Pohled do útrob iPadu 2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob iPadu 2

14. března 2011, 00.00 | iFixit si pospíšila a rozebrala iPad 2 zanedlouho po zahájení jeho prodeje. Zjistila, že proti původnímu iPadu se baterie zvětšila jen nepatrně a jeho SoC čip A5 skutečně obsahuje 512 MB RAM.

Ve středu 2. března Apple představil významně modernizovaný iPad 2 a minulý pátek se přístroj již začal prodávat v USA (tomu věnujeme samostatný článek). Podle očekávání firma iFixit nelenila, nový iPad si ihned pořídila a rozebrala ho, jak má ve zvyku se všemi hardwarovými novinkami Applu (nedávno takto rozebrala letošní nový 15“ MacBook Pro, do nitra původního iPadu se podívala loni v dubnu).

Reportáž iFixit z rozebírání iPadu 2, doprovázenou četnými fotografiemi ve vysokém rozlišení, najdete tady, další informace nabízí na svém blogu a z rozebírání pořídila též videozáznam. Obětí se stal WiFi model s 16 GB flash RAM.

Vnější ohledání nového iPadu

Před vlastním rozebráním iFixit přístroj nejprve prozkoumala zevně (zatímco displej se příliš neliší, zadní panel se výrazně změnil, je teď úplně plochý).

K technickým specifikacím iFixit dodává, že použitý nový SoC čip Apple 5 obsahuje 512 MB RAM typu LPDDR2 (jako první s tímto tvrzením přišel Macworld ve své recenzi, iFixit si to před rozebráním potvrdila softwarově), proti původnímu iPadu se tak kapacita RAM zdvojnásobila a navíc teď pracuje na frekvenci 200 MHz, zatímco původní iPad používal jen 100MHz paměťovou sběrnici.

Při porovnání s původním iPadem vynikla tenkost nového modelu (má tloušťku jen 8,8 milimetru, zatímco jeho předchůdce byl silný 13,4 milimetru), k čemuž přispěly zkosené hrany nového modelu, jehož pouzdro nyní opravdu velice silně připomíná iPod touch. Navíc je asi o 100 gramů lehčí (3G modely samozřejmě mají pár gramů navíc, protože přidávají 3G modul a též GPS přijímač, který WiFi model postrádá).

Apple nový iPad inzeruje jako tenčí, lehčí a výkonnější, přesto však stále poskytuje výdrž na baterii v délce 10 hodin.

Změnilo se rovněž modelové číslo, na svém zadním panelu iPad 2 nese číslo „A1395“ (původní iPad užívá číslo „A1337“).

U levého dolního rohu zadního panelu se nachází také mřížka reproduktoru, stále jen jednoho (ve smyslu funkční jednotky, fyzicky jde o dva reproduktory), takže samotný iPad 2 nadále vydává pouze monofonní zvuk (podle prvních zpráv uživatelů je však zvuk nového modelu kvalitnější), na zdířku sluchátek ovšem přivádí stereofonní signál a přes AV adaptér zvládá i vícekanálový prostorový zvuk.

Vlastní rozebrání přístroje

A pak se již iFixit pustila do vlastního rozebírání. Nejprve bylo třeba odejmout čelní panel, což si vyžádalo tepelnou pistoli.

Ta rozvolnila upevňující lepidlo, a to umožnilo panel vypáčit plastovým nástrojem.

Uvolnění displeje

Pak už se dal čelní panel odebrat, narozdíl od původního iPadu zde nejsou žádné spony, přidržuje ho pouze lepidlo. V případě poškození panelu tak bude jeho oprava velice obtížná.

V dalším kroku bylo potřeba uvolnit několik šroubů přidržujících LCD obrazovku. Ta sice má pořád stejné rozlišení 1 024 x 768 a nadále používá 9,7“ IPS LCD panel, ale proti předchozímu modelu se mírně ztenčila.

Vlastní LCD panel iPadu 2 má tloušťku 2,4 milimetru a skleněný krycí panel je silný 0,62 milimetru, zatímco první iPad užívá LCD panel o síle 3,2 milimetru a krycí sklo silné 0,85 milimetru. To samozřejmě pomohlo při ztenčování přístroje, avšak zvyšuje to riziko poškození displeje při neopatrném zacházení.

Kapacita baterie se zvýšila jen nepatrně

A odklopení obrazovky již odhalilo baterii iPadu 2. Pracuje s napětím 3,8 voltu a její kapacita činí 25 Wh. To je jen nepatrně víc proti 24,8 Wh baterie původního iPadu, dlouhou výdrž tak zjevně zajišťují jiná konstrukční opatření.

Popis na baterii uvádí též kapacitu 6 930 mAh, když se to porovná s hodnotou vyjádřenou ve Wh, tak to naznačuje, že ve skutečnosti baterie pracuje spíše s napětím 3,7 voltu.

Po uvolnění jeho kabelu bylo možné z iPadu 2 zcela odstranit displej.

K tomu ovšem bylo potřeba odpojit také plochý kabel ovládání dotykové obrazovky z jeho patice na základní desce.

A protože nový iPad dostal čelní a zadní kameru, musel se od základní desky odpojit rovněž konektor dceřinné karty pro komunikaci s kamerami a ovládání hlasitosti.

Vyjmutí základní desky

V dalším kroku byl od základní desky odpojen plochý kabel dokového konektoru a potom bylo možné uvolnit konektor reproduktoru.

Po vyšroubování několika šroubů Philips, které ji připevňují k hliníkovému pouzdru, se dala snadno vyjmout základní deska.

Čipy ovládání dotykové obrazovky

Základní desku samozřejmě kryjí stínící plechy, po jejich sejmutí se odhalily některé čipy na ní.

Červený rámeček na fotografii označuje mikrořadič Broadcom BCM5973KFBGH sloužící k obsluze dotykové obrazovky a oranžová barva zvýrazňuje čip Broadcom BCM5974 CKFBGH, řadič kapacitní dotykové obrazovky. Jde o stejnou kombinaci čipů jako u původního iPadu (z elektronického hlediska se displej zřejmě vůbec nezměnil).

WiFi karta

K základní desce je pod jedním ze stínících plechů připevněna WiFi karta, jež se dá snadno vydloubnout ze své patice (samotná WiFi karta vypadá takto).

Na WiFi kartě se nachází další čip Broadcomu, tentokrát jde o kombinovaný čip BCM43291HKUBC zajišťující bezdrátovou komunikaci přes WiFi 802.11n a Bluetooth 2.1+EDR. Navíc čip ještě obsahuje FM přijímač a vysílač, avšak toho Apple nevyužívá. Úplně stejný bezdrátový čip Apple použil také v původním iPadu a v iPhonu 4 a nalézá se mnoha jiných chytrých telefonech.

Hlavní čipy základní desky

Odstrojená základní deska na své čelní straně nese řadu důležitých čipů (na fotografii opět vyznačených barevnými rámečky).

Tmavočervená barva označuje SoC čip Apple A5 s 200MHz paměťovou sběrnicí a s 512 MB RAM. Čip zahrnuje dvoujádrový hlavní procesor ARM a další podpůrné obvody, především pro grafiku (Apple bližší podrobnosti o tomto čipu nezveřejňuje, předpokládá se, že jde o hlavní procesor ARM Cortex-A9 a o grafický koprocesor PowerVR SGX543, na oboje Apple vlastní potřebné licence).

Výrobní data na SoC čipu A5 pocházejí z konce ledna a z počátku února 2011, což svědčí o tom, že se jeho hromadná výroba rozběhla skutečně na poslední chvíli. Čip nese označení „APL0498“, zatímco předchozí čip A4 z původního iPadu a iPhonu 4 používá označení „APL0398“.

Do podrobnějšího zkoumání čipu A5 se již pustila firma Chipworks, jež s iFixit spolupracuje na analýzách takovýchto čipů.

Ta čip zrentgenovala a už zjistila, že pouzdro čipu obsahuje procesor APL0498 (jedná se ovšem o kombinaci více procesorů, koprocesorů a dalších podpůrných obvodů) a 512 MB RAM Elpida. Procesor APL0498 tvoří jeden křemíkový plátek, RAM se nachází na dvou plátcích a v pouzdru jsou naskládány na sebe a propojeny.

Rentgen též ukázal, že plocha čipu A5 je proti čipu A4 víc než dvojnásobná, což se dalo čekat, protože A5 nese dvoujádrový hlavní procesor a výkonnější grafiku (jež pravděpodobně bude rovněž vícejádrová). Zároveň to znamená, že se čip nadále vyrábí 45nm technologií (s nasazením vyspělejších technologií do hromadné výroby takovýchto čipů jsou stále značné potíže).

Oranžový rámeček označuje 16GB NAND flash čip Toshiba TH58NVG7D2FLA89 (rozebíral se 16GB model), ve žlutém rámečku se pak nachází čip Apple 343S0542, což nejspíš bude obdoba čipu Dialog Semi pro správu napájení v předchozím iPadu – naznačují to cívky a kondenzátory, které ho obklopují.

Modře označený linkový budič dotykové obrazovky, čip Texas Instruments CD3240B0 11AZ4JT G1, spolupracuje s výše popsanými čipy Broadcom BCM5973 a BCM5974. A malý čip S6T2MLC N33C50V v zeleném rámečku je další integrovaný obvod správy napájení. Dále se tam zřejmě nalézá (na fotografii neoznačený) čip 338S0940 A0BZ1101 SGP, což by mohl být zvukový kodek Cirrus).

Zadní strana základní desky je v podstatě až na pár propojek prázdná, žádné čipy nenese.

Vyjmutí baterie

Po odstranění základní desky z pouzdra iPadu 2 bylo možné vyjmout také baterii.

Ta používá tři masivní lithium-iontové články (původní iPad užíval dvoudílnou baterii) a zabírá většinu vnitřního prostoru přístroje (stejně jako u předchozího modelu, což pomáhá zajistit udávanou desetihodinovou výdrž.

Z pouzdra zbaveného baterie byl potom odšroubován šroub připevňující k němu kartu regulátoru hlasitosti.

Demontáž kamer

Dále iFixit vytáhla z její prohlubně zadní kameru (je zřejmě totožná s kamerou iPodu touch čtvrté generace, statické snímky pořizuje pouze v rozlišení 0,7 megapixelu, ale umí nahrávat video v rozlišení 720p rychlostí 30 snímků/s).

Následovalo odstranění karty, jež nese tlačítka regulace hlasitosti a postranní fyzické tlačítko, jehož funkci lze v iOS 4.3 opět přepínat mezi zámkem změny orientace zobrazení a ztlumením zvukového výstupu.

Na této drobné kartičce se nachází (na fotografii červeně orámovaný) čip gyroskopu AGD8 2103 a titěrný čip vpravo od něj je akcelerometr LIS331DLH, oba vyrábí STMicroelectronics.

Další přišla na řadu čelní kamera, nejprve se musel uvolnit šroub, který ji upevňuje k pouzdru a po odtržení lepidla bylo možné vyjmout celou její montáž (čelní kamera pořizuje jak video, tak statické snímky v rozlišení VGA).

Tato montáž nese jak vlastní kameru, tak také mikrofon a zdířku sluchátek.

Závěrečné odstrojení pouzdra

Dokový konektor k pouzdru iPadu 2 přidržovaly dva šrouby.

Po uvolnění několika dalších šroubů se z pouzdra dala vyjmout i montáž reproduktoru.

Dva do ní zasazené reproduktory jsou velmi malé, iFixit podotýká, že vypadají, jako by byly doplněny až dodatečně. (Avšak podle prvních reakcí majitelů iPadu 2 zní přístroj lépe než předchozí model.)

iPad 2 rozložený na základní komponenty

Po odstranění dokového konektoru a reproduktoru byl iPad 2 zcela rozebrán, svou reportáž iFixit jako vždy zakončila snímkem přístroje rozloženého na jeho základní komponenty.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: