Předběžná zpráva o akci Applu k Macům - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Předběžná zpráva o akci Applu k Macům

21. října 2010, 00.00 | Steve Jobs včera uvedl mediální balík iLife 11 a beta verzi aplikace FaceTime for Mac a předvedl některé vlastnosti chystaného Mac OS X Lion, zároveň oznámil brzké spuštění obchodu Mac App Store. A nakonec představil také nové MacBooky Air přejímající některé vlastnosti iPadu.

Minulý týden Apple rozeslal pozvánku na akci týkající se Maců, jež včera skutečně proběhla v jeho cupertinském areálu. Přirozeně se vyrojila řada pověstí, co by se tam mělo objevit a již teď můžeme prozradit, že se všechny v podstatě naplnily.

V tomto článku předkládáme stručný předběžný popis hlavních vlastností uvedených novinek (bez dalšího hodnocení), podrobnou reportáž přineseme v následujících dnech.

Textový zápis z akce nabízí například Macworld, ten přináší též shrnutí představených novinek, s odkazy na jejich podrobnější popisy. Apple už také poskytuje videozáznam z akce (pouze streaming).

Z iOS zpět na Mac OS X

Většina novinek se týkala softwaru, nový hardware přišel až nakonec. Akce se konala pod heslem „Back to the Mac“ („Zpátky na Mac“), ukázalo se, že Apple jím chce vyjádřit snahu vrátit zpět na Macy novinky, jež zavedl pod iOS (který byl odvozen právě z Mac OS X).

iLife ’11

Nejprve Steve Jobs představil aktualizovaný mediální balík iLife ’11. Podrobněji popsal novinky jeho tří hlavních aplikací, programů iPhoto ’11, iMovie ’11 a GarageBand ’11.

Nové iPhoto přidává celoobrazovkové režimy po způsobu iPadu, usnadňuje sdílení fotografií na Facebooku a elektronickou poštou, přináší nové obrazové prezentace a vylepšuje práci s fotoknihami.

iMovie ’11 nabízí zcela přepracovaný střih zvuku, nové „jednokrokové efekty“ ihned vytvářející nové videokompozice, funkci vyhledávání tváří ve filmech, přípravu filmových upoutávek a nové motivy.

GarageBand ’11 doplňuje nové nástroje pro nahrávání a pro práci s hudebními nástroji (kupříkladu funkce Flex Time a Groove Matching), možnost kontrolovat si své vlastní hraní, další kytarové zesilovače a efekty a nové výukové lekce.

Součástí balíku nadále zůstávají též aplikace iWeb a iDVD, ale není jasné, zda a jak se změnily, Jobs se o nich na akci vůbec nezmínil. iLife ’11 se už začal prodávat za obvyklých 49 USD.

FaceTime for Mac

Další novinkou bylo uvedení FaceTime for Mac. To je softwarová aplikace, jež umožňuje videohovory mezi Macy (s patřičným vybavením), iPhony 4 a iPody touch čtvrté generace přes WiFi připojení, funguje to stejně snadno jako pod iOS, nabízí se i celoobrazovkový režim. FaceTime for Mac si již teď lze stáhnout jako beta verzi.

Mac OS X Lion

Následovalo očekávané předvedení předběžné verze Mac OS X Lion. Ten spojí rysy a prvky uživatelského rozhraní iPadu s Mac OS X.

Bude samozřejmě podporovat multi-touch ovládání, avšak nikoli prostřednictvím obrazovek, ale trackpadů (Apple došel k závěru, že dotykové ovládání dobře funguje jenom na horizontálních zařízeních).

Dále přinese celoobrazovkové aplikace ve stylu iPadu a prvek Launchpad pro spouštění všech aplikací nainstalovaných na daném Macu. Podobá se Springboardu iOS, nabízí vícenásobné stránky, umožňuje uspořádávání ikon aplikací a tvorbu složek aplikací.

Nová funkce Mission Control rozšiřuje možnosti Exposé, dovoluje prohlížet si běžící celoobrazovkové aplikace, dok a pracovní plochu. Rovněž jí lze zobrazovat otevřená okna seskupená podle aplikací, Dashboard a dokonce i další virtuální pracovní plochy Spaces.

Mac Apple Store bude už pro Snow Leoparda

A po vzoru iOS vznikne také internetový obchod Mac App Store pro snadné stahování a nakupování aplikací Mac OS X, narozdíl od iOS však Mac OS X Lion bude stále dovolovat i jiné způsoby distribuce aplikací.

Mac OS X Lion bude dostupný někdy během léta 2011, avšak Mac App Store se Apple rozhodl zprovoznit již pro Snow Leoparda, má začít fungovat do 90 dní.

Nové MacBooky Air

A nakonec přece jenom přišel na řadu též nový hardware, očekávání se splnila, Apple skutečně představil nové MacBooky Air. V podstatě se potvrdily jak informace, jež přinesl Cult of Mac, tak předchozí pověsti.

Nové MacBooky Air nemají pevné disky, nahradila je flash paměť, stejně jako u iPadu s čipy osazenými přímo na základní desku, aby se uspořil prostor (proti klasickým SSD diskům to zabírá o 90 procent méně místa).

A opravdu existují dvě velikosti displeje, nabízejí se jak 11,6“, tak 13,3“ modely (menší obrazovka má rozlišení 1 366 x 768, zatímco ta větší 1 440 x 900). Nová hliníková „unibody“ pouzdra jsou ještě tenčí (od 0,3 do 1,7 centimetru) a snížila se i hmotnost, nové 11,6“ MacBooky Air váží jen 1,06 kg, 13,3“ modely pak 1,32 kg.

Všechny letošní MacBooky Air nesou klávesnici plné velikosti a stejný „skleněný“ multi-touch trackpad jako ostatní notebooky Applu a jako procesory nadále slouží čipy Core 2 Duo, spolupracující s čipovou sadou MCP89, tedy s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 320M.

Nové MacBooky Air mají dva porty USB 2.0 a Mini DisplayPort, větší 13,3“ modely navíc nabízejí zásuvku SD karet. A narozdíl od svých předchůdců letošní modely nasadily stereofonní reproduktory. Optická mechanika samozřejmě chybí, lze však připojit externí mechaniku SuperDrive (prodává se samostatně). A všechny nesou také kameru, nově pojmenovanou FaceTime (aby se zdůraznila možnost vedení videohovorů).

Výrazně se zvětšily baterie, díky čemuž 11,6“ modely dosahují udávané výdrže 5 hodin na jedno nabití a 13,3“ verze dokonce 7 hodin. Především se však ohromně prodloužila doba, po níž dokážou tyto počítače vydržet v pohotovosti, podle Applu plných 30 dní. A díky nasazení flash paměti by mělo být spouštění a zejména probouzení ze spánku velice rychlé, v tom se nové MacBooky Air opravdu dost podobají iPadu.

Nabízené konfigurace

Apple připravil 4 základní modely nových MacBooků Air. Oba 11,6“ modely mají 1,4GHz procesor Core 2 Duo a jsou osazeny 64, nebo 128 GB flash paměti. Ta se nedá dál rozšiřovat, zato RAM ano, standardně mají všechny nové MacBooky Air 2 GB RAM, ale lze ji zvětšit na 4 GB (podle některých následných zpráv to však jde udělat jen při objednání stroje). Model se 128 GB flash paměti se mimoto dá volitelně osadit 1,6GHz procesorem.

Také 13,3“ MacBooky Air se dodávají ve dvou základních modelech lišících se kapacitou flash paměti, nesou jí 128 a 256 GB. Používají 1,86GHz procesor, vyšší model je možné volitelně vybavit 2,13GHz procesorem. Srovnání technických specifikací všech těchto čtyř modelů najdete zde.

Pro nové MacBooky Air navíc Apple nasadil poměrně nízké ceny, 64GB 11,6“ model v USA dostanete za 999 USD, vyšší 11,6 verze přijde na 1 199 USD. Rozměrnější 13,3“ MacBook Air se 128 GB stojí 1 299 USD a nejvyšší model s 256 GB 1 599 USD. V zemích, kde má Apple přímé zastoupení, se již tyto stroje začaly prodávat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Facetime ?

Autor: Krtek Muž

Založeno: 21.10.2010, 11:02
Odpovědí: 0

Mně to přijde zvláštní. Tuhle akci jsem nesledoval nikde online a tyhle netový kecálky (skype ICQ atd) nepoužívam. nicméně doteď jsem se (asi mylně) domníval že chatovat přez webkameru umí už od pradávna iChat. Ten sem aky nikdy nezap (chce nějakou registraci někde o kterou nestojim a ani nevim jestli by běhal s jinýma kecálkama nebo jenom sám se sebou). Takže mně připadá tenhle FaceTime jako další stejná aplikace. Možná se mýlim ale jestli to má něco extra (nepostřeh sem), stačilo by to určitě doplnit do iChatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Facetime ?

Autor: frikulin Muž

Založeno: 21.10.2010, 12:59

hadam, ze vyhoda je provazanost s iPhone, kde facetime uz funguje.

Odpovědět na příspěvek

RE: Facetime ?

Autor: Jan Dvořák Muž

Založeno: 21.10.2010, 13:50

Facetime na Macu:
- prozatím je to Beta
- můžu chatovat s jinými klienty Facetime, což může být iPhone nebo iPod touch (to s iChat nejde)

Osobně si myslím, že v 10.7 (Lion) bude Facetime integrovaný do iChat (nebo iChat do Facetime...).
Myslím, že Applu teď jde hlavně o to, co nejvíce lidí nalákat na používání Facetime.

Odpovědět na příspěvek

RE: Facetime ?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 21.10.2010, 15:13

Dle meho nazoru mas asi pravdu.
Ale slo by lamam prodat "pridali jsme neco do nikym nepouzivaneho programu" lepe nez, "mame uplne novou funkci v supernovem programu"?

Odpovědět na příspěvek

RE: Facetime ?

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 21.10.2010, 15:35

Ono je to vlastně o trochu kvalitnější Skype, jen s tím rozdílem, že jde volat i na e-mailovou adresu a na iPhone 4, tam nemá Skype obraz.
Jenže je to Applovsky jednoduché a nejspíš se to může dost rozšířit. Možná budou i klienti pro Windows?

Odpovědět na příspěvek

RE: Facetime ?

Autor: Martin Muž

Založeno: 21.10.2010, 17:00

Ahoj, Apple s iChatem neuspěl. V posledních letech se nedočkal žádného výrazného upgreadu. Adium a v poslední době Facebook či Twitter prostě přesunul "kecání" na internet nebo do programu, co umí všechny protokoly. Proto FaceTime, který přináší čisté videotelefonování z Macu na iPhone. Je to okleštěná aplikace, která má jen jeden účel, který ale zvládá skvěle. Jednoduchost.

Odpovědět na příspěvek

Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 21.10.2010, 11:46
Odpovědí: 0

omlouvám se, že se ptám tak blbě, ale jak výkonná je vlastně ta integrovaná GeForce 320M?? Tenhle nový MB air mě neskutečně zaujal a celkem bych si ho i pořídil, zvláště kvůli té flashpaměti, ale zároveň bych na něm rád provozoval i třeba Photoshop, když přijdu do práce (stolního Maca nemám, bo hodně cestuju, tak mám v práci jenom monitor, kam vždycky připojím noťas).....zvládne to??

Odpovědět na příspěvek

RE: Geforce 320M

Autor: frikulin Muž

Založeno: 21.10.2010, 13:03

na 9400M (predchozi model) jsem samo tamo Ps CS3 spustil, ale je to takova nouzovka, nic na pohodlnou praci.
Jinak krasnej MBA. Asi taky sahnu do kasicky :).

Odpovědět na příspěvek

RE: Geforce 320M

Autor: rigor Muž

Založeno: 21.10.2010, 13:21

S Adobe CS3 balikem na predchozi GF 9400M naprosto bez problemu. Photoshop ale stejne vsechno taha procesorem, takze ta grafika na to nebude mit az takovy vliv. Rozhodne vsak 4Gb pameti mimochodem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 21.10.2010, 14:15

Takže s tím nejrychlejším procesorem (2,13) by to mohlo jet v poho myslíte??

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: rigor Muž

Založeno: 22.10.2010, 02:18

Pokud tam date 4Gb RAM, tak bych se toho nebal. Zalezi take co v tom Photoshopu budete delat .. na montaze 300 Mb fotografii to asi nebude idealni (ne ze by to neslo, ale pockate si), ale pro fotografie do cca 30-50 Mb to pouzitelne bude urcite.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 22.10.2010, 10:13

S fotografiema příliš nepracuju, spíše webovou grafiku a tiskoviny

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: rigor Muž

Založeno: 22.10.2010, 15:08

Tak toho bych se vubec nebal.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 24.10.2010, 14:40

tak jo, díky moc :-)....nejlepší to bude asi vyzkoušet přímo v iStylu nebo někde :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Geforce 320M

Autor: Martin Muž

Založeno: 21.10.2010, 17:03

Ahoj, nepřijde mi rozumné pořizovat si počítač primárně zaměřený na jednoduchost, lehkost a vysokou výdrž na PS nebo IdCS. Myslím, že jedno nebo druhé tě bude štvát. Buď pomalost počítače nebo vysoké nároky software. Oba programy počítač utáhne, ale práce s nimi tě nebude těšit, protože byly designovány pro jinak rychlé stroje. Zkus kombinaci nejnovějšího iMaca s pořádnou obrazovkou a MBAir pro práci v terénu. Nepoužívej rýč na házení hlíny na hromadu - jde to, ale není to příjemné. Kup lopatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 21.10.2010, 17:31

ahoj, díky za radu. Možná si počkám ještě na vylepšení stávajících MacBooků pro. Bohužel nemůžu si teď dovolit iMaca i MB a jelikož opravdu hodně cestuju a počítač tahám všude s sebou, tak by se mi iMac asi nevyplatil (nemyslím výkonnostně). Zaujaly mě totiž taky ty flashpaměti, čímž by se teoreticky mělo eliminovat to riziko notebooků s náhlým odcházením HDD.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: TDS Muž

Založeno: 21.10.2010, 17:44

Vidite to me zaujalo. Co az nahale odejede jedna z tech Flash pameti, ktera je pridelana na pevno k te zakladni desce? To riziko je sice maly, ale presto tu je.

Musite vy,enit celej Logick board, coz je pekelne drahy i u MBP kdyz se vam neco podela.

Osobne znam dva lidi kterym odesla zakladni deska u Applu. Bylo to teda v Macu Pro.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Geforce 320M

Autor: Franta Jetel jr. Muž

Založeno: 21.10.2010, 18:18

Ano, malé riziko tu sice je, ale přecejenom raději bych zvolil menší pravděpodobnost, že přijdu o svoje data (ikdyž zálohuju, můžu být třeba měsíc mimo bez zálohy a přijdu o všechnu měsíční práci), než že budu za výměnu flashpaměti platit víc.

Odpovědět na příspěvek

pomerne nizke ceny

Autor: rigor Muž

Založeno: 21.10.2010, 13:27
Odpovědí: 0

Ten termin mne fakt pobavil, zvlaste v souvislosti s nasim trhem, kde nejlevnejsi model MacBook Air bude stat cca 25 000,-
Coz mi na comp bez ethernetu, s dvema USB 2.0, 2Gb RAM a pouhyma 64Gb ulozneho prostoru (pravda SSD, osobne bych vsak radeji 500 Gb disk) prijde jakodost vysoka cena.
Ze je Air tenky vidim spise jako nevyhodu a horsi schopnost odolavat pripadnemu ohybu a torzi, ktere mohou pri prenaseni nastat.

Odpovědět na příspěvek

RE: pomerne nizke ceny

Autor: Tom73 Muž

Založeno: 21.10.2010, 16:33

Air nesrovnávej se sociálními netbooky s widlema a nakradeným softem. Asi jsi na špatné diskusi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pomerne nizke ceny

Autor: rigor Muž

Založeno: 22.10.2010, 02:14

Jelikoz na Apple pracuji od roku 1990 a nikdy jsem jiny pocitac nevlastnil, dovolim si tvrdit, ze vim, co to je Apple.
I presto mi Air prijde drahy.
Mimochodem hardware jiz srovnavat lze naprosto srovnatelne a jedine o cem lze v tomto smeru diskutovat je provedeni obalu (case) a programove vybaveni (vcetne OS). V techto dvou vecech Apple mel vzdy navrch (alespon u mne). Presto vsechno trvam na tom, co jsem napsal vyse.
O tom, ze Apple svoje zamereni presouva na mainstream pri soucasnem zachovani cenove hladiny pro high level neni pochyb a jakozto jeho akcionar to samozrejme vitam.
Na druhe strane mi jeho zamereni podrazi nohy a posledni dobou mam opravdu problem vybrat si z jeho nabidky. Na tom vykriky do tmy o socialnich netboocich s widlema a kradenym softem bohuzel nic nezmeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: pomerne nizke ceny

Autor: Michal Muž

Založeno: 21.10.2010, 16:35

Ale je to Apple a ofcane jsou spokojeni. RamRam, RamRam, RamRam

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: