Recenze: Microsoft Word 2011 for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Recenze: Microsoft Word 2011 for Mac

Microsoft Office 2011 for Mac

15. dubna 2011, 00.00 | Po recenzi celého balíku jsme se podívali podrobněji na jeho nejznámější část - textový editor Word. Pokud hledáte dobře vybavený nástroj na práci s textem, stojí zato o něm uvažovat. Bez chyb se ale neobejde.

Jsem uživatel, který s texty pracuje sice často, ale nepotřebuje k životu každou funkcionalitu textových editorů. Pro tvůrčí proces většinou volím specializované antirušiče jako je WriteRoom nebo OmmWriter. Když už je potřeba formátovat, přidávat obrázky, vytvářet poutače, propagační materiály nebo vkládat komentáře a hlídat úpravy v textu, přicházejí ke slovu Pages z balíku iWork.

Jenže se objeví situace, kdy dokument z Pages lze tak maximálně vyexportovat do PDF, aby se zamezilo chybnému zobrazení u adresáta. Co ale dělat, pokud potřebujete poslat soubor, do něhož lze vstupovat a upravovat jej?

Starší verze Wordu pro jablíčkáře byla dostatečně šeredná na to, aby ji většina uživatelů bojkotovala. S aktuální podobou jde pracovat docela dobře. Přinášíme proto pár zkušeností z několikaměsíčního užívání.

Vše na dosah ruky

Při spuštění Pages máte v řádku nástrojů minimum ikon. Chcete-li něco editovat, formátovat, měnit zobrazení obrázků apod., měli byste hned volit Customize Toolbar. Microsoft na to jde opačně. Sexy minimalismus upozaďuje a nabízí tzv. ribbon. Jde o panel pod klasickým řádkem nástrojů mající několik záložek. Každá z nich se specializuje na práci s určitými prvky – textem, vzhledem a nastavením stránky, tabulkami, grafy, diagramy či na revizi textu. Pokud klepnete třeba na obrázek, ribbon se změní a nabídne funkce, které mají co do činění pouze s obrázkem a jeho úpravami.

Ten, kdo primárně nevyužívá klávesové zkratky, tento styl ovládání ocení. Myší je vše dostupné na jednom místě a byť lze ribbon upravovat, má už ve standardním nastavení logické uspořádání.

Na ribbon jsem zaznamenal od uživatelů několik kritických ohlasů – já sám jej ale hodnotím kladně.

Obecně lze Microsoft pochválit za uživatelské prostředí. Odráží bohatou funkcionalitu Wordu, snaží se ale vycházet vstříc potřebám lidí. Neztratí se v něm a k hledané funkci se vždy relativně brzy dostanete.

První seznamování

Když píšete obyčejný text, je motivace pracovat na něm ve Wordu menší. Pokud ale připravujete dokument se styly, revizemi a komentáři, začnete aplikaci od Microsoftu používat víc a víc. Komunikace mezi posledními verzemi Wordu pro Mac a Windows ale není bohužel bezchybná. Dokonce jsme narazili na naprosté zmatení stylů odstavců. Ačkoliv jich bylo na Macu nadefinovaných zhruba deset, ve Windows se jich zobrazovalo až několik desítek.

K pokraji rezignace vás může začít přivádět další problém. Píšete-li třeba jednotlivé kapitoly knihy odděleně, při spojení se styly jednotlivých souborů nekamarádí. Může se tak stát, že jeden konkrétní styl bude jednou modrý a jindy zelený, písmem Times New Roman a jindy zase Cambria atd. Po spojení dokumentů se od sebe některé kapitoly také liší v šíři stránky.

Dalším problémem je, když do jakéhokoliv textu, který není napsán písmem Times New Roman, něco vepíšete. Word nerespektuje původní typ písma a Times používá nekompromisně.

Přepínat mezi styly můžete nejen klávesovými zkratkami, nebo z ribbonu, ale také pomocí speciálního okna.

Druhá šance

Při psaní knihy jsem s Wordem pokračoval a objevily se také chvíle klidu, kdy vše fungovalo tak, jak mělo a já měl konečně pocit, že Word je opravdu určený k psaní textu.

Po dokončení knihy jsem začal ve Wordu vytvářet texty určené dalším lidem, kteří nemají Pages a nelze jim poslat PDF. Také tato recenze byla napsána ve Wordu. A začal jsem oceňovat, co Word dokáže.

Nabídka šablon je v porovnání s produktem Apple několikanásobně větší a jejich tvůrci se rozhodně nemají za co stydět. Šablony lze upravovat o něco méně snadno. Když začnete pohybovat s jedním odstavcem a rozpadne se celá strana. Ale když si člověk trochu zvykne (nebo je šikovnější), bude tuto část brát jako jasné vítězství nad Pages.

Nabídka šablon je obrovská. Komu nestačí, může si stáhnout další z internetu. V pravé části okna pak i rovnou před otevřením měnit některá nastavení šablony.

Pomocí několika málo tlačítek v dolní části okna Wordu lze přepínat mezi typy zobrazení nebo dokonce nastavit jiné chování dokumentu. Jestliže znáte multifunkční program Notebook od Circus Ponies, budete při zapnutí Notebook Layout View doma. Toto zobrazení je skvělé zejména pro studenty. Mít takový sešit na jeden předmět, moci jej doplňovat i o audiovizuální soubory, kreslit do něj apod., to už může výrazným způsobem pomoci.

Celoobrazovkový režim má řadu nastavení. Chcete-li mít papír na psaní podložený dřevěnou deskou, stačí říct. Jen je škoda (ale to se týká i aplikací od Applu), že při přepnutí na jiný program se fullscreen vypne. To třeba WriteRoom nedělá.

Ačkoliv bych se svoji disertační práci asi zdráhal ve Wordu psát (neblahé zkušenosti s diplomkou a ztrátou všech obrázků jsou i po několika letech stále živé), Microsoft už na zacházení s obrázky ve Wordu zapracoval. Dokonce můžete z ribbonu obrázek upravovat, včetně jednoduchého výřezu objektu od pozadí. To jsou další body pro Microsoft.

Do textu vložíte obrázek, který mimochodem lze velmi snadno z Wordu uložit přímo na disk, a pak klepnete na tlačítko Remove Background.

Word se snaží inteligentně rozpoznat objekt a pozadí, nicméně lze bez velkých potíží jeho práci kontrolovat a upravit, aby pak výsledný obrázek vypadal například takto.

Drobnost, která potěší, se týká vkládání komentářů. Pracuje se s nimi mnohem lépe než v Pages. Můžete reagovat na komentář, nemusíte při vložení nového komentáře přepisovat vloženou formulku jméno a datum, v komentářích lze bohatě formátovat text apod.

Při kontrole rozsáhlých textů jde také efektivněji nahrazovat určitá slova či slovní spojení. Zato při práci s tabulkami, se zase více cítíte doma s Pages.

Už bude konec

Word neumí exportovat do mnoha textových formátů a ignoruje také Pages (z nich ale do Wordu ukládat lze). Také pevně doufám, že v Microsoftu ještě zapracují na soudružnosti verzí pro Mac a Windows. Zdá se, že obě aplikace dělaly dva odlišné týmy, které jako by neměly mezi sebou přátelský vztah.

Jestliže váháte, zda Wordu 2011 používat, položte si otázku: Máte pocit, že Pages něco neumějí, a že se potkáváte s potížemi u příjemců vašich dokumentů? Pokud ano, je Word rozhodně dobrou volbou. Proti jablíčkovskému editoru toho nabízí více, přirozeně ale za vyšší cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vynucování Times New Roman

Autor: Jon Muž

Založeno: 15.04.2011, 08:19
Odpovědí: 0

Hurónským vynucováním Times New Roman na úkor jakéhokoli jiného fontu při editaci mi Word způsobil nemálo šedin.. Naštestí kdosi objevil, v čem je zakopaný pudl - Preferences > Edit > Match font with keyboard. Po odznačení této volby jsem už dlouho Times New Roman neviděl a život je tak mnohem příjemnější :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: tonjik Muž

Založeno: 15.04.2011, 09:44

Přesně, to mě taky stálo dost nervů. Nechápu, proč to nemají defaultně vypnuté...

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: bush Muž

Založeno: 15.04.2011, 16:28

Díky, co mě to stálo nervů.... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: Bobby Brown Muž

Založeno: 15.04.2011, 17:44

Ježiši díky, já nad tím taky už pár měsíců kroutím hlavou. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: Boris Muž

Založeno: 16.04.2011, 12:36

Podobne me vynoucovani fontu hodne potrapilo, ale nakonec pomohla napoveda na diskuznim foru. OpenoOffice bohuzel skutecne nebylo pro mne mozne pouzivat na komplexni a strukturovane texty. Snazil jsem se moc, ale OO proste nebyl schopen zachovat format textu, porad menil styl odrazek, cislovani kapitol bylo funkcni jenom pri jednoduche strukture, navazat na cislovani totalni nocni mura. Office for Mac mi prijde docela prijemny a hlavne funkcni a kompatibilni bez zasadnich prekvapeni den pred odevzdanim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: SteveJSF Muž

Založeno: 16.04.2011, 13:56

Móóóóóóc díky za tenhle tip, nevěděl jsem si s tím rady.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: Lukáš Muž

Založeno: 19.04.2011, 14:16

Moc děkuji za objasnění záhady :) Nechápu ale moc, proč tuto vlastnost nastavili jako defaultní – kdo by z uživatelů měl tu potřebu do textu psaného např. Arialem vepisovat text Times New Romanem?

Odpovědět na příspěvek

RE: Vynucování Times New Roman

Autor: Michal Muž

Založeno: 08.10.2011, 15:17

Autorovi nalezu moc dekuju! Uz jsem to skoro vzdal a po dlouhem hledani by me nenapadlo, ze odpoved najdu v cestine a na ceskych strankach. Bez tehle drobnosti postrada pouzivani stylu smysl. Jen nechapu, jak s tim pracuji ostatni...

Odpovědět na příspěvek

S výměnou dat s Win usery nemám problém

Autor: tonjik Muž

Založeno: 15.04.2011, 08:35
Odpovědí: 0

Jsem nedávný switcher a na Word jsem zvyklý. Word 2011 používám od betaverze, a ačkoliv to byla na začátku poměrně tragédie, od podzimu je to použitelné i když to padalo. Před pár dny vyšel service pack a stabilita se výrazně zlepšila, takže ok.
Co se týká výměny souborů s office na win, původně jsem se toho bál, ale nezaznamenal jsem problém (společné psaní výzkumných reportů, posílání revizí apod.).
Konzistence stylů je ve Wordu prasárna odjakživa, takže to mě nepřekvapilo.
Zkoušel jsem Pages, ale nějak mi nesedly.

Odpovědět na příspěvek

Proč

Autor: zdeny Muž

Založeno: 15.04.2011, 08:45
Odpovědí: 0

užívat takové nepraktické monstrum? Zdarma máte Bean.Chybí mu něco? Nebo LibreOffice, NeoOffice atd. Není nutno vyhazovat peníze za takový obtěžující soft.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč

Autor: tonjk Muž

Založeno: 15.04.2011, 09:51

Síla zvyku a předpoklad, že když pošlu soubor zbytku světa v docx, tak se to jim to nerozsype.

Peníze mě to přímo nestálo, protože můj zaměstnavatel ČVUT má v rámci hromadných licencí na MS Office i Macovské verze, takže nebyl důvod to nevyužít. Naopak za své jsem si koupil na App Store Pages (jakožto vlajkovou loď Apple) a dost toho lituju.

Díky za tipy na alternativy, určitě vyzkouším.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proč

Autor: zdeny Muž

Založeno: 15.04.2011, 09:55

Doporučuji vyzkoušet. Takový jednoduchý, rychlý Bean mi umožní posílat dokumenty známým na PC tak, jak jsou zvyklí, rovněž od nich textový dokument bez problému převezmu a edituji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proč

Autor: Bobby Brown Muž

Založeno: 15.04.2011, 18:02

To je sice hezké, ale jakmile komunikuji se zákazníkem v doc/docx - rozuměj předáváme si dokumentaci - a je to 'přísně' naformátováno - styly nadpisů, styly textu, styly odrážek a číslování, tabulky, grafy atd., tak to moc dobře nefunguje. Rozhází se to až běda. Tak to prostě je. Proto musím třeba já, chtě nechtě, používat MS Office na Macu. To jsem zkoušel i OpenOffice, ale opět problém při formátech dokumentu. A to já si nemohu u zákazníka dovolit -> hodil by mi to na hlavu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Proč

Autor: OO Muž

Založeno: 15.04.2011, 18:21

OO neužívám, na mac je to špatný produkt, jen výše uvedené. Takové složité dokumenty si také neposílám. Co kdyby ti zákazníci také užívali OO na PC místo předraženého softu? Ovšem chápu, je to jen kdyby. Já jsem Word zkusil a rychle jsem se ho zbavil.

Odpovědět na příspěvek

Je to síla.

Autor: Martin Grobár Muž

Založeno: 15.04.2011, 20:27
Odpovědí: 0

Já nevím, co se to všichni perou, kdo je lepčí a kdo horší. Pokud umí někdo pracovat s počítačem, pak mu nějaké problémy v tom nebo onom nějak nevadí - zvykl si problémy řešit a nalézat svůj styl práce. Word je prosazovaný od počátku win. Když se nezdokonaloval T602, na kterého si možná ještě pamatujete, tak Word pocítil dobrý obchod a do dnešního dne také je. Nevím, jak se rentuje Apple jejich iWork, ale mě se líbí. Pracuji ale i ve Wordu a diplomku bych tam už nedělal. Taky bych ji ale nedělal v Pages. OpenOffice je slušný a nemám problém s ním pracovat. Asi ale půjdu do Adobe.
Žádný standard nefunguje a je síla, jak se snaží uživatelé prosazovat to či ono. Všechno je na něco dobré a všechno má mouchy. Office si nekoupím, protože je drahý - to si zaplatím raději to Adobe.

Odpovědět na příspěvek

kurvitka

Autor: JiK Muž

Založeno: 17.04.2011, 17:08
Odpovědí: 0

Taky to ma ty kurvitka co mely minule verze MS office pro Mac? Myslim tim uzasne vychytavky, kdy defaulni instalace bez dotazu prepsala applove fonty (s diakritikou) stejnojmenymi fonty od microsoftu (bez diakritiky) takze pak Safari nezobrazovalo spravne vetsinu ceskych webu? Instalace zcela mimo unixove zvyklosti, do nespravnych adresaru, skodeni v OS X obecne a celkove zhnoubny vliv?

Odpovědět na příspěvek

Problem s podpora jazykovych sad

Autor: Adam Muž

Založeno: 24.04.2011, 20:27
Odpovědí: 0

Sam Word 2011 pouzivam v naprosty vetsine pripadu, bohuzel pote, co jsem zacal cestovat do Gruzie, narazil jsem na dosud pro me neresitelny problem: z nejakeho me zahadneho duvodu proste Word nezobrazuje gruzinske fonty. Pokud dokument otevru v Pages nebo Beanu, neni problem, ale Word 2011 (Mac) to neprelouska. Win verze, ktera mi jede pod Parallels s tim problem nema.

Nema nekdo podobne zkusenosti a pripadne medicinu?

Odpovědět na příspěvek

stabilita wordu

Autor: suky Muž

Založeno: 09.08.2011, 15:53
Odpovědí: 0

Jakou mate vseobecne zkusenost se stabilitou noweho wordu? Na Macku jsem dlouho pouzival verzi 12.00, po prechodu na 14.00 jsem po case presel zpatky na starou verzi, pri otevirani dokumentu a praci s nimi jsem tu mel neustale na plose neoblibeny arevny balonek :) obvykle to skoncilo vynucenym ukoncenim aplikace. Kapacita disku i pameti je ale dostatecna takze vubec netusim co to mohlo delat ale bohuzel to zlobilo.
S.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: