První pohled na Panthera: nový Finder - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

První pohled na Panthera: nový Finder

1. července 2003, 00.00 | V sérii článků vás podrobněji seznámíme s novinkami, které přináší nový operační systém Panther - Mac OS X 10.3. Ač se jedná o poměrně brzkou vývojovou verzi systému, naše první dojmy jsou velmi pozitivní!

Nová verze operačního systému Mac OS X 10.3, pojmenovaná Panther, byla představená teprve před pár dny a k zákazníkům se dostane až někdy před koncem roku - přesnější datum není známé. Je to tak asi i lepší, zvlášť pokud si vzpomeneme na relativně chybovou verzi Mac OS X 10.2 Jaguar, u které se Apple snažil stihnout určitý předem daný termín a pro kterou se za necelý rok po uvedení objevilo šest malých updatů, řešících často závažné chyby. Proto je poměrně neurčité oznámení dostupnosti dobrou zprávou pro zákazníky, že Apple nebude tlačit na uvedení na úkor kvality - vývojáři mají až půl roku na to, aby nový systém dokončili a perfektně doladili.

To, že uvedení Panthera je poměrně vzdálené však nic nemění na velkém zájmu uživatelů o novinky v tomto systému obsažené - oficiální představení postihlo pouze část z nich, a tak se objevují podrobnější popisy, založené na vývojářské verzi. Tato verze je z hlediska vývoje ještě alfa verzí - ne všechny funkce jsou implementované (betaverze je určená už pouze pro ladění a odstraňování chyb) a pochopitelně i implementace těch stávajících se může ještě od finální verze lišit. Proto je potřeba brát tyto informace pouze jako vodítko, jak bude podle všeho systém vypadat, ovšem tak jako u Jaguara se dá předpokládat, že ne vše zůstane ve stávající podobě. Je nutno podotknout, že programátoři odvedli poměrně dost dobrou práci z hlediska stability a rychlosti - ač alfaverze, Panther je (dle subjektivních pozorování) rychlejší než stávající verze Jaguaru a také stabilita je slušná. Je možné, že se finální verze dočkáme i dříve než těsně před vánocemi.

Zajímavou změnou, které si lze všimnou při instalaci, je "vynucení" zapnutí žurnálování na systémovém disku (HFS+ Journaling), díky čemuž by se měly minimalizovat chyby vzniklé při pádu systému při zápisu na disk, a také se výrazně zkrátí doba potřebná pro restart. Tato možnost zde byla již od jedné z verzi 10.2, ovšem přímo byla dostupná pouze pro servery, nyní je již standardně obsažená v běžné verzi OS X. Penalizací za použití žurnálování je drobní ztráta výkonu při práci s diskem, kolik to bude přesně v procentech si však řekneme až u finální verze. Mimochodem, zdá se, že Panther už bude možné provozovat jen na strojích s interním USB - šedivý Power Macintosh G3 již není na seznamu podporovaných strojů (alespoň podle instalace této verze).

První, co zaujme již při instalaci, je inovovaný vzhled systému - Apple své Aqua rozhraní ještě více modifikoval a "zploštil" - proužky, které byly dominantní součástí vzhledu ustupují mnohem více do pozadí a jsou místy až neviditelné. Ostatně, rozdíly mezi jednotlivými verzemi rozhraní Mac OS X můžete porovnat, máme pro vás otisk identického okna, pořízeného v Mac OS X 10.1 a 10.2 Jaguar. Počet šipek u posuvníku je daný aktuálním nastavením systému. Poměrně výrazná je změna u záložek, a tak se může stát, že pokud autor programu nedodržoval doporučení Interface Builderu při tvorbě aplikace, budou některé dialogy vypadat trošku nevzhledně (jako u zobrazeného příkladu). Malá, ale příjemná změna je výraznější grafické oddělení jednotlivých částí menu.

Zdá se, že se zlepšila také podpora češtiny v systému - například již bezproblémově funguje AppleScript, pokud je čeština na prvním místě (a tím aktivní CE skript). Bohužel to však vypadá, že problémy svázané s aplikacemi dalších výrobců zůstávají - například pády instalátorů Vise (používá Adobe). Je také možné, že Apple dovolí vypnout všechny klávesnice kromě té, kterou uživatel chce používat, tedy včetně US v našem případě - zatím funguje možnost vypnutí (zobrazí se pouze česká klávesnice), ovšem systém se někdy přepne na US, aniž by to zobrazil.

Poměrně výraznou změnou nového systému je nový Finder. Kromě toho, že má kovový vzhled, tak jako řada jiných aplikací, obsahuje řadu novinek. Mimochodem, k použití kovového rozhraní se okamžitě rozpoutaly diskuse, že to je příliš náročné na místo na obrazovce. Objevily se také analogie s Mac OS 7 a 8, kdy novější systém obsahoval "Platinum" rozhraní, které umožňovalo mimo jiné i táhnout okna za jejich okraj, nejen za záhlaví.

Důležitou novinkou (vedenou podle Apple větší orientací na uživatele) je levý sloupec s disky a používanými složkami. Ten je vidět v podstatě stále (pokud si ho uživatel neschová), výhodou je, že se disky neztrácí někde daleko vlevo, pokud uživatel používá sloupce. Pokud uživatel otevře složku z odkazů ve sloupci disků (nebo v liště, to stále také funguje, jak je vidět na obrázcích), i když používá sloupce, obsah se otevře jako by se jednalo o "první" úroveň - nelze tedy posuvníkem přejít do nadřazených složek, je nutné se tam dostat jinak (stačí například cmd-šipka nahoru, pak se začnou sloupce chovat tak jak je zvykem).

Obsah sloupce disků mění velikost ikonek podle aktuální potřeby, tak, aby se zobrazilo pokud možno vše. Samozřejmě se zde objevují také výsuvné disky, obrazy disků, iDisk a je tu také nový prohlížeč sítě. Ten by měl fungovat jako dřívější "Connect to server...", tedy zobrazovat podporované servery na síti, ovšem přímo v okně Finderu. Doufejme, že Apple opravdu výrazně zlepšil multithreading Finderu, aby se nekousal tak jako starší verze, zvlášť při práci se sítí.

Součástí okna Finderu je také vyhledávání, tak jako u Jaguara, ovšem je výrazně rychlejší (ostatně jako celý Finder).

Přímo do systému je nyní integrován iDisk - je možné si zapnout jeho synchronizaci se serverem, takže obsah je neustále dostupný přímo na počítači, i když není připojený k síti. Synchronizace probíhá automaticky na pozadí, ovšem nebude to asi nic pro lidi s modemem. Na disku se vytvoří obraz disku, který svou velikostí odpovídá místu, které uživatel má na .Mac vyhrazené.

Kromě toho Finder podporuje visačky - sice jiným způsobem než v Mac OS, obarví se název a ne složka, ale konečně je tato populární funkce zpět. I další funkce OS 8/9 je zpět - přiřazení akcí složkám. Všechny tyto akce jsou dostupné z kontextového menu nebo z nového menu "Actions", které je v záhlaví okna - to by mělo obsahovat v podstatě shodné volby, jako kontextové menu, tedy co všechno se dá s daným objektem provádět.

Mezi další novinky Finderu patří například podpora pro obrazy disku - ty již nyní nepřipojuje aplikace Disk Copy, která zmizela, ale Finder sám. Práce s obrazy disků nyní probíhá v Disk Utility. Z hlediska bezpečnosti je také zajímavé bezpečné mazání koše - kolikrát můžete daná data přemazat, vidíte na obrázku.

Výrazně přepracovanou částí systému, která se přímo odkazuje na logiku Finderu, jsou nové dialogy pro otevírání a ukládání souborů. Ty, které nám doposud nabízel Mac OS X jsou výrazným krokem zpět v porovnání s tím, co uměly dialogy z Mac OS, Panther by měl tyto nářky uživatelů odstranit. Princip je obdobný jako u oken Finderu, vlevo jsou neustále dostupné disky a složky, vytažené do lišty. Bohužel, nic není bez chyby - zdá se, že (minimálně zatím) nejsou dostupné "Favorites", neboli oblíbené složky. Věřme, že to je dané ještě nedokončeným vývojem.

Příště se podíváme na další novinky, jako je Exposé a rychlé přepínání uživatelů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: