Pověsti o zahájení výroby tabletu v únoru - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Pověsti o zahájení výroby tabletu v únoru

11. prosince 2009, 00.00 | Analytik se domnívá, že by tablet Applu s 10,1“ obrazovkou mohl na trh přijít v březnu nebo v dubnu.

A už jsme tu dlouho neměli pověsti o tabletu, novou várku tento týden vypustil jeden analytik.

Yair Reiner, analytik finanční firmy Oppenheimer, ve středu přišel s novými tvrzeními o tabletu Applu ve zprávě pro své investory. Podle ní z náznaků v dodavatelském řetězci Applu vyplývá, že se příchod tabletu už chystá a jeho masová výroba má začít v únoru příštího roku.

Apple údajně nastavuje objednávky komponent tak, aby mohl zajistit výrobu až jednoho milionu kusů měsíčně, před uvedením na trh ovšem bude třeba předzásobit sklady, a proto se Reiner domnívá, že k oficiálnímu uvedení tabletu na trh dojde v březnu nebo v dubnu. To samozřejmě předpokládá, že se nevyskytnou žádné nečekané potíže při výrobě (které například zřejmě vedly k odstranění fotoaparátu z iPodu touch třetí generace).

Reiner dále tvrdí, že tablet bude mít 10,1” obrazovku používající technologii LTPS LCD, stejnou jako iPhone, předchozí pověsti o tom, že by mohl existovat vyšší model s OLED displejem, zásadně odmítá (vzhledem k ceně to skutečně není příliš pravděpodobné).

Apple též nabídl výhodné podmínky vydavatelům

A také uvádí, že Apple nabídl vydavatelům smlouvy, jež jim dovolí publikovat jejich obsah jak na tabletu, tak v jiných elektronických obchodech a na dalších elektronických čtečkách, kupříkladu na čtečce Kindle Amazonu, přičemž svou nabídku by mohl osladit poskytnutím lepších podmínek oproti konkurenci.

Americké kontakty měly Reinerovi prozradit, že Apple vydavatele knih oslovil velmi přitažlivou nabídkou pro distribuci jejich obsahu, navrhl dělení příjmů v poměru 30 ku 70 (pro Apple a pro vydavatele), tedy stejném, v jakém se o příjmy dělí s tvůrci aplikací pro App Store. Pro Kindle prý naopak tento poměr bývá 50 ku 50, na poměr 30 ku 70 se dostane jen v případě, že se daný titul v elektronické formě dodává výlučně pro Kindle.

Amazon vůbec nastavil pro svou čtečku velmi přísné podmínky, jež vydavatelský průmysl značně rozladily, nutí ho přistupovat na exkluzivitu pro Kindle, protože pokud vydavatelé chtějí své tituly prodávat i jinde, vyžaduje lví podíl z příjmů.

To by měl tablet Applu změnit a měl by též zvýšit význam elektronických knih v oblasti vzdělávání tím, že zjednoduší používání různých dodatečných funkcí, třeba připisování okrajových poznámek k učebnicím.

Reiner vidí budoucnost tabletu velice optimisticky, předpovídá, že Apple prodá za čtvrtletí 1 až 1,5 milionu kusů, přičemž průměrná prodejní cena by se měla pohybovat okolo 1 000 USD a z toho vyvozuje odpovídající příjmy pro Apple (jde o analytika, proto zpráva také kvantifikuje výnosy z tabletu a jejich vliv na akcie firmy, ale to nás nemusí zajímat).

Zpráva sice vypadá poměrně důvěryhodně, avšak nejistota přetrvává

Názory analytiků je sice třeba posuzovat velice zdrženlivě, ale zrovna tato zpráva nevypadá nijak přehnaně a jestliže Reiner skutečně dostal informace od dodavatelů komponent, dá se jim vcelku věřit, ostatně většina pověstí o iPhonu 3GS získaná z podobných zdrojů se nakonec potvrdila a zmíněné časové údaje rovněž odpovídají dřívějších pověstem. Stejně tak celkem přijatelně působí tvrzení o 10,1“ obrazovce a její technologii.

A pověsti o tom, že Apple jedná kvůli tabletu s vydavateli, kolují už od září. Sice nevíme, kolik z informací zprávy bylo opravdu shromážděno od zasvěcených zdrojů a kolik tvoří pouhé analytikovy domněnky, avšak zdá se docela pravděpodobné, že Apple bude chtít nabídnout poskytovatelům obsahu přitažlivé podmínky a sotva překvapí jejich podobnost s podmínkami pro App Store.

Sporné je tak hlavně to, zda bude tablet opravdu tak úspěšný, jak Reiner optimisticky předpokládá, potíž bude především s cenou, protože za 1 000 USD se dnes dá sehnat slušný notebook (i od Applu). To by ovšem mohl podobně jako v případě iPhonu vyřešit dotovaný prodej přístroje, mluví se například o tom, že by tablet mohl být vybaven 3G připojením a nabízeli by ho mobilní operátoři a možná by ho mohli dotovat i někteří poskytovatelé obsahu. A zatím ani nevíme, jaká bude jeho skutečná koncová cena, až ho Apple uvede na trh (jestli k tomu vůbec dojde).

Dá se předpokládat, že počátkem příštího roku už budeme moudřejší, to by se Apple k celé věci měl vyjádřit konkrétněji (již proto, že různá tabletová zařízení začínají představovat mnozí další výrobci), do té doby jistě můžeme počítat ještě s mnoha dalšími pověstmi na tohle téma.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: