Recenze: iMindMap 5 – myšlenkové mapy pro náročné - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: iMindMap 5 – myšlenkové mapy pro náročné

iMindMap logo

30. září 2011, 00.00 | Budete-li hledat profesionální nástroj pro práci s myšlenkovými mapami, aplikace iMindMap vás stěží může minout. A pokud na ni náhodou v bludišti internetu nenarazíte, dostane se k vám jinudy – třeba z článků o původu a významu myšlenkových map. iMindMap totiž patří do portfolia služeb a produktů společnosti Tonyho Buzzana, zakladatele map a autora desítek publikací.

Abych rozptýlil některá očekávání hned zkraje. V článku se budu věnovat “ultimátní” verzi, která s vašimi peněženkami notně zatřese (256 dolarů). Pokud budete chtít šetřit, budou odpadávat další a další funkce, které z iMindMap dělají velmi zajímavý software. Dostat se můžete až na verzi, která je zdarma – její výhoda, mimo cenu, spočívá v tom, že umí dělat narozdíl od většiny bezplatných konkurentů hezké mapy. Přehlednou tabulku pro srovnání jednotlivých variant najdete zde.

iMindMap 5 umí dělat takové mapy, které odrážejí nejvěrněji podobu mozkových buněk. Obrázky, které aplikace nabízí, jako by vypadly z některého programu konkurenční systémové platformy.

Možná pojem “hezké” není příliš konkrétní, ostatně, jde také o značně subjektivní dojem. Nicméně Tony Buzan ve svých knihách využívá mapy, které se co nejvíce snaží odrážet vzhled mozkové buňky, jejího větvení. Většina elektronických aplikací pracuje s jednoduchými liniemi, jde jim pouze o to, že jednotlivé pojmy rozšiřujete o další podskupiny. Namísto toho mapy iMindMap graficky vycházejí z neuronů a celkově tak působí kreativněji a zajímavěji.

Při ovládání aplikace iMindMap se mi líbí také to, že mapu můžete skutečně kreativně vytvářet. Když nevyužijete klávesnici, ale myš (či trackpad), tažením větve mapy kreslíte – mohou být různě dlouhé a mít různý směr. Co jedna hlavní větev, to odlišná barva. Program disponuje značnou flexibilitou – můžete se rozhodnout, zda text u větve bude na jejím okraji (začátek/konec), uprostřed, zda se roztáhne po celém obvodu větve, nebo zda bude v malém boxu, který se na ni “zavěsí”.

Funkce Smart Layout přednastavuje chování (lze vypnout), které ovlivňuje podobu mapy – jak se mají automaticky seskupovat větve k sobě/od sebe, zda mají být opravdu jako neurony nebo spíše tradiční a “serióznější” (diagram z přímek atp.). Zatímco Smart Layout po aktualizacích funguje velmi dobře, u iOS verzí notně zaostává – resp. spíše nefunguje. Slova se nepoddávají větvím moc dobře, jsou nesymetricky rozestavěná po obvodu. Ale iOS verze mají být také časem nahrazeny a věřím, že snad budou více kopírovat desktopovou variantu.

iMindMap 5 trpí neduhem aplikací, které firmy vyvíjejí pro Windows i Mac OS – jablečná verze není tolik intuitivní a... ani tak hezká.

iMindMap 5 na mě působí co do pocitů z užívání schizofrenně. Na jedné straně se zde dostává ke slovu kreativita a radost z toho, jak mapy vypadají a jak je lze dělat. Na straně druhé zakopávám o neintuitivnost. Nemohu se zbavit dojmu, že aplikace, které mají své verze pro Mac OS i pro Windows, ve většině případů nesou břímě “Oken”. Nepočítejte tedy se zrovna dvakrát přívětivým GUI, tlačítka, panely, to vše jako by vás přeneslo na konkurenční platformu Billa Gatese. Což o to, design není vše, ale jestliže mají mapy umožnit co nejjednodušší a nejrychlejší zakreslování myšlenek, neměli byste mít potřebu neustále přecházet z klávesnice na myš, z myši na klávesnici, vzpomínat, jestli daná funkce má zkratku, nebo bude potřeba jít do řádku nástrojů.

Určitá komplikovanost je daní za “vytuněnost” nástroje, nicméně při srovnávání s konkurenční aplikací, jako je MindNode, zabolí absence větší synergie s operačním systémem od Applu. Taková gesta zde vyloženě scházejí – což pociťuji zejména při prezentování.

Podivně “nejablečné” jsou také aktualizace – informuje vás okno, stáhnete si je, musíte vypnout a zapnout aplikaci (ale tlačítko instal a relaunch zde není). Když spustíte okno Preferences, moc toho k nastavení nenajdete, a když provedete změnu, zase je potřeba manuálně program vypnout a znovu zapnout.

Abyste se tedy sžili s iMindMap, počítejte s tím, že budete muset zvládnout několik klávesových zkratek, ale ani s nimi si nevystačíte, abyste dělali vše, co potřebujete. Na uživatelském prostředí proto zůstává jako klad pouze grafické znázornění map.

iMindMap 5 může nahradit Keynote – umí toho spoustu. Funkci ale potkáte až v nejvyšší variantě aplikace.

Proč ale tak vysoká cena? Když odmyslíme samotnou značku společnosti, zůstávají důvody, které mají reálný základ. iMindMap 5 v sobě obsahuje všechny možné funkce, které byste od softwaru na vytváření map vyžadovali. Mohou být pestrobarevné, různě tvarované, aplikace nabízí hned několik užitečných a povedených šablon, desítky a desítky obrázků, které můžete do map vkládat.

Jestliže to s mapami myslíte vážně – a nejde vám “pouze” o brainstorming, ale také o to, že mapa představuje způsob, kterým budete své plány/myšlenky prezentovat druhým, bude mít pro vás iMindMap 5 mnohem větší smysl. Mapy lze obohacovat o další diagramy, textové boxy, spojovat se soubory, multimédii a dávat prokliky na web. Prezentační dovednosti aplikace jsou nadprůměrné – v podstatě jako u profesionálních specializovaných aplikací – lze “snímek po snímku” pouštět, vidět to, co bude následovat, také své skryté poznámky. A pokud máte nejvyšší variantu softwaru, vše to může mít nádech 3D, které vypadá moc hezky, byť to za takovou eso–funkci nepovažuji.

iMindMap 5 ale zastává funkci i projektového managera, resp. nástroje, který vám pomůže při plánování projektů, řízení toho, co je potřeba zařídit, s kým, kdy a v jaké fázi se projekt nachází (takové aplikace jsou např. OmniPlan, Merlin či Projector). Já osobně však aplikaci na myšlenkové mapy k těmto účelům nepoužívám, proto si dovedu představit mnohem prostší nástroj než právě iMindMap.

Existuje také online verze, úložiště a prostor ke sdílení a koordinaci map s dalšími lidmi. V takovém případě ale musíte připlácet. Při zakoupení dražších variant máte zabezpečen přístup na určitou (omezenou) dobu, maximálně to může být rok.

iMindMap 5 mi vyhovuje tehdy, pokud s aplikací potřebuje dělat pouze jednoduché mapy. Z výsledku mám dobrý pocit, můžu jej i ukázat/prezentovat. Čím více se ale snažím proniknout do schopností programu, tím intenzivnější je můj pocit, že mi mnohem více pasují jednodušší nástroje – například MindNode. Paradoxně se ale nelze spokojit s nižšími variantami produktu, protože například vícero map v jedné nebo prezentaci mapy můžete udělat až s tou nejvyšší verzí.

Doporučuji před vyzkoušením zhlédnout několik ukázkových videí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nejblizsi originalu, ale... (aneb toto neni program pro kazdeho)

Autor: Martin Neužil Muž

Založeno: 30.09.2011, 12:34
Odpovědí: 0

iMindMap jsem pouzival uz od verze 4, pak 4.1 ( asi nejlepsi ), ted ve verzi 5 po predchozi zkusenosti s jinymi nastroji pro tvorbu map ( at uz zdarma nebo hodne drahe ). Diky mapam jsem udelal atestaci z rehabilitace a jeste me to bavilo :-). Ale obcas to byl porod. Velke/rozsahle mapy se zasekavaly. Nova verze 5 mela byt revolucni, ale skupinu pravidelnych uzivatelu ( preci jen 125 USD + dane za zakladn verzi ve iMM 4 bylo dost, takze si to kazdy rozmyslel a pak doopravdy pouzival ) to dost nastvalo, vcetne me. Bugu a nedodelku bylo mnoho. Griffin a jeho lide na to postupne reaguji, na jejich foru lidi prichazeli s pozadavky, co by updaty mely umet ( co bylo treba nesmyslne vypusteno z predchozi verze ), ale porad to neni ono. Originalni jsou , je to nejvice podobne konceptu TonyBuzana i rucne malovanym mapam. Nikdy jsem nenasel zalibeni v MindNote, MindJet a dalsich "pocitacove" vypadajicich diagramech, ale tyhle programy umi porad o dost vic nez iMM, byt se to casem stira.

Diky certifikaci od Tony Buzana je ten program dost drahy, nastesti je ted verze Basic zdarma ( skoro nic ale neumi ).... Mapy pouzivam denne, vcetne iOS verzi ( ty jsou nyni vyrazne "zaostale", ale v planu je i jejich upgrade ) ale porad mam pocit, ze verze 5 je ve fazi beta testu... No snad blizici se upgrade na 5.3 prinese vyrazny kvalitativni skok.

Kdo chce mapy pouzivat denne, chce , aby mohly vypadat pokazde jinak, miluje obrazky a jeho mozek si potrebuje zapamatovat tvary, mel by iMM aspon zkusit. Rozhodne to za to stoji...Rucne malovane mapy to nenahradi, ale velmi se jim to podoba a je to o mnoho rychlejsi...

Takze s vyhradami spokojenost ( postupne jsem se propracoval az k nejdrazsi verzi, ale vubec neni nutne ji zacinat )

Odpovědět na příspěvek

@Martin Neužil

Autor: Václav Benedikt Muž

Založeno: 30.09.2011, 19:16
Odpovědí: 0

@Martin Neužil

Dobrý den,

zajímalo by mě jak konkrétně jste využíval myšlenkové mapy při učení? Jelikož dálkově studuji a už mi to moc neleze do hlavy, tak hledám různé pomůcky.
A mohl byste mi doporučit nějaké další kvalitní programy pro myšlenkové mapy?

Děkuji za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: @Martin Neužil

Autor: Martin Neuzil Muž

Založeno: 30.09.2011, 21:27

Jsem na ipadu, tak jen strucne. Vypracovaval jsem si jednotlive otazky a podotazky formou map. Obrazky k tematum jsem si bud sam namaloval a prenesl k jednotlivym vetvim ( typicky schemata ) anebo hledal pres google image ( da se vzdy neco vybrat nebo najit nejakou asociaci a k ni obrazek ). Rehabilitace a medicina ma obecne tu vyhodu, ze je postavena na anatomii, schematech, takze to nebyl zas takovy problem, pak jsem si to tiskl na A3 + papiry a delal si z toho A2 format, prevypravel, nahral na iphone, poslouchal a prochazel mapy, obcas kreslil mapy i zpameti... Z programu, ktere me oslovily bych jmenoval pro mac jeste iThoughts a MindJet. MindNote spouste lidi vyhovuje, mne ne, ja potrebuji nehranate tvary map. iMM existuje v zakladni verzi zdarma. K uceni se to timhle zpusobem pouzit da ... Vic me nenapada

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: @Martin Neužil

Autor: Martin Neuzil Muž

Založeno: 30.09.2011, 21:39

Program se jmenuje MyThoughts, iThoughts je skvely program pro iPhone a je i ve verzi pro iPad ( tu pouzivam momgentalne vic nez original iImndMap for iPad ). Jinak je treba podotknout, ze nejakou, byt neumelou formu map pouzivam uz od studii mediciny, tedy pres 15 let, takze praxi uz mam :-). Casem lze nacpat schema jedne rozsahle otazky na A3 nebo A4, je to vec treninku, v zapamatovani nejvice pomahaji ale obrazky a predstavy. Na citaty a paragrafy to moc neni, byt treba Steve H Young tvrdi ve svych knizkach neco jineho, ale rozhodne se mi za ty roky potvrdio, ze mozek nejen mysli, ale i si pamatuje nejvic v obrazech a cim vic smyslu zapojite, tim snaze vase asociace vyplavou na povrch

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: @Martin Neužil

Autor: Martin Neuzil Muž

Založeno: 30.09.2011, 21:51

Uz jsem unavenej, Scott H Young se jmenuje ten mlady Kanadan - scotthyoung.com. Omlouvam se...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

iMindMap jsem pouzival uz od verze 4, pak 4.1 ( asi nejlepsi ), ted ve verzi 5 po predchozi zkusenosti s jinymi nastroji pro tvorbu map ( at uz zdarma nebo hodne drahe ). Diky mapam jsem udelal atestaci z rehabilitace a jeste me to bavilo :-). Ale obcas to byl porod. Velke/rozsahle mapy se zasekavaly. Nova verze 5 mela byt revolucni, ale skupinu pravidelnych uzivatelu ( preci jen 125 USD + dane za zakladn verzi ve iMM 4 bylo dost, takze si to kazdy rozmyslel a pak doopravdy pouzival ) to dost nastvalo, vcetne me. Bugu a nedodelku bylo mnoho. Griffin a jeho lide na to postupne reaguji, na jejich foru lidi prichazeli s pozadavky, co by updaty mely umet ( co bylo treba nesmyslne vypusteno z predchozi verze ), ale porad to neni ono. Originalni jsou , je to nejvice podobne konceptu TonyBuzana i rucne malovanym mapam. Nikdy jsem nenasel zalibeni v MindNote, MindJet a dalsich "pocitacove" vypadajicich diagramech, ale tyhle programy umi porad o dost vic nez iMM, byt se to casem stira.

Diky certifikaci od Tony Buzana je ten program dost drahy, nastesti je ted verze Basic zdarma ( skoro nic ale neumi ).... Mapy pouzivam denne, vcetne iOS verzi ( ty jsou nyni vyrazne "zaostale", ale v planu je i jejich upgrade ) ale porad mam pocit, ze verze 5 je ve fazi beta testu... No snad blizici se upgrade na 5.3 prinese vyrazny kvalitativni skok.

Kdo chce mapy pouzivat denne, chce , aby mohly vypadat pokazde jinak, miluje obrazky a jeho mozek si potrebuje zapamatovat tvary, mel by iMM aspon zkusit. Rozhodne to za to stoji...Rucne malovane mapy to nenahradi, ale velmi se jim to podoba a je to o mnoho rychlejsi...

Takze s vyhradami spokojenost ( postupne jsem se propracoval az k nejdrazsi verzi, ale vubec neni nutne ji zacinat )


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: