Softwarové novinky související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové novinky související s Macy

21. února 2011, 00.00 | Vyšlo další testovací sestavení Mac OS X 10.6.7. Apple požádal o patentování souborové bezpečnostní schránky pro Mac OS X. Utilita CopyPaste Pro 3.0 přidává prohledávání schránky a vrací funkci Clip Revolver. A Smith Micro začala nabízet levný 3D software Poser Debut.

Koncem minulého týdne se našlo i pár zpráv o softwaru pro Macy:

Pátá beta verze Mac OS X 10.6.7 se zaměřuje také na Safari

Z vydávání testovacích sestavení Mac OS X 10.6.7 se už stává každotýdenní rituál, jeho pátou beta verzi (sestavení 10J858) pro externí vývojáře Apple uvolnil minulý čtvrtek, stejně jako o týden dříve čtvrtou beta verzi (to bylo sestavení 10J855), testovací verze Mac OS X 10.6.7 takto přicházejí již od 20. ledna.

Doprovodná dokumentace nadále neuvádí žádné známé problémy, rozšířil se pouze okruh oblastí, na něž se mají testující přednostně zaměřit, vedle obchodu Mac App Store, AirPortu, služby Bonjour, sdílení souborů Windows (SMB) a grafických ovladačů operačního systému přibylo ještě Safari. Velikost rozdílové aktualizace narostla na 434,4 MB, proti předchozí beta verzi se tak zvětšila asi o 20 MB (kombinovaný aktualizátor nyní zabírá 1008,8 MB).

Zatím se vůbec neví, kdy by mohla vyjít ostrá verze (nemusí to souviset ani s uvedením nových Maců, v minulosti se už stalo, že Apple nejdřív dal na trh nové modely se stávající verzí Mac OS X doplněnou o nové ovladače, které až následně zahrnul do další aktualizace pro všechny Macy). Je však docela dobře možné, že se tentokrát bude snažit systém pořádně vyladit, protože podle některých odhadů by se mohlo jednat o jednu z posledních verzí Snow Leoparda.

Na letošní léto totiž Apple již loni v říjnu ohlásil jeho nástupce Mac OS X Lion, proto se předpokládá, že Mac OS X 10.6.7 přinese jen opravy (měl by v podstatě provést „úklid“ po Mac OS X 10.6.6, který přidal obchod Mac App Store a jehož uvedení bylo třeba stihnout do ohlášeného termínu spuštění obchodu 6. ledna), žádné významnější novinky se od Mac OS X 10.6.7 už nečekají.

Bude součástí Mac OS X Lion souborová „bezpečnostní schránka“?/p>

O vlastnostech Mac OS X Lion se zatím mnoho neví, Apple prozradil pouze to, že jeho uživatelské rozhraní bude zahrnovat některé prvky převzaté z iOS (příslušné webové stránky nic jiného nezmiňují a Steve Jobs loni na podzim také nic dalšího nepředvedl), očekává se však, že novinek bude víc.

Jednou z nich by mohla být souborová „bezpečnostní schránka“, kterou si Apple chce nechat patentovat. Web Patently Apple zabývající se zveřejněnými patenty Applu minulý pátek popsal nedávno zveřejněnou patentovou žádost na nový prvek Mac OS X nazvaný „Safe Deposit Box“, tedy „bezpečnostní schránka“, jenž by měl umožňovat snadné zabezpečení důležitých souborů (žádost byla podána již na podzim 2009).

Popis tohoto zabezpečovacího mechanismu je značně rozsáhlý, ale mimo jiné by měl umožňovat, aby prosté přetažení souboru na ikonu bezpečnostní schránky zařídilo jeho zabezpečení. A naopak když uživatel vybere její ikonu a ověří svou totožnost, bude moci k zabezpečeným souborům přistupovat přes okno bezpečnostní schránky.

Přetažení důležitých souborů do „bezpečnostní schránky“ Mac OS X spustí jejich automatické zašifrování a ukryje je před všeobecným (nezabezpečeným) přístupem. Žádost popisuje i různé další podrobnosti, například způsoby vyvolání předvoleb, jimiž se určí kam a jak se mají soubory ukládat a zmiňuje i zvuky doprovázející manipulace s bezpečnostní schránkou (měly by napodobovat otevírání a zavírání skutečného trezoru), největší pozornost však budí poznámka, že by se zabezpečované soubory mohly zároveň zálohovat do síťového „oblaku“.

Do hry tak vstupuje dnes tolik diskutovaný „cloud computing“, v daném případě by uživatel díky tomu měl příslušné soubory zazálohované i v případě úplného zničení svého Macu. (Daly by se tak zálohovat takové dokumenty jako třeba návrh poslední vůle, ale pochopitelně i vše ostatní, co by uživatelé považovali za zvlášť cenné.)

Avšak to, že si Apple chce něco nechat patentovat, samozřejmě ještě vůbec neznamená, že se to dočká realizace. Nevíme, zda Apple zmíněnou „bezpečnostní schránku“ opravdu začlení do Mac OS X Lion, ale vyloučit se to nedá.

Totéž platí o rozšířeném využívání síťových („cloud“) služeb, ovšem pověsti o tom, že se Apple chystá ve větší míře zavést podporu „cloud computingu“, kolují už hodně dlouho (v Severní Karolíně buduje nové mohutné datové centrum, které by mohlo sloužit právě pro tyto účely). Teprve v létě se však ukáže, nakolik se tyhle dohady naplnily.

CopyPaste Pro 3.0 doplňuje prohledávání schránky a funkci Clip Revolver

Velmi oblíbenými utilitami jsou správci schránky poskytující mnohem bohatší možnosti práce s tímto prvkem než standardně dovoluje operační systém. Samozřejmě takové utility existují také pro Mac OS X, k nejstarším z nich patří CopyPaste Pro firmy Plum Amazing (ta se původně jmenovala Script Software, různé utility pro Mac a Windows dodává již od roku 1987, nověji k nim nepřekvapivě přibyl ještě software pro iOS a Android).

Utilita začínala jako CopyPaste už v roce 1993 ještě pro Mac OS 6, od té doby se přirozeně značně změnila, v květnu 2008 se z ní stala Copy Paste Pro 1.0, verze 2.0 přišla v březnu 2009. A minulé úterý se utilita dočkala další aktualizace na verzi 3.0.

CopyPaste Pro umožňuje používat několik schránek současně (namísto jediné standardní schránky), navíc udržuje jejich historii a obsahy stránek (označované jako „výstřižky“ – „clips“) dovoluje trvale uchovávat na disku v archívu výstřižků, takže přežijí i restart systému. (Názorně to předvádí tohle video.)

Výstřižky lze snadno editovat pomocí integrovaného textového procesoru, jejich prohlížení, editaci a uspořádávání obstarávají prohlížeč výstřižků a paleta výstřižků (viz toto video), podporující jejich přetahování a upouštění.

Ke schránkám a výstřižkům jde přistupovat z menu nebo pomocí horkých kláves a utilita poskytuje bohaté nástroje pro další manipulace s výstřižky (mohou se jimi do výstřižků vkládat datum a čas, text výstřižků se jimi dá různě pozměňovat či naopak lze z výstřižků extrahovat adresy elektronické pošty, podrobněji to ukazuje následující video).

Verze 3.0 přinesla řadu dalších změn. Zavedla nový formát výstřižků, především však přidala možnost prohledávání historie a archívu výstřižků, tak půjde najít cokoli v libovolném výstřižku. Přibyla též „staronová” funkce Clip Revolver. Ta se nacházela ve starých verzích CopyPaste, uživatelé ji však stále požadovali, a tak ji autoři programu vrátili. Když se tahle funkce zapne v předvolbách, kombinace kláves Apple-Alt-V vloží obsah nejnovější schránky a vyprázdní ji.

Naposledy zkopírovaný nebo vložený výstřižek se teď může zobrazovat v hořejšku historie, aby se dal snadno opakovaně vkládat, opět to jde nastavit v předvolbách utility. A okno náhledů dostalo nové tlačítkové menu, jímž lze zobrazovat různé datové typy uložené v aktuální schránce. Navíc se zlepšila již zmíněná extrakce adres elektronické pošty z výstřižků.

Seznam všech dosavadních změn utility najdete tady a Plum Amazing nabízí také volně přístupnou podrobnou HTML příručku CopyPaste Pro.

CopyPaste Pro 3.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Zkušební verzi utility lze stáhnout odtud (jde o 4,29 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež však není právě levná, přijde na 30 USD. Ovšem stávající vlastníci dostanou novou verzi zdarma. Uživatelé Mac OS X 10.4 Tiger si mohou stáhnout tuhle starší verzi (4,22 MB) a opravdu historické verze CopyPaste se nabízejí zde.

Přichází levná verze 3D programu Poser

Firma Smith Micro Software mimo jiné dodává programy Poser a Poser Pro pro tvorbu a animování 3D modelů lidských a jiných postav. Pro tyto účely si získaly značnou oblibu (recenzi programu Poser 8.0 Grafika přinesla v srpnu 2009), avšak vzhledem k ceně (Poser 8 stojí 249,99 USD a Poser Pro 2010 přijde na 499,99 USD) to dosud byly především nástroje profesionálů.

Ale nyní se Smith Micro rozhodla oslovit také širší trh amatérských uživatelů a začala nabízet zjednodušenou a především levnější variantu, program Poser Debut.

Ten poskytuje snadno použitelné nástroje pro vytváření 3D scény umožňující uživatelům rychle připravovat a animovat nejrůznější 3D postavy počínaje fotorealistickými postavami lidí, přes zvířata, nestvůry až po mimozemšťany. Uživatelské rozhraní programu bylo navrženo tak, aby ho dokázali ovládat i začátečníci, příprava scény a uspořádávání prvků se zařizují přetahováním a upouštěním příslušných položek.

Program zahrnuje vykreslovací jádro Poser FireFly, jež z návrhu 3D scény vygeneruje obrázek nebo animaci ve stylu animovaných filmů a podporuje systém přípravy postav Poseru 8. Při vykreslování lze užít různé typy světel a program byl optimalizován pro víceprocesorové a vícejádrové systémy, takže na moderním hardwaru se vykreslování zrychlí a scény se budou zobrazovat přesněji.

Další pomůcku pro začátečníky představuje bohatý přiložený obsah. S programem se dodává přes 80 plně vybavených 3D postav a 2 GB dalšího obsahu, zahrnujícího oděvy, vlasy, různé rekvizity, textury, sady parametrů postav, světla, kamery a polohy rukou, jež se dají jednoduše přetahovat na vlastní postavy.

A dále Poser Debut obsahuje průvodce, který uvede začátečníky do 3D modelování pomocí videa a podrobně rozepsaných pokynů. Dodatečný obsah lze navíc získávat na webu Content Paradise, podrobnější popis programu se nabízí zde.

Poser Debut vyžaduje alespoň 512 MB RAM (doporučuje se 1 GB), nejméně 2 GB prostoru na disku (doporučuje se 4 GB) a grafickou kartu podporující OpenGL schopnou zobrazovat přinejmenším rozlišení 1 024 x 768 ve 24bitových barvách. Dodává se jak pro Windows (od Windows XP výše), tak pro Mac OS X. Varianta programu pro Mac vyžaduje přinejmenším procesor PowerPC G4 na 700 MHz (doporučuje se alespoň 1GHz G4 nebo procesory Intel) a Mac OS X 10.5 či vyšší.

Důležitá je ovšem především cena, za Poser Debut chce Smith Micro 49,99 USD, tedy zhruba o řád méně než za dosavadní varianty Poseru. (Poser Debut není dostupný ve zkušební verzi, ale 30denní zkušební verze Poseru 8 se dá získat tady.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: