Práce s DMG potřetí: DMG s profesionálním vzhledem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Práce s DMG potřetí: DMG s profesionálním vzhledem

dmg perex

2. dubna 2009, 00.00 | V třetí, poslední části našeho seriálu o práci s obrazy disku vám představím tři skvělé programy na tvorbu DMG s profesionálním vzhledem. Lze v nich například do DMG doplnit grafiku na pozadí či vlastní ikony nebo jednoduše vytvořit Licenční ujednání. Více podrobností naleznete v tomto článku.

Asi každý vývojář aplikací pro Apple OS X využije při distribuci svého díla efektní obraz disku s instalačním souborem: kdo by nechtěl, aby jeho dílo bylo prezentováno co nejlépe. Ovšem i další uživatelé mohou využít aplikace pro tvorbu personalizovaných obrazů disků.

SimplyDisk
ke stažení
shareware/19,95 USD

První aplikací pro takovouto tvorbu je SimplyDisk, který sestává z jednoho okna se třemi záložkami a několika ikonami. Popisovat budu tyto záložky v pořadí odzadu.


SimplyDisk umožňuje nastavit všechny potřebné parametry. Volit můžeme mezi formáty disku HFS+ a HFS+ (Journaled), kryptováním disku AES-128 a AES-256 (včetně kontroly bezpečnosti hesla, či jeho navržení počítačem) a typem komprese (žádná, ADC, Zlib, Bzip2). Také lze nastavit jméno virtuálního disku a jeho ikonu.

V další záložce lze nastavit velikost okna připojeného obrazu disku a jeho polohu při otevření. Polohu je možno nastavit pouhým potažením po ploše na požadované místo. Toto je použitelné pro přibližné nastavení polohy, kterou můžeme upřesnit zadáním zaokrouhlených hodnot blízkých těm rychle nastaveným.

Třetí záložka obsahuje táhlo pro nastavení velikosti ikon souborů, které budou na DMG. Dále lze nastavit, krom bílého pozadí, také pozadí barevné nebo přímo vložit grafiku či fotografii. Navíc je možno nechat automaticky okno přizpůsobit velikosti obrázku.


K další editaci nám poslouží šest ikon. První umožňuje přidat soubor na plochu virtuálního disku (toto lze nahradit pouhým přetažením požadovaného souboru do okna aplikace), druhá vloží rámeček s textem (ten je možné editovat přímo a typ písma či jeho barvu a velikost upravit pomocí palety "Fonts" – třetí ikona).

Čtvrtá ikona otevře okno pro tvorbu Licenčního ujednání (vhodné například pro vynucení potvrzení přijetí autorských práv při předávání libovolných dat či jiného důležitého textu pro uživatele obsahu obrazu disku). Licenční ujednání lze připravit ve více jazycích současně, ulehčíte tak jejich zobrazení uživatelům některé z lokalizací. Jejich výběr se však omezuje jen na několik, chybí například polština, která již v instalaci OS X je. Pátá slouží k vytvoření DMG a šestá k jeho případnému vypálení na médium.


V levém horním rohu je ještě jedna ikonka, která přidá ikonu zástupce složky "Applications", typickou pro instalace software.

Při umisťování souborů pomůže uživateli zobrazení mřížky, kterou lze zapnout i jako magnetickou pro přitahování ikon souborů na ni. Práce je tedy velmi jednoduchá, nutností je však připravit kompletní podkladovou grafiku v některém z grafických editorů.

Možná zamrzí, že se jedná o placený software. Nicméně při ceně cca 400 Kč vaši peněženku příliš nezatíží.

DMG Canvas
ke stažení
freeware

Tvorba DMG zde probíhá v jednom okně se dvěma záložkami. První slouží k tvorbě designu, druhá k tvorbě Licenčního ujednání. Záložka Licenčního ujednání obsahuje možnost přidávání jednotlivých jazyků (se stejným omezením jako SimplyDisk), ovšem komfortně vždy předvyplněné pole pro příslušný jazyk. Lze tak snadno přepsat text na jednotlivých tlačítkách v budoucím DMG. Pokud tvoříte software, určitě potěší předvyplněné základní znění, které musí uživatel odsouhlasit, a to především u takových jazyků jako je japonština či čínština.


Část pro tvorbu designu obsahuje dvě další záložky v pravém panelu. Ty obsahují stejné možnosti nastavení jako SimplyDisk. Lze volit barvu pozadí či do něj umístit obrázek, využít lze přitom funkci Fit to Image (přizpůsobit velikosti obrázku) a určení pozice otevřeného obrazu disku (ovšem bez efektního grafického umísťování). Dále lze nastavit typ disku s kryptováním obdobně jako v předchozí aplikaci.


Chybí však zobrazení mřížky a tudíž i možnost umisťování pomocí magnetické mřížky, což trochu znepříjemňuje práci na vzhledu. Také chybí možnost přímého vypálení na médium.


Velkým kladem je dostupnost dané utility za velmi atraktivní cenu, tedy zdarma. Přitom umí v podstatě vše co její konkurent výše, v případě licenčního ujednání dokonce i něco navíc.

DMG Architect
ke stažení
demo/29,99 USD

Na konec jsem si nechal nejdražší, ale také dle mého názoru asi nejlepší z takto zaměřených aplikací, jelikož myslí i na uživatele, kteří nejsou graficky zdatní. Už po spuštění je vidět, že jde o jinak orientovaný program. K dispozici jsou již předpřipravená témata, která obsahují jak samotnou grafiku na pozadí, tak i příslušně upravenou ikonu, která s tématem ladí. S některými z těchto motivů jste se v DMG se softwarem již určitě setkali.


Program neobsahuje zbytečně skrytá nastavení v předvolbách a vše tak snadno nastavíte přímo z hlavního okna aplikace. Samotná finální tvorba dovoluje rychlé vytvoření obrazu disku pro jeho vyzkoušení a pokud je vše v pořádku, lze nechat takto otevřené DMG finalizovat do konečné podoby. Také lze nechat vytvořený virtuální disk vypálit na médium.


Tvorba umožňuje vložit soubory buď tlačítkem pro to určeným nebo pouhým přetažením. Hned vedle je ikona pro vyvolání palety Inspector, která umožňuje nastavit kompletní vzhled grafiky.

Paleta Inspector

První položkou je nastavení velikosti a pozice otevřeného okna obrazu disku, včetně možnosti nastavení pomocí grafického rozhraní – okno se automaticky přesunuje dle zvolené pozice. Tuto pozici lze zamknout a zabránit tak případnému nechtěnému posunu.


Druhá položka slouží k vložení ikony DMG i virtuálního disku. Ikonu virtuálního disku obsahuje každé z témat. Třetí položka umožňuje vypnout či změnit obrázek na pozadí. Čtvrtá umožňuje zobrazit síť pro přesné zarovnání, včetně magnetického přitahování na ni. Lze nastavovat barvu a rozestupy mřížky.

V páté se nastavuje Licenční ujednání. Zde mám výhrady, jelikož jsem zmlsaný uživatelskou přívětivostí konkurenčních aplikací. Lze totiž připojit pouze již hotové licenční ujednání. To je vcelku málo.


Šestá záložka palety Inspector obsahuje nastavení parametrů DMG, jako je kryptování a typ obrazu disku. Lze zvolit fixní velikost či přizpůsobivý obraz disku. Jinak je nastavení skromné. Sedmá záložka umožňuje zvolit jméno DMG a virtuálního disku.

Zbývá již jen editace textu, která probíhá stejně jako v SimplyDisk, tedy v textovém rámečku a s pomocí palety Fonts.

Příjemná je i možnost uložit si své vlastní předlohy a používat je tak opakovaně. Téměř 600 Kč není hodně, ale DMG Architect by se mohl cenou srovnat se SimplyDisk. Ovládání je obdobné jako u konkurence, některé nástroje jsou lépe navrženy, některé (Licenční ujednání) ošizené a nastavení formátu DMG zbytečně chudé, i když pro většinu případů dostačující. Velkým plusem jsou již připravená témata či možnost vytváření témat vlastních, kterou konkurence nenabízí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Automatizace?

Autor: Valda Muž

Založeno: 02.04.2009, 08:06
Odpovědí: 0

Zdravím.
Chci se zeptat jestli budete ještě v seriálu pokračovat nějakým dílem o automatizaci vytváření dmg souborů. Tj. vytvoření dmg dle nějaké šablony s jiným obsahem třeba pomocí skriptu.

Nebo jsem něco přehlédl a některý s uvedených programů to umí?

Odpovědět na příspěvek

RE: Automatizace?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 03.04.2009, 12:06

V popisovaných aplikacích jsem nic takového neviděl. Nevidím ani žádné smysluplné využití takovéto funkce (to neznamená že neexistuje), kdy jeden obraz disku s různým obsahem v takovém množství aby nevyhověl například DMG Architect, kde se dá použít či vytvořit šablona a pak ručně vyměnit obsah.
V takovém to případě by mohl pomoci Terminál (nebo Applescipt + Automator), se kterými Vám však nedokáži poradit.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: