Pohled do útrob Magic Trackpadu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob Magic Trackpadu

2. srpna 2010, 00.00 | iFixit rozebrala Magic Trackpad, což nebylo právě snadné, odhalila čistý a elegantní vnitřní design a pečlivé dílenské zpracování.

Spolu s novými iMacy Apple minulé úterý uvedl také Magic Trackpad, svůj nový stolní trackpad podporující multi-touch ovládání. O této periférii se brzy objevila řada dodatečných informací a dnes MůjMac navíc přináší popis osobních zkušeností s ní.

Mnohé ale zajímá též to, co se nachází uvnitř Magic Trackpadu, čím tu svou „magii“ zařizuje, ovšem málokomu se bude chtít rozebrat nový hardware, za který zaplatili nezanedbatelnou částku.

Naštěstí se o to postarali jiní, jako obvykle Magic Trackpad záhy po jeho uvedení rozebrala firma iFixit, jež si právě rozebíráním hardwarových novinek Applu získala proslulost (ostatně loni v říjnu podobně rozebrala myš Magic Mouse).

Přináší svou tradiční podrobnou reportáž z rozebírání doplněnou o řadu fotografií. Prohlédnout si lze také tohle video, které ze snímků jednotlivých kroků rozebírání vytváří animovanou prezentaci.

.

Zevní ohledání před pitvou

iFixit začala „vnějším ohledáním“ Magic Trackpadu, to však mnoho nových informací nepřineslo, o požadavcích přístroje (Bluetooth připojení a Mac OS X 10.6.4 spolu s dodatečnou softwarovou podporou) jsme už psali, stejně jako o tom, že se svým designem trackpad podobá hliníkové klávesnici Applu.

Za zmínku tak stojí jen to, že modelové číslo Magic Trackpadu je skutečně A1339, přesně jak udávaly dřívější pověsti.

Nejdůležitější vnější prvek ovšem tvoří kapacitní dotyková plocha o tloušťce 0,5 milimetru krytá sklem odolným proti otěru, tou se zařízení ovládá, iFixit se však rozhodla podívat, co se skrývá pod ní.

Snadné vyjmutí baterií

Nejprve vyjmula baterie, což je snadné, stačí vyšroubovat dvířka bateriové komory a dva AA články vysunout ven.

O tom, s jakou pečlivostí byl Magic Trackpad vyroben, svědčí i použité šrouby, Apple totiž užil šrouby se čtvercovým závitem, jejichž výroba je sice náročnější, ale mají nejvyšší mechanickou účinnost. (Montáž ovšem probíhá v Číně, avšak zjevně se na kvalitu kladou vyšší nároky než bývá obvyklé.)

Průnik do nitra trackpadu byl obtížnější

A pak se iFixit již vypravila do nitra Magic Trackpadu, speciálním plastovým páčidlem začala odtrhávat přilepený dolní panel od levého, pravého a horního okraje šasi (u dolní hrany nikoli, protože tam ho přidržuje řada příchytek), až se nakonec dolní panel odklopil.

Tím se otevřel pohled do vnitřku Magic Trackpadu, který je docela prázdný.

Pod dolním panelem se nachází plastová vymezovací podložka, jež zabraňuje, aby při (nepříliš pravděpodobném) příliš silném stlačení trackpadu dolní panel poškodil základní desku.

Po delším páčení výše zmíněným plastovým nástrojem bylo možné vyjmout i tuto podložku, což už odhalilo základní desku.

Odpojení propojovacích kabelů

Na základní desce bylo dále třeba odpojit dva ploché kabely připojující k ní kapacitní dotykovou plochu, tyto kabely jsou ovšem velice tenké a přilepené k dolní straně dotykové plochy, takže se musí odpojovat velice opatrně.

iFixit podotýká, že podobně vypadá nitro většiny novějšího hardwaru Applu, zjevně se nepočítá s tím, že by si servis zajišťoval uživatel sám. To se ovšem u Magic Trackpadu tak jako tak nedá čekat, nemluvě o tom, že obdobné trendy rozhodně nejsou jenom výsadou Applu.

Oddělení dotykové plochy

Další krok rozebírání tvořilo oddělení dotykové plochy trackpadu od jeho hliníkového šasi, což bylo hodně náročné, musela se použít tepelná pistole k jejímu odlepení a plastová páčidla posloužila k jejímu úplnému oddělení.

Poté se již dala dotyková plocha snadno vyjmout a odhalilo se odstrojené šasi se základní deskou.

Spínač tlačítka myši

Už jsme zmiňovali, že Magic Trackpad fyzicky napodobuje stisknutí tlačítka myši, iFixit však zjistila i to, jak to vlastně zařizuje.

Když se stiskne horní plocha trackpadu, dvě gumové nožičky na dně podél přední hrany zatlačí na spodní díl šasi a tím také na šroub k němu upevněný (na fotografii dotyčný šroub označuje oranžový kroužek). A ten zase stlačí elektronický spínač tlačítka myši ve druhém dílu šasi ležícím nad ním (spínač označuje červený kroužek), což vyvolá charakteristické „cvaknutí“.

Základní deska

Další etapa rozebírání spočívala ve vyjmutí základní desky, což však vyžadovalo odletování čtyř drátů vedoucích k konektoru baterií a ke stavové LED diodě. Potom již stačilo uvolnit dva křížové šrouby a deska se dala vyjmout za šasi Magic Trackpadu.

Přední strana základní desky nese hlavní čipy, na fotografii vyznačené barevnými rámečky.

Hlavní čipy desky

Srdce desky tvoří čip Broadcom BCM2042 (orámovaný červenou barvou), který zajišťuje Bluetooth připojení, stejný čip využívá také Magic Mouse, jak se iFixit sama přesvědčila.

Dále se tam nachází čip řadiče dotykové obrazovky Broadcom BCM5974 (v oranžovém rámečku), obstarávající vlastní multi-touch ovládání (bližší popis tohoto čipu není na Webu veřejně dostupný). Ani to není žádná novinka, stejný čip iFixit objevila v iPhonu, iPodu touch a též v MacBooku Air, všude tam se stará o detekci gest více prstů.

Žlutě orámovaný čip SST 25WF020 poskytuje 2 Mb sériové flash paměti a modrý rámeček označuje čip TI CD3238, který se podařilo identifikovat jako linkový budič a přijímač rozhraní RS232. Nalézal se také v původním iPhonu jako doplněk jeho řadiče dotykové obrazovky (což byl čip BCM5973A). Apple přirozeně použil stejné součástky jako v ostatním svém hardwaru zahrnujícím Bluetooth připojení a multi-touch ovládání.

Zadní strana základní desky nese pouze spoje, na ní se už žádné další čipy nevyskytují.

Magic Trackpad rozložený na své komponenty

A tím rozebírání Magic Trackpadu skončilo, jako obvykle na závěr nabízí iFixit pohled na trackpad rozložený (po nemalém úsilí) na jeho základní komponenty, jichž je celkem devět.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: