Předběžná zpráva o novinkách představených na mediální akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o novinkách představených na mediální akci Applu

2. září 2010, 00.00 | V San Franciscu se objevily iOS 4.1 a 4.2, iTunes 10, nové iPody shuffle, nano a touch a také zcela přepracovaná nová verze Apple TV.

Včera se v San Franciscu konala očekávaná mediální akce Applu, na níž byly představeny nové iPody a další novinky. Podrobnou zprávu z akce přineseme zítra, zde pouze stručně zmíníme, co se včera objevilo.

Přehledný soupis dění na akci nabízí MacRumors, obšírnější zprávu z akce poskytuje Macworld. MacRumors navíc přináší pár zajímavých dodatků. A teď už se podívejme, co Steve Jobs včera vlastně předvedl:

Novinky související s iOS

Zařízení s iOS se prodalo již 120 milionů a roste též App Store, počet stažení aplikací dosáhl 6,5 miliardy, celkový počet aplikací činí více než 250 000, z toho 25 000 pro iPad.

iOS 4.1

Včera byl představen iOS 4.1, který opravuje chyby verze 4.0 (potíže s distančním čidlem, s Bluetooth připojením a s výkonem na iPhonu 3G). Úplnou novinku tvoří doplnění podpory HDR fotografií, půjde ukládat jak HDR, tak normální snímky.

Součástí iOS 4.1 bude sociální herní síť Game Center usnadňující tvorbu a provozování her více hráčů, přístup k ní bude obstarávat samostatná aplikace a vývojářům se pro jejich vlastní aplikace nabízejí příslušná API rozhraní. Pochopitelně už vznikly první hry využívající Game Center.

Mimoto iOS 4.1 ještě umožňuje přenos HD videa přes WiFi a vypůjčování televizních pořadů z iTunes Store. Ostrá verze iOS 4.1 bude vydána příští týden pro iPhone a iPod touch.

iOS 4.2

A dále Jobs předvedl předběžnou verzi iOS 4.2, jež přinese prvky iOS 4 na iPad – například multitasking, složky aplikací, síť Game Center a HDR fotografie. Navíc přidá podporu bezdrátového tisku a funkci AirPlay, dříve známou jako AirTunes, jež dovolí streaming zvuku, videa a fotografií z přístrojů s iOS.

Uvedení iOS 4.2 se plánuje na listopad a bude dostupný pro iPad, iPhone a iPod touch, konečně tak dojde k opětovnému sjednocení iOS.

iTunes 10

Představena byla rovněž nová verze mediálního softwaru iTunes. iTunes 10 dostaly novou ikonu, jež už neobsahuje CD, protože prodej stahované hudby překonal prodej fyzických nosičů (z iTunes Store již bylo staženo 11,7 miliardy skladeb).

iTunes 10 nabízejí nové „hybridní“ zobrazení, alba obsahující alespoň pět skladeb zobrazí vedle obsažených skladeb také obálku alba. Nové iTunes však především doplňují sociální funkce, funkce Ping umožňuje sledovat oblíbené umělce a přátele, zjišťovat, co poslouchají a o čem mluví. Ping se nabízí v iTunes na osobních počítačích a též v přístrojích s iOS, v aplikaci pro přístup k iTunes Store přibylo nové tlačítko.

Dále iTunes 10 nově doplňují vypůjčování televizních pořadů, streaming funkcí AirPlay a vylepšenou synchronizaci, popis jejich hlavních novinek najdete zde. Nová verze iTunes pro Mac OS X a Windows je již dostupná ke stažení na webu Applu.

Nové iPody

iPodů se prodalo už 275 milionů, každý rok přicházejí nové modely, letos však prý došlo k největším změnám. Všechny nově představené iPody se dají už teď předběžně objednávat, ale jejich prodej začne až příští týden.

iPod shuffle

První na řadu přišel iPod shuffle, který nyní má čtvercový tvar a nabízí jak hlasové ovládání VoiceOver loňského modelu, tak také ovládací tlačítka, mimoto má sponu pro zavěšení. Podporuje přehrávací seznamy (playlisty), vydrží hrát 16 hodin a používá 2 GB flash paměti (viz jeho technické specifikace). Apple ho bude prodávat v pěti různých barvách za 49 USD.

iPod nano

Nový iPod nano je opravdu též skoro čtvercový, zmenšily se jeho velikost i hmotnost. Používá 1,54“ dotykovou obrazovku, zároveň ale podporuje i hlasové ovládání VoiceOver, hlasitost lze regulovat fyzickými tlačítky. Dále obsahuje FM rádio a podporuje krokoměr a Nike+.

Přináší uživatelské rozhraní ve stylu iOS se čtyřmi ikonami na obrazovce, lze mít více domovských obrazovek ovládaných gesty. Oproti loňskému modelu však letošní iPod nano postrádá videokameru a dokonce ani neumí přehrávat video, dá se použít jenom pro zvuk a fotografie (jak plyne z jeho technických specifikací).

Nový iPod nano, schopný hrát až 24 hodin, se nabízí v sedmi barvách, verze s 8 GB paměti bude stát 149 USD, verze s 16 GB pak 179 USD.

iPod touch

Nový iPod touch podle očekávání převzal řadu prvků iPhonu 4, získal displej Retina, čip A4, gyroskop a přední a zadní fotoaparát. Zadní fotoaparát umí nahrávat HD video (v rozlišení 720p), přední (s VGA rozlišením) podporuje videohovory FaceTime. Avšak statické rozlišení zadního fotoaparátu činí pouze 960 x 720. (Další podrobnosti opět najdete v popisu technických specifikací.)

Přístroj používá iOS 4.1, lze na něm provozovat střihovou aplikaci iMovie a videohovory FaceTime se mohou vést mezi novými iPody touch a iPhony 4.

iPod touch čtvrté generace se bude dodávat ve třech modelech lišících se kapacitou flash paměti, 8GB model přijde na 229 USD, 32GB na 299 USD a 64GB verze bude stát 399 USD.

iPod classic

O iPodu classic sice na akci nepadlo ani slovo, ale webový obchod Applu ho nadále nabízí za stejnou cenu a jeho vlastnosti se nijak nezměnily. Očividně tak zůstal v nabídce pro ty, kdo chtějí přehrávač s opravdu velkou pamětí.

Nová Apple TV

A opravdu byla představena též nová verze Apple TV, jejíž velikost se zmenšila na čtvrtinu a má teď černou barvu.

Je vybavena HDMI výstupem, optickým zvukovým výstupem, 10/100BASE-T Ethernetem a servisním Micro-USB portem, spolu s ní se dodává hliníkové dálkové ovládání Apple Remote. (S aplikací Remote se však může v její luxusní dálkové ovládání změnit iPhone či iPod touch). A samozřejmě nová Apple TV nadále podporuje WiFi připojení 802.11n.

Získávání obsahu bylo maximálně zjednodušeno, veškerý obsah pro novou Apple TV se půjčuje, nikoli nakupuje, není tedy důvod ho ukládat, proto narozdíl od předchozí verze nemá zařízení žádné datové úložiště. Už také není třeba obsah synchronizovat, veškerá mediální data lze teď přehrávat pomocí bezdrátového streamingu.

Streaming obsahu do Apple TV je možný z Maců a PC, ale též z webových služeb, nová Apple TV podporuje videopůjčovnu Netflix a samozřejmě také YouTube (včetně HD obsahu), zobrazovat lze rovněž fotografie ze služby Flickr a pochopitelně i videa a fotografie z MobileMe. A prostřednictvím funkce AirPlay bude možný streaming do Apple TV z přístrojů s iOS 4.2.

Premiérové HD filmy z iTunes Store bude možné si vypůjčovat za 4,99 USD (starší filmy vyjdou levněji) a televizní pořady v HD rozlišení si půjde půjčovat za 0, 99 USD (budou bez reklam), Applu se už podařilo dohodnout s televizemi ABC a Fox, s ostatními dále jedná. (HD rozlišením ovšem Apple nadále myslí rozlišení 720p, vyšší rozlišení nová Apple TV ani nepodporuje.)

Uživatelské rozhraní nové Apple TV se dost podobá tomu předchozímu, ale bylo dále zjednodušeno. Jobs to sice neřekl, avšak vzhledem k tomu, že podle technických specifikací obsahuje čip A4, jasně musí používat iOS. (Nedovoluje však používání aplikací z App Store.)

Nová Apple TV bude stát jen 99 USD, už se dá předběžně objednávat, avšak do fyzického prodeje se dostane až za 4 týdny.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

škoda, že nás tak opomíjejí...

Autor: Valda Muž

Založeno: 02.09.2010, 10:46
Odpovědí: 0

Kamarádi, Ping je na tom stejně jako Apple TV. Tedy jen pro Amíky.
Před chvílí jsem si chtěl vyzkoušet nový hudební ping pong a zjistil jsem, že Ping a české ID se nemají rádi... V nabídce Itunes přihlášených k českému Storu se nabídka Ping ani nezobrazí.
Mám i US ID a tam je vše OK.

Odpovědět na příspěvek

RE: škoda, že nás tak opomíjejí...

Autor: BossCan Muž

Založeno: 02.09.2010, 15:21

Ping na iPhone s 4.1GM a U.S. účtem vypadá takto:

http://dl.dropb
ox.com/u/7755459/ping.jpg

Odpovědět na příspěvek

4.1 kdy ?

Autor: MaG Muž

Založeno: 02.09.2010, 11:25
Odpovědí: 0

Nejak jsem to ze Stevova projevu nevycetl, ale kdy ze ma byt dostupny 4.1 ? Mel jsem za to, ze to bude spolu s vydanim iTunes 10, ale ty mi zadny novy FW pro me 3GS nenabizeji :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: 4.1 kdy ?

Autor: Valda Muž

Založeno: 02.09.2010, 11:31

příští týden

Odpovědět na příspěvek

iTunes 10

Autor: BossCan Muž

Založeno: 02.09.2010, 15:28
Odpovědí: 0

Dnes máme možnost instalovat skvělý program iTunes 10, tak jak včera Steve Jobs slíbil.
Málokdo však již vede v patrnosti, kdy byla první verze iTunes a že už je to 10 let. Udělal jsem pár screenshotů na tomto původním přehrávači, který mi celých 10 let funguje na starým Cube s devítkou systémem. Vše šlape včetně internetových rádií bez jakéhokoliv zásahu či údržby. Prostě Apple!

http://dl.dropb
ox.com/u/7755459/iTunes_1
.pdf

Odpovědět na příspěvek

RE: iTunes 10

Autor: Krtek Muž

Založeno: 02.09.2010, 15:39

Moc hezký. Já rád používal iTunes 4 na PC a pak snad 6ku na Macku (páč 4ku už jsem v tý době nesehnal). pořád budu tvrdit zlůatý starý verze. Hezkej, přehlednej přehrávač MP3ek. Bohužel s koupí iKravin sem musel upgradovat na 8ku a pak 9ku a už nemam iTunes rád. Je v tom spooousta balastu (co maj co pdfka dělat v přehrávači MP3ek ? Stejně jako filmy v tom nemaj co dělat atd). Prostě na kompy kde nepoužívam iKraviny budu dál nahrávat svoje oblíbený starý verze bez balastu kterym to akorát mrvěj.

Odpovědět na příspěvek

RE: iTunes 10

Autor: Perry Muž

Založeno: 02.09.2010, 16:11

První verze byla ještě dřív. Jen pro pořádek. Apple koupil hotový software i s vývojářem. A první verze byla vlastně jen převlečená do Applovského kabátu.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

příští týden


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: