Softwarové dění spojené s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové dění spojené s Macy

6. prosince 2010, 00.00 | Vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.6.6 a Apple upřesnil podmínky pro přijetí aplikací do obchodu Mac App Store. Starší verze utility AirPrint Hacktivator musely být na žádost Applu staženy, po dalších potížích její autor raději vytvořil nový AirPrint Activator. A e-on Software uvolnila PLE a zkušební verze svých generátorů krajin Vue 9.

Koncem minulého týdne se objevilo několik novinek souvisejících se softwarem pro Macy:

Nové testovací sestavení Mac OS X 10.6.6

Počátkem listopadu externí vývojáři dostali první testovací sestavení Mac OS X 10.6.6, přestože v té době ještě nebyla hotová ani ostrá verze připravovaného Mac OS X 10.6.5 (tu Apple vydal zhruba o týden později) a minulý čtvrtek se dočkali druhého testovacího sestavení Mac OS X 10.6.6.

Podle informací serveru 9to5mac jde o sestavení 10J537, které obsahuje vývojářskou podporu pro získávání a obnovování stvrzenek obchodu App Store (registrovaní vývojáři najdou další podrobnosti tady).

Nové sestavení nemá žádné známé problémy a řeší potíže spojené se službou Bonjour, dokem, OpenGL, tiskem a vyhledáváním Spotlight. Velikost kombinovaného aktualizátoru činí přesně 1000 MB (rozdílová aktualizace ale zabírá jen pár desítek MB).

Druhé testovací sestavení Mac OS X 10.6.6 tak přichází čtyři týdny po tom prvním a MacRumors dokonce tvrdí, že těm, kdo ho získali v rámci vývojářského programu pro chystaný obchod Mac App Store, se nová verze zobrazila jako Golden Master (GM).

To by tedy už byla v podstatě konečná verze, jež poslouží jako základ ostré verze pro všechny uživatele (avšak po zkušenostech s iOS 4.2, kdy Apple vydal dvě, pro iPad dokonce tři GM verze, než uvolnil ostrou verzi, se na definitivnost GM verzí příliš spoléhat nedá). Jenže v popisu pro ostatní vývojáře, kteří se zmíněného programu neúčastní, se žádná taková zmínka neobjevila, takže je to celé dost nejisté.

Bez ohledu na to, kolik beta verzí ještě vyjde, se zdá, že Mac OS X 10.6.6 nejspíš bude v podstatě Mac OS X 10.6.5 s doplněnou podporou pro webový obchod Mac App Store s aplikacemi pro Mac OS X, který Apple ohlásil na říjnové akci k Macům. (Samozřejmě asi bude Mac OS X 10.6.6 také opravovat různé menší chyby.)

Obchod by měl být spuštěn někdy počátkem příštího roku, potřebná podpora v Mac OS X přirozeně musí přijít s dostatečným předstihem a když uvážíme, že o Vánocích se toho asi mnoho dít nebude, skutečně lze předpokládat brzké vydání ostré verze Mac OS X 10.6.6.

Apple dále upřesnil podmínky přijímání aplikací do Mac App Store

Výše jsme zmínili, že Mac OS X 10.6.6 pravděpodobně přinese potřebnou podporu pro obchod Mac App Store, jehož základní vlastnosti Apple představil již na říjnové akci. Brzy poté uvolnil první potřebné informace pro vývojáře a od počátku listopadu už začal přijímat aplikace do schvalovacího řízení, které určí, zda budou do tohoto obchodu vpuštěny (podobně jako v případě App Store pro iOS).

Příjem aplikací tak již nějakou dobu probíhá, ale jinak Apple o svém obchodu nic nového už delší dobu nesdělil, to se změnilo až minulý čtvrtek, kdy se na stránce zpráv pro vývojáře objevily další informace týkající se zasílání aplikací do Mac App Store.

Tři nové podmínky

Jde o celkem tři tipy k aplikacím pro tento obchod, první se týká tvorby vlastních ovládacích prvků pro aplikace. Podle Applu uživatelské rozhraní Aqua Mac OS X poskytuje esteticky vyváženou sadu standardních ovládacích prvků vhodně využívajících barvy, průhlednost a animaci.

Pokud však aplikace bude vyžadovat ovládací prvek či chování, jaké tato standardní sada nezahrnuje, Apple připouští, aby si vývojář vytvořil vlastní ovládací prvek, musí však zachovávat jím stanovené principy pro návrh uživatelského rozhraní (podrobnosti popisuje tahle dokumentace).

Za druhé Apple požaduje, aby vývojáři do obchodu nezasílali demoverze, zkušební verze či beta verze svého softwaru, ty mají vystavovat na svých webech, zatímco do Mac App Store by se měly posílat jen plné prodejní verze.

To představuje docela významný rozdíl proti App Store pro iOS, kde sice není nějaký standardizovaný mechanismus pro zkušební verze, ale vývojáři tam mohou zveřejňovat zjednodušené verze svých aplikací (obvykle nabízené zdarma či za symbolickou cenu) vedle plných verzí.

Dá se pochopit, že Apple ve svém obchodu nechce beta verze, avšak se zákazem zkušebních verzí by mohly být potíže, protože zatím není jasné, zda budou moci vývojáři z obchodu Applu nějak jednoduše odkazovat na své weby se zkušebními verzemi. Kdyby obchod skutečně dovoloval pouze koupi plné verze aplikace bez jejího vyzkoušení, asi by to mezi zákazníky velké nadšení nevzbudilo.

Třetí nová informace se týká práce se souborovým systémem v aplikacích Mac App Store. Ty totiž budou muset své soubory zapisovat na určitá jednoznačně stanovená místa, aby (podle Applu) nemátly uživatele.

Programy by například neměly ukládat databáze do složky dokumentů nebo zapisovat soubory nejasného účelu do složky knihoven daného uživatele. Podrobněji se požadované zásady práce se soubory probírají zde (přístup k nim ovšem mají pouze registrovaní vývojáři).

Apple tak dále zpřesnil omezení, jež bude na klást na aplikace Mac OS X nabízené jeho novým webovým obchodem. Zjevně řadu zásad z iOS hodlá přenést na Macy, ale samozřejmě mezi oběma platformami stále bude hodně rozdílů.

Není ovšem nijak překvapivé, že se nyní objevily nové informace, vždyť obchod nejspíš bude v provozu již někdy v lednu 2011. Pak však bude ještě chvíli trvat, než se ukáže, zda bude stejně úspěšný jako App Store pro iOS a než se projeví jeho vliv na Macy a Mac OS X.

Apple si vynutil odstranění starších verzí utility AirPrint Hacktivator

Mac OS X 10.6.5 měl také zahrnovat podporu pro bezdrátový tisk AirPrint z přístrojů z iOS 4.2, a to včetně tisku na sdílené tiskárny připojené k takovýmto Macům (pod Windows se o totéž měly postarat iTunes 10.1), beta verze tohle totiž opravdu dovolovaly. Jenže po vydání ostré verze Mac OS X 10.6.5 se ukázalo, že Apple zatím podporuje pouze 11 modelů tiskáren HP přímo kompatibilních s funkcí AirPrint, sdílené tiskárny však nikoli.

Přirozeně se však počaly objevovat (placené) utility, které tuto možnost do Mac OS X doplňují (a to dokonce i pod Leopardem). A pro uživatele Mac OS X 10.6.5, co za tohle nechtějí platit, vznikla utilita AirPrint Hacktivator poskytovaná zdarma.

Ta však vzbudila nelibost Applu, protože používala několik souborů z beta verzí Mac OS X 10.6.5 (což opravdu lze považovat za porušení autorských práv). Na tvůrce utility se proto obrátila právnická kancelář zastupující Apple se žádostí, aby utilitu odstranil z Webu.

Ten ovšem zjistil, že soubory z beta verzí vlastně vůbec nejsou třeba, stejného účinku se totiž dá dosáhnout jediným řádkem programového kódu, a tak od verze 1.7 utilita již dotyčné soubory neužívala, ale zcela z ní zmizely teprve od verze 1.7.1, starší verze autor skutečně ze svého webu odstranil.

Přichází AirPrint Activator

Přesto však dostal výzvu od svého poskytovatele webového hostingu, aby utilitu stáhl, jinak mu bude hostingová smlouva vypovězena, proto se rozhodl vytvořit novou utilitu AirPrint Activator, jež dělá v podstatě totéž, co AirPrint Hacktivator 1.7.1 a samozřejmě neobsahuje žádné soubory Applu, takže by už neměla vábit pozornost právníků.

Nová utilita vyžaduje Mac OS X 10.6.5 a iTunes 10.1, jestliže se na daném Macu již nachází starý Hacktivator, potom při instalaci navíc AirPrint Activator smaže ony sporné soubory. Utilita se dá stáhnout odtud, postup pro nastavení tiskárny, aby podporovala AirPrint, ukazuje tohle video.

Začaly se nabízet zkušební a PLE verze generátorů krajin Vue 9

Koncem listopadu převedla firma e-on Software všechny své generátory krajin Vue na verzi 9 (přičemž nejdražší profesionální členové této programové rodiny na novou verzi přešli již počátkem listopadu).

Ti, kdo si tyhle programy chtěli nejprve zdarma vyzkoušet, měli dosud k dispozici pouze Vue 9 Pioneer, který se sice dá pro nekomerční účely bezplatně používat zcela bez omezení, avšak proti ostatním programům Vue 9 toho zvládá mnohem méně. Minulý týden ale e-on konečně uvedla také zkušení verze vyšších programů rodiny Vue 9 (viz tato tisková zpráva).

Konkrétně se jedná o PLE verze (Personal Learning Editions – výuková vydání pro osobní potřebu) profesionálních programů Vue 9 xStream a Vue 9 Infinite a o zkušební verze programů Vue 9 Esprit, Studio a Complete z řady pro 3D výtvarníky. (Po vyplnění registračních formulářů na odkazovaných stránkách e-on zašle pokyny pro stažení a instalaci žádaného softwaru.)

PLE verze umožňují vyzkoušet si jak samostatnou profesionální aplikaci Vue 9 Infinite, tak zásuvný modul Vue 9 xStream pro 3D programy 3ds Max, Maya, LightWave, Cinema4D a Softimage, volba mezi variantou Infinite a xStream se provádí při instalaci.

Jsou plně funkční a s neomezenou dobou platnosti, avšak jimi vygenerované scény se nedají vyměňovat s jinými verzemi softwaru Vue, nelze pro ně používat distribuované vykreslování v síti a výstupy obsahují vodoznak a logo. A samozřejmě jsou určeny pouze pro osobní nekomerční použití, jak naznačuje název, slouží k tomu, aby se uživatelé naučili s daným softwarem pracovat, proto se k nim dodává plná referenční příručka ve formátu PDF.

Co se týče zkušebních verzí, ty jsou funkční jen po dobu 30 dní (uživatel si opět při instalaci zvolí, zda chce Vue 9 Esprit, Studio nebo Complete) a mají řadu omezení proti plným verzím. Nefunguje v nich ukládání, export terénů, ani samostatné a síťové vykreslování a výběr materiálů, rostlin, atmosfér a dalších prvků je proti plným verzím mnohem chudší. Generované animace mohou mít délku nejvýše 5 sekund a rozlišení vygenerovaných scén se uměle omezuje na 640 x 480 pixelů.

Zkušební a PLE verze programů Vue 9 se stejně jako plné verze nabízejí jak pro Mac OS X, tak pro Windows. Na Macu vyžadují procesor Intel a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, v případě Windows budou potřeba Windows XP či vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: