Softwarové aktualizace Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové aktualizace Applu

1. listopadu 2010, 00.00 | iPhoto 9.0.1 řeší problém s možnou ztrátou dat při přechodu z nižší verze. Vyšly také Logic Pro a Logic Express 9.1.3. Dále Apple uvolnil aktualizaci EFI firmwaru pro nové Macy Pro a Firmware Restoration CD 1.9. Ke změně došlo též v postranní liště iTunes. A objevila se nová verze ovládacího panelu MobileMe pro Windows.

Největší softwarové novinky poslední doby pro Macy Apple představil na akci konané 20. října a současně vydal ještě několik dalších menších softwarových aktualizací (z nichž asi nejvýznamnější byla verze 3.1 programu Aperture).

Minulý týden však Apple opět uvolnil několik nových průběžných softwarových aktualizací, jež probereme v tomto článku:

iPhoto 9.0.1 řeší problém s možnou ztrátou dat

Jednou z významných novinek nedávné akce bylo uvedení nové verze ’11 mediálního balíku iLife. Ten mimo jiné zahrnuje program iPhoto ’11 pro zpracování fotografií, avšak mnozí uživatelé, kteří na něj přešli z předchozí verze ’09, si stěžovali, že přitom ztratili některé nebo dokonce všechny své fotografické knihovny ze staré verze programu.

To pochopitelně nevyvolalo nadšení a tak sotva překvapí, že minulý pátek Apple vydal aktualizaci tohoto programu na verzi 9.0.1. (Ve značení verzí aplikací balíku iLife panuje trochu zmatek, iPhoto ’11 tvoří souhrnné označení pro všechny verze 9.x a termín iPhoto ’09 pod sebe shrnuje verze 8.x).

Apple také zveřejnil podpůrný dokument, v němž popisuje, jak zajistit hladkou aktualizaci knihovny při přechodu z iPhota ’09 na iPhoto ’11.

Existující knihovna iPhota se v iPhotu '11 totiž načte až poté, co se zaktualizuje, k čemuž dojde při jejím prvním otevření v téhle aplikaci. iPhoto 9.0 (obsažené v krabicovém balení iLife ’11) však za určitých okolností tento proces neprovedlo správně (špatně se nastavila přístupová práva některých složek), proto nyní Apple doporučuje nainstalovat iLife '11 (zahrnující iPhoto 9.0) a přes něj doinstalovat aktualizaci na iPhoto 9.0.1.

Až se pak iPhoto '11 poprvé spustí, požádá uživatele o svolení k aktualizaci stávající knihovny a s novou verzí aplikace by to již mělo proběhnout bez výše zmíněných potíží.

iPhoto 9.0.1 se nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, případně se dá stáhnout z webu Applu (jde o 33,87 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6.3 nebo vyšší.

Nové aktualizace programů Logic Pro a Logic Express přinášejí další drobné opravy

V polovině října Apple uvolnil verze 9.1.2 svých hudebních programů Logic Pro a Logic Express. První z nich je určen pro profesionální nasazení, druhý pak představuje jednodušší, ale levnější alternativu. (Logic Pro se prodává jako součást programového balíku Logic Studio za 499 USD, zatímco Logic Express stojí 199 USD.)

Verze 9.1.2 přinesly řadu menších oprav chyb (přehled všech dosavadních aktualizací od vydání verzí 9 těchto programů najdete v popisu verzí 9.1.2), avšak zjevně nevychytaly všechno, protože minulý čtvrtek Apple vydal jejich další aktualizace na verzi 9.1.3.

Logic Pro 9.1.3 podle dokumentace Applu řeší problémy spojené s podporou Hyper-Threadingu (technologie procesorů Intel umožňující na jednom fyzickém procesorovém jádru zpracovávat dvě programová vlákna současně), podrobný popis všech změn obsahuje tento dokument.

Z něj vyplývá, že nová aktualizace dále opravuje některé chyby předchozí verze 9.1.2, například neočekávaná ukončení programu při spuštění Native Instruments Kontakt 4 Memory Serveru, chybu způsobující, že pedálové nástroje „Classic Wah“ a „Modern Wah“ přestaly reagovat na myš a na čtyřjádrových iMacích s procesory Core i7 by se již neměl spouštět menší počet programových vláken zpracování zvuku než ve verzi 9.1.1.

Opravena byla též chyba, která při zpřehlednění a sloučení složky Take pro shromažďování nahrávek mohla vytvořit prázdnou zvukovou oblast, pokud jiná zvuková stopa měla sólo. A Logic Pro již po spuštění nepřestane reagovat, když se bude používat zásuvný modul pro ovládací zařízení TouchOSC Control Surface a utilita Little Snitch bude nastavena tak, aby blokovala síťový přístup k Logicu Pro.

Také Logic Express 9.1.3 zlepšuje kompatibilitu s Hyper-Threadingem a jak dokazuje příslušný dokument, opravuje úplně stejně dodatečné chyby verze 9.1.2 jako jeho profesionální protějšek.

Oba programy se jednak nabízejí přes Software Update, jednak se dají stáhnout od Applu, Logic Pro 9.1.3 odtud (zabírá 193,01 MB), Logic Express 9.1.3 tady (139,68 MB), vyžadují Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší.

Vyšla aktualizace EFI firmwaru pro nové Macy Pro

Koncem srpna se začaly prodávat nové Macy Pro, oznámené již v červenci při uvedení modernizovaných iMaců.

A právě pro tyto stroje minulý čtvrtek Apple uvolnil novou aktualizaci EFI firmwaru, jež napravuje dvě chyby.

Za prvé řeší problém, který způsoboval, že se nezobrazovala výzva k zadání hesla firmwaru a druhá závada zabraňovala zobrazení aplikace Boot Picker pro výběr systému k zavedení, jestliže se daný Mac Pro nacházel v Ethernet síti bez DHCP.

Nová aktualizace Mac Pro EFI Firmware Update 1.5 se doporučuje pro všechny letošní Macy Pro a dá se stáhnout zde (její velikost činí pouhých 1,96 MB).

Postup při aktualizacích EFI (a SMC) firmwaru na Macích s procesory Intel popisuje tento podpůrný dokument, instalace nového EFI firmwaru pro letošní Macy Pro vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší.

Firmware Restoration CD 1.9

Současně Apple vydal také Firmware Restoration CD 1.9, obraz CD disku umožňujícího vrátit zpět do provozuschopného stavu Mac, u něhož se z nějakého důvodu (třeba kvůli výpadku napájení) nepodařilo úspěšně dokončit aktualizaci firmwaru.

Existuje celá řada verzí těchto CD, protože jsou určena pro jednotlivé typy Maců, nově uvolněná verze 1.90 poslouží právě pro letošní Macy Pro (používající modelový identifikátor „MacPro 5,1“), pro starší Macy Pro poslouží předchozí verze 1.8 (ta se objevila letos v lednu), pro jiné Macy se musí užít ještě starší verze (stránka pro stažení verze 1.9 obsahuje odkazy na ně až do verze 1.4).

Obraz tohoto CD lze stáhnout tady (má velikost 22,5 MB), poté se samozřejmě musí vypálit na fyzické optické médium. To lze udělat i na Macu s procesorem PowerPC, ovšem tato CD jsou určena jen pro Macy s Intely.

Postranní lišta iTunes opět nabízí doporučení funkce Genius

Při představení letošních nových iPodů 1. září Apple uvedl též nové iTunes 10, které se však již koncem září dočkaly aktualizace na verzi 10.0.1. Ta vedle oprav chyb přinesla také novou postranní lištu sociální sítě Ping („Ping Sidebar“), jež nahradila dřívější lištu s doporučeními funkce Genius.

To se ovšem mnoha uživatelům vůbec nezamlouvalo, ne každý se stal příznivcem sítě Ping a i mnozí z jejích uživatelů postrádali zmizení lišty Genius. Apple si to zjevně uvědomil, protože koncem minulého týdne provedl další úpravy postranní lišty, které ale nevyžadují aktualizaci iTunes (změny proběhly na serverové straně).

Postranní lišta se teď jmenuje prostě „iTunes Sidebar“ a zobrazuje jak aktivity přátel a sledovaných umělců na síti Ping, tak též doporučení funkce Genius (až pod informacemi sítě Ping). To ale samozřejmě jenom v tom případě, že se Genius zapne.

Nová verze ovládacího panelu MobileMe pro Windows řeší problémy synchronizace kalendářů

Funkce služby MobileMe Applu lze využívat z Maců a z přístrojů s iOS, ale také z PC s Windows. V jejich případě je potřeba příslušný ovládací panel, zajišťující synchronizaci dat PC se servery služby.

Samozřejmě i tento ovládací panel Apple průběžně aktualizuje, doplňuje ho o podporu nových funkcí MobileMe a opravuje různé chyby. Opravy menších chyb přináší též nová verze 1.6.4 uvolněná minulý čtvrtek.

Ta řeší chyby, jež mohly občas působit potíže, když se uživatelé pokusili synchronizovat opakující se události a připomínky s novým kalendářem MobileMe (který přešel do ostrého provozu v polovině října, předchozí verze 1.6.3 tohoto ovládacího panelu přinesla právě podporu nového kalendáře, současná aktualizace tak dolaďuje některé nedostatky).

Ovládací panel MobileMe Control Panel for Windows 1.6.4 se dá stáhnout odtud (má velikost 5,88 MB), vyžaduje alespoň Windows XP SP3, Vistu SP1 nebo Windows 7. Mimoto potřebuje ještě iTunes 9.2 či vyšší a Microsoft Outlook 2003, 2007 nebo 2010 pro synchronizaci kalendáře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: