Sexy Titanium - první doteky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Sexy Titanium - první doteky

Titanium

7. března 2001, 00.00 | PowerBook G4 Titanium dorazil do Čech a hned zamířil do našeho redakčního testu. Jaké jsou naše první zkušenosti po týdenním testování?

Jak jste se již mohli dočíst na stránkách Grafiky a MujMaca, v Čechách se objevil první PowerBook G4 Titanium (obvykle označovaný pouze jako Titanium či TiBook) a v podstatě obratem po příjezdu zamířil do naší redakce. Nejdřív byl prezentován a obdivován na výstavě Reklama 2001, kde byl pokřtěn jako Bohouš - Daniela ;), poté, co výstavu bez úhony přežil, jsme se mu mohli podívat blíže na zoubek.

PowerBook G4 Titanium je sexy.
S tímto můžete souhlasit, nesouhlasit, protestovat, ale to je tak všechno, co s tím lze dělat. Už jenom pohled na kovově stříbrnou obdélníkovou placku dává tušit, že to je něco extra. Počítač je, především oproti svým předchůdcům, opravdu tenký - pouze 2,6 cm na výšku, váha je akceptovatelných 2,4 kg. Možná si také hned všimnete neobvyklého poměru mezi šířkou (34 cm) a hloubkou (24 cm) - počítač je opravdu trošku širší než bývá zvykem. Neni z titania úplně celý, z tohoto materiálu je v podstatě jenom několik málo dílů - vnější horní a dolní plášť, okraj okolo LCD, plocha kolem klávesnice, krytka rozhraní a pravděpodobně také tlačítko trackpadu, zbytek je stříbrný plast (nebo pochromovaný kov). Standardní barva titanu je tmavá, počítač je však stříbřitý, z toho vyplývá, že i titanové části jsou nabarvené. Bohužel, barva není příliš odolná, a tak i po několika dnech používání jsou již na spodní straně vidět zřetelné oděrky. Proto doporučuju semišem vykládaný case ;).

Pro mnohé uživatele bylo poměrně nepříjemné zjištění, že nový PowerBook se již nedrží výrazných oblin, na které jsme byli zvyklí z předchozích modelů PowerBooků, a kterými iBook doslova hýří. Vzhled Titania je z tohoto pohledu nepoměrně střízlivější, techničtější, ovšem nezbavuje se určitého stylu - zakulacené rohy, vlastně nikde nenalezneme ostrý roh, samé oblouky. Také barevná kombinace se drží šedostříbrné, která je typická pro G4 počítače. Jsou zde použity dva odstíny, světlejší na plasty a tmavší na vlastni titan, a je to poměrně příjemná kombinace. V mém případě to zkrátka byla láska na první pohled - Titanium se mi líbí mnohem více než predchozí modely, jak díky celkově subtilnější konstrukci, tak díky střízlivé eleganci, kterou podle mě oplývá. Je zkrátka sexy…

Pokud si TiBook budeme prohlížet v zavřeném stavu, zcela jistě nejdříve padne oko na jablíčko na vrchní straně displeje - to je při zapnutém LCD prosvětlené. Zaujme asi také, jak je tato vrchní část, obsahující LCDčko, tenoučká - zhruba půl centimetru. Vše důležité se však pochopitelně nachází ve spodní části.
Pokud začneme od vnitřku, základem počítače je procesor PowerPC G4 (7410), což je upravená klasická G4 (7400), kterou známe ze starší řady stolních počítačů, pouze má nižší spotřebu a nižší tepelný výkon. K dispozici jsou dvě varianty, s procesorem na 400 a 500 MHz. My jsme měli k dispozici 400 MHz verzi, hodnoty pro 500 MHz model budu uvádět v závorkách. Procesor má v obou případech k dispozici 1 MB back-side cache, běžící na polovině rychlosti procesoru a 128 (256) MB RAM. K dispozici jsou dva sloty pro pamět v podobě SO-DIMMů, maximální kapacita RAM je poměrně úctihodný 1 GB. Základní deska běží na 100 Mhz, zde je tedy první významnější rozdíl oproti stávajícím stolním G4, které běží na 133 MHz. Deska je osazena grafikou ATI Rage Mobility 128 s 8 MB video paměti, bežící na sběrnici AGP 2x, což stačí na práci v milionech barev při všech rozlišeních, ovšem u počítače této třídy by se dala čekat lepší grafika s větší pamětí a vyšším výkonem v 3D. Harddisk ve velikosti 10 GB (20 GB či BTO varianta 30 GB) je připojen na rozhraní UltraATA/66, na rychlejší variantu UltraATA/100 čekáme i ve stolních Macích…
Zaujme slot-loading DVD-ROM mechanika alá iMac (disk se pouze zasouvá do mechaniky, neukládá se na výsuvnou mechaniku), která je však zabudovaná natvrdo a nelze ji, jak tomu bylo u předchozích modelů, nahradit za nějaké jiné zařízení, nebo za druhou baterii. Toto určitě bude některým uživatelům vadit, ZIP mechaniky byly pro přenos dat poměrně populární, druhá baterie byla často vítaným doplňkem, tomu je tedy nyní konec - daň za eleganci a kompaktní rozměry.
Kdo by čekal nějaké kompromisy v oblasti komunikace s vnějším světem nebo rozšíření, bude zklamán. Do vnitřností počítače se dá vložit AirPort karta pro bezdrátové připojení k síti a k Internetu, zůstává ještě místo na zasunutí jedné PC Card či CardBus karty ve formátu PC Card I a II. Velmi se mi líbí perforovaná krytka oválného otvoru pro PC Card…
Následuje kompletní sada vnějších rozhraní - na zadní části jsou pod odklopným krytem schovány dva 12 Mb USB porty, jeden 400 Mb FireWire port, modem podporující rychlosti až 56Kb, FastEthernet 10/100, VGA výstup pro externí monitor a analogový S-Video výstup (převodník na kompozitní video přiložen). Zcela vlevo je na zadní straně osamocené červené oko 4 Mb IrDA rozhraní, napravo zase konektor pro napájení. Musíme se ještě zmínit o 16 bitovém stereo audio výstupu pomocí minijacku, ovšem připojení externího mikrofonu není možné bez nějakého dodatečného USB převodníku. Naštěstí je zabudován aslepoň interní mikrofon, který je mono a všesměrový, zvuk snímá poměrně rozumně, jen se mi nepodařilo najít jeho umístnění ;). Na obou stranách Titania jsou na bocích vidět antény pro AirPort. Zbývá snad už jenom se zmínit o litium-iontové baterii, která má zabezpečit až 5 hodin provozu.
Skoro jsem zapomněl na větráček - ještě že se právě připomněl. Titanium docela topí, ovšem je chlazené převážně pasivně, pouze pokud je teplota už příliš vysoká, rozhučí se vnitřní větráček.
Napájení počítače zajišťuje již klasický "UFO" zdroj - sice hezká, ale relativně rozměrná věcička.

Dodávaný software je poměrně standardní - předinstalovaný MacOS 9.1 v mezinárodní verzi, a druhé CD - instalace a obnova systému, novinka, Apple Hardware Test (o tom si povíme víc někdy v budoucnosti v samostatném článku), iMovie 2 a virtuální iTunes. Proč virtuální? CD s iTunes se již standardně dodává například se stolními G4, ovšem zde na nás čekala pouze papírová kartička, vybízející k downloadu programu přímo z Internetu…

Nyní jsme tedy nasyceni technickými parametry a můžeme konečně Titanium otevřít. K tomu slouží podlouhlé kovově stříbrné tlačítko uprostřed přední hrany na spodní části. Po rozevření rozhodně zaujme LDC displej. Zabírá v podstatě celou plochu horní části, pouze je lemován rámem o šířce necelého centimetru z každé strany. Po LCD je uprostřed decentní nápis PowerBook G4, a pod nápisem taktéž decentní bílá dioda, která je vidět jak uvnitř, tak z vnějšku při zavřeném počítači - pokud svítí, je počítač zapnutý, při spánku jako obvykle lehce pulzuje. Úhlopříčka je impozantních 15,2", jedná se o aktivní TFT displej s rozlišením 1152 x 768 bodů, tedy s poměrem stran 3:2, oproti běžnému poměru 4:3 - obraz je tedy širší, než je obvyklé u běžných monitorů (pokud nepočítáme také širokoúhlý 22" LCD monitor od Applu). Pokud se nastaví rozlišení s klasickým poměrem stran, je možné buď nechat volné černé pruhy na bocích, nebo deformovat zobrazení a obraz roztáhnout na celou šířku. Podporovány jsou i nižší rozlišení (np. 640 x 480 či 800 x 600), která však pro běžnou práci nejsou použitelná, maximálně při promítání prezentace nebo videa.
Domnívám se, že viditelný úhel je poněkud nižší než u stolních LCD displejů Applu, ideální je pohled přímo zepředu ve svislé ose, nebo lehce pod osou, každopádně se jak díky rozměrům, tak díky rozlišení jedná o velmi pěkný kousek, na kterém se dobře pracuje.

V dolní části je dost místa na ISO klávesnici standardní velikost obsahující 78 kláves, pouze horní funkční klávesy jsou půlené. Jak je již zvykem, klávesy jsou průhledně černé. Potěšilo mě, že je zde i ovládání vysunutí média z DVD mechaniky, tak jak to známe z nových klávesnic u stolních počítačů. Klávesnici já osobně považuju za poměrně příjemnou a vyhovující pro psaní, i když se mi zdá dost ohebná - při psaní cítím, že není zcela pevná a lehce se ohýbá.
Vlevo a vpravo od klávesnice jsou reproduktory, v pravém nahoře je také klasické tlačítko pro zapnutí počítače.

K ovládání slouží trackpad, kterému byl také lehce změněn poměr stran, aby kopíroval větší šířku monitoru. Trackpad je pochopitelně doplněn tlačítkem, i když lze používat klepání přímo na trackpadu.

Je pochopitelně nutné se zmínit o ceně - v současné době je doporučená koncová cena 120 400 Kč bez DPH, což je ještě oproti počátku minulého týdne pokles o 8 000 Kč. Doufejme, že soustředěný mediální tlak srazí ceny ještě níž, tedy na úroveň obvyklou ve vyspělé Evropě ;).

V příštím článku se podíváme na praktické zkušenosti a postřehy při používání Titania.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Par upresneni

Autor: jj Muž

Založeno: 07.03.2001, 11:02
Odpovědí: 0

mikrofon je umisten v jednom z reproduktorku, tusim ze v pravem. Barva titanu nemusi byt tmava, da se upravit primesi do slitiny. Pokud je pocitac zapnuty, zadna dioda nesviti. Ty plastove dily nejak nemuzu najit, podle mne je drtiva vetsina dilu skutecne titanovych, jinak by nebylo nutne delat okenka pro airport anteny. Tam kde je k dispozici se Mac OS 9.1. dodava v lokalizovane verzi. Za pozornost stoji Ethernet karta, ktera automaticky detekuje co je pripojeno na druhem konci (hub ci jiny pocitac) a umi se tomu prizpusobit - neni tedy potreba cross over cable, ale dva pocitace se daji propojit obycejnym UTP.

Odpovědět na příspěvek

RE: Par upresneni

Autor: MaLer Muž

Založeno: 07.03.2001, 11:41

Bohouzel, nejsem takovy technolog, abych se v kovech vyznal tak dobre, zvlast v takove exotice jako je titan, ale pravdou zustava, ze jsou na TiBooku videt skrabance nebo oderky, a prosvita tmava barva (podivejte se schvalne zezdola na svuj, zda tam uz nejake nemate). Z plastu je stredni dil - nerozebiral jsme to, ale podle zkousky poklepem kovem a pohmatem je podle me to, co je svetlejsi, tedy stred dolni casti, i tam kde jsou otvory pro anteny, plast. S tou diodkou jste me zmatl, ale na 99% se domnivam, ze sviti porad, i kdyz je up - bohuzel uz TiBook nemam u sebe :(, mozna jsem obeti silne autosugesce, ale pak nejsem sam ;). Zminovat se o lokalizovanem MacOS 9 ovazuju za zbytecne, nebot francouzska ci nemecka verze malokoho u nas nadchne. U nas se bude dle vseho jako obvykle dodavat s international systemem, dokud nebude CZ verze.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par upresneni

Autor: agent Muž

Založeno: 07.03.2001, 22:56

no, vzhledem k tomu, ze vsichni jsme asi videli stejny vzorek, tak musim souhlasit, koukam na to, a par jich tam je... ale celkove mi pripada vice odolny nez predchozi "cerneu stroje" -- neznam nikoho, komu by se neseskrabal ten "kozeny pas"...

a ze je ten vzorkovy stroj poskrabany ze spodu -- tech "silecu" co ho uz drzelo v ruce... kazdy opravdovy "majitel" by si ho uhlidal .. a i pres to, neverim, ze se k tomu vzorku kazdy choval vzdy slusne, ale na viditelnych castech neni ani skrabanec!
jednoznacne je Ti naprosta bomba -- skoda jen, ze je tem tak maly disk a reletivne blba videokarta (hlavne malo VRAM) -- a jak vis, ja mam az prehnane naroky, ale na novem Ti bych opravdu jiz nic jineho nenasel... je uzasny, je sexy, je to jiny svet...y

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Par upresneni

Autor: JJ Muž

Založeno: 08.03.2001, 13:43

kdepak stejny vzorek. Ja mam vlastni. 500 Mhz s 30 GB diskem :-) Ale ta videokarta mohla byt lepsi, to souhlasim.

Odpovědět na příspěvek

vkus

Autor: claire Muž

Založeno: 07.03.2001, 11:52
Odpovědí: 0

to redakce: nic proti vkusu, ale ta slecna na obrazku s powerbookem mi prijde upjata, seda, 'normalni' ... myslim, ze te masince by spise sluselo neco 'decentniho' treba ve stylu mag T3 ;))) ... ale jak uz jsem nekde uvedl, nove stroje muze uz za par dni zastinit (a to i negativne) novy os ;(

Odpovědět na příspěvek

par poznamek...

Autor: agent Muž

Založeno: 07.03.2001, 23:09
Odpovědí: 0

1-- zhaveni -- cekal jsme, ze to bude vic hrat, je to porad dost vlazny -- a to na tom instaluji, hraju DVD a jeste jsem delal testy -- dost dobry zjisteni...
2 -- vykon -- podle testu co mam jiz hotove, je to asi o 3% rychlejsi nez uplne prvni stolni G4 na 400 MHz (Ti 400)
3 -- diodka -- je naprosto bozi!
4 -- vyska a sirka Ti je identicka jako viko meho PB 180 ;-)))
5 -- trosku blbe se vyndava kabel od ethernetu, pokud pocitac "sedi" na stole... (ale nic vazneho)
6 -- asi jsem nasel 1 vadny pixel na LCD ;-))
7 -- ten UFO trandik mi pripada miniaturni a lehounky -- kdyz to srovnam s konkureci je to dost dobry...
8 -- skoda jen, ze se k tomu rovnou nedava naka Apple-brasna -- to je velka chyba!!!!
9 -- disk je od IBM a je dost tichy (prekvapive) -- jelikoz je od IBM bude patrne dost kvalitni -- za 10 let jsem nepotkal disk od IBM, ktery by po HW strance "odesel"... 

Odpovědět na příspěvek

Ti

Autor: scriptkid Muž

Založeno: 30.05.2001, 22:32
Odpovědí: 0

TiBook ma urcite nater - sice jsem ho jeste nemel v ruce, ale sem silenec do vseho z Ti...teda kdyz na TO mam...a Ti je jeden z nejtvdsich kovu, takze se da velmi tezko poskrabat...slysel sem dokonce story, jak par chlapku znicilo nekolik zavitniku, kdyz se pokouseli vytocit zavit do Ti...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

to redakce: nic proti vkusu, ale ta slecna na obrazku s powerbookem mi prijde upjata, seda, 'normalni' ... myslim, ze te masince by spise sluselo neco 'decentniho' treba ve stylu mag T3 ;))) ... ale jak uz jsem nekde uvedl, nove stroje muze uz za par dni zastinit (a to i negativne) novy os ;(


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: