Různé zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Různé zprávy ze světa iOS

1. října 2010, 00.00 | V Číně se prodalo 100 000 iPhonů 4, avšak poptávka je mnohem větší. Apple uvolnil druhou beta verzi iOS 4.2 a beta verzi iTunes 10.1 pro vývojáře. A v App Store se již nabízí AutoCAD WS, mobilní aplikace pro práci s dokumenty známého CAD programu.

Hodně zpráv se nyní týká nové Apple TV, které dnes věnujeme dva samostatné články, ale ve světě iOS se stalo i dost jiných věcí:.

Prvních 100 000 iPhonů 4 zdaleka nestačilo uspokojit poptávku v Číně

V Číně se začal iPhone 4 prodávat minulou sobotu a zájem o něj byl ohromný, podle zpráv z úterý se za první čtyři dny prodalo 100 000 kusů telefonu, čímž China Unicom (operátor, který v Číně distribuuje a provozuje iPhony) v podstatě vyprodal svou první dávku iPhonů 4, přitom jenom předběžné objednávky dosáhly 200 000 kusů.

China Unicom již zastavil internetové rezervace telefonu a žádá zákazníky, aby si ho objednávali přímo v kamenných obchodech. Zájem o iPhone 4 tak citelně překonává poptávku po iPhonech 3G a 3GS, jichž se stejný počet prodal až po více než měsíci, jenže ty se nabízely za mnohem horších podmínek (byly dražší a donedávna měly navíc vypojené WiFi).

Apple slíbil, že brzy do Číny dodá (z čínských továren) další iPhony 4, čeká se, že by mohly přijít dnes, kdy se tam slaví státní svátek. Pro Apple se tak nejspíš otevírá další významný trh, v Čině začal růst zájem o chytré telefony (China Unicom zmínil, že jeho 3G síť už má 10 milionů zákazníků).

Již před příchodem iPhonu 4 držel Apple na čínském trhu chytrých telefonů podíl 7,1 procenta, což ho umístilo na páté místo (před ním stojí Nokia, Samsung, Motorola a Sony Ericsson), ale s iPhonem 4 by se mohl dostat na vyšší příčku.

Nedostatek iPhonů 4 přirozeně vyvolal obvyklé průvodní jevy, jak informuje M.I.C gadget, telefon se stal oblíbeným cílem překupníků, což přimělo obchody Applu (ty jsou dnes v Číně čtyři, dva v Pekingu a dva v Šanghaji) změnit podmínky prodeje.

Zpočátku se prodávalo bez omezení, avšak počínání překupníků (došlo i k fyzickým potyčkám s běžnými zákazníky) si vynutilo změnu, nově musí zájemci o iPhone 4 překládat občanský průkaz a smí si koupit jenom jeden telefon.

Překupníci iPhony 4 samozřejmě prodávali za vyšší cenu, než byla ta oficiální, ale i tak o ně zjevně byl zájem. Čína tak zřejmě, při své lidnatosti, významně přispěje k novým rekordům v prodeji iPhonu.

Apple uvolnil druhou beta verzi iOS 4.2 a též beta verzi iTunes 10.1

Aktuální verzí iOS pro iPhone (a iPod touch) je iOS 4.1 (který v upravené podobě užívá též nová Apple TV), ovšem na listopad se chystá iOS 4.2, jenž bude navíc použitelný také na iPadu. Ve středu 15. září Apple uvolnil jeho první beta verzi pro externí vývojáře, o níž se už podařilo zjistit řadu podrobností, Apple samotný zdůrazňuje hlavně službu bezdrátového tisku AirPrint, ale novinek je samozřejmě víc.

A toto úterý vývojáři obdrželi již druhou beta verzi iOS 4.2 (sestavení 8C5101c), spolu s příslušnou vývojářskou sadou a s vývojovým prostředím Xcode 3.2.5.

Současně však Apple přidal ještě beta verzi souvisejícího softwaru pro osobní počítače, totiž iTunes 10.1. Minulý pátek vydal iTunes 10.0.1, zlepšující hlavně přístup k funkcím sociální sítě Ping, avšak pro práci s novou beta verzí iOS 4.2 je zjevně třeba též odpovídající nová verze iTunes. (Loni v květnu byla podobně potřebná beta verze iTunes 8.2 pro práci se čtvrtou beta verzí iOS 3.0.)

O tom, co vlastně obsahují iTunes 10.1, se zatím mnoho neví, podle prvních náznaků by měly také podporovat bezdrátový tisk AirPrint (a to i pod Windows).

První bližší podrobnosti ke druhé beta verzi iOS 4.2

O něco více se toho ale už ví o druhé beta verzi iOS 4.2. Podle MacStories zahrnuje vylepšenou podporu pro AirPrint (kromě kompatibilních tiskáren lze tisknout i na sdílené tiskárny připojené k Macům s beta verzí Mac OS X 10.6.5 a k PC s beta verzí iTunes 10.1). Zlepšilo se zálohování složek přes iTunes a především multitasking používá novou animaci (viz tohle video), jež vypadá více trojrozměrně.

Nová beta verze spotřebovává méně RAM

Navíc se zdá, že došlo k další výkonnostní optimalizaci, 9to5mac hlásí, že druhá beta verze na iPadu pracuje dokonce rychleji než iOS 3.1.3 a současně je citelně spolehlivější.

Nový firmware zjevně má menší nároky na systémové prostředky a snižuje spotřebu RAM, což bude samozřejmě důležité právě na iPadu, jehož SoC čip obsahuje jen 256 MB RAM (zatímco iPhone 4 jí má 512 MB).

Porovnání první a druhé beta verze iOS 4.1 jasně ukazuje na menší obsazení RAM pod novou beta verzí, to se bude hodit především při multitaskingu, kdy poběží více aplikací současně a budou se muset o jeho 256 MB dělit (stejnou kapacitu RAM má též iPod touch čtvrté generace, takže i na něm jistě tohle přijde vhod).

iOS 4.2 možná bude podporovat datové připojení iPadu přes iPhone

Nová beta verze iOS 4.2 také dává naději, že by iPad přece jenom mohl podporovat připojení WiFi iPadu k iPhonu v roli 3G modemu (tedy takzvaný tethering).

Steve Jobs sice v odpovědi na dotaz uživatele ze Švédska řekl, že se datové připojení iPadu přes iPhone nechystá, ale druhá beta verze iOS 4.2 naznačuje něco jiného.

V APN nastaveních pro 3G iPad se totiž objevil též oddíl „Internet tethering“, pravděpodobně dovolující připojení přes iPhone. Musí se v něm zadat jiné uživatelské jméno a heslo než pro 3G připojení samotného iPadu, podobá se to tomu, co měl iPhone předtím, než iOS pro tuhle funkci poskytl oficiální uživatelské rozhraní (přišlo s iOS 3.0).

Zdá se tak pravděpodobné, že v budoucnosti bude iPad připojení přes iPhone podporovat, možná bude již součástí iOS 4.2. Není však dosud jasné, ve kterých zemích to bude fungovat, nález pochází ze Švédska, bude nejspíš opět záležet na podpoře operátora (v USA tak možná zpočátku tahle funkce dostupná nebude).

V App Store se už nachází AutoCAD WS

Již počátkem září oznámil Autodesk uvedení své stěžejní CAD aplikace AutoCAD pro Mac OS X a současně ohlásil také AutoCAD WS pro iPad a iPhone, mobilní aplikaci pro jednoduché úpravy a sdílení dokumentů AutoCADu pod iOS.

A tato aplikace se ve středu skutečně objevila v App Store, dovoluje zobrazovat, sdílet a editovat DWG soubory.

AutoCAD WS zobrazí veškeré prvky DWG souboru včetně externích odkazů, vrstev a podkladových rastrových obrázků. Po rozsáhlých výkresech se lze pohybovat pomocí gest více prstů pro změnu měřítka a posouvání výřezu.

Aplikace nabízí též jednodušší editační funkce, objekty dokumentů jde vybírat, přemisťovat, otáčet a měnit jejich velikost, dají v ní kreslit a editovat obrazce, přidávat a editovat textové anotace a ověřovat rozměry ve výkresu. Provedené úpravy se mohou ukládat do internetového úložiště zřízeného Autodeskem pro tuto aplikaci.

A samozřejmě se také takto dají soubory AutoCADu sdílet, buď přímo z daného přístroje (na jednom DWG souboru může současně pracovat více lidí), anebo prostřednictvím internetového úložiště, které zajistí potřebnou synchronizaci mezi uživateli.

AutoCAD WS si lze stáhnout zdarma, funguje na iPhonu, iPodu touch a iPad s iOS 3.0 a vyšším, na iPadu ovšem umí využít větší obrazovku a navíc tam nabízí vyskakovací okna a menu.

Pro ty, kdo pracují s dokumenty AutoCADu, to bude jistě zajímavá aplikace, ale zřejmě ji bude třeba ještě dopilovat, podle prvních reakcí uživatelů jsou zejména problémy s připojením, zmíněné internetové úložiště zatím zjevně nepracuje příliš spolehlivě.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Tethering

Autor: iPad Fan Muž

Založeno: 01.10.2010, 23:10
Odpovědí: 0

Na iPadu 3G s iOS 4.2beta2 s microsim O2 CZ je menu tetheringu aktivní, se stejným beta 2 v iPhone 3GS nikoliv.
AirPrint funguje sdíleně s iPadu i iPhonu jak pod Snow Leopardem, tak W XP (iTunes 10.1beta) na Canonech zkouśeno iR2200, iRC3170CN, MP640, iR1022A, iR2018, LBP5000.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: