Reportáž: Jak se dělá zvuk - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Reportáž: Jak se dělá zvuk

Philips Leuven

26. dubna 2011, 00.00 | Nizozemský Philips si v oblasti audio a videotechniky jde tak trochu vlastní cestou. Někdy se mu to vyplácí, jindy šlápne vedle. Podívali jsme se do centra zvukových inovací v Belgickém Leuvenu a zjistili, že přinejmenším s vývojem přístrojů pro reprodukci zvuku, to u Philipsu myslí vážně.

Jednou z věcí, na které se Koninklijke Philips Electronics N.V. (jak zní plný název firmy v holandštině) v audiosegmentu poslední dobou zaměřuje, jsou produkty kompatibilní s iPody, iPhony a iPady. Recenzi dokovací stanice DS1100 jsme publikovali nedávno, a když přišlo pozvání do belgického vývojového centra, neváhali jsme.

Průmyslová zóna u městečka Leuven (česky Lovaň) je vzdálená asi 30 kilometrů východně od centra Bruselu. V několika nenápadných budovách poblíž univerzity se skrývá jedno z vývojářských center firmy, zaměřené výhradně na audioprodukty.

Aplikace

Jak jsme naznačovali ve zmíněné recenzi, vývojáři Philipsu docela správně pochopili, že je-li jejich zařízení určené pro spolupráci s mobilními přístroji Apple, může se z nich také ovládat. Většina současných modelů s dokem pro iPod a iPhone tak má jen pár základních tlačítek (typicky regulaci hlasitosti a vypínač) a ostatní funkce jsou dostupné prostřednictvím aplikace Fidelio, která je zdarma k mání v App Store.

Aplikace (momentálně ve verzi 2.0.1) je přizpůsobena menším displejům iPhone a iPodu i většímu iPadu. Její rozhraní a především nabízené funkce se mění podle připojeného zařízení a kromě samotného přehrávání a nastavení zvuku tady najdete třeba přístup k internetovým rádiím, předpověď počasí, slušný budík nebo celoobrazovkové hodiny.

Další aplikací je AV Remote, sloužící k ovládání současných modelů televozorů, Blu-ray přehrávačů nebo systémů domácího kina. Pokud vlastníte domácí audio- a videovýbavu od nizozemské značky, máte s její pomocí elegantně vyřešený nejen problém s několika ovladači, ale navíc můžete přistupovat ke všem úložištím ovládaných zařízení a pochopitelně získáte také klávesnice pro televizory s funkcí Net TV.

Podle jednoho z členů týmu pracuje na aplikacích zhruba čtyřicet lidí. Ti ovšem nemají na starosti jen zařízení s iOS, ale podílejí se také na vývoji open-source softwaru Songbird (verze pro Windows je ke stažení třeba zde). Ten je založený na jádře od Mozilly, slouží primárně ke spolupráci s přenosnými přehrávači Philips GoGear a vypadá i funguje podobně jako iTunes.

Air Play

Teprve nedávno, po příchodu druhé Apple TV, respektive updatu jejího firmwaru, se začala rozšiřovat funkce Air Play. Umožňuje v rámci domácí sítě bezdrátový streaming hudby a videa z iPhonu či iPadu do Apple TV a přes ni do televizoru nebo hi-fi soupravy. Apple se snaží technologii dostat i do zařízení dalších výrobců a vsadil na ni také Philips.

Soudkovitě vyhlížející soustava DS9800W s technologií SoundSphere nás zaujala na první pohled výškovými reproduktory umístěnými na raménkách nad basovými. Ty jsou namířené šikmo vzhůru a celý produkt, stavící na hlavu zažité představy o vzhledu reproduktorů, má za cíl lepší a živější šíření zvuku po místnosti.

Podstatné ale je, že z dodávaného podstavce s dokovacím konektorem pro iPhone, iPod nebo iPad nevedou žádné kabely. Tedy za předpokladu, že jej nezapojíte do zásuvky a nevyužijete k dobíjení. Zvuk se díky Air Play šíří pohodlně vzduchem, ale úplně bez drátů to stejně nejde. Nějak je totiž potřeba propojit oba reproduktory mezi sebou a dostat k nim napájení. Kvalita reprodukce byla při předvádění na velmi slušné úrovni, takže zařízení rozhodně stojí za úvahu.

Komora a panel

Asi nejzajímavějším zážitkem byla návštěva zvukové komory. Poměrně malá místnost obložená na stěnách a stropě molitanovými jehlany a s doslova plovoucí podlahou složenou z drátěných dlaždic, působila hned po vstupu strašidelně. Nešlo ani tak o přítmí a převládající šedivou barvu, ale především o fakt, že chyběla jakákoliv ozvěna. Místnost eliminující odrazy zvuku obsahovala v době naší návštěvy jen překližkovou desku se vsazeným reproduktorem a proti němu postaveným citlivým mikrofonem.

Teprve, když jsme zvukovou komoru opouštěli, se ukázalo, že je od ostatních místností oddělená i samotnými stěnami. Jde vlastně o kvádr zavěšený na ocelových profilech uvnitř budovy. Veškerá měřicí technika byla umístěna hned ve vedlejší místnosti a nenechali jsme si ujít nejen demonstraci měření, ale také zajímavé povídání vývojářů.

Z něj například vyplynulo, jaké problémy měli při konstruování už zmíněné soustavy s výškovými reproduktory umístěnými na raménkách nad basovými. Aby byly vyloučeny všechny nežádoucí rezonance a rušení, bylo nutné sestrojit hned několik prototypů pro nalezení ideální polohy výškového reproduktoru nad basovým.

Zajímavý byl také pohled na prvotní vývojové stádium dokovacích reproduktorů Fidelio DS9000. Prototyp má totiž svým tvarem k hladkým a oblým křivkám finálního výrobku hodně daleko. Je vyrobený ze speciální dřevotřísky s vysokou hustotou a sloužil především k ověření základních principů a polohy vnitřních reproduktorů.

Philips používá také docela zajímavý způsob hodnocení výsledného zvuku svých produktů. Snaží se při něm vyvážit technické parametry, naměřené hodnoty a dojem reálných posluchačů. K tomu používá slepé poslechové místnosti, kde je konkrétní audiosoustava skryta očím posluchačů. Ti mají k dispozici speciální software pro hodnocení toho, co slyší.

Philips zároveň využívá čtyři skupiny proškolených odborníků sdružených do expertního panelu. Jednotliví členové sídlí v Leuvenu, SIngapuru, Hong-Kongu a Shenzenu. Sami vývojáři nám potvrdili, že to, co vyhovuje evropskému uchu nemusí být dobré pro asijské a naopak.

Nádech

Zdá se, že Philips to s audioprodukty myslí opravdu vážně. Netlačí se do vysloveně špičkového segmentu (a podle vyjádření svých zástupců se k tomu nechystá ani v budoucnu), ale pokouší se vydupat dobrý zvuk i z přístrojů za rozumné peníze.

Uživatelům Apple pak nabízí stále se rozrůstající řadu produktů počínaje malými doky na noční stolek a konče vážně míněnými reproduktory pro náročnější poslech. V Leuvenu jsme potkali vesměs mladé a nadšené konstruktéry, kteří nad svou prací přemýšlí a viditelně je baví. Lze tak předpokládát, že se od nizozemské značky a jejích belgických vývojářů ještě máme na co těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: