Předběžná zpráva o akci Applu k Macům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o akci Applu k Macům

21. října 2010, 00.00 | Steve Jobs včera uvedl mediální balík iLife 11 a beta verzi aplikace FaceTime for Mac a předvedl některé vlastnosti chystaného Mac OS X Lion, zároveň oznámil brzké spuštění obchodu Mac App Store. A nakonec představil také nové MacBooky Air přejímající některé vlastnosti iPadu.

Minulý týden Apple rozeslal pozvánku na akci týkající se Maců, jež včera skutečně proběhla v jeho cupertinském areálu. Přirozeně se vyrojila řada pověstí, co by se tam mělo objevit a již teď můžeme prozradit, že se všechny v podstatě naplnily.

V tomto článku předkládáme stručný předběžný popis hlavních vlastností uvedených novinek (bez dalšího hodnocení), podrobnou reportáž přineseme v následujících dnech.

Textový zápis z akce nabízí například Macworld, ten přináší též shrnutí představených novinek, s odkazy na jejich podrobnější popisy. Apple už také poskytuje videozáznam z akce (pouze streaming).

Z iOS zpět na Mac OS X

Většina novinek se týkala softwaru, nový hardware přišel až nakonec. Akce se konala pod heslem „Back to the Mac“ („Zpátky na Mac“), ukázalo se, že Apple jím chce vyjádřit snahu vrátit zpět na Macy novinky, jež zavedl pod iOS (který byl odvozen právě z Mac OS X).

iLife ’11

Nejprve Steve Jobs představil aktualizovaný mediální balík iLife ’11. Podrobněji popsal novinky jeho tří hlavních aplikací, programů iPhoto ’11, iMovie ’11 a GarageBand ’11.

Nové iPhoto přidává celoobrazovkové režimy po způsobu iPadu, usnadňuje sdílení fotografií na Facebooku a elektronickou poštou, přináší nové obrazové prezentace a vylepšuje práci s fotoknihami.

iMovie ’11 nabízí zcela přepracovaný střih zvuku, nové „jednokrokové efekty“ ihned vytvářející nové videokompozice, funkci vyhledávání tváří ve filmech, přípravu filmových upoutávek a nové motivy.

GarageBand ’11 doplňuje nové nástroje pro nahrávání a pro práci s hudebními nástroji (kupříkladu funkce Flex Time a Groove Matching), možnost kontrolovat si své vlastní hraní, další kytarové zesilovače a efekty a nové výukové lekce.

Součástí balíku nadále zůstávají též aplikace iWeb a iDVD, ale není jasné, zda a jak se změnily, Jobs se o nich na akci vůbec nezmínil. iLife ’11 se už začal prodávat za obvyklých 49 USD.

FaceTime for Mac

Další novinkou bylo uvedení FaceTime for Mac. To je softwarová aplikace, jež umožňuje videohovory mezi Macy (s patřičným vybavením), iPhony 4 a iPody touch čtvrté generace přes WiFi připojení, funguje to stejně snadno jako pod iOS, nabízí se i celoobrazovkový režim. FaceTime for Mac si již teď lze stáhnout jako beta verzi.

Mac OS X Lion

Následovalo očekávané předvedení předběžné verze Mac OS X Lion. Ten spojí rysy a prvky uživatelského rozhraní iPadu s Mac OS X.

Bude samozřejmě podporovat multi-touch ovládání, avšak nikoli prostřednictvím obrazovek, ale trackpadů (Apple došel k závěru, že dotykové ovládání dobře funguje jenom na horizontálních zařízeních).

Dále přinese celoobrazovkové aplikace ve stylu iPadu a prvek Launchpad pro spouštění všech aplikací nainstalovaných na daném Macu. Podobá se Springboardu iOS, nabízí vícenásobné stránky, umožňuje uspořádávání ikon aplikací a tvorbu složek aplikací.

Nová funkce Mission Control rozšiřuje možnosti Exposé, dovoluje prohlížet si běžící celoobrazovkové aplikace, dok a pracovní plochu. Rovněž jí lze zobrazovat otevřená okna seskupená podle aplikací, Dashboard a dokonce i další virtuální pracovní plochy Spaces.

Mac Apple Store bude už pro Snow Leoparda

A po vzoru iOS vznikne také internetový obchod Mac App Store pro snadné stahování a nakupování aplikací Mac OS X, narozdíl od iOS však Mac OS X Lion bude stále dovolovat i jiné způsoby distribuce aplikací.

Mac OS X Lion bude dostupný někdy během léta 2011, avšak Mac App Store se Apple rozhodl zprovoznit již pro Snow Leoparda, má začít fungovat do 90 dní.

Nové MacBooky Air

A nakonec přece jenom přišel na řadu též nový hardware, očekávání se splnila, Apple skutečně představil nové MacBooky Air. V podstatě se potvrdily jak informace, jež přinesl Cult of Mac, tak předchozí pověsti.

Nové MacBooky Air nemají pevné disky, nahradila je flash paměť, stejně jako u iPadu s čipy osazenými přímo na základní desku, aby se uspořil prostor (proti klasickým SSD diskům to zabírá o 90 procent méně místa).

A opravdu existují dvě velikosti displeje, nabízejí se jak 11,6“, tak 13,3“ modely (menší obrazovka má rozlišení 1 366 x 768, zatímco ta větší 1 440 x 900). Nová hliníková „unibody“ pouzdra jsou ještě tenčí (od 0,3 do 1,7 centimetru) a snížila se i hmotnost, nové 11,6“ MacBooky Air váží jen 1,06 kg, 13,3“ modely pak 1,32 kg.

Všechny letošní MacBooky Air nesou klávesnici plné velikosti a stejný „skleněný“ multi-touch trackpad jako ostatní notebooky Applu a jako procesory nadále slouží čipy Core 2 Duo, spolupracující s čipovou sadou MCP89, tedy s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M.

Nové MacBooky Air mají dva porty USB 2.0 a Mini DisplayPort, větší 13,3“ modely navíc nabízejí zásuvku SD karet. A narozdíl od svých předchůdců letošní modely nasadily stereofonní reproduktory. Optická mechanika samozřejmě chybí, lze však připojit externí mechaniku SuperDrive (prodává se samostatně). A všechny nesou také kameru, nově pojmenovanou FaceTime (aby se zdůraznila možnost vedení videohovorů).

Výrazně se zvětšily baterie, díky čemuž 11,6“ modely dosahují udávané výdrže 5 hodin na jedno nabití a 13,3“ verze dokonce 7 hodin. Především se však ohromně prodloužila doba, po níž dokážou tyto počítače vydržet v pohotovosti, podle Applu plných 30 dní. A díky nasazení flash paměti by mělo být spouštění a zejména probouzení ze spánku velice rychlé, v tom se nové MacBooky Air opravdu dost podobají iPadu.

Nabízené konfigurace

Apple připravil 4 základní modely nových MacBooků Air. Oba 11,6“ modely mají 1,4GHz procesor Core 2 Duo a jsou osazeny 64, nebo 128 GB flash paměti. Ta se nedá dál rozšiřovat, zato RAM ano, standardně mají všechny nové MacBooky Air 2 GB RAM, ale lze ji zvětšit na 4 GB (podle některých následných zpráv to však jde udělat jen při objednání stroje). Model se 128 GB flash paměti se mimoto dá volitelně osadit 1,6GHz procesorem.

Také 13,3“ MacBooky Air se dodávají ve dvou základních modelech lišících se kapacitou flash paměti, nesou jí 128 a 256 GB. Používají 1,86GHz procesor, vyšší model je možné volitelně vybavit 2,13GHz procesorem. Srovnání technických specifikací všech těchto čtyř modelů najdete zde.

Pro nové MacBooky Air navíc Apple nasadil poměrně nízké ceny, 64GB 11,6“ model v USA dostanete za 999 USD, vyšší 11,6 verze přijde na 1 199 USD. Rozměrnější 13,3“ MacBook Air se 128 GB stojí 1 299 USD a nejvyšší model s 256 GB 1 599 USD. V zemích, kde má Apple přímé zastoupení, se již tyto stroje začaly prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: