Snapz Pro i pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Snapz Pro i pro Mac OS X

16. července 2001, 00.00 | Známý výrobce sharewarových her a utilit, společnost Ambrosia, uvádí svůj špičkový snímač obrázků i pro Mac OS X. Konec trápení s Grabem!

O tom, že Mac OS X je značně nevyzrálý systém, se už popsalo mnoho papíru, v lepším případě mnoho stránek na netu. Naštěstí, v mnoha oblastech nejsme odkázání na Apple, zda vyhoví přáním uživatelů či nikoliv, a můžeme používat řešení od nezávislých vývojářů. Proto vám budeme postupně představovat různé utilitky, které uživatelům „desítky" výrazně usnadňují život.

Na MacWorld Expo se všichni chtějí „vytáhnout", nejen velcí vývojáři (až na Adobe), ale i menší vývojáři sharewarových a freewarových aplikací. Do druhé kategorie spadá i firma Ambrosia, kterou určitě není nutné příliš představovat – autoři nezapomenutelných her jako byl Maelstrom, Apeiron, Mars Raising, Escape Velocity či Avara, či skvělé utilitky pro snímání obrázků, Snapz Pro. A právě o Snapz Pro, resp. o verzi pro Mac OS X, se budeme dnes bavit.
Apple v klasickém Mac OS 9 postupně vylepšil svůj slavný trojhmat jabko-shift-3 a přidal i variantu jabko-shift-4 (výřez obrazovky), případně s CapsLockem pouze konkrétní okno, ovšem Snapz Pro stále vede v mnoha dalších oblastech – když je potřeba „vyfotit" rozevřené menu, obrázek ze hry a podobně. K tomu ještě Snapz Pro umožňuje nahrávat to, co se odehrává na obrazovce, do podoby QuickTime filmů, včetně zvuků, které vydává počítač a případného hlasového komentáře – pro školení a návody ideální.

Na Mac OS X je ovšem snímání obrazovky věcí, kterou Apple dost silně zanedbal – pro snímání obrazovky slouží aplikace Grab, která umožňuje buď udělat okamžitý otisk obrazovky, nebo s 15sekundovým zpožděním, poté odešle celý obrázek do aplikace Preview, kde ho lze uložit. Velmi nepohodlná práce, při snímání více obrázků dost zdržuje časová prodleva, není možnost snímat výřez či konkrétní okno, no prostě nic moc (ale stále lepší, než na Windows?). Proto jedna z prvních věcí, po které jsem se začal shánět, byla OS X verze Snapz Pro od Ambrosie. Bohužel, marně.


Tak toto by aplikací Grab opravdu asi nešlo...

Ambrosia ovšem minulý týden ohlásila, že v úterý, 17. července, tedy den před MacWorld Expem, uvede Snapz Pro X pro Mac OS X (v pondělí tedy budete ještě download hledat marně). Verze pro Mac OS X pochopitelně přejímá všechny funkce verze pro Mac OS, a přidává několik nových vlastností. Verze pro desítku byla podle slov „el Presidente" Andrewa Welche zcela přepsána, za použití Carbon API (Cocoa by podle jeho slov nepřinesla žádnou výhodu, ani rychlostní), a ještě v daný okamžik se na vývoji intenzivně pracuje (a pravděpodobně bude pracovat až do okamžiku těsně před uvedením ;).

Mezi nové funkce patří například možnost ukládání do více formátů (Windows BMP, Photoshop PSD a nativní formát OS X, PDF – ovšem informace jsou v bitmapové podobě), volba pro aplikování „vodoznaku" na otisky (například pro jednoznačnou identifikaci zdroje obrázku), možnost automatické tvorby náhledových obrázků, například pro snadné umístnění na web (náhledový obrázek s odkazem na plnou verzi), skvělý nástroj pro snímání konkrétních objektů, například menu, okna a podobně, s možností vybrání více objektů pomocí shift-kliku a také s možností potlačení pozadí, aby pozornost upoutalo to, co je potřeba. Snapz Pro X obsahu mnoho dalších rozšíření oproti verzi pro Mac OS, jenom namátkou možnost zvětšení/zmenšení obrázku, možnost opatření obrázku stínem a podobně.

Zachovaná zůstala i možnost snímání dění na obrazovce do QuickTime videa, Mac OS X zatím neumožňuje zaznamenávat zvuky počítače, pouze z externího zvukového zdroje – možná v příští verzi.

Vzhledem k dvojímu použití Snapz Pro X, kdy tvorbu QuickTime filmů nepotřebují všichni uživatelé, došlo k rozhodnutí rozlišit výši poplatku za používání právě podle toho, zda chce uživatel používat i snímání do QuickTime filmů. Původní cena Snapz Pro byla 40 $, při používání Snapz Pro X pouze pro snímání otisků obrazovky zaplatí uživatel 29 $, pokud chce mít možnost i ukládání dění na obrazovce do filmečků, musí zaplatit 49 $. Zlevněný upgrade z verze pro Mac OS je samozřejmě možný. Vzhledem k tomu, že se jedná o shareware, uživatel bude smět používat program po určitý čas zdarma, pouze příležitostně vyskočí okno upozorňující na to, že by měl zaplatit registrační poplatek.

Jelikož jsem se zapojil do beta-testingu Snapz Pro X (aplikaci Grab jsem se po přípravě článku o OS X s více obrázky naučil nenávidět), můžu krátce zhodnotit své poznatky během postupného používání několika betaverzí – každopádně stojí za zmínku, že vývoj trval v podstatě pouhý jeden měsíc! Jednoznačně se jedná o must-have záležitost pro kohokoliv, kdo bude potřebovat vytvářet otisky obrazovky – Grab je hrozně neproduktivní (tak jako mnoho dalších věcí v OS X). Použití Snapz Pro X je poměrně jednoduché, po spuštění (jedná se o aplikaci, která se však neobjeví v Docku) „čeká" na obvyklé zkratce jabko-shift-3 (s možností nastavení, ovšem je nutné vždy použít nějakou modifikační klávesu – další nový výmysl Applu), vytvořené obrázky se ukládají do složky Pictures v domovském adresáři, nebo je lze uložit do jiné zvolené složky. Funkce pro snímání objektů ohromě zjednodušuje práci, neboť lze vybrat pouze to důležité, v případě že to je například jedno okno, bude na výsledném obrázku pouze to, pokud se jedná o složení několika objektů, volný, „nezajímavý" prostor lze ztmavit a tím zdůraznit to co je na obrázku důležité. Bohužel, ani v zatím poslední betaverzi nefunguje snímání videa, podle slov Andrewa Welche se vše do zítřka stihne ;), tato část by měla fungovat rychleji než na klasickém Mac OS.

Určitě se dočkáme dalších vylepšení, mezi plánované novinky patří odchytávání oken včetně jejich alfa-kanálů, které Quartz používá pro vytváření průhledností a stínků a jiné vlastnosti.

Každopádně se na Mac OS X objevuje další aplikace, která maže rozdíl v používání Mac OS a Mac OS X. Doufejme, že nás také Apple na MW Expo příjemně překvapí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Otisk obrazovky

Autor: bubak Muž

Založeno: 16.07.2001, 09:17
Odpovědí: 0

Nechci do niceho rypat, ale jen "doplnim", ze popisovane otisky obrazovek (viz. 3. odstavec) funguji uz v MacOs 8.6. Jestli drive nevim, ale urcite to neni vychytavka az v MacOs9 ;o))

Odpovědět na příspěvek

RE: Otisk obrazovky

Autor: J. 2930 Muž

Založeno: 16.07.2001, 13:11

Stejne funkce otisku obrazovky ma i MacOS 8.1. Jestli jeste starsi tak to si nevzpomenu. Snapz Pro mne v predchozi verzi prijemne prekvapil snimanim do Quick Time - ze zacatku jsem tomu neveril. Ve verzi pro OS X bych snimani zvuku asi vyresil propojenim vystupu se vstupem, tak bych ziskal identicky externi zvuk - na G3 OS 8.6 funguje bez problemu. Pokud nekdo znate elagantnejsi reseni rad se priucim.

Odpovědět na příspěvek

Jeste starsi....:o)))

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 16.07.2001, 16:13

Nojo, myslim, ze urcite i system 7 mel ten zvuk fotoaparatu a trojhmat.Vzpominam na des v ocich, ktery jsem tim vyvolaval u kolegyne, ktera tehda v tom 92. na Macu spokojene retusovala fotky. Mozna i systemy drivejsi neco mely, ale ty se tu vlastne v CR nikdy neprodavaly. Jo a Apple+Shift+2 bylo prime tisknuti neboco...

Podstatny je spis, jestli se samotny proces snimani obrazu da jeste nejak vylepsit, ci posunout nekam jinam... Jak se treba snimaji virtualni obrazovky, vice monitoru najednou, atd? ...co obraz z TVkaret?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: