Recenze: Wunderlist - raketový organizátor - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Recenze: Wunderlist - raketový organizátor

Wunderlist

20. května 2011, 12.00 | Stačilo jim půl roku na to, aby zamíchali kartami na trhu s To-Do aplikacemi. Jejich nástroj je multiplatformní a prochází neustálým vývojem. Členové týmu asi ani netušili, že svým názvem (6Wunderkinder) předpověděli vlastní úspěch. Jejich nástroj má na kontě přes jeden milion stažení a používá jej již více než 500 tisíc registrovaných uživatelů. Řeč je o Wunderlistu.

Hledat multiplatformní elektronický nástroj, který by disponoval takovými funkcemi a uživatelským rozhraním, aby uspokojil jak uživatele GTD metody, tak ty nezasvěcené, představuje oříšek. Od listopadu 2010 (a zvláště po dění v posledním měsíci) se však odpověď hledá snadno. Vývojáři 6Wunderkinder skloubili vše důležité, co potřebujete pro efektivní správu projektů či úkolů a zabalili to do pěkného kabátku.

Mé první zkušenosti s Wunderlistem zůstaly spíše u pocitu "ano, je to hezké", ale nevěnoval jsem mu tolik pozornosti. S přibývajícími funkcemi a po čerstvé aktualizaci desktopové verze jsou však dojmy mnohem lepší.

Přednosti Wunderlistu

Multiplatformnost – Existují aplikace pro Windows i Mac OS, pro mobilní systém iOS i Android. K tomu všemu ale můžete pracovat s Wunderlistem i přímo na webu a dostanete se ke svým úkolům odkudkoliv.

Rychlost – U nástrojů, které patří mezi hypotetické konkurenty díky systémové univerzálnosti (např. Doit.im), kolísá rychlost synchronizace i samotné práce s webovou aplikací. Wunderlist je naopak svižný tak, že by mu to leckterý z programů mohl závidět. Synchronizaci provádí v mžiku.

Vpravo lze zobrazit panel se seznamy – ty slouží jako takové projekty, do nichž vkládáte své úkoly.

Přehlednost a jednoduchost – Jedna ze stěžejních deviz aplikace. Uživatelské rozhraní je částečně inspirované Things. Nedosahuje sice takových kvalit, ale uspokojí ty, co rádi určitou vymazlenost i ty, kterým vyhovuje jednoduchost. U 6Wunderkind totiž našli způsob, kterak tato dvě kritéria skloubit. Máte na výběr různá pozadí, většinou velmi vkusná, aplikace má jedno okno, jehož obsah určujete tím, jaký ze seznamů (projektů) prohlížíte nebo zda jste si vybrali nějaký filtr. Panel se seznamy lze schovat, takže může celou obrazovku zabírat jen konkrétní projekt. Velmi se mi líbí, že v horní části okna je kdykoliv dostupný (profilovaný) řádek pro vepsání úkolu.

Funkce To-Do aplikace – Hlavním seznamem je Inbox, do nějž padají všechny nové úkoly. Vytvořit můžete neomezené množství seznamů. Zobrazují se vpravo, vždy v nich vidíte číslici informující o počtu úkolů. Ty lze tímto způsobem třídit. K úkolům můžete přidávat čas ukončení, označit je hvězdičkou jako důležité nebo k nim připojit poznámku. Od poslední aktualizace je okno pro psaní poznámky velké a lépe vypadá. Navíc umožňuje vkládání hypertextových odkazů (a jejich otevírání) a stejně tak sem můžete přetáhnout soubor. Přitom se do poznámky uloží nikoliv kopie souboru, ale jen odkaz.

Wunderlist má v dolní liště několik tlačítek – pro zobrazení všech, důležitých a hotových úkolů. Poté následuje pětice filtrů pro úkoly: podle data – dnes, zítra, dalších 7 dnů, později a bez data. Scházelo mi zobrazování smíchaných úkolů, nyní už Wunderlist například po zobrazení „dalších 7 dnů” jednotlivé úkoly třídí podle seznamů.

Dolní lišta slouží k zobrazování úkolů dle různých filtrů.

Speciální funkce – Další „zbraní” programu je trojice nenápadných tlačítek v horním pravém rohu. Obsah seznamu lze vytisknout, poslat e-mailem nebo jej nahrát na web a někomu dát k dispozici URL odkaz (pozor, platí jen 30 dní, pak se z cloudu smaže). Zatímco při posílání e-mailem se úkoly vypíší tradičně s odrážkami, u tisku a nahrání do oblaků má grafika pěknou podobu – a u úkolů najdete i čtverečky, do nichž můžete po splnění nakreslit zaškrtávátko.

Sdílení – To, co dobře (ale za peníze) zvládá Nozbe, je možnost jednoduchého nastavení sdílení projektů. Zde lze u každého seznamu (kromě Inboxu) klepnout na ikonu dvou osob a určit, kdo bude s vámi seznam editovat. Pochopitelně musí mít účet.

Takto vypadá projekt nahraný do oblaku, když si jej otevře člověk bez vlastního účtu na Wunderlist.

Synchronizace – Čím dál tím více se ukazuje, že mezi důležité potřeby uživatelů patří kvalitní synchronizace. Pracujete-li s desktopem a mobilem (či tabletem), spárovaní jen pomocí stejné Wi-Fi sítě se může stát velmi brzy jako omezující. Wunderlist synchronizuje pomocí cloudu.

Cena – Wunderlist je kompletně zdarma – ať už správa na webu či jakákoliv desktopová/mobilní verze. Registrace probíhá pomocí e-mailové adresy a pokud jich máte více, můžete tak mít Wunderlist zvlášť pro práci a osobní věci – vyhovuje-li vám to tak.

Nedostatky Wunderlistu

Neplnohodnotný GTD nástroj – Ke GTD patří tzv. kontexty. Ty ale v aplikaci nenajdete. Je otázkou, zda to budou chtít ve 6Wunderkinder změnit, aby se kvůli nim neoslabila jedna z předností řešení – jednoduchost. Určitou alternativou ke kontextům (např. Čekám na, Někdy/možná) se mohou stát ony seznamy. Pokud byste ale chtěli třeba k jednomu úkolu z projektu Diplomová práce přidat štítek čekám na, museli byste úkol znovu vytvořit a vložit do seznamu Čekám na. Úmyslně píši znovu vytvořit, neboť úkoly nelze jednoduše označit a kopírovat.

Mobilní verze – Dost možná je to jen otázkou následující aktualizace, ale to, co nyní umí desktopová verze (při vyhledávání a filtrování úkoly řadit podle projektů), mobilní nezvládají. Zobrazování poznámek zatím také zaostává – nejenže je okno příliš malé, ale hypertextové odkazy jsou nefunkční. Na druhou stranu lze na mobilních přístrojích nastavit u úkolu upozornění, což desktop neumí.

Aplikace pro iOS jsou hezké a snadno se ovládají. Zatím ale ještě čekají na některé funkce, které má desktopová verze.

Jednoduchost vs. nepřehlednost – Jak už to bývá, pokud máte příliš minimalistický nástroj, může vám darovat rychlost a přehlednost. Pokud je ale seznamů mnoho a úkolů také, lze se bavit už o jisté nepřehlednosti – a v tom případě vítězí vybavenější a náročnější nástroje.

Bez internetu – Jste-li bez internetového připojení, nemůžete desktopovou aplikaci synchronizovat s mobilní, protože alternativa ke cloudové synchronizace není podporována.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

konečně

Autor: tonjik Muž

Založeno: 20.05.2011, 16:11
Odpovědí: 0

Na taskmanager s OTA synchronizací už nějakou dobu čekám. Dosud používám Toodledo, které ale nemá desktopovou aplikaci pro Mac.
Alternativou byl omnifocus, ale za ten se mi nechtělo platit.
Díky za recenzi (k dokonalosti chybí pouze link na AppStore), jdu testovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: konečně

Autor: Štefan Muž

Založeno: 20.05.2011, 20:44

Zkoušel jsem jej kdysi a líbil se mi. K dokonalosti mu ovšem chyběla možnost synchronizace na desktopu přes proxy. Umí to už?

Odpovědět na příspěvek

RE: konečně

Autor: tonjik Muž

Založeno: 23.05.2011, 08:08

Tak jsem to přes víkend trochu testoval. V sobotu ráno jsem měl mac po noci vyšťavenej, protože asi neusnul a pokud je to skutečně Wunderlistem, jak se tu píše, tak je to vážný problém.
Wunderlist má příjemné rozhraní, ale absence kontextů je pro mě problém, takže přecházím zpět k todledoo...

Odpovědět na příspěvek

Je dobrej ale...

Autor: PanPrcek Muž

Založeno: 20.05.2011, 22:38
Odpovědí: 0

Wunder list pouzivam na iPhonu, iPadu a Macu. Presne nejaka takova aplikace mi chybela, ale bohuzel ma par musek, ktere me zacinaji stvat cim dal vice.
1) desktop verze na Macu mi pokazne zrusi vypnuti systemu (pokud je Wunderlist jen zavreny krizkem, musi se pres menu a Quit, jinak zrusi vypinani) je to docela otrava

2) synchronizace mi zas tak bleskova neprijde zvlast kdyz si vezmu jak moc malo dat se musi posilat... A uz se mi parkrat stalo, ze na iPhonu/iPadu zaskrnu ukol jako hotovy a v desktopove verzi i po rucnim spusteni synchronizace ten ukol je jako stale nehotovy, zrovna dneska me to male stalo 6000 kc kdybych si na to nevzpomel.

3) spustim Wunderkinder na iphonu/ipadu a jsem. Na vypisu seznamu(hlavni stranka), provede se synchronizace, ale neaktualizuji se cisla, ktera ukazuji kolik ukolu je v jakem inboxu, to se provede az po rozkliknuti a navratu na hlavni obrazovku

Nebyt techto trech veci, tak je pro me Wunderkinder dokonaly. Jednoduchy, rychle si napisete ukol a prehledny. A navic bezkonkurencni cena!

Odpovědět na příspěvek

Things

Autor: jjasanus Muž

Založeno: 21.05.2011, 10:33
Odpovědí: 0

Po switchingu na MBA a iPhone4 jsem se "zbláznil" do Things (verze pro Mac / iPhone, teď ještě přemýšlím i o verzi pro iPad), když ale teď čtu uvedený článek, trochu se začínám drbat za uchem :-) . . . . . . vím, že existuje několik kvalitních free apps (jsem původně Linux-user/admin), a vypadáto, že Wunderlist patří mezi ně.......
absence cloudu u Things už mi začíná také lézt na nervy, nicméně snad už to nebude dlouho trvat :-)

Odpovědět na příspěvek

GTD ne

Autor: Julis Muž

Založeno: 28.05.2011, 08:27
Odpovědí: 0

Wunderlist je skvely todo list, ale ne GTD nastroj! Rychlost synchronizace, klienty iOS a funkce todo listu i GTD ma treba free Toodledo: odesel jsem k nemu od Things. Spokojen.

Odpovědět na příspěvek

RE: GTD ne

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 28.05.2011, 14:15

Ano, na skutečnost, že Wunderlist není plnohodnotným GTD nástrojem jsem v článku upozornil. Nicméně jej lze používat i tímto způsobem. Záleží na nastavení listů (mohou být jak projekty, tak vlastně i štítky), takže se pro GTD potřeby "ohnout" určitě dá. Cílová skupina však jsou všichni ti, kteří chtějí třídit své úkoly, bez ohledu na nějakou metodu.
Já osobně zase nemám moc dobrou zkušenost s Toodledo – ale je to asi tím, že jsem jej používal ve spojení s jinými aplikacemi, čili tato služba byla pouze jako synchronizační prostředí. Bez Pro účtu mi to dělalo neplechu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: