Počet hudebních skladeb stažených z iTunes Store překročil 10 miliard - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Počet hudebních skladeb stažených z iTunes Store překročil 10 miliard

26. února 2010, 00.00 | Podle očekávání ve středu Apple ve svém hudebním obchodu iTunes Store prodal již 10 miliard skladeb, této meze dosáhl za necelých sedm let.

V polovině února Apple oznámil, že zahajuje odpočet k významnému milníku svého hudebního obchodu iTunes Store, počet stažených (a zakoupených) hudebních skladeb se totiž začal blížit 10 miliardám, zároveň u té příležitosti vyhlásil zákaznickou soutěž.

Rekord padl v den Jobsových narozenin

Všeobecně se čekalo, že desetimiliardová hranice padne ještě v únoru, a to se opravdu naplnilo, došlo k tomu již tuto středu (příslušná stránka s odpočtem se zastavila na oné kulaté sumě a nyní zobrazuje přehled největších hitů iTunes Store všech dob). Shodou okolností měl v tentýž den 55. narozeniny Steve Jobs, dostal tedy ještě jeden dárek navíc.

Ve čtvrtek Apple vydal k této události oficiální tiskovou zprávu, v níž uvádí, že onou desetimiliardtou skladbou byla píseň „Guess Things Happen That Way“ od Johnyho Cashe a koupil si ji Louie Sulcer z Woodstocku v Georgii. Stal se tak vítězem vyhlášené soutěže a získá výhru v podobě dárkové karty na nákupy v iTunes Store za 10 000 USD.

Trocha historických statistik

Jako obvykle tisková zpráva uvádí také některé statistické údaje o iTunes Store. Počet nabízených hudebních skladeb dosáhl už 12 milionů, epizod televizních pořadů obchod vede 55 000 a filmů 8 500, z toho přes 2 500 v HD rozlišení.

Hudební obchod Applu (tehdy ještě jako iTunes Music Store) začal fungovat v dubnu 2003, k 10 miliardám prodaných skladeb se tudíž dopracoval za necelých sedm let. Zpočátku ovšem jeho růst nebyl zdaleka tak rychlý, pro první miliardu stažení potřeboval obchod téměř tři roky a hranice tří miliard dosáhl až v červenci 2007. Na pět miliard se dostal v červnu 2008, tedy zhruba po pěti letech provozu, ovšem druhých pět miliard již zvládl za necelé dva roky.

Hudební obchod Applu tak přinejmenším v USA představuje jasný úspěch, loni v srpnu průzkumy trhu ukázaly, že prodej hudby z iTunes Store tvoří celou čtvrtinu veškerého prodeje ve Spojených Státech, už od roku 2008 je Apple největším tamním maloobchodním prodejcem hudby.

Změní se jednou iTunes Store ve webovou službu?

Nový rekord pochopitelně vyvolává otázku, jak dlouho ještě bude takovýto růst pokračovat a co obchod Applu čeká dál. Jakékoli předpovědi jsou sice ošemetné, ale lze předpokládat, že v nejbližší budoucnosti iTunes Store dále poroste, protože zákazníci (hlavně ti američtí) si na něj již zvykli. Je však možné, že Apple, podle některých kroků, které podnikl v poslední době, svůj obchod v budoucnosti výrazně promění.

Loni v prosinci totiž Apple převzal hudební službu Lala, což vedlo ke spekulacím, že by Apple mohl iTunes Store přepracovat a udělat z něj webovou službu dostupnou odkudkoli a z libovolného zařízení, to by nejspíš řady zákazníků ještě dále rozšířilo.

Za první známky takového směřování se považuje zavedení webových náhledů iTunes Preview, k nimž Apple později přidal též možnost přehrávání ukázek nabízené hudby. Avšak stále není vůbec jisté, zda Apple někdy umožní přímo z webového prohlížeče (bez iTunes) přistupovat ke všem funkcím obchodu a především z něj i nakupovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: