Přibývá zdrojů knih pro iPad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Přibývá zdrojů knih pro iPad

24. března 2010, 00.00 | Amazon představil aplikaci Kindle pro iPad, svou softwarovou čtečku chystá také Barnes & Noble, vývoj však ztěžují požadavky Applu na utajení. A Applu se podařilo uzavřít smlouvu s Perseus Books Group, což pro iPad zajišťuje knihy mnoha nezávislých nakladatelství, možná to však vyvolá konflikty s Amazonem.

Při lednovém představení iPadu kladl Steve Jobs poměrně značný důraz na využití tohoto přístroje jako čtečky elektronických knih. Sice stále přetrvávají jisté pochybnosti o vhodnosti použité zobrazovací technologie k tomuto účelu, ale nejnovější vývoj ukazuje, že uživatelé iPadu rozhodně nebudou mít nouzi o dostatek čtiva:

Amazon předvedl aplikaci Kindle pro iPad

Známé knihkupectví Amazon nabízí hardwarovou čtečku Kindle, s níž bude iPad soupeřit, Amazon ovšem chce především prodávat knihy, a proto zároveň dodává softwarovou aplikaci Kindle pro řadu dalších platforem, včetně těch potenciálně konkurujících jeho hardwaru. Minulý týden vydal beta verzi softwarové čtečky Kindle for Mac a nyní představil tuto aplikaci též pro iPad.

Předvedl ji reportérům deníku New York Times a na svém webu spustil stránku představující „aplikace Kindle pro tabletové počítače včetně iPadu“, zjevně tedy počítá s uplatněním i na dalších přístrojích tohoto typu, slibuje tam, že tabletové počítače včetně iPadu s pomocí bezplatné aplikace Amazonu získají přístup k více než 450 000 knih platformy Kindle.

Také Kindle pro tablety bude podporovat technologii Whispersync automaticky synchronizující naposledy čtenou stránku, záložky, poznámky a zvýraznění na čtečkách Kindle a zařízeních s nimi kompatibilních, včetně PC, Maců, iPhonu a přístrojů BlackBerry.

Čtečky Kindle pro tablety mají být přizpůsobeny pro jednotlivé přístroje, Amazon tvrdí, že vyvinul nové uživatelské rozhraní pro tablety, jež přinese nové čtenářské zážitky. Bude možné upravovat barvu pozadí a velikost písma a měnit jas displeje.

A podobně jako aplikace iBooks nabízená pro iPad Applem bude Kindle pro tablety pomocí animace napodobovat obracení stránek, právě to Amazon předvedl reportérům New York Times, kteří viděli, jak lze pomalu listovat prsty. Zároveň však Amazon slibuje základní čtecí režim, jenž animaci vypne, což zejména při delším čtení mnozí uživatelé jistě uvítají.

Kindle pro iPad navíc předkládá dva nové způsoby prohlížení všech právě dostupných elektronických knih, jeden z nich spočívá v tom, že se velké náhledy obálek knih zobrazují na pozadí se siluetou čtenáře sedícího pod stromem, přičemž toto pozadí se mění podle denní doby.

Na své čtečce pro iPad usilovně pracuje též Barnes & Noble

Další významné knihkupectví Barnes & Noble už dříve oznámilo, že připravuje svou softwarovou čtečku pro iPad (ačkoli dodává i vlastní hardwarovou čtečku Nook), New York Times ve stejném článku přináší některé podrobnosti z vývoje této aplikace.

Již v pondělí jsme informovali, že Apple silně omezuje přístup vývojářů k fyzickým iPadům a vyžaduje nesmírně přísná bezpečnostní opatření, řada vývojových týmů tak musí pracovat pouze se softwarovým emulátorem. A to platí také pro vývojáře Amazonu a Barnes & Noble.

Konkrétně v Barnes & Noble od ledna pracuje v New Yorku tým 14 vývojářů v místnosti bez oken na přepracování stávající čtečky pro iPhone do verze pro iPad, vývoj probíhá na Macích s emulátory, též oni chtějí zajistit listování prsty a možnost zobrazování obsahu v různých barvách a s více písmy.

Protože však Amazon a Barnes & Noble nedostali k testování skutečný iPad, nebudou jejich softwarové čtečky dostupné už v době zahájení prodeje iPadu (od 3. dubna), v App Store se objeví až později, protože obě firmy hodlají své aplikace nejprve prověřit na fyzickém přístroji.

Tajnůstkářství Applu ztěžuje vývojářům aplikací iPadu život

Apple byl očividně hodně vybíravý v tom, kdo dostane iPad k testování, ví se, že kupříkladu Wall Street Journal testovací kus obdržel, ale musel ho držet doslova „pod zámkem“.

Apple sice už začal přijímat aplikace pro iPad ke schválení pro obchod App Store, ovšem ti, kdo zůstali odkázaní na emulátor, nyní čelí dilematu. Mohou zaslat aplikace prověřené pouze v emulátoru, tím však riskují, že něco přehlédli a na skutečném iPadu bude mít aplikace nějakou zásadní vadu, mnozí proto hodlají raději počkat, dokud nebude iPad dostupný na trhu, zároveň tím ale přijdou o výhodu být mezi prvními dostupnými aplikacemi pro iPad.

New York Times cituje několik softwarových firem, jež se rozhodly uvedení svých aplikací raději odložit, avšak současně uvádí, že Wall Street Journal, New York Times, NPR a časopis Time své aplikace nabídnou již při zahájení prodeje iPadu (někteří z nich ovšem prototypy iPadu dostali, ostatně se vesměs jedná o noviny a časopisy, s nimiž má Apple velmi dobré vztahy a se kterými Steve Jobs údajně jednal už v dobách, kdy tablet Applu byl nepotvrzeným mýtem).

Zdá se tedy, že Apple sice konkurenčním knihkupectvím vstup na iPad nijak neusnadňuje, přesto je tam zjevně hodlá pustit. Mimochodem, aplikace iBooks Applu (zajišťující čtení elektronických knih a jejich nákup z firemního obchodu iBookstore) zřejmě nebude dodávána přímo s iPadem, ale bude se také (zdarma) stahovat z App Store.

Právě to vysvětluje, proč jsou dovoleny čtečky konkurentů, kdyby byla aplikace iBooks součástí základní výbavy, mohl by Apple uplatnit jejich zákaz kvůli tomu, že duplikují základní funkce přístroje. Není ale pravděpodobné, že by k něčemu takovému opravdu sáhl, protože tím by si jistě koledoval o nařčení z monopolních praktik.

Apple dosáhl dohody s Perseus Books Group

Apple se ovšem pochopitelně snaží, aby jeho vlastní knižní obchod iBookstore nabízel co nejvíce titulů, už v lednu oznámil uzavření dohod s pěti z šesti největších amerických nakladatelství a v pondělí potvrdil, že dosáhl dohody také s Perseus Books Group.

Toto nezávislé nakladatelství totiž distribuuje též díla 330 dalších malých nakladatelství (patří k nim například Harvard Business School Press) a všechny tyto knihy, jak odborné, tak beletrie, by měly být dostupné na iPadu již v době zahájení jeho prodeje (jako tituly v nabídce obchodu iBookstore).

Tato dohoda znamená pro Apple první malé vítězství v rámci soupeření s Amazonem o (americký) trh elektronických knih. V současnosti Amazon ovládá 90 procent tohoto trhu a údajně činí nátlak na ty nakladatele, kteří se s Applem ještě nedohodli, aby to nedělali.

Nakladatelé ovšem vstup Applu na trh elektronických knih uvítali, protože doufají, že jim pomůže ke zvýšení cen. Zatímco Amazon si koncové ceny určuje sám (bestsellery a novinky obvykle prodává za 9,99 USD, což nakladatelé považují za neúnosně nízké) a nakladatelům platí velkoobchodní ceny, Apple nechává stanovení cen na nakladatelích a vystupuje jen jako prostředník, který si vezme 30 procent z koncové ceny (obchodní pravidla pro iBookstore jsou stejná jako pro aplikace na App Store).

Předpokládá se, že cena většiny knižních novinek se v obchodu Applu bude pohybovat mezi 12,99 a 14,99 USD.

Zároveň však Apple prohlásil, že nedovolí, aby ostatní prodejci nabízeli knihy dostupné v iBookstore za nižší cenu, proto se některá větší nakladatelství snaží s Amazonem vyjednat nové cenové podmínky, jež by to splňovaly, zástupce Persea údajně již odletěl na jednání s Amazonem. Ten by přirozeně nerad přišel o výhodu nízkých cen, nakladatelé samozřejmě naopak chtějí dorovnání cen na výši v iBookstore.

Rýsuje se tak nový konflikt, Amazon zatím vyšší ceny odsouhlasil pouze pro knihy nakladatelství Macmillan a s dalšími čtyřmi z pěti největších nadále jedná, stejně jako s menšími nezávislými nakladatelstvími.

Ta se obávají, že když se dohodnou s Applem, mohl by Amazon přestat prodávat jejich tituly (v době jednání s Macmillanem to na chvíli s jeho knihami udělal), na druhé straně si však své podmínky klade též Apple.

Slibně se rozvíjející trh elektronických knih v USA tak zřejmě čeká značně bouřlivý vývoj, v němž Apple nepochybně bude hrát významnou roli, zatím je však téměř nemožné odhadnout, jaké bude jeho další směřování (ostatně už za několik měsíců mohou na trh přijít nové zobrazovací technologie, dosud ovšem pouze slibované, které vše opět úplně změní).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: