Recenze LaCie 4big Quadra: opravdu hodně místa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Recenze LaCie 4big Quadra: opravdu hodně místa

Lacie 4big quatro

16. dubna 2009, 00.00 | Když potřebujete opravdu hodně místa pro svá data, sáhnete po externím diskovém poli. V dnešní recenzi představíme skutečně universální řešení od LaCie. Čtyři disky s kapacitou až 4 TB, čtyři rozhraní s přenosem až 3 Gbps a opravdu povedený Mac design od Neila Poultona.

Společnost LaCie je v oblasti Mac periférií dobře známým výrobcem. Její rodina externích diskových řešení je pestrá a dokáže odpovědět na potřeby nejen domácích, ale i profesionálních uživatelů. 4big Quadra stojí právě někde na rozhraní amatérské a profi třídy. Je nejvyšším stolním řešením od LaCie. Z pohledu amatéra trochu luxusní a přesto smysluplné řešení, pokud hledá opravdu velkou kapacitu. Z pohledu profesionála cenově dostupné řešení, které nedělá zbytečné kompromisy a nabízí možnost snadné rozšiřitelnosti. 4big Quadra je takto minimálně podle technické specifikace velmi zajímavé. Jak tento produkt obstál v našem redakčním testu?

Balení
Když otevřete krabici od LaCie, příjemně vás překvapí fakt, že se na vás nešetřilo. Samotné diskové pole je úhledně zabaleno v látkovém protiprachovém pytlíku, je kompletně složené, předinstalované a předformátované pro Mac. Pokud jej zapojíte, můžete ihned pracovat. Dále je zde externí zdroj energie s trojicí různých připojovacích kabelů. I výbava datových kabelů je luxusní – USB, Firewire 400 (6:6), Firewire 800 (9:9), e-SATA. A pak ještě CD s ovladači a několik papírových manuálů. A abych nezapomněl, je zde i malý platový nástroj pro otvírání hot-swap držáků disků a přepínání režimu.

Co 4big Quarda nabízí?
Jak název napovídá, jedná se o čtyřdiskové externí pole s nabídkou RAID technologií v rozsahu RAID 0 až RAID 10. Námi testovaná verze byla osazena čtveřicí disků Hitachi DeskStar HDT721010SLA360. Jde o poměrně průměrné SATA disky se 7 200 ot/min. a 16MB cache. Nicméně zapojení do RAID pole z této čtveřice dělá zajímavé a přitom velmi levné řešení. LaCie dále používá disky Seagate a Samsung. V nabídce je i nižší verze osazení 4 x 512 GB a vyšší verze 4 x 1,5 TB. 4big Quadra tak dnes nabízí maximální kapacitu až 6 TB při RAID 0. Pokud by vám toto bylo málo, můžete zřetězit několik těchto polí až na celkovou kapacitu 24TB v RAID 0 s konstantním tokem dat až 400MBps.

Vestavěný RAID řadič nabízí několik volitelných konfigurací pole. Konkrétně je na výběr z režimů RAID 0, RAID 10, RAID 3, RAID 3 + SPARE, RAID 5, RAID 5 + SPARE a řetězení. Pokud zvolíte nastavení, které umožňuje zachování datové integrity, tak pole podporuje hot-swap, tedy výměnu disku za běhu bez přerušení práce.

Co se týče rozhraní, výběr je opravdu pestrý. Pokud to vezmeme podle výkonu, tak je zde klasické USB 2.0, šestipinový Firewire400 pro starší Maci, dva devítipinové Firewire 800 pro novější Maci a nechybí samozřejmě ani e-SATA, nabízející výrazně nejvyšší výkon.

Celé pole má rozměry 220 x 196 x 176 mm a hmotnost 7,1 kg. Design je neuvěřitelně čistý a elegantní. Použití hliníku předurčuje 4big k postavení na viditelné místo a ne někam pod stůl: byla by škoda tu krásu od Neila Poultona schovávat.

Výrobcem uváděná spotřeba je 34 W pokud pole běží, ale nepřenáší data. 10 W je snížená spotřeba při stand-by režimu. Naopak maximální spotřeba při pohybu hlaviček disků by měla být 37 W.

Na dodávaném CD najdete zálohovací software Intego BackUp Manager Pro pro Mac OS X, SilverKeeper pro tentýž operační systém, Genie BackUp Manager pro Windows a jednoduchou utilitku od LaCie pro nastavení předního tlačítka. Systém je samozřejmě kompatibilní s Apple Time Machine.

Práce s 4big Quadra
Start pole trvá necelou minutu. Zařízení startuje každý disk zvlášť v pořadí od prvního do čtvrtého, aby nedocházelo k příliš vysokému špičkovému odběru energie a mohla proběhnout diagnostika. Spouštěcí přepínač má tři polohy. Kromě klasického on a off je k dispozici i režim auto, ve které pole automaticky usíná a snižuje tak jak spotřebu, tak i opotřebení disků.

Když už jsme u automatických funkcí, LaCie se chlubí velmi tichým chladícím systémem. Výrobce uvádí maximální hlučnost 29 dB při vystavování hlaviček. Chladící systém je postaven na jednom velkém ventilátoru s regulovanými otáčkami, speciálním tvarem lopatek, mazáním a vyvažováním hřídelky dynamickým tlakem oleje (více zde). Ventilátor je umístěn nad disky. Teplý vzduch je vyfukován z pole na horní části zadní stěny, nasáván je zespoda. To umožňuje pole stohovat na sebe i stavět vedle sebe, takže pokud budete chtít vytvořit opravdu obrovské úložiště, můžete na stůl postavit několik polí vedle a na sebe.

Vyjmutí a vložení disku do pole je velmi jednoduché. Stačí odemknout zámeček přiloženým nástrojem či třeba dvoukorunou a zlehka vytáhnout šuplík s diskem. Disk je uchycen v rámečku čtveřicí klasických křížových šroubků, takže výměna disku v rámečku nevyžaduje žádný speciální nástroj či uchycení. Rámečky jsou očíslovány, aby nedošlo k záměně pořadí disků v poli při vyndání většího počtu disků.

Na zadní stěně je nad každým diskem modrá dioda, která indikuje stav disku a jeho aktuální činnost. Zvídavý uživatel si bezesporu všimne, že celá šasí je evidentně navrženo pro pětici disků s tím, že prostřední šachta je zaslepena a chybí v ní SATA konektor. Kdo ví, třeba se v budoucnu i pětidisková verze objeví na trhu.

Jediná náročnější operace, kterou můžete s polem provádět je změna RAID režimu. Pro tu je potřeba pole vypnout a odpojit od počítače. Následně se pole zapne při současném držení předního tlačítka po dobu minimálně dvou sekund, čímž se aktivuje režim změny nastavení pole. Poté se pomocí voliče na zadní stěně zvolí nový režim v rozsahu 0–6. I zde má výrobce reservu v podobě polohy 7, která je zatím neaktivní. Změna se potvrdí stiskem předního tlačítka, po kterém následuje start pole. A pak zbývá připojit pole k počítači a nově naformátovat.

Výkon pole
Jak jsme již řekli, výkon diskového pole záleží na zvoleném RAID režimu. Nejvyššího výkonu lze dosáhnout v RAID 0, kdy se zapisuje na všechny disky a to paralelně. Uživatel tak získává 100 % kapacity a maximální přenosovou rychlost, protipólem je nulová ochrana dat. Na druhém pólu je RAID 5 + SPARE, kde se na dva disky zapisuje, na třetím je redundantní zápis pro případ poškození disku a čtvrtý disk je pouze záložní pro automatické zapojení do pole v případě selhání jednoho z disků. Rozdíl v rychlosti zápisu a čtení při použití rozhraní e-SATA vidíte v tabulce. Dalšího zvýšení přenosové rychlosti se dá dosáhnout stohováním více polí do jednoho diskového řešení s RAID 0.

mod sekvenční přenos (index) náhodný přenos (index) náhodný zápis 256kB blok (MB/s) náhodné čtení 256kB blok (MB/s)
Raid 0 122,13 66,43 270,04 147,7
Raid 1 109,4 55,35 241,9 143,07
Raid 5 + SPARE 106,72 55,9 77,27 24,71

Svůj dramatický vliv má samozřejmě i použité rozhraní. Abychom změřili rozdíl, vyzkoušeli jsme všechny rozhraní při nejrychlejším RAID 0 režimu. Rozdíly jsou opravdu propastné, zejména mezi USB a FireWire400 na straně jedné a Firewire800 a e-SATA na druhé.

rozhraní sekvenční přenos (index) náhodný přenos (index)
USB 36,56 53,12
FW400 57,35 57,42
FW800 105,43 64,56
eSATA 122,13 66,43

Komu je pole určeno?
Je celkem jasné kdo 4big Quadru využije. Pokud pracujete s velkými objemy dat a potřebujete je zálohovat z jednoho počítače do jednoho úložiště rychle a snadno, pak jde o skvělé řešení. Pokud pracujete s velkou knihovnou jakýchkoli multimediálních dat (foto, video, grafika), potřebujete rozumnou rychlost za příjemné peníze a sedí vám kapacita, pak budete rozhodně spokojeni. Navíc, pokud potřebujete víc místa, dá se 4big snadno stohovat do až 24 TB.

Celkové hodnocení
LaCie 4big Quadra je příjemné, elegantní a hlavně flexibilní řešení. Uživatel si může zvolit poměr mezi ochranou dat, rychlostí a kapacitou. Čtyři různá rozhraní jsou příjemná v okamžiku, kdy k poli chcete občas připojit třeba notebook nebo jiný počítač. Pro trvalou práci rozhodně doporučujeme eSATA rozhraní, které jako jediné naplno využije výkon systému. Pokud vám přestane stačit kapacita, dá se pole rozšířit stohováním.

Cena kolem 24 000Kč bez DPH a poplatků za autorská práva u testované 4GB verze není o moc vyšší než běžné ceny srovnatelných PC polí. Luxus, který Mac uživatel získá, stohovatelnost a design, který potěší, dle našeho názoru za to opravdu stojí. Jediné, co bychom snad LaCie vytkli, jsou krátké kabely (cca 1m), které mohly být přeci jen delší. Jinak jde o opravdu velmi příjemné řešení.

Za zapůjčení pole děkujeme společnosti Cables and Simms.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

5 polí

Autor: Cob Muž

Založeno: 16.04.2009, 09:40
Odpovědí: 0

Budoucnost? Přítomnost:

http://w
ww.cables.cz/_produkt/75-
tb-lacie-5big-network-100
0tx-5bay-raid-5-raid-6-na
s/1199368635/

Odpovědět na příspěvek

Lacie nebrat

Autor: Dave Muž

Založeno: 16.04.2009, 17:49
Odpovědí: 0

S externími disky od této firmy mám jen špatné zkušenosti, často se u nás v servise objevuí s vadnou elektronikou...nezdravě často :o) osobně bych do tohoto ařízení nešel, desing není vše :o)

Odpovědět na příspěvek

RE: Lacie nebrat

Autor: Irreversible Muž

Založeno: 16.04.2009, 20:10

A jeste LaCie rada odpaluje FW radice.

Odpovědět na příspěvek

RE: Lacie nebrat

Autor: MiBi Muž

Založeno: 20.04.2009, 16:31

Kdopak provozuje servis Lacie ? My ano, dokoncejsme dovoze a 95% zavad jsou externi zdroje . Zase jeden pseudoodbornik ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Lacie nebrat

Autor: marekv Muž

Založeno: 25.04.2009, 15:13

no ja mam praveze z lacie vecami najlepsiu skusenost
x hardisko + 2 externe napalovacky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Kdopak provozuje servis Lacie ? My ano, dokoncejsme dovoze a 95% zavad jsou externi zdroje . Zase jeden pseudoodbornik ...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: