Pěkně dobré soukromí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Pěkně dobré soukromí

pgp

19. září 2001, 00.00 | Že si v našem přetechnizovaném a "špionážním" světě musíme vážit svého soukromí, ví už asi skoro každý. Jedním z nejpopulárnějších programů pro zajištění bezpečné komunikace je PGP, neboli Pretty Good Privacy.

S rozvojem Internetu a elektronické komunikace se stále více mluví o digitálním podpisu. My se podíváme na software PGP Freeware 7.0.3 pro Macintosh.

Nebudeme mluvit ani tak o tom, na jakých principech pracují různé metody kódování a o jejich bezpečnosti, ani nebudeme mluvit o kryptoanalýze a dalších záležitostech "vyšší dívčí". Cílem tohoto článku je přiblížit šifrování obyčejným uživatelům, kteří ho zatím ještě nepoužívali. Podrobné vyčerpávající vysvětlení a manuál je zájemcům k dispozici v angličtině v podobě PDF u nainstalovaného PGP Freeware ve složce Documentation.

PGP Freeware si můžete stáhnout přímo z http://www.pgp.com - v zabalené podobě má necelých 6MB. Aplikace vyžaduje počítač s procesorem PowerPC a Mac OS 8.6 nebo novějším a z disku ukousne přibližně 10MB.

Po instalaci a restartu se na ovládacím menu objeví ikona zámku (PGPmenu), přes který jsou z kterékoliv aplikace přístupné funkce PGP.

Na disk se nainstalují čtyři základní aplikace:

PGPkeys pro správu digitálních klíčů, PGPtools zpřístupňující všechny uživatelem vyžadované funkce (podepisování, šifrování...), PGPnet pro bezpečnou komunikaci po síti a PGPscreen uzamykající obrazovku.

Než se blíže podíváme na vlastní PGP, musíme si vysvětlit nezbytné minimum principu fungování digitálního podpisu a šifrování. Odborníkům na tuto problematiku se předem omlouvám za velice zjednodušené vysvětlení.

Před vlastním šifrováním nebo podepisováním si musíme vytvořit takzvaný "veřejný klíč" (public key) a "soukromý - privátní klíč" (privat key). Tento úkol je velice jednoduchý, PGP nás k tomu po nainstalování samo vyzve a díky průvodci je to snadný úkol.

Veřejný klíč slouží k tomu abychom ho, jak naznačuje jméno, zveřejnili ;-) respektive poskytli každému s kým chceme vést šifrovanou komunikaci nebo každému kdo si potřebuje ověřit pravost našeho podpisu. Soukromý klíč si naopak musíme opatrovat jako oko v hlavě a nikomu ho za žádných okolností neposkytovat. Tento klíč slouží jen pro naši vlastní potřebu.

Princip podepisování je velice jednoduchý:

Každý text nebo soubor, který potřebujeme podepsat opatříme pomocí svého privátního klíče digitálním podpisem (přes nabídku SIGN). Tento podpis je vygenerován na základě tohoto privátního klíče a na obsahu podepisovaného obsahu.

Tuto podepsanou zprávu pak můžeme zaslat příjemci. Příjemce si ho pak přes volbu VERIFY může pomocí našeho veřejného klíče ověřit. Pokud by po podepsání bylo cokoliv změněno, ubráno či přidáno, nebude podpis souhlasit a uživatel to při ověření zjistí.

V opačném případě má uživatel jistotu, že zpráva pochází opravdu od Vás a nebyla změněna.

Princip šifrování je opačný. Chcete-li zaslat šifrovanou zprávu nebo soubor, zašifrujete ji s pomocí veřejného klíče příjemce, kterému tuto zprávu budete posílat (ENCRYPT). Rozšifrovat ji může pak už jen příjemce svým privátním klíčem, který vlastní pouze on (DECRYPT/VERIFY). Nikdo jiný si tak zprávu určenou jen pro něho nemůže přečíst.

Je možné samozřejmě obě varianty kombinovat - zasílat zprávy podepsané svým privátním klíčem a zašifrované veřejným klíčem příjemce (ENCRYPT & SIGN).

Import zaslaných klíčů od ostatních uživatelů a export vlastních klíčů probíhá buď přes nabídku IMPORT/EXPORT v aplikaci PGPkeys nebo pokud máte klíč uložený v souboru můžete ho naimportovat zcela jednoduše hozením tohoto souboru na ikonu PGPkeys.

Pokud chcete zašifrovat, podepsat nebo cokoliv udělat se souborem můžete ho jednoduše "odtáhnout" na příslušné tlačítko aplikace PGPtools. Všechny činnosti jsou jsou "vzorně macovsky" snadné - v případě podepisování aplikace vyzve k zadání hesla k privátnímu klíči, pokud chcete soubor zašifrovat, pak PGP rovnou nabídne seznam příjemců souboru od nichž máme k dispozici jejich veřejný klíč.

Software PGP poskytuje všechny tyto funkce, ale obsahuje i několik dalších nástrojů pro zvýšení bezpečnosti Vašich dat a práce na počítači. Jednou z nich je možnost bezpečného mazání souborů a dat. Tato funkce je neocenitelná hlavně u práce s disketami, ZIP médii a disky které se mohou dostat do nepovolaných rukou. Mazat můžete buď jednotlivé existující soubory nebo bezpečně "přemazat" celé volné místo na discích. Takto smazaná data už není možné obnovit ani pomocí Norton Utilities a podobných diskových nástrojů. V předvolbách PGP lze také nastavit, aby se při vysypávání koše soubory bezpečně mazaly. Vysypávání koše pak trvá o chvilku déle, ale zato je důkladné...

Další užitečnou funkcí PGP je aplikace PGPscreen, která slouží jako šetřič obrazovky odemykaný heslem.

Obrazovku můžete uzamknout buď ihned nebo v předvolbách nastavit po jaké době se má obrazovka sama uzamknout. Tento šetřič však nereaguje na pohyb myši a dialog vyžadující heslo se objeví jen po stisku kláves ESC nebo NUM LOCK. Při stisku vypínací klávesy se Mac sice pokusí se vypnout, ale skončí s hlášením, že aplikaci PGP nelze ukončit.

Aplikace PGPnet umožňuje bezpečnou komunikaci mezi počítači jak po lokální síti, tak hlavně přes Internet (o jehož bezpečnosti si dnes nedělá iluzi snad nikdo). Tuto funkci však běžný uživatel obvykle nevyužije, její použití je podrobně vysvětleno v PDF manuálu.

PGP Freeware umí také přímo spolupracovat s poštovními klienty Eudora, Claris Emailer a Outlook Express a to formou pluginu.

Tato verze PGP Freeware je určena pro nekomerční použití a je zdarma. Plná verze PGP Personal Security je placený produkt a mimo jiných funkcí nabízí i firewall a nástroj PGPdisk - virtuální pevný disk na který je možné si ukládat veškerá data, která potřebujeme skrýt před ostatními, ale zároveň na nich potřebujeme stále pracovat.

Používání PGP na Macu je velice snadné a intuitivní. Pokud potřebujete šifrovat nebo podepisovat svá data, PGP Freeware 7.0 je tou pravou volbou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Novy link

Autor: IC77 Muž

Založeno: 19.01.2002, 22:37
Odpovědí: 0

Novy link na stazeni ruznych verzi PGP pro Mac, Win, Linux...
ftp://ftp.no.pg
pi.com/pub/pgp

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: