Pokračuje odstraňování závadných aplikací z App Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pokračuje odstraňování závadných aplikací z App Store

24. února 2010, 00.00 | Apple skutečně odstraňuje z App Store všechny zjevně sexuální aplikace, už jich zmizelo přes 5 000, kritéria vylučování jsou však nevyrovnaná a někdy vedou k absurdním důsledkům.

V pondělí jsme informovali, že Apple náhle začal ze svého obchodu App Store s aplikacemi pro iPhone a iPod touch (a brzy též iPad) odstraňovat aplikace se „zjevně sexuálním“ obsahem. Tehdy se ovšem mluvilo jen o několika málo aplikacích, jiné obdobné tituly v nabídce obchodu zůstaly, avšak nyní se ukazuje, že to Apple vzal opravdu vážně a provádí ráznou „očistu“ svého obchodu.

Zmizelo přes 5 000 aplikací

Vývojář ChilliFresh, tvůrce aplikace „Wooble iBoobs“, jež byla jednou z prvních obětí tohoto vymítání (což jí pochopitelně získalo značnou mediální pozornost), tvrdí, že podle jeho odhadů takto bylo již odstraněno přes 5 000 aplikací.

ChilliFresh navíc říká, že mluvil s pracovníky Applu a dozvěděl se nová pravidla, podle nichž jsou zakázány jakékoli obrázky žen (a také mužů) v bikinách, stejně jako veškerá obnažená kůže a všechna slova se sexuálními konotacemi nebo „sexuálně vzrušívá“. (Jestli to myslí ChilliFresh vážně, tak to skoro vypadá, že schvalovací tým App Store ovládli radikální wáhábbité – anebo oživlí novoangličtí puritáni ze 17 století.)

I když ale připustíme, že ChilliFresh může být z pochopitelných důvodů zaujatý (ostatně jeho aplikace sama žádné „lechtivé obrázky“ nezahrnovala, ty si musel uživatel dodat sám a bylo na něm, zda poté rozechvěje jisté ženské partie a než ji Apple odstranil, stáhlo si tuhle hříčku více než 970 000 zájemců), rozsah odstraňování potvrzují též jiné zdroje, například údaje webu AppShopper.com, podle nichž minulý pátek zmizelo z obchodu téměř 4 000 aplikací, zatímco obvyklý denní průměr bývá okolo stovky, konec minulého týdne zjevně byl ve znamení velkého smýčení, celkový počet odstraněných titulů činil zhruba 3 procenta jejich celkového počtu (teď už přes 140 000).

Nevyrovnaná kritéria odstraňování

Navíc se však zdá, že kritéria pro tohle odstraňování jsou dost nevyrovnaná, protože kupříkladu oficiální aplikace časopisu Playboy, prodávaná za 0,99 USD, stále zůstává v nabídce.

Je to celé dost podivné i v tom, že s iPhone OS 3.0 vydaným loni v létě Apple přidal rodičovskou kontrolu a zavedl systém hodnocení aplikací podle vhodnosti pro jednotlivé věkové kategorie, takže se naopak čekalo, že vývojáři budou moci začít ve větší míře nabízet aplikace s „dospělým“ obsahem, nová opatření ovšem působí zcela opačně.

Postoj Applu veřejně hájí Phil Schiller

Apple se místo toho rozhodl pro ještě silnější omezování, viceprezident Applu pro globální produktový marketing Phil Schiller to zdůvodnil v rozhovoru pro deník New York Times tím, že v minulých týdnech byl na App Store zasílán rostoucí počet aplikací s velmi problematickým obsahem, což vedlo též k rostoucímu počtu stížností zákazníků. Podle Schillera to dospělo do bodu, kdy přibývalo stížností od žen, podle nichž byl takovýto obsah degradující a nevhodný a také mnoha rodičům vadilo, co mohou jejich děti vidět.

Hlavním důvodem rázného zásahu ovšem bylo zřejmě hlavně to, že v USA mezi nejpočetnější vlastníky iPodu touch patří náctiletí a v případě iPadu Apple doufá, že se mu ho podaří prosadit do rodin a do škol. A samozřejmě by měl v USA značné potíže, kdyby se začalo zdát, že App Store nabízí hodně „závadného“ obsahu (řada takovýchto titulů totiž patřila k nejstahovanějším, takže byly dobře viditelné v různých žebříčcích).

Avšak některé aplikace velkých a bohatých vydavatelů v App Store zůstávají, ačkoli přísná kritéria nesplňují, vedle již zmíněného Playboye jde také o aplikaci Sports Illustrated Swimsuits zobrazující pohledné plavkyně.

Zrovna to však Schiller v rozhovoru pro New York Times hájil, rozdíl podle něj spočívá v tom, že Sports Illustrated nabízí známá firma a jde o materiál už dříve široce publikovaný v obecně přijímaném formátu.

Taková slova přirozeně budí pochybnosti a mezi nezávislými vývojáři nová pravidla vyvolávají ohromnou nejistotu, někteří proto zvažují alternativní platformy, především Android, který aplikace zpočátku vůbec nefiltruje, v případě stížností je odstraňuje až dodatečně (podobně jako videa na YouTube). Je tedy docela dobře možné, že se nyní „lechtivý“ obsah začne přesouvat do Android Marketu.

Případ zakázaného obchodu s plavkami

A již se také objevil přinejmenším jeden případ, kdy nová pravidla postihla zcela seriózní aplikaci.

Britský obchod s plavkami Simply Beach si totiž nechal firmou Exploding Phone vyvinout aplikaci pro iPhone a iPod touch, nabízející jeho zboží. Aplikace samozřejmě obsahovala ženy v plavkách a byla tudíž odstraněna se stejným zdůvodněním jako ty první, tedy že zahrnuje „zjevně sexuální” obsah.

Zástupce Exploding Phone se marně snažil spojit s Applem, domnívá se totiž, že jejich aplikace neměla být odstraněna, protože jde prostě o obchod nabízející zboží, v tomto případě ovšem plavky, přičemž zcela stejné obrázky se nacházejí též na oficiálním webu Simply Beach. Ostatně provozovatelé obchodu zpočátku považovali zprávu od Applu za nemístný žert, podle nich jde o zešílevší politickou korektnost.

Aplikace Simply Beach mezitím byla znovu zaslána do App Store, ale nyní s věkovým omezením. Apple ovšem ani obchodu, ani tvůrci aplikace nikdy neřekl, že má něco takového udělat, místo toho prostě jejich aplikaci z obchodu hned odstranil, přestože se jedná jenom o obchod prodávající plavky.

Další vývoj zůstává nejasný

Není jasné, jak se tahle záležitost bude vyvíjet dál, zdá se však, že tentokrát to Apple s cenzurováním aplikací již opravdu přehnal, ovšem ještě víc než samotná cenzura odpuzuje zjevně nerovný přístup Applu k tvůrcům aplikací, to vše dohromady mu rozhodně na oblibě nepřidá.

Na druhou stranu je však nanejvýš pravděpodobné, že i když jeho nejnovější kroky mohou vyvolávat odpor a někteří možná kvůli tomu přejdou na jiné platformy, stále zůstane dost zákazníků, aby vše fungovalo i nadále, ať už budou omezení App Store jakkoli přísná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

sexismus

Autor: pepa Muž

Založeno: 24.02.2010, 13:41
Odpovědí: 0

Trast zenskymi nadry zavani sexismem... co stim ale ma spolecneho obchod s plavkami? Je snad horsi nez fotky krasek v plavkach od Sports Illustr.... nechapu. Ze by Apple naopak zacal tajne vybirat tucne poplatky o Playboy a podobnych?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: