PowerMac G4 533MHz s větrem v zádech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

PowerMac G4 533MHz s větrem v zádech

G4_MP

6. února 2001, 00.00 | Přinášíme první dojmy a výkonnostní testy nového modelu Power Macu G4 s procesorem na 533MHz. "Tower to Burn" opravdu pálí...

Jak jsme prozradili v minulém fotoseriálu, do redakce dorazila na krátké testování jedna z nových G4ek. Stroj s procesorem G4 o frekvenci 533 MHz je, pokud se výkonu týká, na pomyslném třetím místě nové modelové řady.

Co se uvnitř nezměněné skříně vlastně změnilo? Prvním vylepšením je určitě zvýšená frekvence základní desky - 133 MHz je oproti 100 MHz předchozích strojů výrazný posun, deska zvládne podle Apple datový tok 1 GB za vteřinu. Logickým doplňkem jsou rychlé paměti PC133 SDRAM až do celkové kapacity 1.5 GB. Konečně stroj, kde ze sebe mohou rychlé paměti vydat to.

V neposlední řadě změna z nejnenápadnějších - sběrnice PCI s datovým tokem až 215 MBs. Přitom ještě jeden PCI slot přibyl, což jistě mnozí ocení. A nesmím zapomenout na další nenápadnou změnu - i v minulých G4 bylo AGP, ale jen 2X, zatímco v téhle je AGP 4X. Souhrnem se dá jednoznačně konstatovat, že nová základní deska vystřelí počítač řádně kupředu, v článku Christophera Breena se podívejte, jak nejslabší G4/466 snadno překonala svoji předchůdkyni na 500 MHz.

LINK: http://macworld.zdnet.com/2001/04/reviews/powermacg4.html

Přece jen se krátce vrátíme k procesorům - dva menší modely jsou dodávány s vyrovnávací pamětí (cache) level 2 o kapacitě 1 MB, běžící na poloviční frekvenci procesoru (pamatujete, jak u pár let starých systémů i výrazně vyšší cache vždycky zvedla výkon?). Oba dva rychlejší procesory pak pokročí ještě o krok dále - budou obsahovat 256K level 2 cache přímo na čipu a 1 MB level 3 cache na třetinové frekvenci procesoru. Upřímně se přiznám, že si zvýšení výkonu netroufám odhadovat a jsem na stroje hodně zvědavý.

Kdo pracuje s velkými datovými soubory, určitě ocení standardně dodávaný disk (musí se ale vyhnout nejmenšímu z modelů, nebo jeho disk s 5400 otáčkami za minutu rovnou vyměnit). V naší G4 byl Ultra ATA/66 disk o kapacitě 40 GB, se 7200 otáčkami/min. Jeho výkon byl často na první pohled vidět - projevil se při startu počítače i při kopírování rozsáhlých datových souborů.

Samostatnou kapitolou nových Maců jsou grafické karty. Zatímco nejslabší model zůstává u ATI a je osazen kartou ATI RAGE 128 Pro se 16 MB SDRAM, všechny vyšší modely se dodávají s kartou NVIDIA GeForce2MX - a to bylo jistě jedno z největších překvapení. O kartě si ale řekneme samostatně, protože jsme využili možnosti zápůjčky další karty, ATI Radeon Mac Edition AGP, k důkladnějšímu porovnání těchto dvou špičkových hráčů na Mac trhu. Těšte se proto na samostatný článek v nejbližších dnech. Již dnes ale můžu "nahodit" udičku - ATI s Radeonem drží s NVIDIA v řadě případů velmi dobře krok, občas se zdá dokonce lepší. Tak trochu si v té souvislosti vzpomínám na rozpory Apple s ATI kvůli ovladačům - to se pak samozřejmě těžko odolává vstupu konkurenčního výrobce, zejména když má jeho tým vývojářů driverů tak dobrou pověst, jako tým NVIDIA.

K prostému tvrzení, že nová G4/533 je viditelně výrazně výkonnější, přidáme pár čísel. Použili jsme známý a relativně dostupný test výkonu v NU5, a srovnali jsme redakční G3/300/256 s G4/533/128 - mimochodem, 128 MB je ale skutečně málo, takový Unreal si v pořádném rozlišení řekne o 105 MB a je zle, o dalších aplikacích ani nemluvím. Oba stroje byly nastaveny sice z hlediska zkoušky nestandardně, nicméně shodně a tak, jak v praxi asi budou běhat - tedy se standardní diskovou cache, zapnutou virtuální pamětí 1 MB nad hodnotu fyzické paměti a s grafikou v milionech barev. Výsledky jsou poměrně přesvědčivé.

Nová G4 naší redakcí jen tak "proletěla" - popravdě jsme rádi, že se k nám tak brzy dostala alespoň na chvíli. Výkon je velmi, velmi dobrý, trochu potíží jsme měli jen s instalovaným US MacOS 9.1 - abychom ale o nich mohli hovořit seriózně, musel bych si nejdříve instalovat sám (navíc neustálé měnění karet, parametrů zobrazení, zkoušení driverů - to počítači na stabilitě nepřidá).

A další novinky? O těch zase až v dalším článku. Například o CD-RW mechanice zatím nemá smysl psát, protože MacOS 9.1 má problémy se zapisovacím SW apod. V každém případě jsme téma nových počítačů tímto článkem pouze otevřeli a budeme se k němu pravidelně vracet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: