Softwarové dění okolo Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Softwarové dění okolo Maců

8. listopadu 2010, 00.00 | Ačkoli ještě nevyšla ostrá verze Mac OS X 10.6.5, externí vývojáři již obdrželi první testovací sestavení Mac OS X 10.6.6. A Adobe uvolnila další bezpečnostní aktualizaci Flash Playeru a varuje před novou možnou zranitelností Adobe Readeru.

V oblasti softwaru pro Macy se toho sice teď až tolik neděje, ale nejnovější vývoj okolo aktualizací Snow Leoparda začíná být docela zajímavý:

Externí vývojáři nyní současně testují jak Mac OS X 10.6.5, tak 10.6.6

To, že se chystá vydání Mac OS X 10.6.5, je všeobecně známo, ostatně MůjMac pravidelně informuje o v poslední době stále častěji vydávaných testovacích sestaveních pro externí vývojáře, jedno z posledních se objevilo na konci října a podle téhle zprávy dokonce už Apple pro své vnitřní potřeby uvolnil jeho konečnou verzi, avšak další vývoj toto tvrzení vyvrátil.

O značné překvapení se však Apple postaral minulý čtvrtek, když externím vývojářům poskytl první testovací sestavení Mac OS X 10.6.6, přestože ostrá verze Mac OS X 10.6.5 ještě nevyšla, upozornil na to 9to5mac.

Jde o sestavení 10J521, pro nějž Apple neuvádí žádné známé problémy a doprovodná dokumentace udává, že obsahuje vývojářskou podporu pro získávání a obnovování stvrzenek App Store, s dalšími podrobnostmi odkazuje na dokument „Validating App Store Receipts“ („Ověřování platnosti stvrzenek App Store“), přístupný ovšem jenom registrovaným vývojářům.

Nové sestavení je navíc nezvykle malé, zabírá pouze 3,7 MB, zjevně se jedná o drobnou rozdílovou aktualizaci. Z výše uvedeného lze usuzovat, že Mac OS X 10.6.6 bude jen menší aktualizací Snow Leoparda (vycházející z Mac OS X 10.6.5), jež bude zajišťovat dodatečnou podporu pro chystaný webový obchod Mac App Store s aplikacemi Mac OS X, který Apple oznámil na akci k Macům konané 20. října.

Tento obchod by měl začít fungovat počátkem příštího roku, ovšem již minulý týden Apple začal přijímat aplikace ke schválení pro něj, takže pro vývojáře bude zjevně vhodné, aby měli s dostatečným předstihem k dispozici odpovídající aktualizaci Snow Leoparda.

Stále pokračuje testování Mac OS X 10.6.5

Zároveň ale nadále pokračují práce na Mac OS X 10.6.5, minulý pátek Apple uvolnil jeho další testovací sestavení 10H571 pro vybrané vývojáře. Bližší podrobnosti o něm zatím nejsou známy, ale dá se předpokládat, že jde o jednu z posledních beta verzí před vydáním ostré verze, ne-li dokonce o samotné konečné sestavení.

Dosavadní dění (včetně uvolnění testovací verze Mac OS X 10.6.6) tak naznačuje, že uvedení Mac OS X 10.6.5 pro všechny uživatele bude zřejmě otázkou nejbližších dnů.

Na listopad totiž Apple už 1. září přislíbil uvedení iOS 4.2 a minulé pondělí vydal pro vývojáře iOS 4.2 GM, což znamená, že se blíží jeho ostrá verze (v podstatě shodná s verzí GM).

Avšak pro podporu bezdrátového tisku AirPrint ze zařízení s iOS 4.2 na tiskárnách připojených k Macům bude potřebný právě Mac OS X 10.6.5, proto je jasné, že se tato verze Snow Leoparda musí objevit před uvedením iOS 4.2 nebo současně s ním, k čemuž by zjevně mohlo dojít již tento týden.

Zároveň se čeká také uvolnění iTunes 10.1 (zatím dostupných jen v ne zcela spolehlivé beta verzi), tenhle software bude potřeba hlavně pod Windows, protože zajistí podporu bezdrátového tisku AirPrint na tiskárnách PC.

Současná situace je pro vývojáře docela složitá, musí pracovat hned s několika předběžnými verzemi základního softwaru Applu, nejpozději počátkem příštího roku by ovšem mělo dojít jak ke stabilizaci iOS, tak Snow Leoparda.

Adobe vydala další bezpečnostní aktualizaci Flash Playeru

Odpůrci softwaru Adobe si minulý čtvrtek mohli do svého argumentačního arzenálu zařadit další položku, vyšla totiž nová aktualizace Flash Playeru zacelující další bezpečnostní díry a navíc Adobe ještě vydala varování o potenciální zranitelnosti Adobe Readeru.

Tohle se sice děje v poslední době často, ale ideologickou debatu o bezpečnosti softwaru Adobe raději nechme být a podívejme se, o co vlastně šlo.

Nové zranitelnosti Flash Playeru popisuje tento bezpečnostní věstník Adobe, jedná se o kriticky závažné zranitelnosti Flash Playeru 10.1.85.3 a nižších verzí pro Windows, Mac OS X, Linux a Solaris a ve Flash Playeru 10.1.95.1 pro Android. (Mimochodem, právě tyto verze koncem září samy opravovaly jiné závažné bezpečnostní problémy.)

Popisované chyby, včetně chyby CVE-2010-3654 odhalené již koncem října (její opravu Adobe slíbila do 9. listopadu), mohou způsobit zhroucení aplikace a dovolují útočníkům převzít vládu nad postiženým systémem.

Řešením se jako vždy stala nová verze Flash Playeru – verze 10.1.102.64 – kterou by si měli nainstalovat všichni uživatelé, jichž se to týká. Nové opravy jsou dostupné pro všechny podporované platformy vyjma Androidu, pro ten by se měly objevit do 9. listopadu (tedy do zítřka). A pro ty, kdo nemohou používat Flash Player 10, vydala Adobe opravený Flash Player 9, verzi 9.0.289.0.

Nový Flash Player se dá získat na příslušné stránce Adobe, pod Windows půjde použít také automatickou aktualizaci (jež pod Mac OS X bohužel příliš nefunguje).

Nové možné ohrožení Adobe Readeru

Na blogu Adobe se navíc minulý čtvrtek objevilo varování o potenciální bezpečnostní hrozbě pro Adobe Reader. (Pro nějž Adobe vydala bezpečnostní opravy naposledy počátkem října.)

Byl totiž zveřejněn soubor předvádějící možný útok typu odepření služby (DoS). K vykonání libovolného kódu sice nedochází, ale mohlo by být možné. Adobe novou zranitelnost zatím zkoumá, týká se Adobe Readeru 9.2 a vyššího nebo Readeru 8.1.7 a vyššího, nikoli však Acrobatu.

Oprava pochopitelně zatím není dostupná, jako dočasné řešení proto Adobe doporučuje užití rámce JavaScript Blacklist Framework pro blokování vybraných javascriptových API rozhraní. Oznámení na blogu Adobe též obsahuje podrobný popis postupů, jak zprovoznit daný rámec pod Windows, Mac OS X a Unixem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: