koncem října Adobe vydala první veřejnou beta verzi programu Lightroom 3, což pochopitelně vyvolalo dohady, jak na to zareaguje Apple, který pro Mac OS X nabízí obdobnou aplikaci pro profesionální zpracování fotografií, program Aperture (MůjMac ho obšírněji popsal v nedávném seriálu).

A v posledních týdnech se skutečně objevily náznaky, že by nová (třetí) verze Aperture mohla přijít ještě letos.

Už předminulý týden francouzský web MacGeneration odhalil (Google francouzský text převedl do celkem srozumitelné angličtiny) v seznamech připravovaných knižních novinek Amazonu na květen 2010 chystanou knihu, která by měla být průvodcem programem Aperture X. Amazon příslušnou položku již ze svého webu odstranil, přesto se začalo spekulovat, že se třetí verze Aperture bude jmenovat právě takhle.

A minulý týden web Hardmac (rovněž provozovaný Francouzi) přišel s doplňujícími informacemi k nové verzi Aperture.

Datum vydání u zmíněné knihy je podle něj pouze zástupné a změní se, jakmile bude dostupný samotný program. Podle zdrojů Hardmacu totiž nová verze Aperture, jež se bude po vzoru Mac OS X skutečně jmenovat Aperture X, přijde na trh nejspíš koncem listopadu a rozhodně ještě během letošního roku.

Zatím nejsou známy bližší podrobnosti o vlastnostech programu, avšak zřejmě bude využívat novinek Snow Leoparda a měl by podporovat vícejádrové procesory. (V této souvislosti se pochopitelně spekuluje i o tom, že by Aperture X mohl, stejně jako jiné v poslední době vydané nové verze profesionálních aplikací Applu, skončit s podporou PowerPC.)

Samozřejmě se jako vždy jedná o neověřené informace, ale dávalo by to smysl, Apple musí rychle zareagovat na chystaný Lightroom 3, jinak by mohl přijít o velkou část trhu profesionálního zpracování fotografií právě ve prospěch Adobe, za měsíc uvidíme, nakolik se tyhle pověsti potvrdí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: