Prospívá nám současná tržní ekonomika? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Prospívá nám současná tržní ekonomika?

lukas_snek

19. března 2001, 00.00 | V současné době je trh reklamou natolik deformován, že většina uživatelů přestává mít přehled. A tak často zvítězí horší řešení na úkor pokrokových technologií. Není to škoda?

Poslední dobou se mi stále častěji zdá, že současná "tržní ekonomika" není pro lidstvo tak prospěšná, jak by mohla být a v některých případech by se dalo i říci, že přímo škodí. Nejsem žádný ekonom či jiný odborník a toto je jen můj názor. Tak mě, prosím, nekamenujte.

Proč mám ten pocit? Vždyť zdravé tržní prostředí by mělo oddělit zrno od plev. Jenže na trhu málokdy zvítězí lepší produkt. Proč tyto úvahy píši zde a ne třeba v Hospodářských novinách? Pravě ve výpočetní technice je totiž tento trend velice zřetelný, přestože platí v podstatě kdekoliv. Nechci rozpoutávat dohady, co je v daném případě lepší řešení. V tomto případě to ani není důležité, protože jde spíše o princip. Uvedu několik příkladů:

Microsoft. To je kapitola sama pro sebe. Rozebírat, který systém je v současnosti nejlepší, nemá cenu. Každému vyhovuje něco jiného. Z historického hlediska však snad Windows ani neměla vzniknout. Někdy kolem roku 1994 bylo používáno celkem velké množství platforem. Kromě IBM PC se systémem DOS (Windows 3.x), byl již 10 let používán MacOS, ale také počítače Commodore Amiga či Atari ST. Podle všeho se jednalo ve všech případech o kvalitnější techniku i o vyspělejší operační systémy. Amiga spolu s Atari ST mohly počítačům PC konkurovat i rozšířeností. Navíc se jednalo i o výrazně levnější stroje, než bylo PC. Přesto zvítězilo (nej)horší řešení. Paradoxem pak je, že právě vyšší cena je často vytýkána počítačům Macintosh, přestože jsou srovnatelně drahé jako PC a často i levnější.

U Microsoftu bychom mohli zůstat ještě hodně dlouho. V současné době jde především o MS Office. Kolik procent uživatelů, kteří je používají, je s nimi spokojeno? Přitom existují alternativy, které nabízejí pro většinu lidí srovnatelné možnosti a jsou vesměs zdarma. Přesto MS Office stále na většině platforem s přehledem vedou.

On je vůbec softwarový trh poněkud deformovaný. Chápu, že si zákazník za své peníze nekupuje program, ale pouze licenci na jeho používání. Jenže jaká to je smlouva? Výrobce programu prakticky nikdy za nic neručí. Ani za funkčnost, ani za případně způsobené škody. Zajímalo by mě, kolik lidí by si koupilo například auto, pokud by výrobce neručil za spolehlivost motoru, ani za škody způsobené nefunkčností brzd. Na druhou stranu zákazník musí platit často dost nehorázné ceny. To pak naštve, když měsíc po zakoupeni softwaru třeba za 50 tisíc vyjde upgrade na vyšší verzi a která vyjde na dalších pár desítek tisíc. Neměl by mít registrovaný uživatel například nárok na dva roky upgradu zdarma?

Ale nejde jen o software. Podívejme se na neméně důležitou součást počítačů, procesory. Prakticky ve všech oborech se hodnotí kvalitní produkt podle jeho efektivity. U procesoru to tak není. Nikdo se nepozastaví nad tím, že procesory Pentium či Athlon mají příkon přes 50 W a přitom nabízejí srovnatelný výpočetní výkon, jako G4 s příkonem 12 W. O kvalitě architektury ani nemluvím. Přitom generaci od generace tato spotřeba energie roste. Kam to spěje? A kolik energie takto celosvětově přijde úplně zbytečně vniveč?

Největší problém trhu z tohoto hlediska je síla marketingu. Jestliže má firma kvalitní marketing, není pro ní problém prodat sebehorší výrobek a naopak kvalitní zboží bez dobré reklamy nemá šanci. Kdo z nás nebyl nikdy ovlivněný reklamou? Svou roli pak sehrává i velká setrvačnost trhu, který velice nerad přijímá novoty, byť by to ulehčilo práci a finance. Díky tomu si případný zákazník pod pojmem výpočetní výkon automaticky vybaví frekvenci. A je jedno, jestli jde o procesor G4 či Pentium. Dobře je to vidět na Pentiu 4, kdy byl pro dosažení vyšší frekvence procesor okleštěn oproti návrhu o cache a o druhou jednotku FPU. To vše na úkor výkonu, jen aby se vyhrála válka s konkurencí o nejvyšší frekvenci. Koho zajímá, že skutečný výkon oproti předchozím verzím přitom klesl?

Pentium = šnek

A tak je to skoro se vším. U procesoru není důležitý výkon, ale frekvence; digitální fotoaparáty soutěží o co nejvyšší rozlišení a přitom ostatní parametry zůstávají pozadu (k čemu mi je fotoaparát s 6 miliony bodů, když na dodávanou paměťovou kartu uložím jen dva obrázky v plném rozlišení?); pevné disky se honí za co nejvyšší kapacitou místo za kvalitnějším rozhraním. Přesto, že SCSI je kvalitnější, rychlejší, umožňuje připojit více zařízení a to jak interně, tak externě, je všude především IDE.

Takto bych mohl pokračovat ještě hodně dlouho. Co například současná nejrozšířenější média CD a DVD? Už u disket se zjistilo, že je výhodné mít médium chráněné. Přesto jsou dnes vyráběná média opět nechráněná, přitom by je pouzdro o mnoho nepodražilo a data o velikosti třeba 9 GB by byla lépe chráněná. A co třeba FireWire? Oproti USB 2.0 nabízí prakticky jen samé výhody. A vsaďte se, že USB bude úspěšnější. Stačí maličkost - Intel do čipsetů pro své procesory začlení USB 2 a rozšíření o FireWire bude jen pomocí rozšiřující karty.

A řešení? To je, jak se zdá, zatím v nedohlednu. Ale to neznamená, že se mi to musí líbit. Kdyby se čas, energie a finanční prostředky věnované protlačení a vývoji méně kvalitních technologií přesunuly na ty perspektivní, kde bychom už mohli být? Ale třeba lidé časem přijdou na to, že je lepší spolupracovat, než mezi sebou soupeřit…

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Rád bych souhlasil, ale...

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 19.03.2001, 10:39
Odpovědí: 0

Opravdu. Nelíbí se mi, že nemůžu psát texty v AmiPro, nová verze PageMakeru je v nedohlednu, většina programů má debilní ovládání, které nebere ohled na uživatele. "Staré" komponenty do počítačů nemají "nové" ovladače...

Ale zkuste přemýšlet, proč PC zvítězilo. Nebylo to jenom kvůli ceně, ale zejména kvůli licenčně nechráněným částem - bios, architektura. Proto je bylo možné kopírovat, proto je mohli vyrábět i jiní výrobci, proto si zákazník mohl vybrat. Naproti tomu Amiga, Atari nebo Mac byly uzavřené systémy - jeden výrobce = menší možnost volby.

Potom je tady mýtus, že reklama podporuje špatné výrobky. Jedna věc je reklama na sušenky, které jsou téměř všechny stejné a po reklamě na jeden druh se dočasně zvýší prodej. Druhá věc je reklama na zboží dlouhodobé spotřeby, kde výrobce reklamou dává na vědomí, že je dostatečně silný, aby se mohl o zákazníky postarat. Jenom špatný výrobce nedělá žádnou reklamu, má ošklivý design (naši výrobci), ale má funkčně výborné produkty.

Článek na mě dělá dojem, že je z pera nějakého extrémisty. Kdybych autora neznal z vyprávění Filipa Blažka, možná bych použil i silnější slova.

Demokracie není nejlepší forma vlády, ale je nejlepší mezi nejhoršími. Tržní ekonomika není nejlepší ekonomická teorie, ale lepší neznám a horších známe dostatek.

catt

Odpovědět na příspěvek

RE: Rád bych souhlasil, ale...

Autor: Bertik Muž

Založeno: 19.03.2001, 14:32

Chtel bych se zeptat, kde berete podklady pro tvrzeni: "... výrobce reklamou dává na vědomí, že je dostatečně silný, aby se mohl o zákazníky postarat. Jenom špatný výrobce nedělá žádnou reklamu, má ošklivý design (naši výrobci), ale má funkčně výborné produkty."? Mam za sebou nejake to "marketingovo/managements
ke" vzdelani a proto muzu s plnou odpovednosti rici, ze to, co jste napsal je ve vetsine pripadu nesmysl. A pokud bychom byli puntickari, tak ne vzdy vetsi kapitalove zazemi znamena vetsi komfort pro zakaznika. B.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rád bych souhlasil, ale...

Autor: Pantokrator Muž

Založeno: 20.03.2001, 10:24

...už se o vás někdy postaral Microsoft? Volal jste někdy na jejich linku podpory, když něco nešlo jak mělo? Odkážou vás na prodejce HW - mnohdy toho, kdo vám doporučil zavolat M$...
A reklamoval jste někdy nějakou vadu boardu (na více kusech!) třeba u Autocontu? To jsou zážitky na zbytek života. To je právě ten průser, je-li výrobce příliš silný a o svou skývu chleba už nebojuje. Pokud chce člověk opravdu pracovat a ne se v něčem furt vrtat, uzavřený systém mu NEVADÍ, naopak. Když si chce hrát (doma), pořídí si levnou skládačku, na to je o.k.

Odpovědět na příspěvek

znova??!!

Autor: kacena Muž

Založeno: 20.03.2001, 09:59
Odpovědí: 0

sledujem moc rada tento server, ale preco ZNOVA clanok o tom istom??!! mozno z trocha ineho pohladu, ale oproti predoslym clankom nepriniesol ziadnu novu myslienku, len som si po 156ty krat precitala, ze ANO, naozaj su macy to najlepsie na svete....

Odpovědět na příspěvek

RE: znova??!!

Autor: claire Muž

Založeno: 20.03.2001, 16:34

;) ... urcite nejsou, jsou jenom 'jine' ...

Odpovědět na příspěvek

RE: znova??!!

Autor: vecny rejpalek Muž

Založeno: 20.03.2001, 20:05

Mam dojem, ze autor se snazil psat o trosku necem jinem, nez jenom o tom, ze Macy jsou proste lepsi. Ale hlubsi zamysleni asi dneska lidi nezajimaji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: znova??!!

Autor: PowerBoss Muž

Založeno: 28.03.2001, 20:46

Presne. Absolutne presne.UTOB

Odpovědět na příspěvek

Komentar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 20.03.2001, 22:53
Odpovědí: 0

Ja nevim, ale asi jsem to nepsal dost srozumitelne. Jak spravne uhadl Vecny Rejpalek, bylo to o necem jinem nez o vztahu Mac/PC. Psal jsem o nich, protoze jsme na serveru s urcitym zamerenim, ale stejne dobre to mohlo byt o autech ci jinem zbozi. Asi to bylo moc narocne tema, priste tedy radeji neco lehciho ;-))
Jen bych mel malickou poznamku k tomu extremismu - od kdy je clovek extremista? Treba ekologicky. Kdyz doma tridi odpad, aby co nejmene zatezoval prirodu, nebo az kdyz se privazuje na ropne plosiny? Kde je ta hranice? Nebo je extremista kazdy, kdo ma trosku jiny nazor? V kazdem pripade souhlasim s tim, ze v soucasnosti je trzni ekonomika to nejlepsi, co zname a napriklad minuly system bych ji nevymenil ani za nic. Ale opet opakuji, ze kvuli tomu se mi nemusi libit. Je mi moc lito vsech tech dobrych veci, ktere diky tomuto systemu zanikly.

Odpovědět na příspěvek

RE: Komentar

Autor: kacena Muž

Založeno: 21.03.2001, 09:56

tak este raz. jaaaj! tak za prve - nepovedala som, ze s niecim nesuhlasim, ale ze som si to uz parkrat precitala, bolo to uz viackrat rozoberane aj v diskusiach, mozno z trocha ineho pohladu, ale dal sa z toho uplne presne vycitat obsah tohoto clanku.
inak som strasny fanda macu, bohuzial som znova stvrdla v praci pri pecku, tak si jablcka chodim obzerat len do vykladov :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Komentar

Autor: claire Muž

Založeno: 21.03.2001, 17:12

ony v tom vykladu kolikrat vypadaji maky lepe nez na pracovnim stole (stejne tak funkcnost) ... nedam na ne sice dopustit, ale jednoho se prave ted velice rad zbavuju ... holt ceska lokalizace je totalne dysfunkcni a pokud panove z CDS jeste dnes predinstaluji na PowerBooka MS IE 4 - kdyz 'par z nas vi o 5' - tak to uz jsem mel chut jit nekomu dat do huby (pritom na stejnem stroji byl Outlook Express 5) ... myslim, ze spoustu lidi ceska lokalizace a uroven sluzeb v nekterych prodejnach a servisech zakaznika muze odradit ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Komentar

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 17.04.2001, 11:56

1. extrémismus: taky se snažím třidit odpad, i když je to v současné společnosti téměř zbytečné, protože do vytříděného kontejneru stejně nějaké hovado hodí něco, co tam nepatří, takže je to naprosto zbytečné: musí se to znovu protřídit.
rozlišujte ekologii a ekologismus. pokud napíšu, že nás spasí solární články, jsem padlý na hlavu. tvrzení že jaderná energetika má horší dopad než tepelná je vyloženě nezodpovědné. tvrzení o šetření energií opravdu sedí od státu, který má 80% obyvatel ČR, ale 120% spotřebu.
etrémista se přivazuje k jaderné elektrárně. extrémista si kupuje lidi, kteří za něj budou stávkovat.
2. nevítězí vždy lepší, ale vítěz musí mít alespoň nějaké dobré stránky, aby zvítězil. nefunkční výrobek můžete podpořit reklamou, ale lidé to stejně nakonec odhalí a firma zkrachuje.
3. v současném prostředí není těžké něco vyrobit, ale prodat. firmy většinou nejprve zjistí, co žádá trh, potom to nechají vytvořit a nakonec to někdo vyrobí.
je pravda, že jobs je zřejmě alespoň částečný vizionář. v pc světě není problém vyrobit průhledný počítač s geniální architekturou, ale je důležité přesvědčit vedení firmy (kterékoli), že to trh přijme, bude to chtít a vydělá se na tom.
catt

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Komentar

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 17.04.2001, 13:15

No, vypada to, ze tedy extremista nejsem ;-)

K tem produktum - na kazdem najdete alespon neco dobreho. Otazka je, jestli produkt s vice dobrymi vlastnostmi a mene chybami na tom bude vzdy lepe. A to tezko - zde ma prave rozhodujici slovo sila reklamy, ale nejen ta.
K tem nefunkcnim vyrobkum - co treba Entourage? Nevim, jestli tento produkt znate, ale podle meho presne do teto kategorie spada. Presto se nad tim nikdo nepozastavuje a ma radu priznivcu. A ze by kvuli nemu Microsoft krachoval, to asi ne ;-)))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: