Plopp - zábavné kreslení pro děti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Plopp - zábavné kreslení pro děti

plopp

10. října 2007, 10.00 | V pozadí zájmů uživatelů zůstávají programy, které jsou určena především pro děti. Jedním z nich je Plopp aneb aplikace pro kreslení celých scének a navíc s jednoduchou 3D manipulací.

Plopp je aplikace německé softwarové firmy Impara určená pro interaktivní kreslení libovolných tvorů i předmětů včetně pozadí. Software je vyráběn pro OS X, Windows a také pro Linux. Verze pro OS X a Windows jsou placené, verze pro Linux je zdarma (samozřejmě distribuována jako balíček pro Debian & Ubuntu).

stránky programu Plopp – dema ke stažení

Z profesionálního hlediska grafika a designera je pro mne Linux nevyužitelný, ovšem pro mnoho uživatelů to může být zajímavé obohacení programové nabídky. Cena programu Plopp je pro OS X i Windows 19.50 USD. Věnovat se zde budu samozřejmě verzi pro OSX.

Minimální konfigurace pro provozování programu Plopp je Apple G3 600 MHz, 128 MB RAM, 16 MB Video RAM a OS X 10.2. Aplikace Universal Binary a lze ji spustit i na nových strojích s Intelem. Aplikace samotné nejsou zrovna malé, každá zabere na disku cca 60–80 MB.

Stáhnou na vyzkoušení lze některou (či všechny) z verzí, které se od sebe liší pouze motivem, stylem grafického zpracování a motivy figurek dle tématu, vždy podle názvu. Tj. PloppKnightCastle je prostředí středověkého hradu a můžete vybírat z figurek rytířů, draka, princezny, … Bohužel samotná pozadí však jsou všude v podstatě stejná.

Rozdíl je také v jazyku průvodce. Na výběr máte z PloppClassic v anglickém jazyce, ostatní v německém jazyce PloppAqua, PloppFarm, PloppHorses, PloppKnightCastle, PloppSpace a PloppWildWest. Demoverzi PloppClassic je možno použít pouze 5x a všechna jsou časově omezena.

Plopp pracuje v jediném okně v jediném pevném rozměru 800x600 pixelů. Ovládání sestává z levé palety nástrojů pro kresbu postaviček a pozadí, zde také lze ukládat vlastní kresby do knihovny a odtud je později používat. V pravé části je možné vytvářet snímky (ukládat obrázky), odeslat e-mailem, tisknout či uložit obrázek jako pozadí či ukončit program. Dále v pravém dolním rohu naleznete průvodce, kterého můžete požádat o radu a v pravém horním rohu poslední ovládací prvek, kterým můžete měnit osvětlení scény a navodit tak například odpolední či noční světlo. Tento prvek krom světlosti scény ovládá také stíny objektů, které vrhají na pozadí.

Samotná plocha pro kreslení je logicky rozdělena na tři části. Já je pracovně nazvu pozadí, popředí a prostor pro objekty. Pozadí, které obsahuje například hory či siluetu města, popředí tvořící plochu pro umístění objektů. Poslední částí je prostor pro objekty mezi pozadím a popředím.

Samostatnou částí je tvorba objektů. Filozofie programu je založena na tvorbě 2d obrázku například zvířete z boku a následně jeho "nafouknutí" stejně jako se nafukují balonky, doprovázené typickým zvukem. Při tvoření máte k dispozici pět velikostí štětců a pět velikostí gumy, kapátko pro nabrání barvy a plechovku pro vyplnění ploch. Dalšími nástroji je "houba" pro smazání celého obrázku, "šlápoty" pro procházení historií, trochu komplikovaný a ne moc účinný nástroj na míchání barvy a paletka šestnácti barev.

Ukázka postupu tvorby:

tvorba lícu objektu

tvorba rubu objektu

ovládací prvky pro editaci objektu v prostoru

vložené pozadí

vložené popředí a další objekty scény

ukázka úpravené denní doby scény

Speciálním nástrojem je "panáček" pro otočení objektu a možnosti editace jeho zadní části. Pro "nafouknutí" nakonec použijete pumpičku, která tak z vaší kresby vytvoří jednoduchý 3D objekt. Při použití větší dávky fantazie lze vytvořit skvělé figurky a tvory. Vytvořený objekt se automaticky přidává do knihovny.

Tvorba pozadí a popředí má vždy vlastní editor a knihovnu. Editace probíhá stejně jako u objektu, ovšem bez vytváření prostorového efektu. U popředí je v editoru naznačena perspektiva pro lepší orientaci při tvorbě detailnějších ploch.

V prostoru pro objekty lze s jednotlivými figurkami pohybovat v prostoru, ovšem s mírnými omezeními. Objektem lze otáčet pouze kolem svislé osy, lze měnit velikost objektu (zde dochází samozřejmě k přepočítání pixelů (které není úplně dobré) a objektem také lze pohybovat po osách X, Y, i Z (v rámci prostoru obrázku). Editace objektu se provádí pouhým kliknutím na něj. Spolu s ovládacími prvky objektu pro editaci v prostoru lze objekt také "propíchnout špendlíkem" (nástroj pro smazání objektu ze scény) nebo jej naklonovat. Také zde naleznete nástroj "tužka", který umožňuje upravit objekt v 2D podobě.

Poznámka: vzhled nástrojů se může u různých verzí lišit, například tužka může být zaměněna za pero, špendlík za hřebík apod.

Celá rodina programů Plopp určitě dokáže zabavit vaše děti na delší čas. Navíc si můžete snadno vypěstovat pokračovatele svého (či manželčina) grafického génia.

Hlavní výhrady mám k rychlosti programu, která je slušně řečeno, opravdu nízká. Dále je start programu a přeskákání úvodních obrazovek docela otravné, ale schopnosti Ploppu to vyváží. Grafika (pro které však Plopp určený není) pak snad jen zamrzí chybějící antialiasing (hlavně hrany) a malé, velmi malé rozlišení pro tvorbu například samotných wallpaperů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kde stahnu DEMO

Autor: Dana Muž

Založeno: 10.10.2007, 11:27
Odpovědí: 0

Je nekde na netu funkcni demo na vyzkouseni?

Odpovědět na příspěvek

soubor ke stažení

Autor: Jancak Muž

Založeno: 10.10.2007, 11:46
Odpovědí: 0

Hned pod prvním obrázkem je odkaz s demem ke stažení. Nějak to, bohužel, zaniká.

Odpovědět na příspěvek

existuje možnost vrátit krok nebo více kroků zpět?

Autor: undo Muž

Založeno: 10.10.2007, 18:47
Odpovědí: 0

existuje možnost vrátit krok nebo více kroků zpět?

Odpovědět na příspěvek

RE: existuje možnost vrátit krok nebo více kroků zpět?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 11.10.2007, 12:51

Undo = "šlápoty" pod obrázkem, kolik úrovní má však netuším. Hezky vyznačený "krok zpátky".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: existuje možnost vrátit krok nebo více kroků zpět?

Autor: undo Muž

Založeno: 11.10.2007, 14:40

toho jsem si všiml, ale dcerka klikla na špendlík u rybičky (v "kompozičním" módu) a ryba zmizela a dcerka se rozplakala - myslím tedy vrátit se o krok zpět v režimu skládání scény.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: existuje možnost vrátit krok nebo více kroků zpět?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 11.10.2007, 15:08

Objekt by měl po propíchnutí zmizet pouze ze scény, ale zůstává (po vytvoření) v knihovně vytvořených objektů. Koukněte se tam. Špendlík opravdu slouží jen k odstranění objektu ze scény. Jinak by u programu děcka opravdu spíše plakali, než se bavili.

Odpovědět na příspěvek

doporučuji

Autor: Jancak Muž

Založeno: 11.10.2007, 15:13
Odpovědí: 0

Doporučuji prohlédnout si stránky výrobce pozorně. Velmi užitečnou částí je tato: http://www.planet-plopp.d
e/tipps.html tipy pro práci s Ploppem.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Hned pod prvním obrázkem je odkaz s demem ke stažení. Nějak to, bohužel, zaniká.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: