Podrobnější informace k videovstupu 27“ iMacu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Podrobnější informace k videovstupu 27“ iMacu

27. listopadu 2009, 00.00 | Apple vydal podpůrný dokument blíže popisující použití nového 27“ iMacu jako externího monitoru.

Když Apple koncem října uvedl nové iMacy, mezi mnoha jejich novinkami se objevila také drobná zmínka, že rozhraní Mini DisplayPort na 27“ modelu funguje nejenom jako výstup na externí monitor, ale může sloužit i v opačném směru, jako videovstup.

To tedy znamená, že se tento iMac dá použít jako velkoformátový externí monitor s vysokým rozlišením, avšak dosud bylo známo jen málo podrobností, jak přesně se to zařídí. Teprve v úterý Apple zveřejnil podrobnější pokyny, najdete je v tomhle podpůrném dokumentu.

Apple blíže popisuje režim Target Display 27“ iMacu

Oproti normálnímu monitoru bude použití 27” iMacu v této roli poněkud složitější, počítač totiž pořád musí pracovat, v pozadí tak nadále běží Mac OS X. (Signál nadále prochází přes základní desku iMacu, jeho hardwarová konstrukce nedovoluje ji obejít, takže procesor a další elektronika budou stále pracovat a spotřebovávat energii, to se zeleným fundamentalistům jistě příliš líbit nebude.)

Apple ve zmíněném dokumentu popisuje postup pro připojení počítače (Macu) k 27“ iMacu. Oba stroje musí být zapnuté a poté se propojí příslušným kabelem. iMac to zjistí a přepne se do režimu Target Display, v němž bude zobrazovat signál přicházející na jeho Mini DisplayPort.

Pokud ovšem propojíte dva 27” iMacy mezi sebou, musí se do tohoto režimu přepnout jen jeden z nich, to se provede stiskem kombinace kláves Apple (Command) + F2. Dalším stiskem téhle kombinace kláves režim Target Display opět opustíte, iMac začne znovu zobrazovat výstup svého operačního systému. To tedy znamená, že klávesami Apple + F2 lze jednoduše přepínat mezi režimem externího monitoru (režimem Target Display) a normálním fungováním iMacu.

V režimu Target Display přitom na 27” iMacu pořád běží jeho aplikace. Nereagují však na vstupy, klávesnice se v tomto režimu dá používat jenom k nastavování jasu, hlasitosti a k přehrávání médií, všechny ostatní vstupy z klávesnice a myši budou vypojené.

iMac se sice chová jako monitor, ale narozdíl od monitorů Cinema Display nebudou přístupné jeho USB a FireWire porty, ani kamera iSight. A vlastnosti zobrazení se pochopitelně musí měnit v předvolbách na počítači dodávajícím příchozí signál.

Mac OS X běžící na iMacu v tomhle režimu sice ignoruje některé impulsy pro přechod do režimu spánku, ale stále fungují příkazy pro vynucené uspání, restart a vypnutí. A pokud se do úsporného režimu přepne externí zdroj signálu, obrazovka 27” iMacu zhasne. Když se ale externí zdroj vypne nebo odpojí, iMac režim Display Target ihned opustí.

Zatím lze takto připojit pouze omezený výběr hardwaru

Je však třeba mít na paměti, že prozatím se takto dá k 27” iMacu připojit jen značně omezený výběr zařízení. Apple totiž upozorňuje, že iMac je schopný přijímat video a zvuk jedině ve formátu kompatibilním s DisplayPortem, takže bez dalšího vybavení budou takto použitelné pouze ty nové Macy, které jako videovýstup užívají Mini DisplayPort.

Fungovat by sice měly také jiné počítače s výstupem na DisplayPort, tady ovšem bude potíž v tom, že používají téměř výlučně konektor plné velikosti, pro připojení na Mini DisplayPort iMacu proto bude potřebný adaptér.

Jenže ty se zatím pořizují hůře, i když v USA už se příslušné převodní kabely sehnat dají (již v létě se začaly objevovat první adaptéry z Mini DisplayPortu na „velký“ DisplayPort a též adaptéry dovolující připojení na HDMI vstupy, ale teprve nyní jsou dostupnější).

Žádný problém by neměl být například s novými notebooky Applu, pro něž 27” iMac poslouží jako rozměrný externí monitor (viz tohle video na YouTube), protože ty všechny mají Mini DisplayPort, ale potíže budou třeba s PC, kde sice nové grafické karty již obvykle poskytují také DisplayPort, avšak bude se muset vyřešit fyzické propojení vhodným kabelem.

Ovšem vzhledem k tomu, že VESA nedávno přijala Mini DisplayPort jako svůj standard, snad se brzy dočkáme běžné dostupnosti odpovídajících adaptérů a redukcí (pro spojení typu DisplayPort na Mini DisplayPort jde vlastně o pouhou mechanickou přechodku, elektrické signály se nemění).

Převodníky pro zdroje signálu nepoužívající DisplayPort vyjdou hodně draho

Podstatně složitější to bude se zdroji signálu užívajícími jiné (ačkoli rovněž digitální) rozhraní, jako jsou počítače s DVI výstupem, anebo moderní herní konzoly (třeba PlayStation 3) či audiovizuální přístroje (například Blu-ray přehrávače), které obvykle užívají rozhraní HDMI.

V takových případech Apple doporučuje nasadit převodníky, jež signály ze zdrojového zařízení převedou na signály kompatibilní s Mini DisplayPortem. Macworld uvádí, že Apple sám tyto převodníky dodávat nehodlá a nechává to na třetích stranách.

První taková řešení se již objevila, jde především o převodník Atlona AT-DP200, měnící signály z DVI portu na signál pro Mini DisplayPort, Atlona navíc poskytuje i další vybavení dovolující připojit zařízení s rozhraním HDMI. (A samotný převodník AT-DP200 se začal nabízet v nové verzi napájené z USB portu.)

Avšak kvůli značné náročnosti těchto převodů se jedná o hodně drahé řešení. (Mimochodem, tento převodník a další produkty Atlony se už dají sehnat také u nás, viz tahle stránka.)

Režim Target Display tak bude v současnosti nejužitečnější pro ty, kdo vlastní 27“ iMac a současně též novější notebook Applu, k jejich propojení totiž postačí levný Mini DisplayPort kabel (se „samci“ na obou koncích).

A až budou šířeji dostupné adaptéry z DisplayPortu normální velikosti na Mini DisplayPort, bude možné 27“ iMac používat jako zobrazovač pro mnohé další počítače s tímto výstupem.

Avšak počítače a konzoly s jiným videovýstupem a především pak audiovizuální zařízení (hlavně videopřehrávače HD médií) se zřejmě neobejdou bez speciálních převodníků, jenže cena tohoto řešení je zatím tak vysoká, že většinu zájemců nejspíš odradí (a kvůli náročnosti jejich technické realizace si nelze dělat naděje na jejich významnější zlevnění v budoucnosti).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: