Porovnání textových editorů – Psát jednoduše a nerušeně - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Porovnání textových editorů – Psát jednoduše a nerušeně

Grandview

8. září 2011, 00.00 | Využít ke psaní některý ze známých kancelářských balíků nemusí být vždy nejlepší volba. Pokud vám nejde o formátování, ale o samotný kreativní proces tvorby, možná se budete ohlížet po editoru, který nebude rušit. A třeba podpoří i zrod nových myšlenek.

S minimalisticky koncipovanými textovými editory se v jeden čas roztrhl pytel. Na Mac OS svůj čas slávy zažil WriteRoom, který má dnes celou řadu konkurentů. Nějaký čas jsem pracoval se čtyřmi z nich. Jde o Byword, GrandView, iA Writer a Ommwriter. Posledně zmíněnému jsme se sice už na MůjMac.cz věnovali, ale od té doby prošel značnou evolucí.

iA Writer nemá sice žádná nastavení, ale paradoxně s ním můžete vytvořit i nejpokročileji naformátované texty.

Jednoduchost

Aplikace slibují jednoduchost – spustíte je, nic neřešíte, píšete a formátováním se nezabýváte. Pravda je ale někde uprostřed. Každý z programů totiž své vlastnosti umí uživateli více či méně přizpůsobit. Nejvíc Ommwriter, kde lze vybírat z osmi pozadí a sedmera zvukových podbarvení (a také ze stejného počtu zvuků vydávaných při psaní). Můžete měnit typ písma, byť jen omezeně, a jeho velikost. Ostatně zcela minimalistický není ani iA Writer, který pro změnu dokáže text formátovat – třeba tak, že využijete speciálních symbolů a zkratek. S Bywordem, pokud mu to dovolíte, můžete psát i formátovaný text, popřípadě vybírat ze dvou barev pozadí a tří nastavení rozmístění textu na obrazovce. V porovnání s těmito aplikacemi vychází GrandView jednoznačně jako nejjednodušší nástroj – nezměníte v něm takřka nic.

Bywordu nejvíce sluší černý podklad.

Kreativnost

Porovnávané aplikace by vás neměly rušit. Dnes, kdy Mac OS X Lion umožňuje u všemožných nástrojů funkční fullscreen, vystává otázka, zda mají takové programy smysl. Nerušeně psát můžete v Pages a pokud bažíte po jednoduchosti, nabízí se TextEdit. V něčem ale asi ono kouzlo uvedených editorů spočívat musí...

U aplikace OmmWriter jeho přednost poznáte hned po prvním spuštění. Jako jediný z recenzovaných programů si neklade za cíl ani tak psát neformátované obyčejné TXT, ale podpořit tvůrčí proces.

Pokud jsem zkoušel psát text, při jehož vzniku bylo potřeba navštěvovat webové stránky nebo okna aplikací (např. tedy při psaní tohoto článku), působí originálnost OmmWriteru kontraproduktivně. Jeho devizu totiž představuje spojení uklidňujících melodií, zvuků a pozadí/obrazovky. K výběru je několik variant, přičemž melodie sice hrají ve smyčkách, ale neoposlouchají se. Jde přesně o ten typ hudby, která se má dostat pod kůži, ani ji vlastně moc nevnímáte, ale navozuje ve vás příjemné pocity. U psaní článků na blog a při psaní dopisů používám právě OmmWriter – ideálně se sluchátky na uších. A pokud píšete třeba povídky nebo román, pak jde o zajímavou náhradu pokročilejšího softwaru.

OmmWriter má také svoji aplikaci pro iPad. Líbí se mi velmi, má zatím nejzajímavější řešení klávesnice, bohužel doposud nepodporuje všechny znaky potřebné ke psaní v češtině. Ale mělo by se to změnit.

Ommwriter v akci.

Jestliže jsem OmmWriter chválil jako program, který přináší něco navíc oproti ostatním editorům, pak zmíním v závěsu za ním GrandView. V tomto případě však ne proto, že by měl vlastnost, která poráží konkurenci, ale zkrátka funguje... jinak. Stačí se podívat na video z oficiálních stránek produktu, aby vám bylo jasné, že GrandView nebude pro každého. Možná by to chtělo ještě nějaký ten pátek trénovat, ale způsob psaní, kdy se přes celou obrazovku zobrazuje vždy vytvářené slovo, mě ruší. A každopádně nedělá moc dobře ani očím, byť lze měnit barvy, takže možná najdete takovou kombinaci, která vám bude vyhovovat.

Jakmile dopíšete větu, písmena se zmenší tak, aby ji bylo vidět. A když při psaní náhodou chcete vidět vše, využijte klávesovou zkratku. Psát se tedy dá i bez této funkce, pak ale jde opravdu o aplikaci, která stěží může něčím konkurovat.

Výhoda GrandView má patrně spočívat v tom, že dáváte průchod myšlení – nedíváte se, co jste už napsali. Ano, zde souhlasím. Při psaní totiž ona kontrola může notně brzdit a potlačovat tvůrčí proces.

GrandView nabízí poněkud netradiční způsob psaní.

Byword a iA Writer se dají mezi sebou hodnotit mnohem obtížněji. Přijdou mi totiž oba stejně dobří. iA Writer ale umožňuje psát tzv. markdownem, při exportu do RTF či HTML symboly naformátují text. Markdown lze využít při psaní článků na web, protože mnohdy může fungovat spolehlivěji/univerzálněji než HTML, slyšel jsem také o využití při převodu do formátu EPUB.

Obě aplikace, jak iA Writer, tak Byword, mají zajímavou vlastnost: focus, kdy lze vidět výrazněji, resp. nepotlačeně, jeden či více aktivních řádků. Svým způsobem tak tedy mají omezovat snahu kontroly již napsaného, jako to – radikálněji – činí GrandView.

iA Writer je vůbec o něco vybavenější, než jemu – co do mých uživatelských pocitů – podobný Byword. Má počítadlo slov a znaků a také stopky při čtení článku, abyste věděli, jak dlouho asi takový text potrvá přelouskat.

V něčem bych přece jen iA Writeru připočetl bod navíc – nemá žádné nastavení, resp. v řádku hlavní nabídky nenajdete Preferences. Vzbudí tedy vzdání, že jde o nejjednodušší z porovnávaných programů, ale umožňuje pokročile formátovat, jen se k tomu zkrátka potřebujete naučit jazyk markdown (nic složitého).

Uživatelské prostředí

Coby uživateli se mi nejvíce líbí OmmWriter, ale je to díky jeho uklidňujícím účinkům, které ne vždy mohu při psaní využít. Na druhé místo bych po váhání jmenoval iA Writer – pracuje s jednoduchou typografií, dokonce má taktéž pěknou verzi pro iPad. Lze na něm psát prakticky všechny možné typy textů. Byword má stylovou ikonu a zvolený font (a kombinace světlého písma na černém podkladu) může mnohé z vás oslovit svou ladností a jemností více, než strohost v iA Writeru. V GrandView, jak bylo řečeno, jde o natolik svérázný způsob psaní, že jej dávám až na poslední místo – byť si dokáži představit, že někomu tento způsob přijde zajímavý a užitečný a významně by se tím pořadí proměnilo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: