Recenze: AutoCAD 2011 for Mac - rýsovací prkno je zpět - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Recenze: AutoCAD 2011 for Mac - rýsovací prkno je zpět

AutoCAD for Mac 2011

25. října 2010, 00.00 | Po osmnácti letech se na Mac OS vrací jedna z nejznámějších aplikací. AutoCAD firmy Autodesk využívá unikatní vlastnosti současných Maců, hojně využívá multi-touch trackpad, Magic Mouse nebo Cover Flow.

AutoCAD je na platformě PC pravděpodobně nejznámější a nejrozšířenější aplikací pro CAD (computer-aided design - počítačem podporované navrhování) a jeho soubory DWG a DXF jsou nepsaným standardem pro 2D výkresovou dokumentaci v mnoha technických oborech. Se současným AutoCADem 2011 můžete vytvářet také 3D modely, tisknout výkresy, konvertovat různé 2D či 3D soubory nebo, díky otevřenému rozhraní API, pracovat s nadstavbovými aplikacemi třetích stran.

Než se podíváme na to, jak se s programem pracuje, podíváme se, jak po letech vypadá prostředí programu.

Uživatelské rozhraní

Pracovní prostředí se skládá ze čtyř hlavních oken. Největší plochu zabírá klasicky Drawing Window (kreslící okno), nalevo je Tool Sets Palette (paleta nástrojů), napravo Properties Inspector (inspektor vlastností) a Layers (vrstvy nebo také laicky barvy a čáry). Pokud některé okno nevidíte, lze si jej zapnout (zaškrtnutím) v nabídce Window.

Všechna okna je možné téměř libovolně přesouvat, zvětšovat a změnsovat, jak jsme zvyklí z jiných aplikací pro Mac OS X. Pokud pracujete například na notebooku s externím displejem, je užitečné zobrazit si kreslící okno právě na něm a paletu nástrojů s dalšími okny nechat na monitoru notebooku. Práce je díky tomu o dost rychlejší a komfortnější.

Nejvíce času pravděpodobně strávíte právě v kreslicím okně. Slouží k samotnému kreslení, vizuální kontrole během práce, určování souřadnic apod. V pravém horním rohu kreslícího okna najdete ViewCube (pohledová kostka). S její pomocí lze měnit zobrazený pohled - stačí myší klepat na její jednotlivé rohy a strany, případně kružnici kolem kostky a sledovat, jak se pohled natáčí. Použití pohledové kostky je velmi jednoduché a rychlé. Lze ji vypnout a zapnout v menu View/Display/ViewCube.

Komu nevyhovuje ani jeden z nastavených pohledů, může využít klávesu Shift + pravé tlačítko myši a tažení (nebo Shift + dva prsty na trackpadu) a nastavit si pohled libovolně. Obdobně (jen bez zmáčknutí klácesy Shift) jde pohled pomocí dvou prstů posouvat.

V levém horním rohu kreslícího okna se nacházejí tři nenápadná tlačítka obsahující rolovací nabídky s různými možnostmi zobrazení. Můžete si zobrazit více pohledů naráz, měnit styl zobrazení (stínované, drátové modely atd.), zobrazit ViewCube atd. V pravém dolním rohu se neustále zobrazují aktuální souřadnice polohy kurzoru myši.

Verzi pro Mac OS X se naštěstí vyhnuly experimenty s různým (většinou nevhodným) umístěním, jako tomu bylo u předešlých verzí AutoCADu pro Windows. Paletu nástrojů proto najdete na levé straně, jak je zvykem v mnoha jiných aplikacích. Obsahuje nástroje pro kreslení, úpravu, modelování a další. Důležitým prvkem je šedý obdélník umožňující přepínání mezi režimy Drafting (skica, návrh, převážně 2D kresba), Annotation (poznámky, texty...) a Modeling (prvky pro 3D modelování a úpravy).

Některé ikony v paletě ukrývají ještě další nástroje, které zobrazíte klepnutím myší na nenápadný trojúhelníček v rohu (podobně jako je tomu například u Adobe Photoshopu či Illustratoru). Takto zobrazené nástroje si můžete uzamknout a paletu nástrojů si tak upravit podle potřeby a samozřejmě také zvětšit.

Jednotlivé nástroje mají klasické funkce, známé prakticky od počátků AutoCADu. Ikony jsou podobné předešlé verzi, takže pokud přecházíte z Windows, nebudete muset zbytečně objevovat jejich význam.

Uživatelům Mac OS X je inspektor vlastností znám i z jiných aplikací (například Inspector z Pages). Inspektor v AutoCADu plní podobnou funkci - u zvýrazněných objektů zobrazuje vlastnosti, které lze prohlížet a také pohodlně editovat. U čáry (rovné úsečky) zobrazuje odkud kam vede, jak je dlouhá, její vrstvu (barvu, druh čáry), průhlednost, tiskové vlastnosti a další údaje.

Čtvrtým oknem, bez jehož znalosti se nejspíš neobejdete. Je v něm možné, stejně jako ve starších verzích AutoCADu, vytvářet nové či editovat již existující vrstvy. Vrstvou se v programu myslí čára určená svojí tloušťkou, druhem (čárkovaná, čerchovaná, plná atd.), barvou a dalšími parametry. Novou vrstvu vytvoříte klepnutím na znaménko plus v levém dolním rohu okna.

Práce v AutoCADu

Kdo už někdy v AutoCADu pracoval nebude mít s přechodem na Mac verzi problém. Dramatické změny se neodehrály, výkresy či modely nejspíš většina uživatelů bude tvořit pomocí výše popsaných oken. Doplňkem je Commad Line (příkazový řádek), který využívají především zkušení uživatelé a umožňuje práci ještě dál urychlit. Chcete-li se naučit zkratky, které pak stačí psát do příkazového řádku, na malou chvíli podržte kurzor myši nad daným tlačítkem a uvidíte nápovědu.

Postup práce si každý zvolí podle uvážení. Vodítkem může být rolovací nabídka palety nástrojů. Na prvním místě obsahuje 2D kresbu, pak poznámky a nakonec 3D modelování.

Vytvořené soubory lze ukládat na pevný disk a prohlížet si je i bez zapnutého AutoCADu pomocí Cover Flow nebo stisknutím mezerníku otevřít náhled ve Finderu. Soubory můžete také exportovat do různých formátů nebo z výkresu vygenerovat PDF.

Není důvod nepřejít

Práce v AutoCADu je na Macu velmi intuitivní. Vhodné využití multi-touch trackpadu, stabilní operační systém nebo široké možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní přispívají k dobrému uživatelskému komfortu. Problém není ani spolupráce s uživateli pracujícími ve Windows. Soubory lze snadno a bez problémů přenášet z platformy na platformu. Díky zachování tradičního ovládání se v aplikaci snadno zorientujete a během pár minut můžete začít efektivně pracovat.

Běh aplikace je velmi svižný i na počítačích splňujících minimální systémové požadavky: 64 bitový procesor Intel, 3 GB RAM, 2,5 GB místa na pevném disku. Rychlost však značně ovlivňuje složitost (velikost) otevřeného souboru.

Všichni, kdo si chtějí AutoCAD 2011 otestovat nebo před koupí otestovat funkčnost na svém počítači, mohou zkušební verzi programu zdarma stáhnout na webu Autodesku - http://www.autodesk.com/autocadformac. Pro studenty je zdarma dostupná tříletá verze Education opatřující vytvořené soubory vodoznakem. Pro komerční použití je na výběr z množství různých licencí s cenou začínající na 3 995 USD.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

rozdeleni

Autor: Lukas Muž

Založeno: 25.10.2010, 02:46
Odpovědí: 0

Prosim vas, v autocadu delam po prve. A nevim si rady, jak se da rozdelit plocha? V krychli mi to jde. (carou)
-Ale.Mam stenu napr. jehlanu a tu chci barevne rozdelit. Cim a jak to udelam?? Dekuju

Odpovědět na příspěvek

RE: rozdeleni

Autor: Jan Kostelník (autor) Muž

Založeno: 25.10.2010, 15:18

Snadná pomoc:
1) namodeluji si jehlan (Modeling - kliknu déle na kostku, vyroluje se nabídka - vyberu jehlan (Pyramid)). Klik do prostoru (střed podstavy jehlanu), klik někde vedle (střed strany podstavy), klik někde nad tím (výška jehlanu). Doporučuji modelovat v izometrickém pohledu (klik na rožek ViewCube) a Shades of Gray (View - Visual Styles - Shades of Gray).
2) pomocný bod. Uděláme si na stěně jehlanu pomocný bod v místě, kde ji chceme říznout, ale využijeme k tomu čáru (mohli bychom udělat i samotný bod, ale mívají specifické vlastnosti a jednoduše řečeno udělat to pomocí čáry je pro náš účel "jistější"). Takže: přepneme se z Modelingu do Draftingu, zvolíme čáru, nejedeme na stranu, kde ji chceme udělat a nakreslíme čáru. Důležité je, aby mám protla hranu (neplést se stranou) jehlanu v místech, kde chceme provést řez. Takto vznikl bod přesně určený v prostoru, za který se pak při řezu budeme moct "chytat". Vytvoříme si takto ještě druhý bod (pokud chceme), pokud nám to stačí, nebo chceme využít jako druhý bod našeho řezu stranou jehlanu třeba jeho vrchol, tak postoupíme k poslednímu bodu:
3) řez. Přepneme se opět do Modelingu, navolíme nástroj Slice (najdeme ikonku v podobě nože zabořeného do kvádru, nebo Modify - 3D operations - Slice) klikneme na těleso, které chceme rozříznout (pro nás jehlan), dáme enter, klikneme na první bod, klikneme na druhý bod, stiskneme Enter a je hotovo.

Rozřízli jsme celý jehlan na dvě části a můžeme je nezávisle na sobě editovat.

Psal jste, že ale chcete rozdělit pouze stěnu... v tomto případě však nevidím rozdíl mezi krychlí (která vám jde) a jehlanem? Prostě nakreslím čáru na stěně jehlanu úplně stejně, jak na stěně krychle.
Je však lepší držet se postupu, co jsem napsal - protože ve své podstatě nemůžete rozdělit 3D těleso na ne-3D útvary. To v podstatě nejde. Jak v realitě, tak v AutoCADu. Vždycky je to jakési "šizení" typu, že se jedná o 3D těleso s nekonečně malým jedním rozměrem. Příklad: je list papíru 3D těleso? Většinou se dá považovat za 2D těleso, ale zcela jednoznačně je to 3D těleso (jen s velmi malým jedním rozměrem).
A tak podobně je to s dělením strany jehlanu. Chápem se? Pokud ne, nebojte se napsat :-)

Odpovědět na příspěvek

nejde spustit

Autor: seki Muž

Založeno: 25.10.2010, 10:52
Odpovědí: 0

ahoj ja jsem si stahl studentskou verzi autocadu pro mac ale nejde mi spustit nevim cim to muze byt normalne se nainstaluje obevi se ikonka v doku ale dal uz ani tuk mam MacBookPro Core 2 Duo 2,4GHz 4GB RAM OS 10.6.4

Odpovědět na příspěvek

RE: nejde spustit

Autor: kuba Muž

Založeno: 25.10.2010, 13:17

tak mám ten samý problém. Studentská licence MBP 13 2,66GHz, os 10.6.4

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nejde spustit

Autor: Jan Kostelník (autor) Muž

Založeno: 25.10.2010, 14:27

A to cituji: "dal uz ani tuk" .. má znamenat jako to, že když kliknete na ikonku v Docku, tak se vůbec nic nestane? Ani nevyskočí žádný nápis? Žádný dotaz na Aktivační kód či něco takového? Prostě jako by jste na ni neklikl? Jestli ANO, tak je to hodně divné. Vyzkoušejte oba způsoby instalace:
A) klasická - stáhnu a nainstaluji
B) instalace jakou nabízí autodesk defaultně, pomocí webových nástrojů (kdy se AutoCAD stahuje až během instalace).
Snad to pomůže - instaloval jsem AutoCAD 3x na různé počítače, vždy studentské licence a nikdy nebyl sebemenší problém (i na strojích se slebšími parametry).
Pokud ale vám po kliknutí na ikonu v Docku vyskočí tabulka žádající Aktivaci - je nutné ještě provést aktivaci produktu. To však také není problém, prostě postupujete nabídkami dál a dál... no a po cca jednom dni vám dojde na (školní) mail aktivační kód, který pak už jen vložíte po spuštění AutoCADu do tabulky.
Pokud by vám to stále nefungovalo, můžeme se domluvit na konzultaci. Bohužel nemám momentálně k dispozici počítač bez AutoCADu, abych mohl napsat podrobný postup a odinstalovávat svůj AutoCAD a instalovat jej znova se mi opravdu nechce (hlavně kvůli čekací prodlevě na nový Aktivační kód). Vše vyzkoušejte a v případě neúspěchu - pište.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nejde spustit

Autor: drolan Muž

Založeno: 25.10.2010, 16:10

přesně tak. Autocad je nainstalován a je vidět v aplikacích. zkoušel jsem instalaci automatickou, tak i přes stažení *.dmg souboru.
mám licenci na students.autodesk.com ... tam vidím u Autocadu svůj Product key a Serial. Ale u "Activated" vidím, že program stále není aktivován.
Když na stránce "registeronce.autodesk.co
m" provádím registraci, tak po zadání sériového čísla skončím na "kód požadavku" vůbec nevím, kde ho získat.
Když spustím Autocad z docku, tak vyskočí logovací okno AuCAD 2011 for Mac a hned to okno zase "spadne"... tak nevím, kde by mohl být problém

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nejde spustit

Autor: drolan Muž

Založeno: 25.10.2010, 16:15

akorát koukám, že v Activity monitoru běží AutoCAD a Autodesk License Management Utility pořád... jenom ukno od nich nikde nevidím

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nejde spustit

Autor: Tomcat Muž

Založeno: 25.10.2010, 18:53

kod pozadavku se zobrazi az po spusteni AutoCADu ale ten bohuzel spustit tobe ale ani mne nejde..asi nejaky bug u te studenstke verze :-(( nebo ze by to chtelo garfickou gartu dedikovanou a ne sdilenou?? mam 9400M

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: nejde spustit

Autor: seki Muž

Založeno: 25.10.2010, 20:14

prave ze se nestanestane vubec nic ikona vyskoci ale uz se pod ni nic nerosviti nic se nedeje a instaloval sem to vsemi spusoby dokonce sem si i stahnul nejakou instalacku z torrentu

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: nejde spustit

Autor: drolan Muž

Založeno: 25.10.2010, 21:35

psal jsem nahoře. Přepnout systémový jazyk na angličtinu, odhlásit se, znovu přihlásit a pak AutoCAD funguje tak jak má.

Odpovědět na příspěvek

nejde spustit - VYŘEŠENO

Autor: drolan Muž

Založeno: 25.10.2010, 16:35
Odpovědí: 0

Takže... rada jednoduchá. V nastavení "Language & text" změnit jazyk z češtiny na angličtinu. Pak se odhlásit, znovu přihlásit a pak už všechno pojede tak jak má.
že bude problém v takovýhle prkotině jsem rozhodně nečekal

Odpovědět na příspěvek

RE: nejde spustit - VYŘEŠENO

Autor: Marek Muž

Založeno: 16.11.2010, 11:44

Hm, rada pekná ale nefunkčná. Stále to robí to isté. Začne sa spúšťať a potom nič. Je to pekný shit.

Odpovědět na příspěvek

je to mrzak

Autor: strasny picus Muž

Založeno: 25.10.2010, 21:55
Odpovědí: 0

autocad pod mac je nedorobeny mrzak.
som dlhorocny uzivatel na profi urovni a neda sa to porovnat. pre mac je vydana zmrzacena verzia autocadu pod win. to sa tyka pracovneho prostredia a jeho intuitivnosti.
btw, final mac verzia ma nejaky problem s akceleraciou pod mac, takze je to cele este k tomu spomalene.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: