Pohled do útrob 3G verzí iPadu 2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pohled do útrob 3G verzí iPadu 2

1. dubna 2011, 00.00 | iFixit rozebrala také CDMA a GSM verze iPadu 2, aby zjistila, čím se odlišují od WiFi modelů. Hlavní rozdíl pochopitelně spočívá ve WWAN kartách, v podstatě odvozených z odpovídajících verzí iPhonu 4.

Počátkem března Apple představil veřejnosti nový iPad 2, záhy ho začal prodávat v USA a od 25. března se nabízí v 25 dalších zemích světa včetně té naší.

Přístroj tak stále poutá značnou pozornost (nadále přetrvávají potíže s jeho dostupností, poptávka silně převyšuje dodávky na trh) a pochopitelně přicházejí další podrobnosti o jeho vlastnostech.

Přirozeně už byl také rozebrán, firma iFixit, známá právě rozebíráním hardwarových novinek Applu, se zanedlouho po zahájení prodeje v USA vypravila do nitra černého 16GB WiFi modelu. Avšak modelů iPadu 2 je mnohem víc a iFixit se proto nyní podívala do nitra dalších variant, nebylo však třeba zkoumat zdaleka všechny:

Rekapitulace modelové nabídky iPadu 2 z hlediska vnitřní konstrukce

iPad 2 se nabízí v mnohem větším počtu modelů než jeho předchůdce, v USA jde o celkem 18 dostupných variant. Velký počet modelů je ovšem dán především tím, že se iPad 2 dodává ve dvou barevných provedeních, černém a bílém, přičemž kromě barvy pouzdra se odpovídající modely nijak neliší. Další rozdíly způsobují tři různé dostupné kapacity flash paměti (16, 32 a 64 GB) dané pouze odlišnou kapacitou a počty užitých flash čipů.

A tak z hlediska vnitřní konstrukce skutečně podstatné odlišnosti spočívají jen v typu datového připojení. iFixit již rozebrala model podporující pouze WiFi připojení, ale mimoto se prodávají též 3G verze iPadu 2 schopné datové komunikace v mobilních sítích.

A v USA se dodávají dokonce hned ve dvou variantách, pro GSM/UMTS a pro CDMA sítě. (V Evropě a tedy také u nás se nabízejí pouze GSM verze 3G iPadu 2, protože CDMA modely by tady vůbec nefungovaly. Sice se i u nás provozuje pár CDMA sítí, využívá ji například U:fon, jenže ty pracují ve zcela odlišných frekvenčních pásmech.)

Z výše uvedeného přehledu modelů iPadu 2 tak plyne, že pro zjištění hlavních rozdílů vnitřního uspořádání různých varianta iPadu se stačí podívat do nitra jednoho GSM a jednoho CDMA 3G modelu a bude jasné, čím se liší od čistě WiFi variant.

A přesně to tento týden iFixit udělala, první svá zjištění z rozebrání 3G verzí zveřejnila na svém blogu a poté vydala ilustrovanou reportáž z rozebírání, jež popisuje rozdíly proti WiFi verzi. (Přehledný výtah zjištění iFixit poskytuje AppleInsider.)

A teď už se podívejme, co vlastně iFixit uvnitř 3G iPadů 2 našla (protože většina vnitřních komponent 3G modelů je zcela shodných s WiFi verzí, popisuje iFixit pouze zjištěné rozdíly):

Výsledky rozebrání CDMA a GSM verzí 3G iPadu 2

První rozdíl mezi CDMA a GSM verzí 3G iPadů je patrný již zvenčí:

Nejviditelnější rozdíl představuje zásuvka SIM karty

Zřejmě nejviditelnější rozdíl mezi oběma 3G variantami iPadu tvoří zásuvka pro micro-SIM kartu. GSM iPad 2 ji má umístěnou v horním levém rohu a jeho pouzdro je vyrobeno tak, aby se do něj vešel mechanismus vysouvání SIM karty a vlastní zásuvka pro kartu.

Naopak CDMA verze žádné SIM karty nepoužívá (CDMA sítě se SIM kartami vůbec nepracují), informace o uživateli předávají obvody na WWAN kartě. A tak se v případě CDMA iPadu nachází nad WWAN kartou prázdné místo tam, kde má GSM varianta zásuvku micro-SIM karty.

Rozdíly ve zdířkách sluchátek

Výše popsaná zásuvka SIM karty způsobuje také rozdíly ve zdířkách sluchátek. (Na fotografii je vidíte už vymontované, v pořadí shora dolů se tam nacházejí zdířky sluchátek pro WiFi, CDMA a GSM model.)

Pro WiFi a CDMA varianty iPadu 2 se zdířky pochopitelně neliší, protože obě nepoužívají SIM kartu, GSM verze ji má jinou právě kvůli tomu, že se do pouzdra přístroje musí vejít ještě zásuvka SIM karty.

Rozdíly v anténách

Samozřejmě se liší též antény pro WiFi a 3G verze iPadu 2, na téhle fotografii vidíte, uspořádané shora dolů, antény pro GSM, CDMA a WiFi verzi.

CDMA verze iPadu 2 nese jednu WWAN anténu navíc, v čemž se podobá konfiguraci antén CDMA verze iPhonu 4 (ten iFixit rozebrala již v únoru), což nepřekvapuje, protože jsou určeny pro stejné sítě (v případě USA pro síť operátora Verizon, ale oba přístroje by mohly fungovat i v několika dalších zemích).

WiFi iPad přirozeně žádnou WWAN anténu nemá, proto postrádá také černé plastové okénko na horní hraně svého pouzdra, u něj tuto část pouzdra tvoří celistvý kus hliníku. Takto lze rychle poznat, zda se jedná o WiFi nebo 3G model iPadu 2. (Plastové okénko 3G verzí by mělo zlepšovat prostup mobilního signálu kovovým pouzdrem, WiFi signály bývají silnější, proto ho WiFi modely nepotřebují.)

Odlišnosti základních desek

Přirozeně se liší též základní desky zmíněných tří variant iPadu 2 (fotografie zobrazuje desky WiFi, GSN a CDMA modelu v pořadí odshora dolů). A aby bylo možné udělat si představu o jejich měřítku, iFixit k nim přiložila ještě šestipalcové (zhruba 15centimetrové) kovové měřítko.

WWAN karty obou 3G modelů jsou k základním deskám (jež jinak jsou úplně stejné) připojeny povrchově montovanými plochými kabely. To znamená, že uživatel si sám tyto karty nevymění, protože byly k základní desce bezpečně (a trvale) připevněny. WiFi model pochopitelně žádnou WWAN kartu neobsahuje (o WiFi připojení se stará samostatná WiFi karta upevněná k jiné části základní desky, 3G modely ji samozřejmě obsahují také).

Čipy WWAN karet

A přirozeně se liší též WWAN karty pro CDMA a GSM modely iPadu 2, iFixit se samozřejmě podívala, jaké čipy tyto karty nesou:

Uspořádání WWAN karty CDMA modelu

V případě CDMA verze iPadu se o 3G připojení starají následující čipy (na fotografii jsou jako obvykle vyznačeny barevnými rámečky).

Červená barva označuje čip baseband procesoru a RF transceiveru Qualcomm MDM6600, který obstarává komunikaci v CDMA sítích (jde však o hybridní čip, který současně podporuje také HSPA+ sítě a integruje ještě řadu dalších funkcí, Apple ho však využívá jen pro spolupráci s CDMA sítěmi).

Oranžový rámeček ohraničuje integrovaný obvod Qualcomm PM8028 zajišťující správu napájení, žlutá barva pak označuje čip Toshiba Y890A111222KA, což nejspíš je specializovaný komunikační procesor nesoucí též DRAM a flash paměť. A v modrém a zeleném rámečku leží moduly zesilovačů Skyworks 77710 a Skyworks 77711.

Málokoho překvapí, že naprosto stejné čipy obsahuje také CDMA verze iPhonu 4, ale iPad 2 je má umístěné na samostatné kartě.

WWAN karta GSM iPadu 2

WWAN karta GSM modelů iPadu 2 nese zcela jiné čipy než CDMA varianta (také tentokrát na fotografii významnější čipy ohraničují barevné rámečky).

Čip Intel 36MY1EF v tmavočerveném rámečku obsahuje 128 Mb NOR flash paměti Numonyx a DDR SDRAM Elpida Mobile. Oranžová barva vyznačuje baseband procesor Infineon 337S3833. V zeleném rámečku se nachází GSM/W-CDMA transceiver Infineon 338S0626 a žlutě orámování nesou přenosové moduly Skyworks a TriQuint.

A malý modře označený čip je integrovaný monolitický GPS přijímač Broadcom BCM4751, modernizovaná verze GPS čipu BCM4750 užitého v iPhonu 4.

GPS hardware nabízejí pouze 3G modely iPadu 2, WiFi verze ne (stejně tomu bylo již u původního iPadu), v případě CDMA varianty by měl GPS přijímač tvořit součást čipu Qualcomm MDM 6600 (ten v sobě integruje skoro všechny myslitelné funkce použitelné v 3G sítích všech typů).

Původní 3G iPad se dodával jenom v GSM verzi a jak ukázalo její rozebrání, rovněž používala komunikační čipy Infineon, ale jiných typů.

Elektronika nasazená v GSM iPadu 2 se více podobá té v GSM verzi iPhonu 4 (kterou iFixit pochopitelně rovněž rozebrala), takže lze říci, že zatímco 3G iPad první generace obsahoval v podstatě komunikační část z iPhonu 3GS, GSM iPad 2 již nasadil komunikační čipy podobné těm v iPhonu 4.

Závěrečné shrnutí

WiFi a CDMA verze iPadu 2 se sobě podobají víc, protože neobsahují zásuvku SIM karty (proto se neliší ani jejich zdířky sluchátek). Obě 3G varianty ovšem oproti WiFi verzi mají WWAN antény, jež se však pro CDMA a GSM sítě různí, největší rozdíl ale spočívá v komunikačních WWAN kartách osazených zcela odlišnými čipy. Obě však používají v podstatě stejnou elektroniku jako verze iPhonu 4 pro daný typ mobilní sítě.

Z logistického a ekonomického hlediska je toto uspořádání zřejmě výhodné, do budoucnosti by však možná Apple mohl přejít na čipy Qualcommu, protože ty podporují jak CDMA, tak UTMS sítě a navíc zahrnují i další funkce (jako třeba GPS přijímač), ale to zřejmě bude až věcí vzdálenější budoucnosti.

Už dlouho se mluví o tom, že by Apple mohl začít nabízet iPhony a později též iPady schopné provozu v obou typech mobilních sítí, avšak zatím k tomu nijak viditelně nesměřuje. Uvidíme, s čím přijde nástupce iPhonu 4 (zde ovšem vyvstává otázka, zda se potvrdí pověsti o jeho odložení na podzim), v případě iPadu to asi bude až záležitostí příštího roku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iPad 2 zadarmo

Autor: Ondras Muž

Založeno: 01.04.2011, 16:11
Odpovědí: 0

Pokud chcete iPad nebo jiné Apple vychytávky relativně zadarmo zkuste nový revoluční model internetového marketingu. Za spam se omlouvám, ale jsem od přírody přejicí typ a tyhle informace si nenechávam pro sebe. Více na http://ipadzadarmo.blog.c
z/1010

Odpovědět na příspěvek

RE: iPad 2 zadarmo

Autor: Shteffi Muž

Založeno: 02.04.2011, 13:57

Panebože... tohle by vyplnil jenom idiot... Copak dneska je ještě někdo, kdo věří, že někam vyplní číslo kreditní karty a zdarma dostane hodnotný věci? Bohužel se obávám, že ano.
Přimlouval bych se u správce aby ten příspěvek smazal, protože to je Phishing jak vyšitej...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: